ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Какви диви животни сте срещали? Снимки или видео.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 39, 40, 41  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Какви диви животни сте срещали? Снимки или видео.
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение При липса на мечки... Отговорете с цитат
Мечки не срещам. Но пък вие да сте срещали гарга върху заек? Ето ги:



А това е моят домашен гущер в Панчарево (вече не знам кое поколение). Старая се да не го безпокоя и той ми отвръща с видимо търпение. Снимал съм го на фона на един археологичен майтап. Преди години минавам с колата покрай някаква новострояща се къща и на улицата струпани камъни. Очевидно ще влязат в бетона. И една плоча с вдълбана дата 1855, някакви инициали и кръст. Археологията в мен проработи за секунди и веднага метнах плочата в колата. Спасих артефакта, с една дума! А понеже съм се нагледал на основно ремонтирани сгради в старинните градчета на Германия, където майсторски е оставен да се подава камък с датата на строежа, да речем, 1562, викам си, на моята къща пък ще пише 1855! И ето я "моята" дата заедно с моя гущер (без кавички):


Сря Май 02, 2018 11:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
monsita



Регистриран на: 19 Фев 2018
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
хаха, добре си направил, като си я прибрал, по-добре, отколкото да стои сред разрухите.
Пет Май 18, 2018 12:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Re: При липса на мечки... Отговорете с цитат
Сотиров написа:

... Снимал съм го на фона на един археологичен майтап. Преди години минавам с колата покрай някаква новострояща се къща и на улицата струпани камъни. Очевидно ще влязат в бетона. И една плоча с вдълбана дата 1855, някакви инициали и кръст. Археологията в мен проработи за секунди и веднага метнах плочата в колата. Спасих артефакта, с една дума! А понеже съм се нагледал на основно ремонтирани сгради в старинните градчета на Германия, където майсторски е оставен да се подава камък с датата на строежа, да речем, 1562, викам си, на моята къща пък ще пише 1855!...


Браво, но темата май не беше за това. Както и да е, на мен пък ми хрумна, вместо да търсиш плоча с подобен надпис, дали не можеш да си издълбаеш с шило и чук един, пък бил той и от 1562. Това е идея, за всеки който има къща на село.

Пък във връзка с темата за животните - ето един клип, на който много се смях -- https://www.facebook.com/maravilhasdanaturez/videos/467902973689258/

_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Сря Авг 01, 2018 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Станислав



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 172

Мнение Отговорете с цитат
Преди около месец, в началото на виа ферата ROC DU VENT във Франция, тези два представителя на Capra ibex (алпийски козирог, козел, ибекс) доста неохотно се надигнаха от ложето си, изгледаха ме с не особенно голямо любопитство и след известна почуда ми сториха път:


Сря Авг 01, 2018 10:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Козирози Отговорете с цитат
Тия красавци са всъщност непоправимо увредени, защото са загубили всякакъв инстинкт за хранене и самозащита: разчитат на минаващите туристи, които ги хранят. Нещо като потомствените безработни, които разчитат на помощите и без тях биха умрели. В България например голям проблем станаха мечките, които се научиха да ядат боклуци от раниците и кофите за смет и вместо да бягат от човека, те го търсят. За ужас на човека, разбира се!

Това клипче с плувеца е твърде занимателно! Знех какво значи да плуваш "заешката", но за първи път видях колко точно този стил отговаря на името си.

А за моята плоча с датата, все пак акцентът беше върху гущерчето, което си живее край къщата. Естествено, че може да се поръча подобна плоча с произволна година, но би било малка фалшификация. Защото големите фалшификации са например в "реконструкциите" на Преслав и Царевец.
Чет Авг 02, 2018 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Змия-манекенка Отговорете с цитат
Нарекох я така не само заради стройната ѝ "фигура", но и заради елегантната ѝ "дреха":



Онзи ден бях с малките внуци на Витоша. Слязохме от Кикиша по пряката пътека до Драгалевския манастир и досущ над портата на манастира пътя ни пресече тази змия. Отново, както и в Родопите, Мила ми извика: "Дядо, подмина змията. Бързо да я снимаш!" Беше я почти прескочила. Върнах се и успях да я снимах. Добре, че хич не бързаше, а грациозно извиваше своите синусоиди, докато се скри в храстите от другата страна на шосето. Отгоре беше съвсем черна, а коремът ѝ беше яркожълт. С много малка глава, на дължина някъде към 80 см. Търсих в Гугъла подобни змии и единствената, която прилича на сниманата, е вдлъбнаточелият смок. Младите са по-светли, но старите са тъмни. Съмнява ме малко мястото, на което я намерихме, защото в Уикипедията пише, че се среща в топлите краища на България - по Струма на юг от Симитли, в Източните Родопи, южно от Бургас и в Странджа. А тук на Витоша? Ако някой знае нещо за тази красива змия, да подскаже.
Пет Авг 31, 2018 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Змия-манекенка Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Ако някой знае нещо за тази красива змия, да подскаже.

Прилича на смок-мишкар (Zamenis longissimus, старо име Elaphe longissima).


Смок-мишкар (Zamenis longissimus), сн. Б. Петров, източник: http://balkani.org/skali/problem/reptiles/

Сотиров написа:
... досущ над портата на манастира ...

Доста често минавам оттам, почти всеки ден, но не съм имал такива срещи. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Авг 31, 2018 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Смок е, ама какъв? Отговорете с цитат
Може и да е мишкар, Ведрине, но беше плътно черна змия. На картинките повече прилича на вдлъбнаточелия смок:

http://rnhm.org/img/photo/9f90c-mandrica101.jpg

Ето и втората снимка, която едва успях да направя, защото бързо прекоси шосето. Вижда се колко малка глава има:


Пет Авг 31, 2018 11:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Показах снимката на змията на приятел, специалист по влечуги и земноводни. Каза, че е смок мишкар.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Сеп 03, 2018 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Преди няколко дни като се разхождах привечер на едно от тепетата в Пловдив, видях сова-всъщност няколко. Едната беше кацнала на клон и миг след като ме видя, полетя. Още 2 или 3 също полетяха от някъде. За пръв път виждам сова (горска ушата сова, ако трябва да съм точен) на живо в природата - съжалявам само, че не можах да я снимам.

_________________
Добрата преценка се дължи на опита, а той - на лошата преценка.
Нед Окт 14, 2018 6:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преди десетина години ходихме с един приятел да снима някакви сови в Пловдив. Май беше в кв. Тракия. Бяха накацали на едно дърво между блоковете през зимата. Поседяхме на студа около статива с вид на стойка за зенитна картечница, на който беше поставен един обектив 600 мм, за който беше завито едно "фотоапаратче". Поседяхме, той поснима, и като реши, че привличаме внимание, си обрахме крушите от там.
Нед Окт 14, 2018 8:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
hristo.atanasov



Регистриран на: 24 Мар 2018
Мнения: 74

Мнение Отговорете с цитат
Вчера срещнахме няколко сърнички в Рила:


Преди седмица имаше подобна среща на Витоша:

Нед Окт 14, 2018 9:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение И аз съм срещал... Отговорете с цитат
Много са радостни срещите със сърни, но за съжаление са редки. В Рила и Пирин срещам диви кози, но не и сърни. А на Витоша преди седмица-две видяхме сърни, но гората беше прекалено гъста, за да ги снимам. Горска ушата сова живееше в едни кипариси в двора на Новия български университет и няколко пъти съм я снимал. Напоследък обаче не съм я виждал. Странно е, че пловдивските са отлетели - пред деня те обикновено дремят на някой клон.

Благодаря за информацията, Спиди! Сега я прочетох. Внучката е видяла смок в двора на тяхната къща в Локорско, което много ни зарадва и двамата. А вчера видяла малко лисиче в околността, но не чух подробности.
Нед Окт 14, 2018 10:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
hristo.atanasov



Регистриран на: 24 Мар 2018
Мнения: 74

Мнение Отговорете с цитат
Да, за жалост сърните се виждат рядко. Затова приех последните две срещи за голям късмет. В интерес на истината, по-рядко успявам да стигна до Рила и най-често съм бил по пътеки, където често минават повече хора и това беше първата ми среща там. На Витоша ходя малко по-често и за последните 2-3 години имах 4 срещи с представители на този вид. Почти всеки път беше рано сутрин.
Нед Окт 14, 2018 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Впрочем на хижа Партизанска песен преди 2 години видях елен (или може би сръндак-не ги различавам визуално) - най-спокойно си пасеше в близост до хижата. Хижарката каза, че е свикнал да идва там и това било нещо нормално.

_________________
Добрата преценка се дължи на опита, а той - на лошата преценка.
Нед Окт 14, 2018 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 39, 40, 41  Следваща
Страница 23 от 41

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov