ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Осветление
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Осветление
Автор Съобщение
BlackAdder



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 38

Мнение Осветление Отговорете с цитат
Хора, дайте идеи какъв челник да си взема.
Пет Яну 25, 2008 2:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Ако решиш да ръсиш пари за Petzl - не си вземай Tikka моделите с плъзгач дето е копчето за включване. Направено е много некадърно, допират се две обикновени пластини - след време се получава нагар там и светлината почва да премигва. Вземи нещо с бутонче или друга марка. Mammut имат един хубав модел сега, с допълнителен диод дето осветява в сноп надалеч.
Пет Яну 25, 2008 9:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Аз си светя с китайски с 3 мощни светодиода, работи много, много прилично. Обаче народа се е научил, че вършат работа и от доста време не съм виждал по магазините такива.
Пет Яну 25, 2008 11:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
asenr



Регистриран на: 10 Яну 2008
Мнения: 87
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Едни приятели си купуваха китайски и им горяха диодчетата, но това беше преди доста време. Сега може да са задобряли китайците :-) Аз имам Petzl Tikka+ (с копче е) от няколко години и няма грешка. Ако искаш да свети по-силно - ориентирай се към някой с крушка, не с диоди. Те обаче са по-тежки.

_________________
Може да съм прасе, ама ми отива...

Последната промяна е направена от asenr на Вто Фев 12, 2008 12:37 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Яну 25, 2008 2:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
BlackAdder



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 38

Мнение Отговорете с цитат
Ами колебая се между тоя модел на Mammut за който говори Дидо и един подобен от Primus. И на двата модела бокса с батериите може да се прибира на топло. И двата имат някакав мощен диод или нещо като диод, който може да свети на далече. Не мога да реша кой от двата да бъде. На китайците нещо не им вярвам.

Това са:

http://www.primus.se/Primus/Products/product_sheet.asp?ItemId=26138

http://www.mammut.ch/mammut/katalog.asp?view=detail&did=12&dart=3&tid=53111&sid=2
Пет Яну 25, 2008 2:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Начи и двата челника са с диоди Luxeon от новото поколение - свръхмощен диод който излъчва светлина с изключително голям интензитет. Това е за "дългите". Мамута му дават да хвърля 105 метра на "дълго", нормалните дифузни диоди ги дават до 15 метра или до 7 в зависимост от режима. Примуса е мааалко по-зле като показатели - и това не значи, че е по-лош. А, примуса има бонус - червена светлина, ако ти потрябва някой ден ... Laughing
Пет Яну 25, 2008 3:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
И двата пише че са с диоди. Батериитв ако не са алкални, а акумулатори - никел-кадмиеви или никел-металхидридни би трябвало да нямат проблем на ниски температури.
Пет Яну 25, 2008 3:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
BlackAdder



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 38

Мнение Отговорете с цитат
Примуса ще е. Не знам защо ама повече ме кефи. Колкото до батериите със сигурност ще са зарядни. В днешно време не си струва човек да се занимава с алкални.
Пет Яну 25, 2008 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Бе има една тънка подробност - акумулаторните са по 1.2 волта номинално напрежение. Тия от магазина са на 1.5. Демек вместо на 4.5 волта твоя челник ще бачка на 3.6.
Пет Яну 25, 2008 7:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
BlackAdder



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 38

Мнение Отговорете с цитат
Знам, ама не мисля че има голямо значение. Те и акумулаторните са от магазина Razz
Пет Яну 25, 2008 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей,
Аз използвам челник Примус Primelite D за осветяване на късо. Той не е с Луксенонов диод но за осветяване на къси разтояния е перфектен. Батериите издърват около 40-50 часа ( Алкални батерии) Относно тях според мен неси прав за значението на видовете. Зарядните батерии наистина са изгодна инвестиция но ако ти се наложи да направиш няколко дневен преход и да речем няма къде да презаредиш тогава ще ти трябват алкални.Дидо ти подхвърли за другата разлика във волтажа, както и в реакцията на студа на различните видове alka, li-pol-NICD-NIMH etc.Аз лично нося два комплекта зарядни и един алкални. Избора на челник силно зависи от това за какво ще бъде използван а не толкова от марката ( разбира се изключвам китайските имитации). Също трябва да предцениш какво разтояние ще ти се налага да покриваш. На мен примерно ми е крайно неприятно, когато катеря почти отвестна стена и главата ми е на 30 сантиметра от снега да се облъчвам от отражението на Луксенона или когато вървим на открито да немога да виждам на повече от 15 метра ако съм с диоден. Аз лично бих избрал челник, който се захранва от поне 3 батерии тип "АА", ако ще е със Луксенон. Това е моето скромно мнение.
Успех в избора! Wink
Пет Яну 25, 2008 9:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BlackAdder



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 38

Мнение Отговорете с цитат
Съмнявам се че един комплект батерии няма да ми стигнат за няколкодневен преход. Дават му 100 часа с 4 бели диода. Освен това заради GPS-а нося няколко батерии с мен винаги. Луксеона може да се изключва според нуждите ти. Primelite A е с 3 АА батерии. Пак казвам че не виждам смисъл да се ползват алкални батерии. Ако ще носиш 3 комплекта какво значение има дали ще са 3 комплекта зарядни или 2 зарядни и 1 алкални? Относно издръжливостта, обещавам като го взема да го тествам с различни батерии и после да постна резултатите тук.
Съб Яну 26, 2008 12:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Абе един авер, Данчо, си взе мамутския. Луксеона е ОК, верно свети много ярко, но е доста концентриран и тесен снопа. Доколкото мога да преценя става за оглеждане на детайли в далечина и прочее. Нормално би трябвало да ходиш с дифузното осветление, то ти е напълно достатъчно особено ако ти е познат терена.

Комплект батерии е ясно че ще ти стигне, 150 часа работа си е 1 седмица непрекъсното да стои включен челника. Ако го ползваш по 2-3 часа на преход, ще издържи десетки преходи ...
Съб Яну 26, 2008 1:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
BlackAdder



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 38

Мнение Отговорете с цитат
Ами да, 10-12м светло петно пред мен си е бомба, няма какво повече да искам. Както и де е поръчах примуса и като дойде ще видим.
Съб Яну 26, 2008 1:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
amorpheus



Регистриран на: 11 Сеп 2007
Мнения: 163
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
абе тия часове не им вярвайте прекалено много, издържат доста - да, но последните 20-30 ако не и повече процента ще свети колкото за Бог да прости ...
Пон Яну 28, 2008 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov