ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Сня-а-а-а-г !!!
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 43, 44, 45, 46, 47  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Сня-а-а-а-г !!!
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2274

Мнение Отговорете с цитат
Тук в Плевен падна около 5 см сняг като покривка, температурите са около нулата. Meteo blue познаха, даваха го 5-10 см. За днес и утре прогнозата е да паднат между 2 и 5 см. Може и леко да повали като гледам. Предишните дни познаха и вятъра, който дойде от изток и леко североизток и докара валежа.
Едно време големите снегове идваха точно с тези ветрове. Но сега беше сравнително слаб вятъра предишните дни около 20-на км час единия ден, другите още по тихо.
Пет Яну 27, 2023 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
По софийските покриви я има 5 см, я не. Пак префръкна снежинка, да видим.
Пет Яну 27, 2023 11:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kraychev



Регистриран на: 04 Юни 2018
Мнения: 36
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Сотиров написа:
... да бъдем японци! Very Happy

Внимавай какво си пожелаваш. Въпросните са едни от най-големите изроди, които човешката история познава. Няма и век назад от времената, когато цяла източна Азия е била пропищяла от тях, а на някои от деянията им после благородно са завиждали изтъкнати хуманисти като Пол Пот и три вида Кимчета. Чак след като са настъпили чича си Сам по мазоля, и в следствие са им показали какво значи "мирен атом", са се кротнали. Но не съм сигурен докога обаче ще продължи това кротване.


Невярно, разбира се, като (почти) всяко етикетизиране.
Такива обобщения могат да се направят за всеки народ. Виж немците през ВСВ, белгийците в Конго, самите африканци помежду си - геноцидът в Руанда, отделно прримерите, които си дал с Пол Пот...
Та, ако трябва да обобщаваме - жестокостта не е присъща на определени народи, а на всички хора. Просто е нужно "правилната" пропаганда да поработи известно време, през което да убеди собствения народ в неговата уникалност, лишняя хромозомност и т.н., докато в същото време дехуманизира тези отсреща - те са унтерменши, укронацисти, неверници и т.н...
Така, че, да не прехвърляме на японците нещо, което имаме всички.
Пет Яну 27, 2023 11:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3293
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
От вчерашната дискусия се изясни понятието „снежна покривка“ и че трябва да се разграничават:

Непрекъсната снежна покривка.
Прекъсната снежна покривка.
Снежна покривка на по-малко от половината земна повърхност.
Снежна покривка на повече от половината земна повърхност.
Петна снежна покривка.
Трайна и нетрайна снежна покривка.
Снежна покривка с неизмерима височина.
Снежна покривка в точно определена точка.
Снежна покривка в точно определен момент.
Средна снежна покривка за определена площ.
Средна снежна покривка за определен период от време.
Снежна покривка по покриви на къщи и на коли.
Снежна покривка по клони на дървета.
Снежна покривка по тревни площи.
Снежна покривка по асфалтови улици.
Снежна покривка по тротоари.
Други снежни покривки.


При вчерашната си публикация – http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=160856#160856 имах предвид, че на 26.01.2023 г. в град Кюстендил снеговалежът не успя да натрупа непрекъсната трайна снежна покривка.

Тази нощ в Кюстендил валя сняг, но положителните температури отново не позволиха да се образува непрекъсната трайна снежна покривка – снегът сутринта беше по-малко от вчера (на повечето места, на някои беше повече от вчера), снимките по-долу са от 09 часа. Все още продължава да прехвърчат снежинки... А Осогово продължава да е мъглива...







П.П.
Според Национален институт по метеорология и хидрология вчера в Кюстендил е измерен „краткотраен сняг“, няма снежна покривка:
Източник: https://hydro.bg/bg/t1.php?ime=&gr=data/&gn=sniag




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Яну 27, 2023 11:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3047

Мнение Отговорете с цитат
kraychev написа:
...

Даа, изоставили са всичко лошо в миналото, и продължават да живеят с природата в чудна хармония...
https://www.aljazeera.com/opinions/2022/8/31/the-bloody-truth-behind-japans-dolphin-hunting
Пет Яну 27, 2023 11:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
Добре де, примерът, посочен от Сотиров, вече не е така розов. Благодарим, че ни осветли за кръвожадността на едните, благодарим, че напомни за хЮманизмът на другите!
Снежец има ли или котките са сухи?
Пет Яну 27, 2023 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Стефане, ти задмина ескимосите, дето имали 40 думи за различните видове сняг! Very Happy

Неприятна тема е да се обсъжда животинската страна на човека и затова я избегнах. Но в списъка на зверствата могат да се включат комай всички народи: испанците с кладите, французите в Индокитай, американците във Виетнам и дори в Япония, че и етническите българи в прочутите кланета... Единствената светлина идва от факта, че тогава далеч не всички са били "такива" и че "тези сега" съвсем не са "онези тогава". Затова подметнах, че има какво да възприемем от японското отношение към природата и изобщо към красотата, защото тяхното чувство от хилядолетия се е затвърдило като национална черта. Да се омешват главорезите от Нанкин с монасите в Рьоан-дзи е изключително неуместно.

P.S. Ако ще говорим за делфини, можем и за малките тюленчета, избивани в Канада и Норвегия, ама струва ли си? Не мисля, че целокупният норвежки народ се е юрнал да ги трепе заради кожите!


Последната промяна е направена от Сотиров на Пет Яну 27, 2023 12:16 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Яну 27, 2023 11:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3047

Мнение Отговорете с цитат
Трифон П.Трифонов написа:
Снежец има ли или котките са сухи?

Нависокото може би вече има.
За котките обаче е друга, болна тема.
Пак съм потрошен с извадена раменна става, която вече месец не може да се оправи.
По този повод сериозно се съмнявам, че котките ще видят лед тая зима.
Пет Яну 27, 2023 11:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:

Съжалявам! Така е, понякога спортните натури заплащат с болка.
Моите видяха фирн, сняг и малко лед. Прибрах ги леко кални.

Скорошно възстановяване!
Пет Яну 27, 2023 12:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3047

Мнение Отговорете с цитат
Трифон П.Трифонов написа:

Прибрах ги леко кални.

Винаги ги мий, дори в реката, при първа възможност. Имам един чифт, който в момента на нищо не прилича. На ледника под Парадизо ме мързеше да ги чистя и ги увих в потната кърпа, която ми беше на главата по време на изкачването. До вечерта цинковото покритие го нямаше, ръжда и гадни черни петна... Не знам дали от солта на потта, или и самата вода на ледника е била някак киселинна, ама много се повредиха.
Сотиров написа:
Неприятна тема е да се обсъжда животинската страна на човека и затова я избегнах.

Абе мен за японците хич не му пука, твърда са ни далеч /във всяко отношение/. Но понеже поводът беше ловна тема... А аз, без да ми се обиждате, че може да сте и ловджии, определено изпитвам неприязън към понятието "съвременен лов" и тези които го практикуват. Някак извратено е. Няма нищо общо с лова през родовообщинния "строй". Въпреки това бих изпитал огромно уважение към тези които ловуват усурийски тигър или кафяв медвед с подострени колове, равнопоставеност един вид, но не съм чувал скоро за такива смелчаци.


Последната промяна е направена от vladofff на Пет Яну 27, 2023 12:18 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Яну 27, 2023 12:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5788
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
..."тези сега" съвсем не са "онези тогава"...

Интересно е доколко този преход е постижим без преминаването през някакво особено голямо и тежко изпитание. "Тунелният ефект" май сме го срещали и успели да го наблюдаваме само в квантовата физика... Та, изниква питането, кое би било по-добре -- да си останем завинаги "онези тогава" или да преживеем нещо наистина много тежко, в сравнение с което, например, многогодишна липса на държавност е нещо като безобидна и весела детска игричка, и да се надяваме да израстнем впоследствие до "тези сега"? Или може би има и други пътища, какви точно? И завършвам с може би най-съществения въпрос: как решаваме парадокса на Ферми?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Яну 27, 2023 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3047

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
... наблюдаваме ....... квантовата физика...

Вероятно си по-запознат от мнозина други тук с някои от постулатите на въпросната физика.
А един от тях беше, че една система се държи по един начин, ако я наблюдаваме, и по друг ако не.
Поне аз с такова впечатление останах от твърденията в ей тая книга: [url] https://www.bard.bg/book/?id=1464[/url]
Доколкото пак там пишеше, че светът в нашите представи е това, което определени електроимпулси пораждат на определено място из мозъците, то изобщо не е ясно, какъв би бил, ако по определен начин тез импулси се модулират така, щото да предизвикат други представи.
С думи прости, кога бате Цвятко се насвятка, не е необичайно и извънземни да срещне.
Пет Яну 27, 2023 12:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Е, чак за решаване... Но понеже Сотиров спомена японците, та ми дойде на ум източната мъдрост:
- Когато ученикът е готов, учителят сам идва.
Пет Яну 27, 2023 12:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
Интересна тема, макар да не е по темата.
Според мен, човекът, от формирането му като такъв, та до днес, си остава с един и същ манталитет- Животно, при това хищник по природа, като не обръщам внимание на някои изкривени индивиди (да не се бърка някой, че визирам мъдреци, просветени хора). Както, с възрастта, играчките се менят, така и способите за проява на хищническият характер на човека.
Та, според мен, нищо тежко няма да преживеем, за да........каквото и да е.
Просто тази цивилизация трябва да си иде, за да има възможност за нещо ново, различно, евентуално по......човечно да го нарека.
Относно парадокса, мисля, че никога няма да срещнем извънземна цивилизация или подобна нам форма на живот.


Последната промяна е направена от Трифон П.Трифонов на Пет Яну 27, 2023 12:54 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Яну 27, 2023 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
След списъка на Стефан човек често може да се пита "това сняг ли е или не е?". А какво да кажем за живота и съзнанието? Какво са те и дали това, което наблюдаваме в Космоса, не са някакви негови форми? Първият ми въпрос все пак е по темата за снега.
Пет Яну 27, 2023 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 43, 44, 45, 46, 47  Следваща
Страница 44 от 47

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov