ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за възли.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Тема за възли.
Автор Съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Тема за възли. Отговорете с цитат
Във форума на БАССЕС открих една тема за възли - http://befsa.com/forum/showthread.php?t=2551
Познавам доста хора, които ходят и по по-технични терени.
Други ще ги последват.
Пък и не се знае кога ще ви дотрябват - примерно да си наставите връзките на обувките Laughing

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Дек 04, 2011 11:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Простотийка, ама си е съвсем по темата (не се сдържах да не я пусна Oops )


Пон Дек 05, 2011 2:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
баир–будала



Регистриран на: 16 Ное 2011
Мнения: 86

Мнение Възли: Отговорете с цитат
http://www.sailorsknotboard.com/index.html

_________________
to be continued...
Пон Дек 05, 2011 3:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ne_e_lesno



Регистриран на: 07 Дек 2011
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Дори и в алпинизма се използват основно 3 възела - осмица, стреме и самозатягащ.

Много по - добре е да знаеш няколко възела и да можеш да ги направиш бързо и вярно когато се наложи, отколкото много "специализирани" възли и да се чудиш как беше...

Други популярни възли са булин (моряшки) и полустреме (Munter Hitch), като лично за мен полустремето е много ценен възел.

В този сайт нещата са обяснени много добре:
http://www.chockstone.org/TechTips.htm

Има ги както основните възли, така и някои доста интересни хинт-ове за по- напредналите Wink
Сря Дек 07, 2011 3:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
Да научите 5-10 възела е винаги много полезно, но само по себе си като знание е ненужно. Всеки възел си има добри и лоши страни. Всеки възел е различно здрав за конкретна ситуация. Един възел може да изпусне, докато друг възел да се затегне толкова че да не се развърже никога. Освен това има значение и от кои край се натоварва въжето.
По-важно е да знаете, кои възел в коя ситуация да ползвате. И още по-важно - да си носите въже, когато може да ви се наложи. Като за начало, препоръчвам на всички да си носите ножче и да си купите едно въженце - 5 метра дълго, 1-2 мм дебело. Тежи около 1 грам и заема място колкото 2 цигари. Обаче е достатъчно здраво, за да си вържете обувките, да си ремонтирате раницата, да ШИНИРАТЕ СЧУПЕН КРАЙНИК, да си направите бивак от клони и тн. (не да издържи тежеста на човек разбира се). Това малко въженце НИКОГА не напуска раницата.
След това - 20 метровото 7-8мм дебело глетчерно въже се носи само по предназначение, но зимата е незаменимо. Разбира се, трябва да знаете как да обвържете и обезопасите свръзка, как да си направите седалка, как да осигурите и пуснете рапел, даже и последователни рапели... И за напреднали - самоизвличане и как да направите полиспаст.

За всичко това препоръчвам да разпитате ваши приятели. Нета, колкото и богат да е на информация, не може да ви научи на всичко.
Сря Дек 07, 2011 11:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Това е полезна тема, имам някакви линкове в къщи. Ще проверя и ще ги пусна. То ясно, че който е алпинист или пожарникар знае възли, които са полезни в практиката, но за нас, които не сме е от полза. Аз смятам, че поне 8-ца, тъкачески и рифов възел всеки трябва да знае, затова ги и знам. Хубаво е да знае и поне 1 примка и още няколко неща. А, и да си вързва вратовръзката(как мразя вратовръзки, не е истина...). Аз не ползвам.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Дек 08, 2011 1:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
ne_e_lesno написа:
Дори и в алпинизма се използват основно 3 възела - осмица, стреме и самозатягащ.

Много по - добре е да знаеш няколко възела и да можеш да ги направиш бързо и вярно когато се наложи, отколкото много "специализирани" възли и да се чудиш как беше...

Други популярни възли са булин (моряшки) и полустреме (Munter Hitch), като лично за мен полустремето е много ценен възел.

В този сайт нещата са обяснени много добре:
http://www.chockstone.org/TechTips.htm

Има ги както основните възли, така и някои доста интересни хинт-ове за по- напредналите Wink


Не съм съгласен, че се използват само 3 възела (Но няма да споря на тема стара почти колкото темата за яйцето и кокошката Smile )

Обаче ми е интересно как си връзваш торбичката с магнезии? А еспадрилите (с връзки) с осмица ли ги връзваш? Wink
Нед Дек 11, 2011 12:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Това е полезна тема, имам някакви линкове в къщи. Ще проверя и ще ги пусна. То ясно, че който е алпинист или пожарникар знае възли, които са полезни в практиката, но за нас, които не сме е от полза. Аз смятам, че поне 8-ца, тъкачески и рифов възел всеки трябва да знае, затова ги и знам. Хубаво е да знае и поне 1 примка и още няколко неща. А, и да си вързва вратовръзката(как мразя вратовръзки, не е истина...). Аз не ползвам.


Аз пък мисля, че за един турист най-важни са:
- да знае как да си върже читаво връзките на обувките
- да знае самозатягащ възел - незаменим при опъване на палатка или доукрепването и с допълнителни прусеци.


Ти за какво ползваш възлите, които знаеш?
Нед Дек 11, 2011 12:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
Само искам да уточня, че с горния си пост не искам да кажа, че не е хубаво да се знаят други възли. Напротив -хубаво е.
Просто не се сещам за специално практическо приложение.
Вто Дек 13, 2011 12:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
slavei написа:
mislesht написа:
Това е полезна тема, имам някакви линкове в къщи. Ще проверя и ще ги пусна. То ясно, че който е алпинист или пожарникар знае възли, които са полезни в практиката, но за нас, които не сме е от полза. Аз смятам, че поне 8-ца, тъкачески и рифов възел всеки трябва да знае, затова ги и знам. Хубаво е да знае и поне 1 примка и още няколко неща. А, и да си вързва вратовръзката(как мразя вратовръзки, не е истина...). Аз не ползвам.


Аз пък мисля, че за един турист най-важни са:
- да знае как да си върже читаво връзките на обувките
- да знае самозатягащ възел - незаменим при опъване на палатка или доукрепването и с допълнителни прусеци.


Ти за какво ползваш възлите, които знаеш?


Рифовият всеки знае че ползваме за вързване на обувки(но с панделки). Тъкаческият съм ползвал много пъти в практиката, дори като си майсторя разни неща и не ми достига дължина на връзката. 8-ца последно ползвах да вържа въженце на едно тоалетно казанче със скъсан синджир(сериозно, от двете страни 8-ци).
Laughing Иначе не съм рибар, но се справям и с вързване на кукичка, (със замисляне). Същото е положението с вързването на вратовръзка - трябва да пробвам за да се сетя...
Дай един линк, на кое викаш самозатягащ, че не мога да се сетя.
Ето един линк за вързване на връзки на обувки, издигнати в култ:
http://www.fieggen.com/shoelace/knots.htm
Обърнете внимание на четвъртия под ред, стига да имате достатъчна дължина на връзките(на туристически обувки има такава).
Хайде за примки нама да говорим.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Дек 13, 2011 6:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
баир–будала



Регистриран на: 16 Ное 2011
Мнения: 86

Мнение Възли: Отговорете с цитат
http://www.karela-sailing.com/download/20brt/vuzli.jpg 13&16 са самозатягащи.С вариант на 16-ти (в поста на Гамина петата картинка вляво) бесят,, лошите,, по уестърните Tooth .

_________________
to be continued...

Последната промяна е направена от баир–будала на Чет Дек 15, 2011 3:02 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Дек 13, 2011 7:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 202
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Абе тия 13 и 16 нещо много ми наподобяват "Булин" Very Happy
Ето това май ще да е мааалко по самозатягащ - "Прусик" може би най използвания :
http://www.animatedknots.com/prusik/index.php?Categ=climbing&LogoImage=LogoGrog.jpg&Website=www.animatedknots.com
Вто Дек 13, 2011 7:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
slavei написа:
mislesht написа:
Това е полезна тема, имам някакви линкове в къщи. Ще проверя и ще ги пусна. То ясно, че който е алпинист или пожарникар знае възли, които са полезни в практиката, но за нас, които не сме е от полза. Аз смятам, че поне 8-ца, тъкачески и рифов възел всеки трябва да знае, затова ги и знам. Хубаво е да знае и поне 1 примка и още няколко неща. А, и да си вързва вратовръзката(как мразя вратовръзки, не е истина...). Аз не ползвам.


Аз пък мисля, че за един турист най-важни са:
- да знае как да си върже читаво връзките на обувките
- да знае самозатягащ възел - незаменим при опъване на палатка или доукрепването и с допълнителни прусеци.


Ти за какво ползваш възлите, които знаеш?


Рифовият всеки знае че ползваме за вързване на обувки(но с панделки). Тъкаческият съм ползвал много пъти в практиката, дори като си майсторя разни неща и не ми достига дължина на връзката. 8-ца последно ползвах да вържа въженце на едно тоалетно казанче със скъсан синджир(сериозно, от двете страни 8-ци).
Laughing Иначе не съм рибар, но се справям и с вързване на кукичка, (със замисляне). Същото е положението с вързването на вратовръзка - трябва да пробвам за да се сетя...
Дай един линк, на кое викаш самозатягащ, че не мога да се сетя.
Ето един линк за вързване на връзки на обувки, издигнати в култ:
http://www.fieggen.com/shoelace/knots.htm
Обърнете внимание на четвъртия под ред, стига да имате достатъчна дължина на връзките(на туристически обувки има такава).
Хайде за примки нама да говорим.


Тц, не всеки знае за рифовия и панделките (пък и се брои за друг възел.). А още по-малко осмислят защо веднъж има се развръзва лесно обувката, веднъж не Wink

А възелът за обувките, който си дал наистина е добър.
Нали този имаш в предвид под четвърти: http://www.fieggen.com/shoelace/secureknot.htm

Под замозатягащи имам в предвид възли като Прусик, Клеймхейст, Бахман...
Линк към възел Прусик и неговата история:
http://www.alpineclub-vihren.com/2010/05/18/19-ти-май-на-деншния-ден-преди-години/
Вто Дек 13, 2011 10:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
slavei написа:


А възелът за обувките, който си дал наистина е добър.
Нали този имаш в предвид под четвърти: http://www.fieggen.com/shoelace/secureknot.htm



Да, точно този.
И за затягащия разбрах.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Дек 14, 2011 6:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov