ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за изпотяването и "дишащата" екипировка
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за изпотяването и "дишащата" екипировка
Автор Съобщение
alexander86



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 60

Мнение Въпрос за изпотяването и "дишащата" екипировка Отговорете с цитат
Вчера се качих от Симеоново до Алеко и бях облечен с това:

http://www.stenata.com/obleklo/termo-belyo/produkti/basic-2-pack-men

и с това

http://www.stenata.com/obleklo-vtori-sloy/polari/produkti/pulover-trangoworld-shen

и носих тази раница на гърба си

http://tashev.bg/shop/product_info.php?idarticles=50

Уж и бельото, и блузата, и раницата са от дишащи материи, а след 500 метра гърбът ми беше стабилно запотен и направо мокър. Според мен беше заради раницата, защото останалата част от тялото ми беше съвсем леко влажна. Дайте мнение и съвет.
Нед Ное 13, 2011 2:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Въпрос за изпотяването и "дишащата" екипировка Отговорете с цитат
alexander86 написа:
...
Уж и бельото, и блузата, и раницата са от дишащи материи, а след 500 метра гърбът ми беше стабилно запотен и направо мокър. Според мен беше заради раницата, защото останалата част от тялото ми беше съвсем леко влажна. Дайте мнение и съвет.

Няма начин там, където раницата опира в гърба, да не си мокър. Изпотяването на това място се втечнява по плата и мембраните не действат.
Просто стегни кръстния колан и охлаби презрамките така, че раницата в горната си част да се отдели от тялото ти. Така ще си само мокър на кръста. Но НЕ ползвай този метод при катерене и технични участъци, щото раницата става нестабилна на гръба.
Това правя аз.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Ное 13, 2011 4:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
Най-доброто бельо за отделяне на влагата е от полипропилен и плетено в два слоя. За подробности: http://www.carpbg.com/details.php?id=74.
И на мен потенето е от обичайните проблеми. Раницата ме смущава и с люлеенето върху гърба, при което не мога да се движа свободно- ако пък я стегна откъм презрамките и гърдите се потят. Няколко пъти бъбреците ми се оплакаха от това. За това си купих чантичка за кръста ( http://tashev.bg/shop/product_info.php?idarticles=68 ) за еднодневните походи. В началото ми изглеждаше лудост да дам 40 лв. за нещо, подобно на пазарска кесия, но тя събира водата, храната за един ден, даже и дискмена, с който слушам музика и няма потене, клатушкане; едва я усещам. И по-рано споделих това и имаше и несъгласни - кръстът се поти или пък цената е висока. На мен кръстът не се поти от колана на панталоните (коланът на чантичката стои върху него). Някои може да не са доволни, на мен е една от сполучливите ми покупки.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Нед Ное 13, 2011 5:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lauta rulez



Регистриран на: 21 Юни 2011
Мнения: 34
Местожителство: Джендем тепе

Мнение Отговорете с цитат
Саше, Саше...

Дрехите и екипировката са ти супер, поне що се вижда от това, което си качил, проблемът е съвсем другаде:

потенето е основен охладителен механизъм на тялото, ако ще и гол да си, като се юрнеш по баирите, пак доволно и предоволно ще се изпотяваш. Вярно, че екипировката е доста важна, но и най-добрата 'дишаща' мембрана, най-добрия материал( който естествено би трябвало да е подходящ за сезона), като им сипнеш повече от колкото трябва, е естествено да изнемогват с вентилирането на телесните пари. Няма такова животно, дето като като вдигнеш телесната температура за по-дълго и по-постоянно, да ти държи тялото сухо, пък и другите споменаха за проблема с раницата. По- важно е да се разбере, че едно от основните предимства на тия материи е, когато тялото е в покой- да съхнат супер бързо! За това се препоръчва и 'кромидения' принцип- няколко дрешки върху тялото- да се свалят или слагат в зависимост от моментното натоварване.
Пон Ное 14, 2011 9:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
Лично аз не бих сложил полар при изкачване. От хората съм, които много се потят и топлият полар винаги ме прегрява при движение. Дори на минусови температури в сняг ходя с леко термо бельо и ветровка. Разбира се, там където раницата опира до гърба се потя, но няма начин. Най-важното е когато спреш за повече от глътка вода или хапка вафла - веднага да си слагаш полара, за да не изтиваш. Мократа и студена ветровка и термо бельо са много неприятно нещо.
Вто Ное 15, 2011 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
И допълнителната физическа подготовка помага за намаляване на потенето- специално маратонът по постепенно изкачващ се път, колкото по-продължителен е, толкова после изкачването по-малко изпотява и е по-леко. Но човек трябва да е предпазлив с тренировките – да напредва много бавно, да не се насилва, иначе много лесно се получават травми – последната ми от 2 месеца не е отминала и не зная дали ще мога да продължа с тренировките.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Вто Ное 15, 2011 12:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
latzi



Регистриран на: 05 Апр 2010
Мнения: 75
Местожителство: Струмско

Мнение Отговорете с цитат
Да се изкажа и аз. Та едното от термобельото дето ползвам е 100% мериносово на Ortovox а за ветровка на Sierra Designs. Ветровката е с 10к воден стълб и 10к дишане (или там както беше). Та когато нямам нищо на гърба мога да кажа че като цяло тялото и бельото са ми леко влажни до леко мокри в зависимост от натоварването. Но сложа ли някоя от раниците ми гърба винаги е на 100% мокър. Старата ми раница беше на Dakine а сегашните ми са на Camelback. Дайкина е байкарски модел както и едната на кемълбега а вторият кемълбег си е туристическа. Всичките модели имат от тези гърбове с гърбиците за да минава въздух между раницата и гърба но пак си запаряват. За опит взех от другар раницата на дойтер с мрежестият гръб но работата беше съща като с мойте си раници. Та извода е че ако искаш гърбати да не е подкиснал в пот не трябва да имаш нищо на него освен дрехите ти. Затова risto_turisto е написал как да си отпуснеш раницата. Така правя и аз когато е възможно при ходене в гората. Но ако съм с колелото обичам раницата да ми е плътно към тялото стегната.
Вто Ное 15, 2011 12:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Re: Въпрос за изпотяването и "дишащата" екипировка Отговорете с цитат
risto_turisto написа:

Няма начин там, където раницата опира в гърба, да не си мокър. Изпотяването на това място се втечнява по плата и мембраните не действат.
Просто стегни кръстния колан и охлаби презрамките така, че раницата в горната си част да се отдели от тялото ти. Така ще си само мокър на кръста.
Това правя аз.


+1 ! Това правя и аз Smile ! Дори в студено време не мога да избегна изпотяването под кръстният колан на раницата( при изкачвания). Ако разплагаме с топла дреха когато спираме за почивка, всичко е ОК............
Вто Ное 15, 2011 8:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
alexander86



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 60

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за отговорите. Smile Знам, че въпросите ми са малко глупави, но съм много начинаещ планинар и тепърва навлизам в нещата. Smile
Сря Ное 16, 2011 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
И носиш цялата тежест на ремъците ли ??? Shocked

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Ное 16, 2011 11:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ivo@home



Регистриран на: 05 Ное 2011
Мнения: 114

Мнение Отговорете с цитат
pgg написа:
ПАВЕЛ написа:
... Но няма как да стане номера с дишането, ако се ровиш като диво прасе в 150 санта тежък сняг на място, където нямаш работа, подухва хубав ветрец и последното нещо за което се сещаш е някаква си терморегулация Confused .....
,

Ей това е най-голямата истина. И според мен, нещо което не пуска, всъщност нещо което работи по добре да не се пипа, било то дрехи, обувки или техника Very Happy


+100 Laughing
Вто Яну 17, 2012 12:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не успях да ви проследя мисълта. Ако ще трябва да бера грижа на терморегулацията, аз лично първо бих си спестил нялколкостотин лева за мембрана.
Вто Яну 17, 2012 12:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Не успях да ви проследя мисълта. Ако ще трябва да бера грижа на терморегулацията, аз лично първо бих си спестил нялколкостотин лева за мембрана.


Ами няма магия при дрехите, това исках да кажа Wink Но това ти го знаеш много добре Smile ....При усилено потене няма шанс която и да е мембрана .........

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Вто Яну 17, 2012 1:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivo@home



Регистриран на: 05 Ное 2011
Мнения: 114

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Не успях да ви проследя мисълта. Ако ще трябва да бера грижа на терморегулацията, аз лично първо бих си спестил нялколкостотин лева за мембрана.


Гърбев, ти си човек, който ходи много и често по чукарите. Таа ... ти може би най-добре ще разбереш за какво става дума.Квинтесенцията на цялата дискусия е ,поне според мен, че мембраните НЕ са панацея!
Действат в определени условия и ДО ВРЕМЕ. Моят опит е следният:
1.Започва да вали. Якето под раницата така и така е мокро, както ти сам написа.
2.След 30 минути ( ПОНЕ) раменете са подгизнали!
3. След час си мокър до кости! Пробвал съм го с Dermizax, eVent, Gore-tex,Simpa-Tex,Ne-Znam-Si-Kyw-Tex, Bah-Li-Go-Tex и т.н.

За мен решението е яке с много, ама много! ципове! Поне под мишниците и на гърдите. Няма какво да се лъжем , при преход от 3 дена и нагоре и мощно изкачване мембраната е излишна, просто не върши работа! Почти всяка фирма предлага якетата в 2 разновидности - с Гортекс и без. Аз съм за второто!И не само заради (поне) 2 пъти по-ниската цена.
Вто Яну 17, 2012 1:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivo@home



Регистриран на: 05 Ное 2011
Мнения: 114

Мнение Отговорете с цитат
Off Topic Я къде ми било мнението. Ми ОК, щом Ристе е решил .... Wink
Вто Яну 17, 2012 8:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov