ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
?
Автор Съобщение
_dmp_



Регистриран на: 28 Яну 2009
Мнения: 64

Мнение ? Отговорете с цитат
Някой знае ли колко мързелив персонал пребивава на вр. Ботев?

Гризе ме огромно любопитство!
Сря Ное 09, 2011 6:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Не бих живял на вр.Ботев. Отговорете с цитат
Не зная колко персонал има на връх Ботев, но не бих искал да съм на тяхно място. Мога да изтъкна много причини, но достатъчна е само това, че почти постоянно са в мъгла. Около мен трябва да е широко, да не съм в затворено помешение или в гъста гора. Когато войници строяха втората кула, бяха нарисували календар за времето на върха. Оказало се, че слънчевите дни в годината са около 90. Календара го видях на стената на тур. спалня на върха. Много е хубав и красив върха, но не бих живял там. Затова всеки път когато тръгвам за там, се моля, господ да ми дава слънчево време.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Сря Ное 09, 2011 7:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
_dmp_



Регистриран на: 28 Яну 2009
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
Ти и аз- да! Но съм с впечатление, че на тях и един слънчев ден не им трябва. Мърлящината е посевместна горе!

Между другото какъв е статута на тези огромни, необитаеми сгради? Военни, МВР, държавни...?
Сря Ное 09, 2011 7:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
че са уй е персонала там Very Happy там нема обслужващи единици - регнати помещения за прием на туристи от кол и въже /само ако фучи и слушкаш те прибират на топло/ . доколкото знам сградите са на бан и на военните Very Happy
Сря Ное 09, 2011 8:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Какво имаш предвид с този си въпрос: "Колко мързелив персонал пребивава на Ботев" ?
Познавам трима от метео-наблюдателите, неколкократно сме спали при тях, на върха, нямам такива впечатления.
Чет Ное 10, 2011 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Не мисля че са мързеливи,кофти хора и т.н..Единия от работещите горе ми е редовен клиент и остава впечатлението за нормален приятен човек.Просто са там за да си вършат работата.Никога не съм пробвал да спя горе.Ако го питам няма да ми откаже със 100% сигурност понеже съм му вършил доста работа,ама просто не ми се е налагало.Въпреки това си мисля че горе требе все пак да се обособи една тур.спалня(както е и било).Не е нужно много-кревати,една маса и толкоз...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Чет Ное 10, 2011 3:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм спала точно в такава стая, съседната на кухнята/дневната. Има 2 легла и 1 маса. Но там се остава само при нужда, на половин час по-надолу все пак има заслон, голям, комфортен. Там има и чай, и чорба, и камина, и каквото ти душа иска. Хората са на върха, за да работят, а работата им НЕ Е да сервират чай и да подслоняват туристи, а да следят метеорологичната обстановка. Много пъти сме си говорили на тази тема, и с тези от Мусала вкл., не може през три часа да ставаш, да не можеш да спиш нормално демек, и да ти се мотат разни с претенции, защото обикновено са такива, "дай ми това, искам онова". Нали тъй ? Wink
Чет Ное 10, 2011 3:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Говоря за отделно помещение-оставено на самотек.Сиреч "заслон".Туристите да не искат нищо от персонала и той с нищо да не им е длъжен.Освен елементарните функции на наглеждане-да не се краде,троши,пали огън насред стаята с черчеветата,сере насред стаята,пише по стените "тук на дата едикояси,лето едикоеси ебах едикояси" и т.н. "доблестни" туристически постъпки които редовно се случват в туристически помещения оставени без надзор. Twisted Evil Както и да прогонва разни вредни представители на низшата фауна като мишките,бълхите и любителите на "чалга до зори",които имат навика да се заселват в подобни помещения,нанасяйки непоправими щети върху материалната част и бойния дух на людете. Evil or Very Mad Все пак има достатъчно помещения горе за целта-едно може да се прежали,нищо няма да се строи и вдига ново и т.н. че да е проблем.А горе на връо да спиш си е друго,на заслон "Ботев" си е друго.

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Чет Ное 10, 2011 3:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
_dmp_



Регистриран на: 28 Яну 2009
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
Не ме интересува спане, ядене и т.н. Даже не знам къде е чайната и не искам и да разбирам.
Става въпрос за хигиената и мърлящината около върха. Но благодарение на една дама си отговорих на въпроса!

Напълно съгласен съм с Балканджия за нещо като заслон(подслон). Сега има една полуразпаднала се маса отвън. А наоколо- сгради, сгради... з.Ботев не е решение примерно за маршрута Тъжа-Рай, или за тези, които излизат от Рай за еднодневка, да слизат до заслона за чай или чорба!

Та така!
Чет Ное 10, 2011 7:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
Според мен не трябва да се открива допълнително каквато и да е леглова или друга туристическа база в Централен Балкан ! Има достатъчно на брой добри хижи в района .Едва ли заради удобството на еднодневката от хижа Рай е уместно да се открива закусвалня на най -високия връх в Стара Планина Wink !Личното ми мнение е , че колкото по-малко туристическа инфраструктура има по нашите планини и колкото "по-трудно" достъпни са те, толкова по-дълго ще се радваме на дивата красотата по тези места ! Примери за това колкото искате...............
Чет Ное 10, 2011 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
ПАВЕЛ написа:
Едва ли заради удобството на еднодневката от хижа Рай е уместно да се открива закусвалня на най -високия връх в Стара Планина Wink !Личното ми мнение е , че колкото по-малко туристическа инфраструктура има по нашите планини...............

Ква инфраструктура,кви пет лева?Тя инфраструктурата и сега си я има там.Ти четеш ли ми въобще поста?Никой не е искал горе да се издига някаква нова сграда и прочие,а да се използва вече съграденото!Сгради на върха и сега си има в изобилие,едва ли и половината от тях се ползват с пълния си капацитет.Та горе е като в жилищен комплекс.Със онова островърхото дето мяза на каската на хан Крум и прогнилия камион....
Дали ще има горе спалня или не-е без значение за пътникопотока в този район.Те колкото са решили да се качват ще си се качат,дали ще спят на Рай,на заслон Ботев или на тур.спалня-без значение,щото той който опре до първите две,ще може да опре и до върха.Просто ще е по-удобно със спалня горе.
За осирането на върха също е без значение дали ще има спалня или не.То и сега е достатъчно осрано горе.

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Чет Ное 10, 2011 8:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
Balkandjiq написа:
ПАВЕЛ написа:
Едва ли заради удобството на еднодневката от хижа Рай е уместно да се открива закусвалня на най -високия връх в Стара Планина Wink !Личното ми мнение е , че колкото по-малко туристическа инфраструктура има по нашите планини...............

Ква инфраструктура,кви пет лева?Тя инфраструктурата и сега си я има там.Ти четеш ли ми въобще поста?Никой не е искал горе да се издига някаква нова сграда и прочие,а да се използва вече съграденото!Сгради на върха и сега си има в изобилие,едва ли и половината от тях се ползват с пълния си капацитет.Та горе е като в жилищен комплекс.Със онова островърхото дето мяза на каската на хан Крум и прогнилия камион....
Дали ще има горе спалня или не-е без значение за пътникопотока в този район.Те колкото са решили да се качват ще си се качат,дали ще спят на Рай,на заслон Ботев или на тур.спалня-без значение,щото той който опре до първите две,ще може да опре и до върха.Просто ще е по-удобно със спалня горе.
За осирането на върха също е без значение дали ще има спалня или не.То и сега е достатъчно осрано горе.


Разбрал си ме погрешно - моето мнение не е реплика на твоя пост Wink . Според мен не си прав за пътникопотока - всяко едно удобство увеличава и "трафика", без значение дали това ще е новоизградена сграда или вече съществуваща такава.......
Чет Ное 10, 2011 9:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Ей, хора, прочетете "Записки на инженера" от инж. Спас Данаилов, има я в книжарницата на ТУ - София, не е скъпа.
Така ще разберете как е започнало всичко на вр. Ботев.
Спас Данаилов е бил също така и планински спасител, и алпинист и страшно много е обичал планината.
Ето един цитат, може би не най-подходящия за случая, но него имам под ръка:
"Самотното ходене си има свои прелести. Човек остава сам със себе си. Може да надникне в душата си. Да се слее с природата. Даже и най-близкия другар или другарка винаги отнемат част от вниманието ти и ти не можеш да се съсредоточиш в себе си. Впечатленията ти са незабравими. Остават за цял живот".
Чет Ное 10, 2011 10:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
ПАВЕЛ, не ти ли се е случвало да тръгнеш за някой връх и времето изведнаж да се развали. С мене да. И то точно за връх Ботев. От х.Тъжа тръгнах при идеално време, за жалост около пилешкия полог ме хвана такъв студ, такава виелица, не искам и сега да си спомням. На върха пристигнахме с хиляда мъки. Иван габареца ни посрещна и ни настани в някогашната тур. спалня, а ние мислехме да слезем до х.Плевен. Виждах, че не беше по човешките възможности да се слезе надолу. От Ботев надолу лъщеше като огледало. Ами ако бяхме група от двадесетина човека? Спасението е, 5-10 легла в едно малко, топло помещение. Спахме в малката стаичка с по 10 одеала, на двата нара, с калорифер с 9 реотана по 800 вата. Цяла нощ треперих. Твоето неразумно предложение би бил, да рискуваме живота си до заслон Ботев. Шанса ни за оцеляване би бил 20%.
Прав си Балканджия, нищо няма да струва една стаичка с няколко легла. Все пак е спасение.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Чет Ное 10, 2011 10:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
_dmp_



Регистриран на: 28 Яну 2009
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
На туриста- не случайниците и адидаса, му трябва едно помещение 2 на 2 м. да се преоблече или да изяде един сандвич за 15 мин. на завет, в гадно време, а не да прави това на мръсните стълби в дървената къща с много железни табели по нея- той храна и чай си носи.
Е, и там става, но е гадно и неудобно! Сигурно има поне една стая за тази цел горе на върха! С нея или без- мизерията е еднаква според мен!
Чет Ное 10, 2011 10:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov