ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Сня-а-а-а-г !!!
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 45, 46, 47  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Сня-а-а-а-г !!!
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Стефчо, искаш ли тази дискусия да приключи за да може да се пише основно по темата. Аз съм запомнил че на места коловете са почти заравнени, даже тези снимки които показа, аз ходих там съвсем наскоро и съм го видял какво е. Може би не е правилно че съм казал че коловете са зарити, не навсякъде е така.
Относно снежната покривка, такава е зимата, на места я няма, на други са метри .. колко .. може и да няма значение. .

Дискусията за мен дойде от пренебрежителното ти изказване че няма сняг и е паднало 15 см ... Паднало е доста повече и тази седмица продължава Smile ако искаш колове за снимки, сега не мога да ти пратя, понеже не съм в планините.

Може да гледаш тези от където пращаш ...
Пет Мар 19, 2021 9:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат

1 октомври 2011 г.

Висок съм 181 cm. Би могло да приемем, че всяка ивица от маркировката на коловете по маршрута между Черни връх и Купена е с ширина 60 cm. Ивиците са 10 на кол с обща височина над земята около 6 m. На публикуваната от Стефан снимка личат не повече от 7 ивици, т.е. дебелината на снега на това място, в момента когато е била направена снимката, е била около 180 cm.


Източник: excalibur (Румен), stefan_iliev38, 14.03.2021 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Мар 19, 2021 9:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Калояне, така да бъде!

С нетърпение очаквам следваща форумна среща, на която да можем да се запознаем и да поговорим.

Ако съм те обидил с нещо – извинявам се. Ти си от хората, които са полезни за форума и моята цел беше просто да те накарам да бъдеш по-прецизен и по-обективен в изказванията си – и да прилагаш аргументи – нещо, което съм научил от Ведрин.

По темата:

Вчера с ужас забелязах, че на Конявска планина снегът се е спуснал до 1200-1300 метра надморска височина!
Затрупало е съсънките и котенцата на връх Риш! А аз се канех да ходя там за първа пролет...
Гледам, че на Мургаш дават 20 и повече сантиметра сняг. Дали на Тошкова чешма има сняг? Дали има кокичета? Think

Конявска планина, връх Виден 1487 м – 18.03.2021 г., 15:21 ч.:



Риша планина, връх Риш 1422 м (част от Конявска планина) – 18.03.2021 г., 15:21 ч.:


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Мар 19, 2021 10:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Калояне, така да бъде!

С нетърпение очаквам следваща форумна среща, на която да можем да се запознаем и да поговорим.

Ако съм те обидил с нещо – извинявам се. Ти си от хората, които са полезни за форума и моята цел беше просто да те накарам да бъдеш по-прецизен и по-обективен в изказванията си – и да прилагаш аргументи – нещо, което съм научил от Ведрин.



Съгласен съм с това което пишеш.. Относно другото, живота е прекалено кратък за такива дребни форумни неразбории, та чак да се обиди някой Smile
Пет Мар 19, 2021 11:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
...
Висок съм 181 cm. Би могло да приемем, че всяка ивица от маркировката на коловете по маршрута между Черни връх и Купена е с ширина 60 cm. Ивиците са 10 на кол с обща височина над земята около 6 m. На публикуваната от Стефан снимка личат не повече от 7 ивици, т.е. дебелината на снега на това място, в момента когато е била направена снимката, е била около 180 cm.
...]

Ведрине, „ти направо ма преби“!!! Smile

Нека за момент оставим настрана неправилното от научна гледна точка предположение, че щом ЕДИН кол, ОТДАЛЕЧЕН на повече от 1 км от Черни връх, е имал 60 сантиментрови ивици, то ВСИЧКИ колове до Черни връх ТРЯБВА да имат 60 сантиметрови ивици. Както и неправилното предположение, че ВСИЧКИ колове до Черни връх имат 10 броя ивици.

Ето мои снимки (от едно ходене на Витоша със съфорумците Йосарян/Живко и Welmud/Росен) от въпросните колове, които са на снимката на Румен/excalibur, които са отдалечени на 200-300 метра от Черни връх, а не на повече от 1 км.

На снимките се вижда:
Първо – ивиците не са 10 броя, а 7, 8 или 9 броя.
Второ – ивиците не са с еднаква дължина, ивиците, които са близо до земята, обикновено са с по-малка дължина от тези в горния край.

Ако се следва логиката на Ведрин, дебелината на снежната покривка би следвало да бъде:

1 или 2 ивици х 60 см = приблизително 60-120 см.

Пиша този коментар не защото искам „да оборя“ Ведрин, а за да покажа колко трудно е да изчислиш „на око“ дебелината на снежната покривка, дори ако имаш за мащаб колове от зимната маркировка. Както се видя, по този метод получихме резултат между 60 и 180 см. Smile Щеките биха могли да служат като надеждно средство за измерване (имат деления за височината), но трябва да се дълбае до земната повърхност, което е трудна и често пъти безсмислена дейност.














____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Мар 20, 2021 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Тъкмо от днес, интересно след като започне да вали от вечерта, колко още ще падне Smile

П.С По интересното е че Пампорово приключват сезона тази седмица, иди ги разбирай наште бизнесмени .. То и затова не ходя вече .

My Borovets

"Сезона продължава с нови снежни приключения.❄❄❄
Ще бъдем отворени докато има подходящи снежни условия. "



Съб Мар 20, 2021 12:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Първо – ивиците не са 10 броя, а 7, 8 или 9 броя.

На първата от публикуваните от теб снимки, която впрочем обхваща сравнително по-близка част от местността до тази на зимната снимка, има кол с 10 ивици (вторият по ред от ляво на дясно). На същата снимка личи, че съседните колове от двете му страни са били укрепвани впоследствие с цимент и са видимо по-дълбоко вкопани в земята. Първоначално (и в продължение на много години) коловете по маршрута Черни връх - Купена нямаха бетонова основа и някои от тях се наклониха или паднаха, отчасти и заради значително по-голямата им височина.

stefan_iliev38 написа:
Второ – ивиците не са с еднаква дължина, ивиците, които са близо до земята, обикновено са с по-малка дължина от тези в горния край.

От снимките ти личи, че само най-долната ивица може да е с по-малка ширина ако колът е вкопан по-дълбоко в земята.

Каква е действителната дебелина на снежната покривка на конкретното място би могло да бъде проверено експериментално -- все още има няколко часа до началото на очаквания следващ съществен снеговалеж в планините. Smile

А след няколко месеца мераклиите биха могли да измерят в цялата им прелест ивиците на най-близкия кол от зимната снимка. Между другото, като гледам как е леко килнат, той ще да е от тези без нова бетонова основа. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Мар 20, 2021 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, далече съм от София и друга е целта за днес, така че не мога да ида на Витоша. А и не бих отишъл, за да меря колове. Smile

Въпрос: Ако се поразровя в снимките си и намеря кол с 11 ивици, какво правим? Автоматично приемаме, че снежната покривка на Черни връх е 240 см? Smile А ако намеря кол с 12 ивици? 3 метра?!?!? Very Happy

Различният брой ивици, различната им дължина, вкопаването на някои от коловете – всичко това показва, че коловете могат да служат за приблизителен ориентир, но не и за точен показател за дебелината на снежната покривка. Smile

Относно дали съм дал убедителни доказателства, че ивиците не са с еднаква дължина – представил съм.
Ето още по-убедителни „доказателства“ – копирах долните ивици на коловете и ги поставих до горните ивици, за да се види кои са по-дълги:










____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Мар 20, 2021 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Въпрос: Ако се поразровя в снимките си и намеря кол с 11 ивици, какво правим? Автоматично приемаме, че снежната покривка на Черни връх е 240 см? Smile А ако намеря кол с 12 ивици? 3 метра?!?!? Very Happy

Ако откриеш такива ще помислим над въпроса ти. Smile

stefan_iliev38 написа:
Различният брой ивици, различната им дължина, вкопаването на някои от коловете – всичко това показва, че коловете могат да служат за приблизителен ориентир, но не и за точен показател за дебелината на снежната покривка. Smile

Именно. Същественото е, че коловете по маршрута между Черни връх и Купена са значително по-високи от обичайното на други места из Витоша или из другите нашенски планини. Поради това и си позволих да коментирам една от снимките, които си публикувал -- "Да не вземе някой да се заблуди" (както ти сам се изрази по-рано по подобен повод), че те са еднакво високи с други зимни колови маркировки...

stefan_iliev38 написа:
Относно дали съм дал убедителни доказателства, че ивиците не са с еднаква дължина – представил съм.
Ето още по-убедителни „доказателства“ – копирах долните ивици на коловете и ги поставих до горните ивици, за да се види кои са по-дълги:










Нито са по-убедителни, нито са доказателства (дори и с кавичките, които сам си използвал). Ако бъдат взети предвид ъглите и разстоянията между обектива и сравняваните обекти, както и оптичните характеристики на обектива и настройките, с които са направени различните снимки, подобни сравнения биха могли да придобият някакъв физичен смисъл...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Съб Мар 20, 2021 4:41 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Съб Мар 20, 2021 4:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, казаха ми да прекратя да пиша за това и ще послушам съвета. Smile

Приятен и ползотворен ден! Smile


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Мар 20, 2021 4:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Код:
Номер     Станция       Вид             Валеж (Количество [mm*10]| вид | снежна покривка [cm])
45120     Рожен         климатична      27| * | 25
45530     Манастир      валежомерна     40| * | 15
46090     Вр. Ботев     климатична      40| v*|205
64205     Черни връх    климатична      29| v*|182
64210     Вр. Мургаш    климатична      35| v*| 30
* : сняг
v*: скреж, сняг

Източник: НИМХ, 19 март 2021 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Мар 20, 2021 4:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На Пампорово няма да приключи сезона, трябва да излезе скоро и на сайта. Много хора се задействаха/ме, имаше и протест днес. Явно плащат добре на някои по мерките 60/40 и 80/20.
Скиенето беше приказно въпреки усилията на собственика. Такава зимна и приказна гора нямаше в последните 3-4 зими. И пудра ... и продължава да вали слабо. Тук обаче един дъжд е достатъчен да изяде снега изцяло.
Снега на върха и наоколо е около 120 см, на Студенец е 60-80 см, на 1200 м н.в. е 3-4 см. На Рожен изложението е различно и виждам голяма разлика. Положението със снега на Стойките е като на Рожен - 20-на см. Понеже не само НИМХ нямат измервателни станции наоколо, а дори и метер.ац нямат, утре ще проверя отново нивото на снега в горите около пистите.
Поздрави от Родопа.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Съб Мар 20, 2021 8:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
На Пампорово няма да приключи сезона, трябва да излезе скоро и на сайта. Много хора се задействаха/ме, имаше и протест днес. Явно плащат добре на някои по мерките 60/40 и 80/20.
Скиенето беше приказно въпреки усилията на собственика. Такава зимна и приказна гора нямаше в последните 3-4 зими. И пудра ... и продължава да вали слабо. Тук обаче един дъжд е достатъчен да изяде снега изцяло.
Снега на върха и наоколо е около 120 см, на Студенец е 60-80 см, на 1200 м н.в. е 3-4 см. На Рожен изложението е различно и виждам голяма разлика. Положението със снега на Стойките е като на Рожен - 20-на см. Понеже не само НИМХ нямат измервателни станции наоколо, а дори и метер.ац нямат, утре ще проверя отново нивото на снега в горите около пистите.
Поздрави от Родопа.


На мен много ми се ще да закарам баща ми, ама пусти му и корона вирус, се чудя по кои трасета да идем. Мислех с пантите, ама дали по Пампорово, няма да е добре през седмицата. Сега започва да вали яко ... сигурен съм че и там ще падне сняг.
Съб Мар 20, 2021 9:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
През седмицата е рай тук, ние за какво от няколко години ходим на Мечия чал, може да са от една до четири писти, но са само за теб, но го затвориха сега. На Пампорово е почти същото. Учудващо, но днес срещнах общо 4 души нагоре по пистите и един в гората, в тоя край пантенето предизвиква интерес и учудване. Короната направи нещо чудесно за ските в БГ - не допусна цялата надрусана и фиркана паплач английска, руска, турска и гръцка, преобладаващо де, имА и други. Сега има чужденци, но са дошли за ските и са малко. Трасето за ски-бягане е обработено също, имаше хора и по него. Ако имаш нужда от повече инфо, мини на лични, да не рекламирам излишно. За трасето - пуснахме повечето писти днес, но на Стойките беше идилично, разрови се на някои места след 3, при все че не спря да вали. Айде да почва тая зима най-накрая 😀

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Съб Мар 20, 2021 11:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
През седмицата е рай тук, ние за какво от няколко години ходим на Мечия чал, може да са от една до четири писти, но са само за теб, но го затвориха сега. На Пампорово е почти същото. Учудващо, но днес срещнах общо 4 души нагоре по пистите и един в гората, в тоя край пантенето предизвиква интерес и учудване. Короната направи нещо чудесно за ските в БГ - не допусна цялата надрусана и фиркана паплач английска, руска, турска и гръцка, преобладаващо де, имА и други. Сега има чужденци, но са дошли за ските и са малко. Трасето за ски-бягане е обработено също, имаше хора и по него. Ако имаш нужда от повече инфо, мини на лични, да не рекламирам излишно. За трасето - пуснахме повечето писти днес, но на Стойките беше идилично, разрови се на някои места след 3, при все че не спря да вали. Айде да почва тая зима най-накрая 😀


Мечи чал съм го карал още 2011-та , ама там с годините и времето и инцидентите малко западна. Ниско е и май никой не кара, за мен е идеално. Стига ми основната писта, даже тя е по-добра от пампровските понеже е по-дълга от тях. Може тогава да се закарам натам , да видя кога.

П.С - ще те питам за този регион де, ама да отида само .. дано
Съб Мар 20, 2021 11:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 45, 46, 47  Следваща
Страница 23 от 47

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov