ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Какви диви животни сте срещали? Снимки или видео.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 39, 40, 41  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Какви диви животни сте срещали? Снимки или видео.
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Какво ще литне от това? Отговорете с цитат
На Витоша едният внук откри тази странна гъсеница с рогче. Снимах я в ръката му:



Някой ще познае ли каква пеперуда ще излезе от нея?

Успях да снимам и един красив кълвач. Десет снимки чукнах, докато го уцеля с дръпната човка, толкова бързо удряше! После чак се сетих, че имам автоматична "стрелба" с няколко снимки...


Пон Окт 10, 2016 4:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Витошки пъстърви и отново гъсеницата Отговорете с цитат
Миналата неделя поведох малките внуци на Витоша по един изпробван маршрут: от Симеоново нагоре към Алеко. Още на първото езерце децата забелязаха три огромни пъстърви, които доста трудно заснех, защото обикаляха във водораслите:



След малко дойде някакъв местен, който ни каза, че трите пъстърви са пуснати от любител с цел да се развъдят. Дано го направят и дано останат в тайна за непреклонните рибари! Впрочем край по-горното езерце падна голям майтап, когато двама чужденци ме попитаха къде са "витошките езера". Бая се учудиха, като им обясних, че на Витоша изобщо няма езера освен изкуствените гьолчета пред очите им и ако искат планински езера, каквито са очаквали, да ходят на Рила и Пирин. Very Happy

На слизане отново срещнахме "еднорогата" гъсеница, този път се катереше по мъха на една бука:



И отново се зачудих на каква пеперуда е тази гъсеница. В Гугъла не открих нищо подсещащо.
Нед Окт 23, 2016 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Петнадесет минути преди залез в събота имаше хубавички солидни прасешки създания по пътеката между х. Чумерна и Твърдишкия проход. Бяха предпазливи и след като ме усетят се преместваха с шум, грухтене, сумтене и шумолене към северния склон на билото. Две сюрии видях, и от всяка се намираше по някое такова нещо да изостане от останалите и да разгледа какво става и какво правя. Много смешно е да се подаде зурла между дърветата, също грухтенето е спокойно и някак уютно в резливия вечерен хлад. Имам една горска снимка, на която при вглеждане се вижда зурла и глава.
И една едричка сърна или нещо таков пресече пътеката, от север на юг. Имаше бяло петно под опашката. Всички животни бяха тъмно сиви - кафеви. На смрачаване Гора с прасета е почти като Гора с магически същества. Или само Гора със същества наоколо. Бях с колело и успявах да се доближа на десетина метра, преди да ме усетят, шумът от гумите в листата е като техния.
По-рано два гарвана се спуснаха предпазливо да видят ставам ли за ядене. Припичах се на мека трева и слънце някъде край мина Шешкинград, а те започнаха да кръжат във високото и да се спускат. Не знаех колко силно шумят крилата им, особено като си разперят крайните пера и ги завъртят напреко на посоката на полета. Слязона на двадесетина метра височина, чуваше се много ясно как летят и се виждаше как работят крилете им. Внимателно не мърдах, дори дишах леко, за да приличам на храна. Не можах да снимам - щяха да отлетят преждевременно като се радвижа.
И, като съм започнал - преди седмица някъде в опустелите долини край село Медвен имаше няколко чакала през нощта. Около 10 или по-късно, виеха силно и продължително и предизвикваха усещане за пронизващ студ не знам колко вътре в човека. Беше тиха и хладна нощ и без това, с чакалите стана много истинска и заобикаляща. Играеха си с ехото от околните баири, а ехо имаше и то добро. Отминаха на изток за към половин час, останаха само звуци на отделни птици в тъмното.
Много приятно се припичах (отново) на огън от сухи букови клечки. На сутринта имаше двеста овце, доста чисти и приятни. Чакалите сигурно са отишли да спят някъде, край овцете имаше сухо есенно поле, разделено от стари синори и гъстаци от трънки с омекнали вкусни плодове по тях.
Вто Ное 01, 2016 11:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
radi написа:
Петнадесет минути преди залез в събота имаше хубавички солидни прасешки създания по пътеката между х. Чумерна и Твърдишкия проход. Бяха предпазливи и след като ме усетят се преместваха с шум, грухтене, сумтене и шумолене към северния склон на билото. Две сюрии видях, и от всяка се намираше по някое такова нещо да изостане от останалите и да разгледа какво става и какво правя. Много смешно е да се подаде зурла между дърветата, също грухтенето е спокойно и някак уютно в резливия вечерен хлад. Имам една горска снимка, на която при вглеждане се вижда зурла и глава.
И една едричка сърна или нещо таков пресече пътеката, от север на юг. Имаше бяло петно под опашката. Всички животни бяха тъмно сиви - кафеви. На смрачаване Гора с прасета е почти като Гора с магически същества. Или само Гора със същества наоколо. Бях с колело и успявах да се доближа на десетина метра, преди да ме усетят, шумът от гумите в листата е като техния.
По-рано два гарвана се спуснаха предпазливо да видят ставам ли за ядене. Припичах се на мека трева и слънце някъде край мина Шешкинград, а те започнаха да кръжат във високото и да се спускат. Не знаех колко силно шумят крилата им, особено като си разперят крайните пера и ги завъртят напреко на посоката на полета. Слязона на двадесетина метра височина, чуваше се много ясно как летят и се виждаше как работят крилете им. Внимателно не мърдах, дори дишах леко, за да приличам на храна. Не можах да снимам - щяха да отлетят преждевременно като се радвижа.
И, като съм започнал - преди седмица някъде в опустелите долини край село Медвен имаше няколко чакала през нощта. Около 10 или по-късно, виеха силно и продължително и предизвикваха усещане за пронизващ студ не знам колко вътре в човека. Беше тиха и хладна нощ и без това, с чакалите стана много истинска и заобикаляща. Играеха си с ехото от околните баири, а ехо имаше и то добро. Отминаха на изток за към половин час, останаха само звуци на отделни птици в тъмното.
Много приятно се припичах (отново) на огън от сухи букови клечки. На сутринта имаше двеста овце, доста чисти и приятни. Чакалите сигурно са отишли да спят някъде, край овцете имаше сухо есенно поле, разделено от стари синори и гъстаци от трънки с омекнали вкусни плодове по тях.



Хубаво разказваш, харесва ми.
Вто Ное 01, 2016 5:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Една крадлива врана Отговорете с цитат
Днес наблюдавах една врана и не мога да си простя, че не я заснех. Бях в трамвая петица на спирката пред "Пирогов". Трамваят чакаше светофара и аз изобщо не допусках, че за краткото време ще наблюдавам толкова интересна сцена. Враната носеше в клюна си орех. Първо кацна на телената мрежа покрай релсите. Огледа се и се спусна върху чакъла между траверсите. Остави ореха и внимателно взе да отмества камъчетата, докато се отвори малка дупка. Старателно постави в нея ореха и едно по едно върна камъчетата отгоре. Невероятно умение! В това време профуча насрещният трамвай и враната отлетя. Само не разбрах: как после ще открие къде е скрила ореха сред безкрая от еднообразен чакъл? Предполагам, че тия птици имат свръхразвита визуална памет и успяват да фиксират минималните различия в камъчетата, които на нас ни изглеждат еднакви. Иначе на какво ще разчита, като огладнее през зимата? Shocked
Вто Ное 01, 2016 7:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
По повод враните, това е доста впечатляваща сцена:

https://imgur.com/gallery/Ukxrh


Последната промяна е направена от vedrin на Чет Дек 12, 2019 10:25 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Ное 01, 2016 7:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Невероятно! Отговорете с цитат
Абе, както гледам, тая врана и със закона на Архимед е наясно! Very Happy
Вто Ное 01, 2016 8:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
alexander_bojilov



Регистриран на: 26 Юни 2016
Мнения: 17
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Враните, гарваните и всички от това семейство били най-умните сред пернатите.
Правени са многобройни опити в това отношение.
Дори много учени, считат, че те наред с делфините и слоновете, притежават най-силният интелект в животинския свят.
Аз също наблюдавах една сцена с участието на две врани, която остави у мен неприятното впечатление, че просто далеч не съм най-развитото в интелектуално отношение същество.......

_________________
Ръката Му отдава всекиму дължимото.

За искащите да разберат:
https://www.youtube.com/watch?v=LVVlKXuKP2k&list=PLH0OOjm8hR-8LTtJuhyyYCHhaVznwpOpI

https://www.youtube.com/watch?v=sIeu3Xr6HJ8
Сря Ное 02, 2016 8:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Невероятно! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Абе, както гледам, тая врана и със закона на Архимед е наясно! Very Happy

Определено! Smile А и не само. Горното изглежда е извадка от това видео с няколко експеримента (вода/пясък, леко/тежко, плътно/кухо, тясно/широко, високо/ниско ниво на водата, и накрая -- скачени съдове):

https://www.youtube.com/watch?v=sXI0VA_RHSY

Научната статия, в която във връзка с експериментите окачествяват способностите им като подобни на тези на 5-7 годишни деца, е достъпна тук:

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0092895
Чет Ное 03, 2016 4:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
hsray2000



Регистриран на: 23 Окт 2012
Мнения: 65
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Явно над Шамони в Алпите отдавна не се стреля. Вода има, ама изглежда сол не им слагат, щото все ровеха скалите и ближеха. А мармотите нищо не завиват и са плашливи. Това август около Refuge des Rognes(2768m)












Пон Дек 19, 2016 10:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Пролетта се завърна Отговорете с цитат
Пролетта се завръща, когато долетят щъркелите. Ето ги моите:



Първо дойде мъжкият, за да потегне дома, а после и женската, която гледа да си почива. Ще си вържа мартеничката на дряна!

А на най-неочаквано място, в двора на БАН близо до Цариградското шосе снимах колоритен зелен кълвач. Явно не постеше, щото усърдно човъркаше в пръстта:


Сря Апр 12, 2017 4:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Диви патици Отговорете с цитат
Снимах ги днес на Панчаревското езеро и много им се зарадвах:



Лежеха си спокойно на два метра от рибарите.

Преди това минах през кактусите. Още не са цъфнали.
Пон Апр 24, 2017 12:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Радост в двора! Отговорете с цитат
Днес ми дойде на гости в Панчарево една очарователна костенурка. Както личи, съвсем млада. Дано си има семейство и не я затрие някой:


Съб Юни 03, 2017 1:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Миналият месец между пр.Вратник и разклона за с.Нейково в Стара планина видях едно интересно животно, но не успях да го снимам. Беше ниско, с къси крачета, на височина може би около 30-40 см, тромаво. Видях го в гръб, но главата му не се виждаше, явно е по-тясна от тялото. На дължина беше може би 60-70 см, с бяла козина.
Знае ли някой какво е това животинче?
Съб Юни 03, 2017 6:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Може би язовец.

_________________
Всичко е възможно.
Съб Юни 03, 2017 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 39, 40, 41  Следваща
Страница 20 от 41

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov