ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Път Чуйпетльово - Черни Връх. Мечки на Витоша?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Път Чуйпетльово - Черни Връх. Мечки на Витоша?
Автор Съобщение
termon



Регистриран на: 21 Окт 2011
Мнения: 3

Мнение Път Чуйпетльово - Черни Връх. Мечки на Витоша? Отговорете с цитат
Преди 2 седмици тръгнах от Рударци през Чуйпетльово към Черни връх. На карта всичко изглеждаше, добре маркирано.
Като пристигнах в Чуйпетльово започнах да търся пътека за ЧВ. Табела намерих но тя водеше към някакви шубраци та се наложи да попитам местния кръчмар. Той каза да следвам табелата. Така или иначе бухнах се в шубраците и от там след час ходене и лутане без да открия и следа от пътека успях да се добера до нещо, което според картата трябваше да е Марочки кошари. Опитите ми да открия някаква пътека си оставаха безуспешни, но така или иначе и без пътека напредвах към върха. Вече доста нависоко, успях да хвана някаква следа, която обаче бързо установих, че явно е оставена от някакви животни, защото периодично намирах купчинки с топчести изпражнения с диаметър около 4-5 см. На места земята беше разравяна и тревата беше намачкана в радиус от 5 метра. В мен се пробуди подозрение, че тези следи са от мечки още повече, че навсякъде беше осеяно с боровинкови храсти. Продължих и едва под върха успях да се влея в пътека, която според табелите идва от с. Ярлово. Всъщност може би това беше пътеката по която трябваше да дойда и която безуспешно търсих. Пристигнах благополучно до върха. Въпросът ми е някой минавал ли е маршрута с. Чуйпетльво-Черни Връх? Има ли пътека? Има ли мечки в тази част (южния склон)?
Съб Окт 22, 2011 12:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Прасетата ровят земята пич. Следи не можеш ли да различаваш? http://www.ivailovgrad.com/Gallery/thumbnails.php?album=29 ето ти малко за да не ти спира сърцето друг път от въображението на мозъка. Той ни прави най-голяма беля като си въобразява разни работи. Още малко инфо за следите http://piterhunt.ru/Library/sled_v_prirode/oglavlenie.htm Гледай от тази глава на долу "Следы ног животных на почве и на снегу"
Съб Окт 22, 2011 8:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Иначе в южна Витоша има мечки, доколкото знам Wink

https://picasaweb.google.com/100661455321828014084/22092010#5626978723110862578

Като ги видях тия табелки малко над Кладница (по пътеката за Черни връх) и както бях сама... мисля че постигнах рекорд за бързо качване до Селимица Laughing
Съб Окт 22, 2011 9:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
А, тия табелки са класика! Чувството като ги видиш е особено, особено когато е за първи път и си сам(а). Все пак в тази местност е доста открито и някакси лично аз се чувствам по-комфортно. За разлика от Рила, където като видиш мечото аки по някоя пътека-тунел в клека и знаеш, че няма дори мърдане настрани, е тогава вече може да се постави рекорд по бързо ходене и едновременно надуване на свирката!
Сря Окт 26, 2011 10:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Едно мечо ако на 30 санта от пътеката между Грънчар и Рибни... някъде след чешмата беше. Даже го разръчкахме (имахме един зоолог с нас), и от него като се показа някакъв прешлен. Спек! Laughing
Сря Окт 26, 2011 2:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ognedishasht



Регистриран на: 29 Сеп 2009
Мнения: 249
Местожителство: Мордор

Мнение Re: Път Чуйпетльово - Черни Връх. Мечки на Витоша? Отговорете с цитат
От Марочки кошари до Черни връх се върви по пътека, която тази година беше маркирана с железни стълбове (чак до Бука преслап). Ако си минал оттам преди да ги сложат, тук-там на пътеката има червена лентова маркировка - доста стара и изтъркана. Ако пък имаш карта и знаеш да я четеш, не би трябвало да имаш никакви затруднения - пътят е все по билото (Големия рид), което е доста ясно изразено и съвсем голо, с прекрасна видимост при ясно време.
Мечки на Витоша (все още) има, за щастие.
Съб Ное 26, 2011 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetlio70



Регистриран на: 13 Май 2010
Мнения: 140
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Следи от меци :



http://www.moiteplanini.com/_temp/mechka.htm
Съб Ное 26, 2011 11:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Von Blücher



Регистриран на: 07 Яну 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
на вниманието на уважаемия колега. освен мечо има и вълчо. на първя сняг края на октомври следите на двама бандити открих над купена идваха от юг т.е откъм верила ходят стъпка в стъпка получава се като огърлица. сигурно ходят през бранището до бистрица да изпапат някой заблуден котак или бездомно куче не нападат хора и са много предпазливи.
Съб Яну 07, 2012 11:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мавруд



Регистриран на: 21 Окт 2010
Мнения: 180

Мнение Отговорете с цитат
Преди около 3 седмици към 20ч вървях по пътеката от Княжево към Златните мостове. Някъде при разклонението към Музея на мечките, ако не се лъжа имаше дървен кош закован за дървото пълен с боклук на голяма височина. 15 мин след това навръщане кошът беше разкован и беше ровено в него. Помислих, че е мечка, тъй като знам от един от лифтаджиите на Драгалевци, че в района имало майка с 2 малки. Но така до миналия четвъртък, когато към 21:30 в полумрак на слизане от хижа Планинец към Бялата вода по стръмната пътека 2 глигана ме изненадаха и изплашиха. Единият беше просто огромен, а другият беше малък.

_________________
ЕП "Български железници"
http://www.bgrail.eu/news
Чет Юни 28, 2012 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mr_ananasov



Регистриран на: 20 Апр 2012
Мнения: 9
Местожителство: София

Мнение Вълчо Отговорете с цитат
Преди няколко дни бях над Рударци - изгубих се Oops - и имах среща с 4-5 вълка. Поизплаших се но те се махнаха и не можах да ги снимам.
Чет Юли 05, 2012 9:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov