ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Родопа или Родопи ?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Родопа или Родопи ?
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Родопа или Родопи ? Отговорете с цитат
...е името на планината ?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Ное 09, 2011 6:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
izvetrql



Регистриран на: 01 Мар 2010
Мнения: 156

Мнение Отговорете с цитат
Мен пък ме кефи повече Родопа планина. В Уикипедията има интересна статия по въпроса.
"...Трябва да се отбележи, че по-коректно спрямо античността е употребяването на името Родопа (Родопе), вместо Родопи, защото в античните текстове оронимът фигурира винаги в единствено число..."
А тежкото и съсипващо съвременно ежедневие често води до раздояване, разтрояване и т.н. на личността. Bleh
Сря Ное 09, 2011 7:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Доколкото ми е известно за първи път Павел Делирадев "легализира" Родопи да се ползва в множествено число, като Хималаи, Алпи и т.н. Един вид голям - планински масив, съставен от множество по-малки планини. Ама не мога да намеря текстовете му по въпроса Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Ное 09, 2011 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За Делирадев незнам, но напълно подкрепям Дидо за името ... според мен Родопа е името планината, от много години се е наложило Родопи, като множествена форма ... така или иначе връщане няма, аз също използвам Родопи като име на планината
Дали не трябва да казваме Рили, Балкани Rolling Eyes Laughing

Благодаря ти за въпроса, Дидо!

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Ное 09, 2011 11:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Zbelsrud



Регистриран на: 12 Яну 2008
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Доколкото ми е известно за първи път Павел Делирадев "легализира" Родопи да се ползва в множествено число, като Хималаи, Алпи и т.н. Един вид голям - планински масив, съставен от множество по-малки планини. Ама не мога да намеря текстовете му по въпроса Very Happy


http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=2641&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Пътувания из България - Родопи или Родопа стр.175

Впрочем нещо малко в страни от темата.За старите имена на планината е писано доста.Аз поне наскоро научих,че някои пътешественици я наричат и Василица. Доколко точно,май спорен въпрос.
Чет Ное 10, 2011 1:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
viachi



Регистриран на: 11 Дек 2009
Мнения: 59
Местожителство: Монтана

Мнение Отговорете с цитат
Антон Дончев го беше написал много хубаво, че хората живеещи там я наричат Родопа - като човек, като майка, хранеща с еднаква любов всички хора и зверове.
Чет Ное 10, 2011 6:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
chochkata77



Регистриран на: 18 Дек 2011
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
от тик става ясно мисля си аз,че правилното име на планината е Родопа
а като човек които живее в тази планина мисля че така е правилно,всички ние които живеем в нея я наричаме именно така Родопа

Херодот (V в. пр. Хр.). В античната традиция е запазена само една етиологична легенда, която изяснява (според представите на епохата) името и появата на планината.[1] Известна е чрез Трасил от Мендес (І в. сл. Хр.) и Псевдо-Плутарх (ІІІ - ІV в. сл. Хр.): „Родопа и Хемус били брат и сестра и почнали взаимно да се желаят, като Хемус я наричал Хера, а пък тя назовавала любимия си Зевс. Понеже боговете се почувствали оскърбени и понесли тежко това, превърнали ги в едноименните планини.“[2] Без съмнение същата легенда има предвид и Овидий, когато говори за „Родопа и Хемус, сега ледени планини, но някога смъртни, които претендираха за имената на боговете най-велики.”[3] Варианти на тази легенда оживяват и в българския фолклор. Трябва да се отбележи, че по-коректно спрямо античността е употребяването на името Родопа (Родопе), вместо Родопи, защото в античните текстове оронимът фигурира винаги в единствено число. Това се доказва и от появата на персонификация на планината върху реверса на четири филипополски монетни емисии, представящи женски образ с отнасящ се явно до него надпис Родопа.[4] Според други хипотези Родопа се тълкува като първоначално име на река със значение „ръждива/червеникава вода“, където *rod- е от същия индоевропейски корен като бълг. „руда“, „ръжда“, „риж“, лат. rufus („риж“) и нем. rot („червен“).[5] През цялата античност обаче името не е известно като хидроним.
Съб Яну 28, 2012 8:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov