ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дискусия за Wikipedia за планинската екипировка
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Дискусия за Wikipedia за планинската екипировка
Автор Съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
geagleiam написа:

Като кликна "Редактиране" излиза прозорче с предложения "Find", "Save", "Cancel". Сигурно значи, че нямам програмата, "Find" обаче не ми помага - насочва ме към програма "Microsoft Picture It! Document ". Може проблемът да е, защото съм на Windows XP. И линк към сайта ще свърши работа: http://www.boker.de/stahl.html. Просто ако таблицата със стойностите на различните видове стомана беше над раздела "Функционалност" щеше значително да улесни избора.

Я пробвай сега - http://wiki.bgmountains.org/%D0%9E%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8_%D1%82%D0%B8%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5_%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B0


Съжалявам- таблицата е видима, но при кликане на "Редактиране" излиза същото прозорче с вариациите да намеря, запиша или отхвърля файла. По-късно мисля да опитам да го кача като снимка, макар и да имам лоши спомени от последните ми опити.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Вто Яну 17, 2012 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
geagleiam написа:
...
Съжалявам- таблицата е видима, но при кликане на "Редактиране" излиза същото прозорче с вариациите да намеря, запиша или отхвърля файла. По-късно мисля да опитам да го кача като снимка, макар и да имам лоши спомени от последните ми опити.

Прати ми на мене снимката - ще я кача.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Яну 17, 2012 6:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pgg



Регистриран на: 29 Мар 2010
Мнения: 27

Мнение Отговорете с цитат
Дай работещ линк, че този не се отваря нещо http://www.boker.de/stahl.html, ще попълнем таблицата
Вто Яну 17, 2012 7:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
pgg написа:
Дай работещ линк, че този не се отваря нещо http://www.boker.de/stahl.html, ще попълнем таблицата

Смотаната точка или запетая накрая бъзика нещата - http://www.boker.de/stahl.html

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Яну 17, 2012 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pgg



Регистриран на: 29 Мар 2010
Мнения: 27

Мнение Отговорете с цитат
Вярно ще я попълня тази вечер, след ракийката Smile
Изпихме ракията, направих таблицата, сега някой ако има мерак може и да е по преведе Very Happy
Вто Яну 17, 2012 8:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
pgg написа:
Вярно ще я попълня тази вечер, след ракийката Smile
Изпихме ракията, направих таблицата, сега някой ако има мерак може и да е по преведе Very Happy


Супер е станало! Много благодаря. Извинявам се за изчезването вчера - в къщи нямам интернет. Ако има някой неуморил се с мен може да замести немските думи в таблицата с български. Качих снимката на таблицата в следните сайтове:
http://www.flickr.com/photos/49686705@N08/6718893291/in/photostream
http://tinypic.com/view.php?pic=zwbyvb&s=5
http://www.shutterfly.com/lightbox/view.sfly?fid=4b87aadcd76e7cb5f12f12eb75ef82b5

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Сря Яну 18, 2012 10:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
Основните страници се отварят, но допълнителните при мен вече не се отварят. Не знам защо при други колеги от форума няма този проблем, но аз пробвах от 3 компютъра – не става.
Ако някой иска да помогне най-много с 5 минути копирай-постави работа бих искал да помоля да допълни следното:
1. На следната страница: http://wiki.bgmountains.org/%D0%97%D0%B8%D0%BC%D0%BD%D0%B8_%D0%BE%D0%B1%D1%83%D0%B2%D0%BA%D0%B8
след текста за Планински обувки (mountain boots) да добави следния текст:
Допълнителната височина и по-твърдите материали подкрепят изкачването по стръмен терен, където еластични и меки обувки биха придали по-голяма несигурност. По традиция твърдостта бива постигана чрез прилагането на тънка стоманена ивица в средната част на подметката, при все че някои производители вече прилагат въглеродни нишки.
Планинските обувки са конструирани, за да бъдат използвани с котки. За съвместимост с тях са оформени кантове откъм пръстите и петата на обувката, осигурявайки необходимата платформа за прикачване. Твърдостта на обувката повишава прецизността на изпълнение на котките и позволява алпинистът да следва по-стръмен и затруднен терен.
От друга страна, за защита от студ при свръхстудени условия за изолация са включени синтетични материали. В това си отношение се разделят на единични и двойни. Единичните са по-леки и изолиращият материал е неразделна част от обувката. Двойните се състоят от две части, които са неизолираща и изолираща прикачваща се част. Те имат или кожена, или пластмасова външна обвивка. Целта на обувката от две части е трайна защита от студени условия – ако изолиращият слой се намокри, той може да бъде изваден от външната обвивка и изсушен. Докато при единичните обувки изолиращият слой не може да бъде отделян и изсушаван, което не ги прави идеални за многодневни походи в студени условия. Планинските обувки са използвани по-конкретно за катерене по лед, смесено (скали и лед), преодоляване на цепнатини и за спасителни акции. Те не са съвсем сковани, както ски обувките, предвид че при тях е необходима определена гъвкавост, за да улеснява движенията в снежен или друг неудобен терен.
Многостранните характеристики на тези обувки ги прави популярни и при други дейности. Със своята устойчивост и приспособимост към екстремални условия те биват използвани от хора с най-различни професии – снегопочистване, лесничейство, също от медицински служители, оператори на ски лифтове, шофьори на снегорини и др.
Планинските обувки се считат за твърде “сковани” за продължителни походи по обработени пътеки.


2. Текстът:

"Синтетичните материали най-добре пропускат отделянето на влагата от тялото, в сравнение с вълната и памука, които я попиват.
Полипропиленът (който е и лек, и с по-добри изолиращи студа свойства от повечето други синтетични влакна) няма никакво задържане на влага, защото е хидрофобен материал- не приема влага и не губи способнотта си да изолира. Подобно свойство притежава и полиестерът. Другата им положителна страна е по-бързото съхнене.
Полиамидните (найлоновите) влакна са най-често използвани с цел да подсилват естествени влакна за по-добра стабилност. Те също подобряват еластичността и гъвкавостта на облеклото.
Еластанът (ликрата) е подобно на каучука синтетично влакно. То е еластично, но много жилаво и помага облеклото да прилепне равномерно по формата на тялото. Често е използвано в ниски проценти (3 – 4%) като вътрешен слой и подобрява и общата еластичност на облеклото.
Акрилното влакно е леко, меко и добре задържащо топлината, придавайки усета при докосването на вълна. Влакното е сравнително евтино и удобно за машинно пране, което го прави популярно в съчетаването с по-меки влакна. Често е използвано като по-евтина алтернатива на кашмиреното влакно в материали, поради мекото усещане. Има добри топлинни свойства, но не колкото тези на вълната."

да бъде поставен на следната страница: http://wiki.bgmountains.org/%D0%98%D0%B7%D0%BA%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B8_%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%B8

3. Към таблицата на следната страница http://wiki.bgmountains.org/%D0%9E%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8_%D1%82%D0%B8%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5_%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B0
да се запишат българските варианти на държавите във втората колона, както е в следната таблица: http://www.flickr.com/photos/49686705@N08/6718893291/in/photostream
а думата „Нюбий” да се замени с „Ниобий”. Колегата, който помага в таблицата се е затруднил да разчете, защото изображението не е в пълен размер. За да излезе в цял размер първо горе в дясно се клика лупата с + в нея, после пак горе в дясно се клика “View all sizes”.

Благодаря предварително.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Сря Яну 25, 2012 12:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivo@home



Регистриран на: 05 Ное 2011
Мнения: 114

Мнение Отговорете с цитат
geagleiam написа:
Основните страници се отварят...

Готово, само не приема абзаците, но ще прочета да видя как става.Че сега е много слято и трудно за четене
Сря Яну 25, 2012 12:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
ivo@home написа:
geagleiam написа:
Основните страници се отварят...

Готово, само не приема абзаците, но ще прочета да видя как става.Че сега е много слято и трудно за четене

Благодаря Иво. Абзаците личат на подготвителната страница, просто ги раздалечаваш с един път повече.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Сря Яну 25, 2012 12:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivo@home



Регистриран на: 05 Ное 2011
Мнения: 114

Мнение Отговорете с цитат
geagleiam написа:

Благодаря Иво. Абзаците личат на подготвителната страница, просто ги раздалечаваш с един път повече.

Така и направих, с 2 пъти Enter,но излиза по един празен ред и нещо не ми уйдисва Very Happy
Сря Яну 25, 2012 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pif



Регистриран на: 09 Авг 2011
Мнения: 74
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Искам да пожелая успех на статията в Уикипедия и разбира се на нейните автори!

Като абсолютен лаик и начинаещ планинар имам едно предложение, а напредналите колеги ще преценят, дали то е разумно и осъществимо. Напоследък четох и разглеждах на тема якета. И право да си кажа един начинаещ турист може да се шашне от разнообразните видове екипировка. Ако чака на продавачите, тежко му. Какво имам предвид. Ще дам пример с горната част на облеклата трети слой.
Има много видове якета. Не претендирам за изчерпателност, но ето основните:
Wind Shells – наименованието им подсказва, че предпазват от вятър;
Softshell – предпазват от вятър и слаб дъжд;
Waterproofs – класическите якета с мембрана, предлагащи защита от вятър и дъжд;
Insulation – „грейки” (с пълнеж от пух или изкуствени материали), предлагащи защита от студ, вятър, а някои от тях и от дъжд, защото имат и мембрана.

Като изключим последната категория в другите три човек може да се обърка. Например по какво се различават ветровката, софтшела и мембранното яке. Например аз ще ги позная в магазина кое какво е, но до там. А продавачите ги наричат и трите вида „якета” и донякъде са прави, защото в общия случай това са все връхни дрехи (трети слой).
Идеята ми е да се обяснят на достъпен език технологията, функционалното предназначение, предимствата и недостатъците на всеки вид якета. Това е едно, а второто важно нещо е да се дадат оптималните варианти за начин на обличане на начинаещите. Не всеки може да си купи едновременно ветровка, софтшел и мембранно яке, но трябва да си купи една дреха от някой от тези видове, която е оптимален вариант и е най-универсална да речем за нашите планини през лятото.
Чет Яну 26, 2012 4:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
pif написа:
Искам да пожелая успех на статията в Уикипедия и разбира се на нейните автори!

Като абсолютен лаик и начинаещ планинар имам едно предложение, а напредналите колеги ще преценят, дали то е разумно и осъществимо. Напоследък четох и разглеждах на тема якета. И право да си кажа един начинаещ турист може да се шашне от разнообразните видове екипировка. Ако чака на продавачите, тежко му. Какво имам предвид. Ще дам пример с горната част на облеклата трети слой.
Има много видове якета. Не претендирам за изчерпателност, но ето основните:
Wind Shells – наименованието им подсказва, че предпазват от вятър;
Softshell – предпазват от вятър и слаб дъжд;
Waterproofs – класическите якета с мембрана, предлагащи защита от вятър и дъжд;
Insulation – „грейки” (с пълнеж от пух или изкуствени материали), предлагащи защита от студ, вятър, а някои от тях и от дъжд, защото имат и мембрана.

Като изключим последната категория в другите три човек може да се обърка. Например по какво се различават ветровката, софтшела и мембранното яке. Например аз ще ги позная в магазина кое какво е, но до там. А продавачите ги наричат и трите вида „якета” и донякъде са прави, защото в общия случай това са все връхни дрехи (трети слой).
Идеята ми е да се обяснят на достъпен език технологията, функционалното предназначение, предимствата и недостатъците на всеки вид якета. Това е едно, а второто важно нещо е да се дадат оптималните варианти за начин на обличане на начинаещите. Не всеки може да си купи едновременно ветровка, софтшел и мембранно яке, но трябва да си купи една дреха от някой от тези видове, която е оптимален вариант и е най-универсална да речем за нашите планини през лятото.


Всички сме автори на уикипедията - ако всеки постави 2 изречения основата ще се попълни с качествена информация; до сега може би сме малко пасивни.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Чет Яну 26, 2012 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
geagleiam написа:
pif написа:
Искам да пожелая успех на статията в Уикипедия и разбира се на нейните автори!

Като абсолютен лаик и начинаещ планинар имам едно предложение, а напредналите колеги ще преценят, дали то е разумно и осъществимо. Напоследък четох и разглеждах на тема якета. И право да си кажа един начинаещ турист може да се шашне от разнообразните видове екипировка. Ако чака на продавачите, тежко му. Какво имам предвид. Ще дам пример с горната част на облеклата трети слой.
Има много видове якета. Не претендирам за изчерпателност, но ето основните:
Wind Shells – наименованието им подсказва, че предпазват от вятър;
Softshell – предпазват от вятър и слаб дъжд;
Waterproofs – класическите якета с мембрана, предлагащи защита от вятър и дъжд;
Insulation – „грейки” (с пълнеж от пух или изкуствени материали), предлагащи защита от студ, вятър, а някои от тях и от дъжд, защото имат и мембрана.

Като изключим последната категория в другите три човек може да се обърка. Например по какво се различават ветровката, софтшела и мембранното яке. Например аз ще ги позная в магазина кое какво е, но до там. А продавачите ги наричат и трите вида „якета” и донякъде са прави, защото в общия случай това са все връхни дрехи (трети слой).
Идеята ми е да се обяснят на достъпен език технологията, функционалното предназначение, предимствата и недостатъците на всеки вид якета. Това е едно, а второто важно нещо е да се дадат оптималните варианти за начин на обличане на начинаещите. Не всеки може да си купи едновременно ветровка, софтшел и мембранно яке, но трябва да си купи една дреха от някой от тези видове, която е оптимален вариант и е най-универсална да речем за нашите планини през лятото.


Всички сме автори на уикипедията - ако всеки постави 2 изречения основата ще се попълни с качествена информация; до сега може би сме малко пасивни.

Точно, geagleiam!
Инак първите два вида са за лятното полугодие, вторите два за зимното. Най-общо казано.
Защото зимата е от изключителна важност да имаш добра защита от водата и дишаемост, за да може четвъртия вид да си върши работата Wink

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Яну 26, 2012 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Айде на палатките... Laughing

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Фев 12, 2012 5:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
помислих, че ги раздават Laughing

пс/ добре става Very Happy
Нед Фев 12, 2012 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15  Следваща
Страница 13 от 15

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov