ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Зимно ходене до Страшното езеро - 12 Януари 2008
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Зимно ходене до Страшното езеро - 12 Януари 2008
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Зимно ходене до Страшното езеро - 12 Януари 2008 Отговорете с цитат
Няколко пъти тая година се каних да отида до Страшното езеро в Рила, всичките провалени поради една или друга причини. Вчера тръгнах за пореден път. Ставане в 5:30, бях на ЦПШ около 8 часа. Както може да се очаква след такова ранно ставане, бях забравил да си пазарувам вода. Затова подминах пряката отбивка от пътеката посока улея за Страшното и продължих до х. Мальовица. Там пазарувах 1 кило минерална вода и хванах коловете към езерото - това около 9:10. Силно се надявах да са минавали хора по пътеката, но уви - щях да бъда първия от доста време насам. Последното значеше неистово драпане покрай улея на р. Малка Мальовица - най-стръмното начално катерене на маршрута. Снегът беше дълбок над метър, мек, покрил клековете. Със снегоходките затъвах над 50 см на места и по наклона често го давах по метода метър напред два назад.

Една дежурна снимка на връх Мальовица и едноименната хижа в ранно утро:


Хубавото на баирите е, че в един момент им се вижда края. Веднъж щом стъпих в циркуса на р. Малка Мальовица, темпото се увеличи, гледките станаха почти Пирински - няма скука демек. Загледах се към челото на рида Ръждавица - мина ми през акъла да се върна по него посока ски-пистата на ЦПШ. След като го подминах обаче се отказах от иначе хубавата идея - качването изглеждаше приемливо, но горе се виждаха зъбери, дето не беше ясно дали няма да ме спрат и да ме върнат обратно. Не разполагах с време, та го отложих за друг път Very Happy

Към Купените: Слънцето е зад скалите, горе си е виелица сигурно. Поривите си играят със снега:


Поглед назад - връх Камилата:


Бързо стигнах до Прекоречкия циркус, минах покрай заспалите под снега езера и додрапах до заслона. Там изядох трите огризки от сандвич, които бях взел от къщи, докато се кефех на гледката. Хубаво си е зимата, но като цяло ми доскучава пейзажа - черно/бяло, езерата са плоски и бели както всичко наоколо, синьо небе. Последния бонус е ако имаш късмет със слънчево време - както даде тогава... Very Happy

На Страшното езеро (равното бяло поле долу ляво) - и Купените:


Така и така се помотвах сам, викам да се поснимам пред върховете, да вкарам малко чУвек в кадъра Smile Подпрях фотото на раницата и му се тръшнах на снега, меря, гледам оттук-оттам, екшън да става. Не че се получи много добро де - слънцето здраво прежуряше откъм Купените, та не станаха баш снимките. Ама колкото толкова:

Страшното езеро през зимата. Набих щеката като маркер ...:


Къде да застана ...:


И пред Камилата ...:


Заслон Страшното езеро:


Заплюх си го мястото аз като за едно преспиване на високо, и към тръгнах на обратно. По пътя назад отделих малко повече време за снимки наоколо. Ето малко:

Върховете, които обрамчват Страшното езеро:


Поглед към Прекоречкия циркус и рида Ръждавица, посока към Мальовица. Езерата спят, покрити със сняг:


Ръждавица:


Долината на Крайната Прека река, Витоша на една ръка разстояние (40 км по правата) и Стара планина зад нея (100 км по правата)


Иглите между Ловница и Големия Купен (ляво)


Защо авиодиспечерите се пенсионират рано:


При стръмнината към дерето на Маломальовишката река срещнах групата приятели дето бяха тръгнали да спят на заслона. Тъкмо мръхтяха по баира нагоре - кой с панти, кой драпаше със снегоходките - драма, ужас Very Happy Пожелах им приятно ходене и се изсипах долу на пътеката. Оттам - към мръсното в София Sad

Финално слизане: долината на река Мальовица, върхът и едноименната хижа:


Хижата:


Данчо и Цецо таман са си прибрали езиците:


Улея на оттока на река Малка Мальовица и народа дето драпа нагоре, снимка от пътеката към ЦПШ:


Гмеч на пистата при ЦПШ. Какви красоти има на няколко километра нагоре... Smile :



Последната промяна е направена от dido на Пон Окт 04, 2021 9:34 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Нед Яну 13, 2008 10:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
BG BG BG BG BG

Кратко ходене, ама качетсвено дето се вика!!!

Ей тва с Витоша много ми аресваSmile


Нед Яну 13, 2008 11:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
natam-nasam



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 209

Мнение По следите на Дидо Отговорете с цитат
Ние пък си направихме същото ходене, само че тръгнахме няколко часа по-късно и спахме на заслона. Ето снимки: http://picasaweb.google.com/psoboleva/Strashnoto_ezero
Пон Яну 14, 2008 11:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Malama



Регистриран на: 03 Окт 2007
Мнения: 173
Местожителство: София

Мнение Чудесен вариант за спешна разходка! :) Отговорете с цитат
Човек да е на това място в такова време - екстра преживяване отвсякъде! Smile
Най-необичайното на зимните пейзажи е това, че там къдети си свикнал да те гледат езера, сега е бяло и нищо не те гледа. Планината е затворила очи. Странно е.
Пон Яну 14, 2008 9:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Почиват си езерата и баира под снега през зимата, че лятоска пак ще хукне голямата навалица да мачка... Cool
Пон Яну 14, 2008 10:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Re: Чудесен вариант за спешна разходка! :) Отговорете с цитат
Malama написа:
Човек да е на това място в такова време - екстра преживяване отвсякъде! Smile
Най-необичайното на зимните пейзажи е това, че там къдети си свикнал да те гледат езера, сега е бяло и нищо не те гледа. Планината е затворила очи. Странно е.


Тъй е да. Ама аз там лятото не съм ходил, та ще ми е още по-интересно да го видя езерото като излезе Smile
Пон Яну 14, 2008 10:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Малко снимки и от мен :
http://picasaweb.google.com/dobrudjan4e/rdBHj
Много скиори и малко баир-будали.

_________________
Който пие бира не умира!
Вто Яну 15, 2008 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Malama



Регистриран на: 03 Окт 2007
Мнения: 173
Местожителство: София

Мнение Re: Чудесен вариант за спешна разходка! :) Отговорете с цитат
Цитат:
Тъй е да. Ама аз там лятото не съм ходил, та ще ми е още по-интересно да го видя езерото като излезе Smile


Е, това е премиера за завиждане! Около Мальовица природата се е забравила и е раздавала на поразия. Да се чудиш как може на толкова малко място да са събрани толкова красоти! Smile

---------------------------------------------------------------

Speedy, пишат хората, че в твоя вилает ще откриват 4 нови еко-пътеки. Всичките тръгват от с. Делчево. Най-стръмната отива на Ореляк Smile. Ей тука подробности. Не постнах текста директно, щото тая приказка май е по-добре да се премести в клуб Пирин, все пак. Smile
Вто Яну 15, 2008 11:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Хм. По-добре че не си сложила текста. За тези "екопътеки" какво да кажа!?! Мисля че хората, които ще ги правят въобще не знаят що е то екопътека и как функционира една екопътека. Ако съдя по качеството на реализация на преходните им подобни проекти още отсега съм убеден, че резултатът ще е плачевен. Е, за тях няма да е плачевен де - ще приберат парите.Smile

Информацията в тази "статия" също е поднесена некачетсвено понеже девойчето не разбира от такива неща - кореспондентката на Фокус (познавам я). Да речем първия маршрут не се разбира откъде почва, а само какво "включва" и къде свършва - с. Делчево. Да не говорим, че "Дудуле" не е местност, а име на ритуал, който се изпълнява на конкретна дата в една местност, която не се казва така.Smile Местност "Момина кула" също няма, но е дълго за обяснение. Wink За другите ще си спестя коментара.

Сега се сещам, че преди няколко седмици същите се изцепиха за реализацията на няколко велопътеки и пеши маршрути в района на Попови ливади. В издадената рекламна брошура измежду десетките грешки се открояват няколко хитови фрази от сорта, че връх Джангал е в Среден Пирин. Blink Laughing Да се смееш ли или да плачеш! Think
Сря Яну 16, 2008 12:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение евала!!!! Отговорете с цитат
сам на страшното зимата - тоя човек ме разбива отвсякъде. при това не ходил лятото там.чудеса. тоя прекоречки циркус е рядко срещано място- така че за лятото е неизбежно да се види. нещо подобно е на газейски циркус - готина пустош. по интересно е от там да се траверсира цялото било до елени връх през ловница- злия зъб и орловец.
Сря Май 07, 2008 10:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм новак бе човек, виж Друм - Цецо, той къде се мотае не е истина... Very Happy
Сря Май 07, 2008 7:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Отговорете с цитат
абе я стига - сам през януари в сняг и то точно в тоя дял на рила си е смелост отвсякъде. на това шибано променливо време една мъглица зимата ще те довърши бързо бързо. ни заслон ще се се види ни хижа. просто който не е попадал в мъгла в рила и пирин идея няма за ква смелост става въпрос. много е кофти тая мъгла и това е твърде глупав риск според мен.
Чет Май 08, 2008 7:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Спокич, Дидо и в мъгла надушва витамин Б къде е Smile. Пък ако не може да подуши, GPS-а му помага. Не го мисли ти него Laughing

_________________
Който пие бира не умира!
Чет Май 08, 2008 10:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Тъй си е бе аз имам допълнителни рецептори за витамин Б, то си е научно установено при мене след бая дългогодишни експерименти Laughing
Чет Май 08, 2008 10:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Отговорете с цитат
hahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa е това ми хареса вече. ама какъв витамин Б не ми стана ясно
Пет Май 09, 2008 12:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov