ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Карта на Стара планина?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Карта на Стара планина?
Автор Съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Идеално се вижда!
Пон Окт 31, 2011 3:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
"познания... нещо повече от това да си ремонтираш раницата с тел "

Аз пък шапка му свалям на човека с ремонтираната раница, защото ако не се лъжа той мина Ком - Емине през август. И щом го е направил, той е имал и познанията, и желанието, и точната преценка на обстоятелствата и собствените си възможности - физически, психически, умствени, финансови и прочее..... Хората тук сме различни, влючително и с различни финансови възможности. Който може нека си купи джи-пи-ес - ще му потрябва в определен момент, който може ще си купи маркови раница, обувки и т.н.

Ако пък под "познания" имаш впредвид умението за работа с компютър и принтер, не всеки от по-старото поколение е толкова в час с нещата. Все още има хора, които нямат компютър или принтер в къщи. Не е удобно всеки път да се тича при роднини или познати, за да ти изтеглят карта и да я разпечатат.

Планината е толкова голяма, но един видял цветенце, а пък друг парченце тел.
Вто Дек 13, 2011 11:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
"Лукс не е - в наши дни се намират 25 000 карти за района, има и 10 000/5000. За туристически цели обаче "руските" 50 000 са предостатъчни. Това, че цветът на пътеките го няма или полянките били обрасли не е грижа. По-важна е специфичната топографска информация, които 50К картите дават - особености на релефа като дерета, хребети, скални образувания и т.н. Това в туристическите карти обикновено не се отбелязва."

Здравей Дидо,
Обикновено успявам да отделя не повече от ден за излет в планината. Тогава се качвам по Триглав, Равнец, евентуално Ботев. Ще ти бъда благодарен, ако ме насочиш откъде да взема /изтегля/ по-едромащабни карти от 1:50К на гореспоменатите райони.

Здравей bobsixkiller
Ползвам тази карта от пролетта и я намирам удобна за ползване и коректна. Преди около три седмици на хижа Тъжа все още имаше десетина бройки от нея /цена 7лв/.
Вто Дек 13, 2011 12:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivarbanov



Регистриран на: 18 Окт 2020
Мнения: 2
Местожителство: В.Търново

Мнение Отговорете с цитат
bobsixkiller написа:
Привет. Качвам една карта в pdf формат и (мисля) без сериозна загуба на качество.
За изтегляне КАРТА и ГРЪБ (с друга полезна информация)
Ако някой счита, че качеството е недостатъчно и е лошо, мога да кача и с 400dpi или 600dpi. Кофти при тях , че са много големи, а и на някой PC-та при отваряне дава грешка за недостатъчна памет ( моето желязо не е от най-мощните, но все пак..)
p.s. Качвам ги в DOX.bg защото в data.bg не искат да се upload-нат, а в разните чужди сайтове нямам регистрация



Да добавя: Печатам на Acrobat Reader с настройки "постер" и увеличение 234 %. Разпечатва се на 8 листа, практически точно. Като сравня линейния мащаб с 1 см от една метална линия, която имам имам съвпадение почти изцяло. Някакви, може би, 1-2 десети от мм разлика. Но това е нищо, като се има предвид, че и на линията точността на нанасяве едва ли е толкова велика.
Нед Окт 18, 2020 1:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HeliosRays



Регистриран на: 12 Фев 2021
Мнения: 18

Мнение Как така Отговорете с цитат
Добре бе, направо си е грях, че не се продават топографски карти на Стара планина. Много исках просто удобно във всяка книжарница да се продават. Това си е направо мъка, да търсиш да принтираш. Във всяка държава с развит туризъм има карти където за 7-10 кинта са идеални за работа с компас и висчко. Ще правя Ком-Емине, нямам пари за ГПС, с Айфон съм няма орукс и тн незнам.
Нед Фев 14, 2021 8:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Тези в Кауфланд на Домино не ти ли вършат работа? Визирам тези

А интернет на телефона нямаш ли?

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Нед Фев 14, 2021 8:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivarbanov



Регистриран на: 18 Окт 2020
Мнения: 2
Местожителство: В.Търново

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
Тези в Кауфланд на Домино не ти ли вършат работа? Визирам тези

А интернет на телефона нямаш ли?


С тези по добре отколкото 1:100 000, но за мен трябва да са поне 1:25 000.

Говорил съм с издатели защо няма. Според тях е икономически неизгодно и не могат да си върнат парите за издаването в по едър мащаб.
Пон Фев 15, 2021 10:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HeliosRays



Регистриран на: 12 Фев 2021
Мнения: 18

Мнение Не знам много съм недоволен Отговорете с цитат
Имам телефон, но съм с Айфон няма орукс и тн, а къде интернет в планината, не искам да съм зависим от телефона ми. Искам да имам карта и компас. И какво означава неизгодно просто няма маркетинг, в чужбина има карти за по 9 кинта със апликация топография всичко. А в България няма ли туристи да консумират този продукт. Ходил съм по Шотландия, карта от книжарницата 10 пати по-добро качество от тези на домино тази я разпъвам два пъти и се е скъсала. (+ тези карти имат невероятна офлайн апликация с гпс, тогава телефона ми е вършил работа.
Пон Фев 15, 2021 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение Много съм доволен Отговорете с цитат
HeliosRays написа:
Имам телефон, но съм с Айфон няма орукс и тн, а къде интернет в планината, не искам да съм зависим от телефона ми. Искам да имам карта и компас. И какво означава неизгодно просто няма маркетинг, в чужбина има карти за по 9 кинта със апликация топография всичко. А в България няма ли туристи да консумират този продукт. Ходил съм по Шотландия, карта от книжарницата 10 пати по-добро качество от тези на домино тази я разпъвам два пъти и се е скъсала. (+ тези карти имат невероятна офлайн апликация с гпс, тогава телефона ми е вършил работа.


Като си имаш айфон, плащаш си за някое приложение и си ползваш БГМаунтайнс офлайн. Ако се чудиш какво значи неизгодно - отпечатай картата така както искаш и се опитай да я продадеш, така че да си покриеш разходите.
Туристи в България има, но не консумираме такива продукти - наблягаме на домашно приготвени мезета и напитки, приготвени от самите нас и от стопаните в планините. ГПС-и не ползваме много, че иначе как ще се изгубим, а пък как ще се намерим ако не се изгубим ... за запис на трак с цел качване на картата, тогава си включваме устройствата и телефоните.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Фев 15, 2021 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
HeliosRays



Регистриран на: 12 Фев 2021
Мнения: 18

Мнение Re: Много съм доволен Отговорете с цитат
vaskoo написа:
HeliosRays написа:
Имам телефон, но съм с Айфон няма орукс и тн, а къде интернет в планината, не искам да съм зависим от телефона ми. Искам да имам карта и компас. И какво означава неизгодно просто няма маркетинг, в чужбина има карти за по 9 кинта със апликация топография всичко. А в България няма ли туристи да консумират този продукт. Ходил съм по Шотландия, карта от книжарницата 10 пати по-добро качество от тези на домино тази я разпъвам два пъти и се е скъсала. (+ тези карти имат невероятна офлайн апликация с гпс, тогава телефона ми е вършил работа.


Като си имаш айфон, плащаш си за някое приложение и си ползваш БГМаунтайнс офлайн. Ако се чудиш какво значи неизгодно - отпечатай картата така както искаш и се опитай да я продадеш, така че да си покриеш разходите.
Туристи в България има, но не консумираме такива продукти - наблягаме на домашно приготвени мезета и напитки, приготвени от самите нас и от стопаните в планините. ГПС-и не ползваме много, че иначе как ще се изгубим, а пък как ще се намерим ако не се изгубим ... за запис на трак с цел качване на картата, тогава си включваме устройствата и телефоните.


Гпс не ползвам, губил съм се винаги и съм се намирал, а карта ще отпечатам някой ден, защото е срамота. Мъчение си е, руски карти, на бай Пешо, има много хора които допринасят, добри хора бъхтят правят, ама за мезета всеки е готов. Защо не може да се направи нещо качествено лесно и удобно за всеки ? Може!
Пон Фев 15, 2021 10:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Николай_K



Регистриран на: 03 Фев 2021
Мнения: 129

Мнение Отговорете с цитат
Не мога да си представя разгъване на хартиена карта в планината, особено при силен вятър или дъжд. Но не мога да си представя и карта заредена на телефона за комуникации.
Вто Фев 16, 2021 2:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HeliosRays



Регистриран на: 12 Фев 2021
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
Николай_K написа:
Не мога да си представя разгъване на хартиена карта в планината, особено при силен вятър или дъжд. Но не мога да си представя и карта заредена на телефона за комуникации.


Телефоните днес, не са само за комуникация. А за разгъването, има водуостойчиви карти и техника за сгъване с предварително начертан маршрут.
Вто Фев 16, 2021 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Николай_K написа:
Не мога да си представя разгъване на хартиена карта в планината, особено при силен вятър или дъжд. Но не мога да си представя и карта заредена на телефона за комуникации.


Не ми казвай, че първото не си го правил никога! Wink
То, второто и аз не бих го направил.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Фев 17, 2021 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Николай_K



Регистриран на: 03 Фев 2021
Мнения: 129

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Николай_K написа:
Не мога да си представя разгъване на хартиена карта в планината, особено при силен вятър или дъжд. Но не мога да си представя и карта заредена на телефона за комуникации.


Не ми казвай, че първото не си го правил никога! Wink
То, второто и аз не бих го направил.


Едно време немаше ГПС. Laughing А и при мъгла хартиената карта не помага.
Сря Фев 17, 2021 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HeliosRays



Регистриран на: 12 Фев 2021
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
Николай_K написа:
mislesht написа:
Николай_K написа:
Не мога да си представя разгъване на хартиена карта в планината, особено при силен вятър или дъжд. Но не мога да си представя и карта заредена на телефона за комуникации.


Не ми казвай, че първото не си го правил никога! Wink
То, второто и аз не бих го направил.


Едно време немаше ГПС. Laughing А и при мъгла хартиената карта не помага.


Има методи за ориентиране, и ако нямаш голяма грешка, и следваш компаса, все ще видиш ориентир, ако знаеш как да отмерваш колко си изминал,(Dead reckoning) има много неизвестни, има и рискове, но да можеш да използваш карта си е доста добре.
Сря Фев 17, 2021 5:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov