ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Къде се мотахте последно?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 147, 148, 149 ... 191, 192, 193  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Къде се мотахте последно?
Автор Съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
миналата седмица направих тези два маршрута:

Искрец - Стола (Лупова Глава) - Препасница - Сърбеница - Драгоданица - Заселе - Гара Бов (по черния път) - 25 км. 1400+ метра денивелация.
Открих добра пътека от махала Цветковци към билото на Понор Планина, която липсва в bgmountains.org, по-точно липсва междинната част на каратата, но пътеката не е зарасла и се личи добре. Столо - Стола е нещо страхотно. Голяма територия на Понор Планина над Добравица (Загъжене) е оградена с електропастир и има доста животни.

Пътека от Злио Камик на махала Скакля до пътя София - Мездра е ужасна, зарасла, губеща се и като цяло не бих я препоръчвал. Теренът там е скалист/каменист и на места под мен падаха камъни надолу, може би някога тази пътека е била използвана, но сега се личи само в началото си от пътя. Аз я използвах на слизане.

Осеновлаг - Козница - Бойчов Кръст - Увеса - Лескова - Могила - Чукава - Осеновлаг - 30 км, 1400+ метра денивелация.
Козница изкачих пряко по голия склон, тук-там имаше пътеки (сигурно на животни), но там си е ясно - нагоре и това е.
Открих пътека на слизане от Чукава до Осеновлаг през махалите, която е по-пряка от черния път и заобикаля обитаваните къщи. Не открих оброк Св. Петър над Марешки Дол, пътят е зарасл, с бодливи храсти.

Някой ден ще седна да ги опиша, ще пусна и пътеките в bgmountains.org Smile
Пон Апр 22, 2019 3:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение за уайтстар Отговорете с цитат
Благодаря ти, Уайти. Чудесна разходка и снимки. Нищо не знаех за тези места. А получих отговор и на въпроса си за екипировката - нямате грешка с любителя! Безпощадни! Ама че палавници сте - бива ли да слагате тъй подло прът в колелата на тористическата индустрия. Виждам, че с кибик сте уточнили м-ра - беше необходимо, все пак тук четат всякакви ... ентусиасти.
Пон Апр 22, 2019 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Re: за уайтстар Отговорете с цитат
ray написа:
Благодаря ти, Уайти. Чудесна разходка и снимки. Нищо не знаех за тези места. А получих отговор и на въпроса си за екипировката - нямате грешка с любителя! Безпощадни! Ама че палавници сте - бива ли да слагате тъй подло прът в колелата на тористическата индустрия. Виждам, че с кибик сте уточнили м-ра - беше необходимо, все пак тук четат всякакви ... ентусиасти.


Благодаря за оценката,Ray! Pодният край ме е привлякъл още от съвсем млад и винаги ще е на сърцето ми. Междувременно се разходих до Марагидика и х.Тъжа, но публикацията е в раздел Стара планина, в една от темите за х.Тъжа.

_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Пон Май 06, 2019 8:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Из Балканите и долините на Пелопонес:



_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Май 06, 2019 10:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5787
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Из Балканите и долините на Пелопонес

Това ще да е съвременната Спарта? И "изгубената столица" Мистра? А стигнахте ли до планината? Горещо се надявам да прочета много дълъг разказ. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Май 06, 2019 11:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
И съвременната Спарта, и Мистра в далечината, и акропола на античната Спарта Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Май 07, 2019 12:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Уау! И аз чакам с надежда! Обичам Пелопонес!
Думата "Балканите"? Балканът е само един. По-добре "планините".
Вто Май 07, 2019 10:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3290
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
...
Това ще да е съвременната Спарта? И "изгубената столица" Мистра? А стигнахте ли до планината? Горещо се надявам да прочета много дълъг разказ. Smile

Пчелата Жужа написа:
Уау! И аз чакам с надежда! Обичам Пелопонес!...

И други имат дълг към форума за Пелопонес... Дано го изплатят някога...

Пелопонес - планината Тайгетос от Мистра (29.06.2017г.):



Пелопонес - град Спарта от Мистра (29.06.2017г.):



Пелопонес - планината Тайгетос - 1 км след първенеца Профитис Илиас (29.06.2017г.):



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Май 09, 2019 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3290
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
По Великден - по традиция се мотахме в Гърция - за 6 дни 7 планини (Докими, Валту, Елати, Акарнаника, Фтери в Западна Аграфа, Калиакуда, Оса), 2 града (Арта и Превеза) и 1 остров (Левкада). Но за тях ще има отделна тема.

11 май 2019 г. - Чудинска планина - първенеца връх Арамлия 1496 м:











11 май 2019 г. - Чудинска планина - триграничната пирамида, където се събират границите на Република България, Сърбия и Северна Македония:















12 май 2019 г. - планината Голо бърдо с хиляди лалета и цветя:

























12 май 2019 г. - планината Лисец с първенеца връх Връшник 1500 м:

















____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Май 13, 2019 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Днес се разходихме до Мургаш от Желява. Това ми е второ ходене там, предишното беше от Бухово. От Желява определено е доста по-кратко и има повече гледки, особено ако се избере маршрута по газопровода (през връх Становски рът). На върха на смяна беше Алберт, с когото отдавна имах желание да се запозная. Много интересен събеседник, все пак е там от 23 години...
Пиша най-вече заради информацията за хижа Мургаш. Има си хижар, който ни направи много добро впечатление. Качва се горе от петък до неделя, но ако се обади човек би могло да се преспи и в другите дни. Леглата са 15. Беше се постарал човека и имаше доста сготвена храна.
П.С. Заради лесния достъп имаше много хора, основно дошли с коли (докато се качвахме ни задмина колона от 6 автомобила от Бухово + АТВ и джип от Желява) и много с мотори и в двете посоки.
Нед Май 19, 2019 8:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind, Stefan Iliev, интересни и хубави снимки, за което поздравявам! Гърция винаги е била чудесно място за разходка. Винаги ме е привличала южната и част, където изцяло е властващ Средиземноморския климат и съм се зарекъл някой ден да се разходя, минавайки през Олимп и Метеора! Но що е време - на пред е, да сме живи и здрави! Още веднъж - поздрави за чудесните преживявания!

Днес добавих и за вчерашния си преход. Традиционно, на 24-ти май ходя някъде, та реших да се размърдам и този път си избрах в.Марагидик. И така, около 10:00ч. оставих колата на разклона, в края на кв.Острец и поех по черния път към м.Бунаря. Планът беше изкачване на в.Марагидик, през паметника на Ц.Дюстабанов и слизане по същия път. От разклона за пътеката беше прясно премаркирано със синя боя. Браво, за което, защото там марката се губеше. Не знам кои са ентусиастите, маркирали чак до върха, но наистина е похвално! Wink И така, времето беше облачно, но прогнозата не вещаеше дъжд. Добре че не валя, защото щеше да развали всичко. Въпреки облаците станаха няколко снимки, трасирах и с gps-а. Беше си интересно. Впечатление ми направиха две книги, едната молитвеник, а другата - жития на светци. И двете са издадени в Атонския манастир и закачени в найлонова торба при табелата на паметника. Някой от Априлци ги бе оставил там. Та това е, общо взето. Ето и снимките.

_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Сря Май 22, 2019 7:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3290
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
25-26.05.2019 г. - в Южен Пирин (довършване маркировката под връх Муторок към Горна Млашка ливада).

Отново се получи чудесна разходка в муровата гора, а и довършихме маркировката, разчистихме и паднали дървета.

Има обаче още работа - обновяване маркировката до връх Свещник и разчистване на останалите паднали дървета и клони.

В хижа „Попови ливади“ имаше и група от КПДМ, бяха ходили на Боздаг, Гоцев връх, а за неделя се канеха на Свещник и Щудер. Smile

Повече снимки и джипиес тракове – в краткия фотопис http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=132463#132463.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Май 29, 2019 6:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3290
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
19.05.2019 г. - в Южен Пирин (маркиране под връх Муторок към Горна Млашка ливада).

Получи се чудесна разходка в муровата гора, а и нещо полезно свършихме, покрай разходката.

Има обаче много паднали дървета и клони след зимата. И така е не само в Пирин. Трябва разчистване.

Разбира се, накрая имаше угощение в хижа „Попови ливади“, хижарят Митко Пирнарев знае как да посреща. Smile

Повече снимки и джипиес трак – в краткия фотопис http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=132462#132462.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Май 29, 2019 6:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Край Драгоман Отговорете с цитат
Приятна разходка в чудесен край! Преди време един приятел ме разведе в ботаническия рай Чепън планина, където освен великолепните диви божури (два вида) и диви лалета ми показа интересното цвете пчелица. И не само цветя, там е внушителното тракийско светилище на Сабазий. Остана да ми покаже другата част на Чепън, където е Маломаловският манастир. Преди това обаче бях поканен в очарователно селце оттатък Чепън, казва се Чорул. Наоколо са гъсти дъбови гори и изкуствени борови, редувани с широки поляни и ниви. Като се изкачихме на близкото било, на 360 градуса около нас се разкриха безкрайни панорами. Не е за вярване, че от тази сравнително малка надморска височина ще се виждат Руй, сръбските планини (бивши български), Стара планина, Витоша и дори Рила, когато въздухът е прозрачен и няма облаци.

Ето го Чепън. Изглежда полегат, но в действителност е доста стръмен. А оттатък склонът е скала, достойна за алпинисти!



На 90 градуса е Стара планина. Вижда се едно интригуващо ждрело, което ще трябва да се посети някой ден:



На още 90 градуса е границата със сръбските възвишения отвъд:



Който се вълнува от оброчища (като мен), има ги много, особено в съседното село Владѝславци, но и над Чорул са две:



За съжаление не видях диви божури, макар че Чепън е само на два-три километра. Снимах две непознати за мен цветя с много интересна форма. Първото е яркосиньо, та по-синьо не може:



А другото е с някакви странни пеперудести цветчета:



Е, поканиха ме пак да посетя този чуден край и поканата бе приета със задоволство. Ще докладвам отново!
Чет Май 30, 2019 9:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Второто е Салеп, тоест Орхидея, но не съм сигурен точно какъв вид.

Цитат:
А другото е с някакви странни пеперудести цветчета:

Пет Май 31, 2019 8:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 147, 148, 149 ... 191, 192, 193  Следваща
Страница 148 от 193

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov