ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ИЗГОДНО. Туристически ОБУВКИ за планина в БЪЛГАРИЯ. Дискусии
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
ИЗГОДНО. Туристически ОБУВКИ за планина в БЪЛГАРИЯ. Дискусии
Автор Съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1695
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Люска аз знам, че не си лице Very Happy ,но си много близо ... Но пък от там съм си купувал всичко и си ми харесва...Но за обувките наистина всеки път като си харесам нещо или няма моят номер или изобщо няма модела. Не е болка за умиране ама мразя да си сменям магазинчетата. Весели празници ще почерпя един ябълков като ина през софия.
Чет Апр 09, 2015 3:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1937

Мнение Отговорете с цитат
Ходил съм с всякакви обувки....Кастингер, Лова, Саломон стари модели, Асоло, Райхл , Васкес и др . От 7-8 години си вземам само Саломон, много удобни, леки и много издържливи, с много уцелена подметка е Контагрип, която държи на мокра скала като вендуза. При последното ходене гортекса изкара всичката вода и изсъхнаха от самото ходене , след няколко часа газене в реки от разстопения сняг, както и реки до коляно с вода. След 3 часа ходене на сухо без събуване на обувката изсъхнаха , както и чорапите в тях. Всички други марки с по-твърда подметка с изключение на Райхл, са се разлепяли след година - две в подметката. Райхл обаче вече не съществува, а и китайското производство го развалиха накрая.
Саломон ме устройва отвсякъде като трисезонна, има и намаления в цената .
Нещо важно : гледам обувката да има завършек отзад на петата, да излиза навън най-добре 1 см, не като някои скосени с модерен вид - 5-10 например, или обла пета, Саломон също имат неудачни модели. Петата трябва да е със здрав ръб, остра.
Пет Юли 03, 2015 7:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1695
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък точно от контрагрипа на Соломона не съм доволен и то точнона мокри скали...........пързаля. Незнам кое твоят модел, ама моят на мокро не е добре иначе с всичко останало казано от теб съм съгласен.
Пет Юли 03, 2015 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3044

Мнение Отговорете с цитат
ама вярно ли соломон са почнали пак да правят обувки?
Пет Юли 03, 2015 2:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1937

Мнение Отговорете с цитат
Пичове, не бих желал да споря, просто това е мое лично наблюдение и избор : загледах ги Скарпа, щото на италианският сайт имат много хубави неща, но тука в магазина им обувките са румънски . Власите съм се убедил че не спазват технология , аз имам три взети на Салева и Асоло румънски стоки, които показаха изменение след само 5-тото носене, а и от други хора чувам същото. Обувките Асоло /скъпи / например кордубата беше хваната съвсем в края явно и веднага почна да се разплита до шевовете, а след много малко леки ходения, около 15 / щото имам още 4-5 обувки наведнъж / но след гаранционният срок при външно изглеждащи нови обувки Асоло, вътрешната им Ево-подметка се поду, гръмна и спука външната и установих, че е станала на рехави топчета....майтап! Същото стана и при един Райхл, но след над 200 дни жестока употреба е нормално.
За по зимни ходения, които правя вече само по Витоша , тъй като от 3 години работата ми е свързана с много обикаляне с автомобил по улиците и зимата мръзна по цял ден навън, та нямам много желание вече за зимни ходения, имам едни останали Райхл и Васкес, които са О.К. за зимата. За лятото обаче , не като обувка / правилна ти е забележката, Владов / а по- точно казано като планинска маратонка , Саломон се оказаха много удобни , с голяма устойчивост на драскане по камъни и клекинг, щото аз не спазвам много пътеки и маршрути. Още не мога да скъсам един Саломон Ескейп, 8 години, над 80 дни жестоки ходения по сипеи и урви и още 100 дни нормални ходения ,и половината дни с раница 40 кг и више, при това по-лекият модел с по-тънка подметка и не е целият кожен. Сега уцелих намаление на Саломон Ескейп по-тежкият кожен модел / условно тежък, само че е напълно кожен, лек и удобен като перо, но много стабилен / , имаше моя номер тъкмо щях да дам 295 лв те го намалиха на 145 лв! и веднага го взех. На мокри камъни, разтопен сняг, газене в реки, на Пирин две ходения , едно зимно и едно кишаво, не мръдна , а съм 92 кг ,, дърпа ме и куче накъдето му скимне а обувката е много стабилна. Старият ми Саломон Ескейп при жестока експлоатация не поддава нито подметка, нито грайфер, даже оггоре и отстрани грайфера е по-изтрит от камъняка, отколкото отдолу. Всяка друга обувка / не знам Бестард, но нямам такъв тип ходения, малко ми се вижда тежка за мен, ще запарва лятото/ би издържала не повече от 25 % от този Саломон Ескейп, а той още си е О.К.! Този модел обаче е малко старичък и май го спираха вече от внос в Спорт депо, затова беше намалението.
Ще ходя обаче септември за доста време по Еспаня и като нищо мога да се изкуша за един Бестард. Точно тия модели които ми аресват, май ги няма тука.Въпреки че така като гледам, вносителя им е най-свестен бизнесмен от всичките му колеги . Всички други карат на 5-то качество върнати партиди за 4-тия свят, седяли 5 години в склад, или върнати партиди от белите държави /за румънските производства /.
При Саломона ми прави впечатление, че влизам в магазина , искам каталог 2015 и сверявам модел, цвят / има значение/ по каталога със стоката която избирам . Едно към едно е. Я пробвайте това в друг магазин. Аз така проверявам дали това , което купувам е прясно а не лепено преди 7 години и лепилото му се втвърдило а шевовете веднага сдават багажа, и дали ше е това , което купува някой в този момент в Франкфурт, да кажем.
Друга добра обувка, по доста наблюдения *нали се водя наблюдател*, са словашките производства на Лова.
Гледам доста хора маат със Салева, погледнах ги , скъпи , външно ефектни, но много неудобни и груби отвътре на обуване, тежки и дисбалансирани. А и мейд ин Валахия.....Беше топ-марката, едно време. Но те тогава май не правеха обувки, а само каски и важета, по спомен.
Погледнах сайта за справка , сега там е останал само Саломон Ескейп ниският модел, моите и двата са ГТХ, но високите модели, хващащи глезеня. Единия е вече в пенсия,за Витоша и да разождам кучето с него в калищата, и още не сдава багажа, пущинята, да не се е заинатил той да ме пенсионира?.
Друго важно е че с тия Саломони, никаква пришка, никаква умора в ходилата. Тука се сетих, като ми се скъса първият Райхл, си взех същият модел от същото място, и по средата на Джамджиевите скали от страшни болки в ходилата, а ич не съм претенциозен на болки и такива работи, но се принудих по едно време не издържах, та го събух и карах първо по чорапи докато се скъсат издържаха най-острите каменни пасажи до върха , после бос обратно по турист. патека. Гледам ги, долу, не мога да открия разлика, само стелката гледам по-различна. Огъвам я , тя като дърво. Както се бях ядосал, срязах я , вътре стоманени пластини !?. Явно некой завършил студент е правил кариера с революционен дизайн в тая компания, нагледал съм се на творенията на подобни гении, с това ми е свързана и работата.
Въпреки че тогава ги оставих в колата че беше първи ден от едно пиринско одене,и продължих с едни маратонки, сега си ги нося тези обувки Рихле/както ги наричат некои/ които са доста добри за цената си, и добре,че си пазя стари стелки като хвърлям други обуща.
Накрая обаче се сетих, че видях в София на място което не очаквах много хубави обувки Доломити че даже и цените им хубави, имаха намаление зимата / сега не знам / , всичко им е на мястото не можеш да видиш нещо да не е идеално, веднага си личи че са правени в оригиналната фабрика а не в Турну Магуреле , не са черни или тъмни за по-летни модели, лятото не понасям погребални цветове по планините/ пропуск на оригиналните Бестард и Скарпа които са все тъмни / а и вибрама, инфо за който не знае, може да не е само погребално черен . Още от немай време имам една Лова, преди много, много години като я взех не ги разбирахме много тия работи обаче се оказа ловен модел и не е дълго ходене, прави пришки , обаче и тя си пусна връзки и се уреди, намери си работно място си я държа на село за работна обувка, със светлобежов каучуков цвят на вибрама, който между другото отначало мисля че е бил оригиналният цвят на Вибрам когато е започнал да прави подметки. После наложиха типа "гума за автомобил".


Последната промяна е направена от аngel на Съб Юли 04, 2015 10:32 am; мнението е било променяно общо 3 пъти
Пет Юли 03, 2015 9:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1061

Мнение Отговорете с цитат
Изключително качествени и леки (440гр) трекинг обувки на италианска фирма AKU. Стилен и красив дизайн в сиво и зелено. Противоплъзгаща подметка Vibram, мембрана Gore-Tex, система Air 8000. На промоционална цена 120лв -има наличен само номер 41.


Съб Юли 04, 2015 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1937

Мнение Отговорете с цитат
Да допълня темата, много важни са и чорапите, даже добрият чорап и лоша обувка е по-добре отколкото обратното.Тънките памучни попиват потта, намокрят се и правят веднага пришки. Дебелии груби вълнени дращят и също не стават. Хавлиени изкуствени правят краката на баня.
Чорапа трябва да е дебел, имам тънки тип Сахара, никаква работа не вършат, а и защо ги правят все сиво-черни като са за Сахара? Бях си взел преди 12 години вече 3 чифта МУНД, испански, има ги навсякъде, и после още 2 чифта от същите, защото трудно се намираха по-светли на цвят. Никой още не се е нито разтеглил, нито скъсал. Даже и за по-топло време, слагайте дебел чорап, за да обира удари и възможно претриване, нищо че като го сваляте в края на деня, е влажен. Влажната среда мисля че е много по-добра от сухата, която води до претриване, тя пази краката от плюски и израняване. Мократа и хлъзгава е другата крайност, също лоша.
За спане вечер в чувала ,първо свалям носените през деня чорапи , миене на краци и пак ползувам едни МУНД, дебели , вълнени с гортекс, бели. Толкова са комфортни, че даже ходя и на ски с тях, въпреки че не са толкова високи, обаче не съм намерил друго чорапче, с което след цял ден краката в ски обувки, да няма нещо болка или умора, или претриване. И зимата си ги нося по работа, ако е студено. Нищо че са вълнени, прохладни са и в топло време. Три чифта , и те нямат скъсване или промяна над 10 години.....браво на производителя!
Обувка би трябвало да се купува според мен, задължително при проба с чорапа с който ще се носи. Даже първо бих посъветвал да се купят чорапите, и с тях да се търси обувка, а не да ви дадат в магазина някакъв чорап за пробата.
Нед Юли 05, 2015 9:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
ама вярно ли соломон са почнали пак да правят обувки?

Не бе, свършили емблемите на адидас за джогинг серията и лепят на соломон. Такива намерили в склада Smile

Наблюдател тук си замълчавам! Rolling Eyes

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Юли 05, 2015 7:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1937

Мнение Отговорете с цитат
[quote="EXIIIT"]Аз пък точно от контрагрипа на Соломона не съм доволен и то точнона мокри скали...........пързаля. Незнам кое твоят модел, ама моят на мокро не е добре иначе с всичко останало казано от теб съм съгласен.[/quote]
Има много подметки Контагрип, аз още отчало избягнах тези цветните, които явно имат много пластмаса в тях, като мъртва зона шарения, направена да е по-шаренко да привлича, и тези със заоблена пета. Имат и много твърди, при по-ниските модели. На пипане ми харесаха подметките с много и остър грайфер, относително дълбок , много приличащ много като твърдост и състав на гумите Мишелин.
След като имах удоволствието да разгледам Бастардите, които бастардисват действително и скриват топката на всички други тур.обувки в БГ, и от вашите коментари за Саломон, се усъмних действително дали не съм се прецакал с тези туристически маратонки.
Бех забравил хлъзгат ли се или не, защото просто се оказа че никога не съм имал тоя проблем и не съм се замислял. Ами не хлъзгат никак при никакви обстоятелства.. Точно им дойде случая / малко снимки : http://nabl50.snimka.bg/details/salomon-eskape.873769.35749705да се пробат в мокра след дъжд гора, при която панталона се намокри до над коляно, в мокри треволяци, камъняк, шубраци , с тежка раница на гръб и пренасяне на куче през реки, което се дърпа точно когато не очакваш,обувката не трепна.
С тези два Саломона Ескейп никога не сам имал хлъзване и падане през годините , защото с тази раница то ще е контузно и то доста.
Точно при този модел Саломон няма никакви шевове там, където са най-проблемните места и с каквито шевове се излагат и най-реномирани фирми – тежка подметка, кожа и праснали един шев влизащ в подметката точно през кокалчето преди палеца, където първо ще се скъса. За 1-2 см , но е много важно да избягаш от шева в тази зона.
Много производители вкарват шев от вътрешната страна на ходилото – пак грешка, и там се къса от огъването на обувката, което е най-силно в тази зона. При Саломона няма шев и отвътре. Избягнати са и метални клипсове на връзките, които при леки модели според мен седят тежко и се чупят като отгоре им мине камък.
За фирна, носех полукотки Салева които се хващат с ремъци. Оказа се, че няма нужда, бият си се стъпки, е не чак толкова бързо като твърди обувки, но без проблеми. Подметката Контагрип хапе като зверче.
Кракъти глезенът са хванати много стабилно. Очаквах, че след като този модел е по-масивен и малко по-тежък, ще е по-неудобен от Саломон Ескейп лайт, предния ми . Нищо подобно. След три дни ходене стъпалата ги чувствувах така все едно не бях ставал от леглото, а цялата друга част от тялото беше като прекарана през бой с тояги.
Обувката се държи като едно цяло, за разлика от по-скъпи тежки обувки които съм имал, които някак подметката си бяга от горната част. Има една слабост – не е удобна, направо си е комфортна.
За летните месеци, след два бюджетни Райхъла, купени от м.Алпи и с добро качество / Райхъла най-малката разлика със Саломона е , че доста повече уморява крака, вибрама им се случи нехлъзгав също, но не толкова колкото контагрипа на Саломон- повтарям ни всички модели контагрип. На Райхъл се чупят и металните куки за връзките, когато попаднат между камъни, то няма обувка дето да не й се счупят в такава ситуация /, случайно попаднах на една разпродажба и взех първия Саломон.
Накрая, за цена от 300 и даже вече 400 лв да се дават за туристически маратонки , по добре да се вземат едни Бестарди, които са истинска обувка, с добри модели от 280 лв нагоре.
При намаления обаче както този взет за 147 лв, съжалявам че не си купих още 1-2 чифта. При Саломон отчитам, че намаленията по никакъв начин не се отразяват на качеството-същото е, за разлика от разни дефектни партиди на други марки.
За издържливост – старият Саломон Ескейп лайт, който се изтри и подметката и кожата отстрани след като ходи колкото два чифта други обувки биха ходили, и вече не прилича на нищо, разхождам кучето в калища с него. Стават на една буца кал. Не ги мия защото сигурно ще изгният от миене а и отвътре са чисти , чакам ги да изсъхнат 2 дни и после ги удрям в едно желязо пред къщи да им падне калта. Един шев не се спука досега, нищо не се отлепва и от подметката. Изтривам ги с една четка. Ще взима пак да ги кача по планината, в сухо време на камънак, да не олющя новият си Саломон.
Поддръжка: никаква. Не ги поддържам няма нужда, първо ще им се изтрие подметката, която много по-бавно се трие от вибрама впрочем.
Този модел Саломон Ескейп май не се произвежда повече. Не хоресвам другите модели на Саломон, не са ги уцелили. Имат само едно попадение – Дискъвъри, който си взе жена ми и който също е много добра обувка. Ако се намери за под 230-40 лв, много си заслужава.
Заключение: обувка отличник - отличен 6+, като цена даже 7.
Пет Юли 17, 2015 7:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1937

Мнение Отговорете с цитат
Сега бях в магазина на Симеоновско шосе, както и на Спорт бокс на бул Е.Георгиев, намаление 30 % на най-добрите модели Саломон - цяло парче кожа , Куест 4 Д, - всичко е намалено от 400 на 280 лв, Дискъвъри - на 210 лв. Доста модели на Ла спортива, италиански а не изнесено производство , 280 лв. :

Изненадаха ме че имат това много по-добро решение което мислех че няма да се появи в БГ, от румънските аналози за виа ферата , италианско също и на цена 195 лв :

но нямаха номер над 45 . Внучето на добрият стар Дахщайн Very Happy
Има всякакви номера, не всички за всички модели, на Саломон Куест например имаха 47, 1/3. Цените са като от сайт с намаления в чужбина, но тук можеш и да ги пробваш.
Чет Окт 15, 2015 3:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dandan



Регистриран на: 26 Авг 2013
Мнения: 211

Мнение Отговорете с цитат
Още ли ги продават САМО с 1 месец гаранция?
Съб Окт 17, 2015 2:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1937

Мнение Отговорете с цитат
dandan написа:
Още ли ги продават САМО с 1 месец гаранция?

Последно когато си купувах Саломон от там, бяха с 6 мес. гаранция. Сега не стигнах до покупка и не съм питал. Обувките които съм купувал за мен и за съпругата ми от магазина на Симеоновско шосе и срещу София ленд , винаги са оригинални и от прясни от тази година, на други места с уж с гаранция стоките бяха откровен отпадък и вече не рискувам след като се опарих със Салева - Асоло . Тези търгаши явно разчитаха , че ако се стигне до разправия за гаранцията, ще те хлъзгат с разни трикове и на 3- тия път хората с някакво достойнство ще махнат с ръка и ще го пишат в графата Бай Ганю в акция/ Laughing . Асоло с тези номера на балкански шарлатани даже стигна до такова високо реноме, че вече е недостъпно/ разбирай никой не се наема да го внася Laughing
Нед Окт 18, 2015 7:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dandan



Регистриран на: 26 Авг 2013
Мнения: 211

Мнение Отговорете с цитат
Знам, купувал съм 3 чифта маратонки.

Т.е. продължават да не дават гаранцията от производителя - 2г.

Не, че SALOMON, не са известни с едно от най-лошото гар. обслужване към крайния клиент...
Нед Окт 18, 2015 7:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преди няколко дена си купих обувки на Саломон (Quest GTX 4D) от магазина на Симеоновско шосе - гаранцията е 3 месеца. Днес ги поразходих на Рила - гледах да има повечко камънак по маршрута, добре си бяха. Колкото ми се хлъзгаше Криспито, толкова и те. За да бъда точна в кулоара между Орловец и Злия зъб с каквото и да си обут все ще се хлъзгаш.Нищо му няма на контрагрипа. Бестардките за съжаление не ми бяха удобни и не посмях да рискувам после да ми станат като ги разтъпча.

_________________
Всичко е възможно.
Нед Окт 18, 2015 8:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3044

Мнение Отговорете с цитат
Liubitel написа:
... в кулоара между Орловец и Злия зъб с каквото и да си обут все ще се хлъзгаш....

Не знам дали обувките са криви или по-скоро това дето ги изпълва и кара да ходят. Дори и с китайски кецове, там никога не съм се хлъзгал, а съм слизал с такива дори до долу в основата на Двуглав през Синия улей при работещ водопад. От друга страна точно там съм ставал свидетел и на тежко пребиване от някои люде с претенции. Така че пробвай да промениш походката и да гледаш повече къде стъпваш, пък може и да се вържат нещата с лизгането.
Нед Окт 18, 2015 9:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14  Следваща
Страница 11 от 14

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov