ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
АРМЕЙСКИ стоки за планина. Връзки и дискусии.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
АРМЕЙСКИ стоки за планина. Връзки и дискусии.
Автор Съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Обща поръчка на шведски военни раници! Отговорете с цитат
Kubineca написа:
ТАЗИ ТЕМА Е ПИСАНА ОТ ЕДИН КОЛЕГА В ДРУГ ФОРУМ!

"Здравейте, тука синтезирам информацията, въпреки че виждам отсега, че няма да има достатъчно желащи (поне не и до 8-ми/10-ти Декември, до тогава мога да се занимая с тази "операция" после става сложно за мене), но все пак :

Раницата : http://www.militaerbestaende.de/Backpacks-Duffelbags/Rucksacks-Back-Packs/Swed-Rucksack-35l-like-new::629.html
Линк към ревюто на Hobo : http://www.bushcraftbg.com/forum/index.php?topic=413.msg4333#new

Крайната сума за 10 раници е 365 лева/b] (с транспорта до БГ), то тогава за една бройка цената ще е 36.50 лева, ако ги поръчам аз, съответно ще трябва да ги изпратя на всеки поотделно с наложен платеж и всеки да си плати транспорта до неговият град средно 7 -10 лева. Та до врата на всеки раницата ще дойде приблизително 44-47 лева крайна цена до вратата. Аз мога да платя цялата сума като рискувам някой да се откаже и да ме остави с няколко излишни раници..но риска си е за мене. При вас плащането ще е с наложен като ви дойде до вратата. Ако има навити да пишат тука в темата и да се надяваме че ще се съберем поне десет общо."

Койта е навитак, да пише, аз ще кажа на колегата.


За сега са ДВАМА човека!


Kubineca написа:
....имали самар? Има, ама вътрешен или както там си го наричате. Носил съм натъпкана ташевка и просто ми еба гърба от запарване, защото се опира на гърба ти от всякъде.

А тази се опира на раменете и кръста - изводи сам си прави. Материала на шведската раница е един от любимите ви.


_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Ное 24, 2011 1:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Не са точно военни, но все пак http://www.e-mailers.ro/hillman.bg/201111/index.html
Вто Ное 29, 2011 9:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
cat



Регистриран на: 16 Сеп 2010
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
Раницата е хубава въпреки че е по тежка . Имам такава много здрава и удобна , направена е от кордура самара е много добре сметнат дори да се натовари повече пак си остава удобен , осигурява много добра вентилация на гърба и въобще не запарва, също може доста неща да се окачат по нея отвън . А якето към което е дал линк Todor (с риск да бъда порицан ) Very Happy се гледа много добро за лов .
Вто Ное 29, 2011 9:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kubineca



Регистриран на: 03 Ное 2011
Мнения: 165
Местожителство: Народна Република България

Мнение Отговорете с цитат
Може да пробвате зимни или летни гети от формата на БНА.

Аз имам едни американски армейски гети от Втората Световна Война, но не ми пасваха на кубинките, защото се закопчават с коланче под тока. Ама си намерих обувки с вертикален ток, но още не съм ги носил. Иначе ги носих с кубинките, ама все се изнизва колана и трябва да го слагам пак.

_________________
Екипировкaта не прави туриста, само помага...
Пон Дек 05, 2011 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mitko



Регистриран на: 04 Сеп 2009
Мнения: 169

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
Преди 2-3 седмици попаднах на магазина за излишни стоки на британската армия в английския ибей:
http://myworld.ebay.co.uk/britishmilitarysurplus/?_trksid=p4340.l2559
Има огромно разнообразие от оферти, включително на описание доста читави гор-тексови якета и панталони!!! Доставят до България, а цените са без коментар. Аз личн още нищо не съм поръчвал, но на пролет мисля да пробвам един от тези панталони.. Разгледайте, оферти има много..
Сря Дек 07, 2011 5:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Kubineca написа:
Може да пробвате зимни или летни гети от формата на БНА
....

С тази оскъдна информация едва ли ще предизвикаш интерес.
Напиши от какви точно материи са, колко са издържливи, лични впечатления....
БНА не е достатъчно - а при мъжете дори има отблъскващ ефект Smile

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Дек 08, 2011 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kpacu



Регистриран на: 24 Ное 2011
Мнения: 20
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
cat написа:
И мойте 5 стинки по темата http://kosrang-bg.com/shop/index.php?main_page=index&cPath=17&zenid=mqgb78jortg2fvbopoi64dq8o2
фирмата има и магазини из страната където стоката може да се види и пипне .


Има ли магазин в София, или Плевен? В сайта пише, че магазина е само в Стара Загора.
Съб Дек 10, 2011 12:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kubineca



Регистриран на: 03 Ное 2011
Мнения: 165
Местожителство: Народна Република България

Мнение Отговорете с цитат
За интереса на бери кахър.
Материали: як шаяк, кукички и копчета (ти си знаеш)
БНА е достатъчно - при .... има отблъскващ ефект. Very Happy

*поради нарушаване на правилата на форума това мнение е редактирано от admin

_________________
Екипировкaта не прави туриста, само помага...
Съб Дек 10, 2011 6:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ema



Регистриран на: 16 Сеп 2011
Мнения: 4
Местожителство: Банско

Мнение Отговорете с цитат
наскоро си купих зимни обувки на MagnuM, за скитане в планината и вчера ги пробвах за една лека разходка до х. Демяница и обратно. Подметката е вибрам, държат се чудесно върху сняг, скреж, мокри листа и иглички. Устойчиви са, добре ми държаха глезена, разходката беше лека и имах идея да отидем и до Тевно езеро, но... по пътя имаше много сериозно заледени участъци и там се чувствах като прима от Лебедово езеро. Някой може ли да ми каже сега, това с вибрама някаква измама ли е и защо не са устойчиви върху лед?
само да вметна, че съм много начинаещ и адски ентусиазиран турист и наистина ми се ще да направя още едно качване преди много сериозният сняг, примерно - Демяница, Валявишки езера, х. Безбог.

_________________
на върха на планината ще намериш само онзи дзен, който донесеш със себе си
Пет Дек 16, 2011 10:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
ema написа:
Подметката е вибрам, държат се чудесно върху сняг, скреж, мокри листа и иглички. Устойчиви са, добре ми държаха глезена, разходката беше лека и имах идея да отидем и до Тевно езеро, но... по пътя имаше много сериозно заледени участъци и там се чувствах като прима от Лебедово езеро. Някой може ли да ми каже сега, това с вибрама някаква измама ли е и защо не са устойчиви върху лед?



Smile ти направо уби всичко детско в мен ...Smile
Колкото и да си начинаеща, би трябвало да си запозната, че все още не са изобретени подметки, които да не пързалят на лед - да се устойчиви дет викаш. Wink.

Вибрама си е вибрам, но за лед са измислени други приспособления, наричани котки (шипове за краката).

Поздрави !

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Съб Дек 17, 2011 7:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Niksi написа:
ema написа:
....
Някой може ли да ми каже сега, това с вибрама някаква измама ли е и защо не са устойчиви върху лед?

Smile ти направо уби всичко детско в мен ...Smile
Колкото и да си начинаеща, би трябвало да си запозната, че все още не са изобретени подметки, които да не пързалят на лед - да се устойчиви дет викаш. Wink.

Вибрама си е вибрам, но за лед са измислени други приспособления, наричани котки (шипове за краката).

Поздрави !

Кой модел на тази марка е с Вибрам?!? Rolling Eyes
Това е най-добре за случая:


_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Съб Дек 17, 2011 7:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
cat



Регистриран на: 16 Сеп 2010
Мнения: 47

Мнение иСтърван момент Отговорете с цитат
Кубинеца пропусна момента да предложи едни цинтарки на Ема Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Нед Дек 18, 2011 2:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение "Кубинки" и прочее армейска екипировка... Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
... Другият минус на обикновените кубинки е, че не държат глезена стабилен, което ги прави рискови за планината особено ако човек ходи сам, което доста хора правят. ............. но не е добро решение за високата планина(хлъзгави камънаци), а пък за високата зимна планина където трябва твърда подметка не може и дума да става.


Според мен горенаписаното за обувката "кубинка" е абсолютно вярно. Поради естеството на предишната ми работа съм ходил с "кубинки' повече от 20 години и то почти ежедневно. Това е добра масова армейска обувка, но не може да покрие изискванията на по-високата планина, особено през зимата, защото:
1) Материала на подметката има твърде много въглен и /например/ сцеплението с фирнован сняг и гладка скала е доста слабо. Все едно да караш кола с летни гуми по заснежен и заледен път. Опасно е за здравето!
2) Кожата на обувката е тънка. Оттам краката много бързо изстиват и следват други неприятни неща...
3) Мокрят се. Дори и снегът да не е кишав, част от него се стопява при допир с обувката, намокря кожата и оттам се намокря крака, което понижава телесната температура и т.н.

От една година ходя из планината. Първите пет месеца /вкл. през зимата/ с "кубинки", но бързо осъзнах, че не трябва да рискувам повече...
Случайно попаднах на друга армейска обувка - http://www.haix.com/de/produkte/military/haix-airpower-p9-desert
С тези обувки екипират за през зимата нашите войници, участващи в мисии в Афганистан. Вероятно вече сте разгледали достойнствата на тази обувка. Тя е идеална не само за високите температури из каменист ландшафт, но и за студа нощем и през зимата. Когато качвах /за севте с тези обувки/ през март и април т.г. Триглав и Ботев почувствах що е то да ти е топло и комфортно на краката, да имаш добро сцепление и да не мислиш дали в следващия момент няма да се подхлъзнеш и да полетиш надолу. После през лятото и есента ги разходих из Ст. планина, Пирин и Рила. Доволен съм от тях, правил съм до 16 часови преходи, няма пришки, няма мазоли, няма болки. Обаче възникна проблем - обувките нямат страничен гумиран борд и през тези 7-8 месеца яко ходене из баирите започнаха да се претриват конците, с които е зашита обувката в долната си част. Занесох ги на шивач, той ги заши, намазах новия шев с лепило Хелметекс, но предполагам, че съм поразил частично някои достойнства на обувката - "Gore tex" и прочее.
Мисля, че при моделите TIbet и KSK3000 проблема с борда изглежда решен, но аз не съм пробвал тези модели.
Открих, че обувките HAIX се предлагат на този български сайт /цена 320лв/, но...:

http://arms-bg.com/vmchk/%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B8/%D1%82%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BA%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B8-haix-airpower-p10-haix-airpower-p10-shoes.html

....но, нещо сякаш има разлики с това, което виждам на оригиналния немски сайт, може би защото моите са p9, а те предлагат тук в БГ модификация p10 /тази модификация не успях да я открия в немския сайт?/.
Ако питате, как да се снабдите с "HAIX-airpower-p9-desert" търсете някой войник, който не е ползвал обувките, а е изкарал 6 месечната си мисия само с летните боти и се договорете за цена. Виждам, че има и модификация p91: http://www.haix-bootstore.com/police-military-boots/airpower-p91-desert
Ето обувки на HAIX които донякъде покриват сегмента планинарската /туристическа/?/ обувка:
http://www.haix.com/en/products/forest/haix-trekker-mountain
http://www.haix.com/de/produkte/forest/haix-protector-alpin

Относно планинарската и военната екипировка се замислям дали да не перефразирам една поговорка: "На война, като на война, но на планина, като на планина". Тоест за планината специализираните планинарски обувки може би ще се окажат най-подходящите, независимо, че ще изискат определен финансов ресурс.

По-нататък ще споделя мнение и за друга армейска екипировка.


Последната промяна е направена от Plamen К на Пет Дек 23, 2011 10:54 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пет Дек 23, 2011 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kpacu



Регистриран на: 24 Ное 2011
Мнения: 20
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К баща ми има зимни обувки които му ги дадоха когато ходи в Афганистан, нямат нищо общо с HAIX. Шити са от българска фирма и не са от най-качествените. Летните ги върна защото мисията беше през лятото и от тях не ставаше нищо след нея. Зимните ги откупи понеже след мисията дават които желае да вземе каквото иска от екипировката на символична цена. И самите униформи не са особено качествени, но това е друга тема. Всичко е направено да изкара една мисия и да бъде бракувано.
Пет Дек 23, 2011 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Относно алпийската и военната екипировка се замислям дали да не перефразирам една поговорка: "На война, като на война, но на планина, като на планина". То ест за планината специализираните планинарски обувки ще се окажат най-подходящите, независимо, че ще изискат определен финансов ресурс.


Ми да, зависи и кой колко ходи на планина или на война. Ще ми е интересно да споделите, благодаря. От алпийска бих променил на планинска. Сакар и Странджа също са Планини макар и с по-друг ландшафт.
п.п. Сори за едита.


Последната промяна е направена от Kent на Пет Дек 23, 2011 10:17 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Дек 23, 2011 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov