ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дискусия за Wikipedia за планинската екипировка
Иди на страница 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Дискусия за Wikipedia за планинската екипировка
Автор Съобщение
Psychosapiens



Регистриран на: 07 Сеп 2010
Мнения: 344
Местожителство: Пловдив

Мнение Дискусия за Wikipedia за планинската екипировка Отговорете с цитат
[off]
Да вземем да направим една wikipedia за планините ? Няколко пъти е подхвърляно като идея.

Осъществяването и е въпрос на минути Smile

- Екипировка
- Марпрути
- Хижи
...
В този форум има много ценна информация,която обаче е толкова разхвърляна и не-синтезирана , че е неизползваема Smile

А цялата тази информация би била най-подходяща във Вики вариант.


[/off]

_________________
Know your Body. Know your Mind. Know your Substance. Know your Source
Чет Ное 24, 2011 4:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Psychosapiens написа:
...

Така е.
Такава е и моята идея.
Радвам се, че и други мислят като мен и се надявам да се включат активно в осъществяването на тази глобална идея за форума.
Естествено - това не е счетоводен форум и се надявам да не е сухо наоколо Laughing
Croc

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Ное 24, 2011 9:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Re: Избор на обувки според средата Отговорете с цитат
geagleiam написа:
Цитат:
Опита Ви САМО с тези обувки ли е бил?

Не, по принцип oколо 90% от цялата ми екипировка е разочарование, след като ентусиазмът ме накара да се подведа по описанията в сайтовете и мненията на консултантите; за това пускам тази тема.

Дали не е по-добре някой с успешен опит в екипировката да си даде мнението? Да сгрешиш в 9 от десет случая е доста. Дори в 5 от десет, аз и не вярвам колегата да се е обърквал чак 90%.
Аз съм доволен от 2/3 от екипировката си, или повече Very Happy
Чет Ное 24, 2011 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
Off Topic
Казвал съм го и преди, информация има предостатъчно в този форум.
Може би трябва да се систематизира и да се "закачат" няколко теми ( за избор на раници и обувки). Понеже всяка седмица някой новорегистриран иска такъв "съвет". Според мен такива теми трябва да биват изтривани, не може без да си положил минимум усилия да прочетеш да се поинтересуваш да искаш качествена и адекватна информация. В противен случай трябва да има някой дежурен, който да отговаря на всеки нов.

и за да дам мойте 5 стинки
- обувки не се избират по Интеренет и четене! Всеки крак е индивидуален и трябва да се мери.
- за раните е същото, всеки гръб е различен; слагаш раницата на гърба, слагаш нещо тежко в раницата, регулираш ремъците, нагласяш колана и тогава установяваш коя е твоята раница.
- седалка за колело също се избира с ... гъз ( ама тук се отплеснах)
- да се препоръчва типично зимен модел обувка, като 4-ри сезонна за нашите планини в този форум, считам за груба грешка
- най-добре е да има достатъчно информация и всеки, който има глава на раменете си да прецени коя екипировка покрива нуждите му.
- да не се толерират КРАЙНИ мнения
Чет Ное 24, 2011 11:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
Надявам се да се направи wikipedia за планините.
kibik, защо мислиш, че пуснах темата само за себе си, и че се основава на четиво?! Не виждам нищо подобно.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Чет Ное 24, 2011 11:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
никъде не съм писал, че темата е само за теб или че се основава само на четене

тезата ми е, че не бива да се препоръчва типично зимен модел обувка, като подходяща за нашите планини и да се обявява за четери сезонна(демек универсална). Няма такава обувка!

Представи си, че темата ти се прочете от някой новак, който е решил да си купува първите туристически обувки в живота и се понесе с тези китюци на екскурзионно летуване.

против съм и за твърдението за "универсална раница= голяма раница, в която може да сложиш и много и малко"

Ристе, като завърши дискусията се надявам да се разшеташ с гумата.
Чет Ное 24, 2011 11:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
kibik, аз пък съм "За" твърдението за универсалната раница Laughing

и за да не изглежда, че се заяждам:
- с раница 40 л ходя за 1, но ходя и за 5 дни;
- става и за пешеходен туризъм, и за ски /туризъм и пистово каране/;

така че, нека не сме така крайни в мненията си и да уважаваме и чуждото мнение - когато е базирано на опит може да бъде от полза някому.

и стига с тая гума, щото форума ще замре ако се трие наред.....
Чет Ное 24, 2011 12:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
off: подкрепям идеята за wiki, и ще помагам с каквото мога Smile

on: това с категоризациите ми е малко мъгляво.. такъв терен, онакъв... "лека разходка по незатрудняващ терен", ама за мен незатрудняващ терен може да е едно, а за производителя на обувките - съвсем друго Laughing

И за раниците - също смятам, че няма универсална, преди и аз ходех с 40л за 1 и за 5 дена, но просто не става...
Чет Ное 24, 2011 1:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
albena Smile,

аз съм точно за дискусия по темата, а не КРАЙНИ мнения.

моето мнение за "универсалната" раница:
- с 40л на еднодневно ходене, носиш поне половин кг повече by default от тежината на раницата
- на преход за 5 дена си мисля, че раницата отвън ще е накичена с доста неща(тъй като не си успяла да ги натъпчеш вътре) и ще си като Коледна елха( Tooth усеща се вече Коледния сДух)

демек и в двата случая правиш компромиси

а гумата е необходима, защото "ненаигралите се на войници", бяха почнали да узурпират подфорума за екипровка Rolling Eyes
Чет Ное 24, 2011 1:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Нещата ще се случат както трябва. Има плурализъм.
Айде сега един от тримцата - Албена, Кибик или Гамина да пуснат нова тема за избор на раници.
Щото темата е за обувки. Wink
Croc

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Ное 24, 2011 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Psychosapiens написа:
[off]
Да вземем да направим една wikipedia за планините ? Няколко пъти е подхвърляно като идея.

Осъществяването и е въпрос на минути Smile

- Екипировка
- Марпрути
- Хижи
...
В този форум има много ценна информация,която обаче е толкова разхвърляна и не-синтезирана , че е неизползваема Smile

А цялата тази информация би била най-подходяща във Вики вариант.


[/off]


А де, аз откога пускам фитили за това Very Happy
Да ви пошушна, че не са само фитили - преди доста време направих такова wiki - http://wiki.bgmountains.org/ . Построил съм началната му страница донейде, попълнил съм няколко примерни статии за Пирин колкото да се пробва дали е жива идеята. Остава само да огледате нещата, да си кажете мнението става ли, не става ли, в каква посока да се развие и т.н.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Ное 24, 2011 1:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
kibik написа:
albena Smile,

аз съм точно за дискусия по темата, а не КРАЙНИ мнения.

моето мнение за "универсалната" раница:
- с 40л на еднодневно ходене, носиш поне половин кг повече by default от тежината на раницата
- на преход за 5 дена си мисля, че раницата отвън ще е накичена с доста неща(тъй като не си успяла да ги натъпчеш вътре) и ще си като Коледна елха( Tooth усеща се вече Коледния сДух)

демек и в двата случая правиш компромиси

а гумата е необходима, защото "ненаигралите се на войници", бяха почнали да узурпират подфорума за екипровка Rolling Eyes


мен не ме притеснява, че ще нося малко повече като съм за 1 ден
и не, не ми е накичена като коледна елха раницата Laughing съвсем спретнато изглежда
т.е. не правя компромис, това е моето виждане

има хора които имат по няколко раници, това е добре - живи и здрави да са - с тях може да се групирате като "специализирани раници - по една за всеки различен случай"
има и такива които имат по една раница и те ще са универсалисти Laughing

моето мнение не е крайно, но тъй като ти си на противополжна гледна точка ти изглежда такова Smile

са да си допиша, то ясно, че ще се трие, както ми изтриха мнението за обувките /щото и там съм малко "универсалист", ма какво да се прави, за тясна специализация си трябват кинти Laughing Wink

Кончето - има хора си го минават като да са на разходка в парка и такива които казват, цитирам "Малеееее, толкова е страшно, такъв страх, пълзели сме" - и сега какво правим с тия така различни хора? Премахваме едните, защото са крайни? Или оставяме различните гледни точки и търсещия информация да си подбере?

та така
Чет Ное 24, 2011 1:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
Ристе,
тази тема така или иначе отиде ..., ами дай да я направим някаква дискусионна Smile


albena Smile,

тъй като началото и гръбнакът на този форум са активно ходещи люде, насочеността трябва да е към такъв тип хора.

За начинаещи и "пълзящи по Кончето", нека си има и такава тема - дори си мисля, че стана Кръстница(на темата) HarHar

дотук се оформят 2 лагера - универсалисти и специализисти (тук отново ще те опонирам, защото не винаги парите са водещи за тясната специализация)
Чет Ное 24, 2011 2:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
kibik написа:
Ристе,
тази тема така или иначе отиде ..., ами дай да я направим някаква дискусионна Smile


albena Smile,

тъй като началото и гръбнакът на този форум са активно ходещи люде, насочеността трябва да е към такъв тип хора.

За начинаещи и "пълзящи по Кончето", нека си има и такава тема - дори си мисля, че стана Кръстница(на темата) HarHar

дотук се оформят 2 лагера - универсалисти и специализисти (тук отново ще те опонирам, защото не винаги парите са водещи за тясната специализация)


нда, май с теб сме на различни мнения за много неща Laughing

мисля си, че насочеността на форума трябва да бъде "полезност" за ходещите на планина, без значение активно ли ходят /що е това активно ходене може би да формулираме Laughing /
активно ходещите люде не са се родили на Мусала обути в пионерки и с раници на гръб, а са тръгнали редовно на планина в някакъв момент. Преди този момент са били малко или много начинаещи и точно тогава има най-много нужда от инфо - и за маршрути, и за това как да избереш раница, или яке, или колко вода да вземеш за някъде си и каквото ще да е.

Пълзялите по Кончето това лято може би след някоя и друга година ще покоряват върхове кой знае къде, затова нека не се подиграваме - бъдещето е тяхно Smile

за парите....... деликатна тема е това, но са, да бъдем честни - всичко струва пари, особено по-специализирана екипировка. Да тръгне човек да има 3 раници, 3 чф обувки, 4 якета, нам какво....няма лошо, чудесно е, но въпроса е има ли нужда от чак толкова неща .................така де, живота не е само вещи, по-добре преживявания, пътешествия Smile
Чет Ное 24, 2011 5:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
albena Smile написа:
.... насочеността на форума трябва да бъде "полезност" за ходещите на планина ...


е тук вече сме на едно мнение Croc


сега остава и да решим как да постигнем тази ПОЛЕЗНОСТ с помощ на всички знаещи и обичащи планината
Чет Ное 24, 2011 6:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Следваща
Страница 1 от 15

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov