ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Как поддържате обувките си?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 12, 13, 14  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Как поддържате обувките си?
Автор Съобщение
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте. Бих искал съвет от вас за така наречените рецепти за импрегниране на обувки. Имам една стара Скарпа никога не са обувани,предполагам за на към 12 години,от цяло парче набук са,нямат мембрана,отвътре са с мека кожа. Високи са и имат жлебове за котки,но нямат никакъв гумен борд. Искам да им направя някаква трайна импрегнация която да играе ролята на борд, а горната част да оставя дишаща която да импрегнирам със спрей. Чета разни рецепти из нета и се чудя как да го направя. Спрял съм се са една за която ще поискам мнението ви. Облепям набука с хартиено тиксо като оставя празно място там където ще се нанася трайният импрегнант за да се получи борд. Разтапям восък,(вазелин,зехтин,гъша мас,парафин-кое е за предпочитане?),боров терпентин. Загрявам обувката със сушоар и нанасям топлата смес, повтарям така няколко пъти докато спре да попива,като изсъхне хубаво, купувам един гумиращ спрей боя за джанти с гумиращ ефект и нанасям на стъпала. Като изсъхне всичко намокрям и нанасям Ник вак спрей за импрегнация в горната част над получилият се борд . Мисля,че ще се получат добри зимни обувки. Вие какво смятате ?
Вто Окт 21, 2014 12:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Аз смятам ,че се подготвяш да претвориш в дела поговорката : "Залудо работи, залудо не стой!"
Вто Окт 21, 2014 1:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bradley



Регистриран на: 22 Апр 2012
Мнения: 54

Мнение Отговорете с цитат
Към настощия момент ползувам обенауф /няма по-добро нещо на пазара за поддържане на кожа/ и балистол /той си е универсалче - и за пушката и за пищофа и за ножовете и за кожените работи - ако се наложи и саладка може да се подправи с него / Laughing
Вто Окт 21, 2014 3:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
bradley написа:
Към настощия момент ползувам обенауф /няма по-добро нещо на пазара за поддържане на кожа/ и балистол /той си е универсалче - и за пушката и за пищофа и за ножовете и за кожените работи - ако се наложи и саладка може да се подправи с него / Laughing
Колега,
давай връзки към тези неща от нет-а.
Да се информираме, да преценим. Wink

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Окт 21, 2014 6:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bradley



Регистриран на: 22 Апр 2012
Мнения: 54

Мнение Отговорете с цитат
http://www.obenaufs.com/

Има стотици клипове в тубата за обенауф - ето един пример

https://www.youtube.com/watch?v=eSE7pYlVpco


за съжаление не съм намерил някой да го рподава в бг и го поръчвам от зад голямата вода...

в търсачката нба тубата - How To Properly Care For Wildland Boots - клипчетата са няколко

един пример и за баллистол /може да се закупи във всеки ловно-рибарски магазин/ - https://www.youtube.com/watch?v=c3tJOVRsjGY

всеки избира с какви продукти да работи, но за мен тези работят и затова ги препоръчвам...
Вто Окт 21, 2014 6:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
Ваксите са подходящи само за лицева кожа ! А вече все по рядко ,да не кажа никак не се произвеждат туристически обувки с качествена лицева кожа. Основно вече се ползва синтетика,пластмаса,набук,велур. А обувки от старото материал рядко се срещат,а в добро състояние почти невъзможно да се купи. За зимата лицевата кожа има много голямо предимство ,лесно се поддържа,по здрава е,много трудно пропуска вода. Минусите както стана вече ясно, рядко се срещат такива, скъпи са и са тежки . Имам приятели ходят с кубинки, но според мен хич не си е работа с тях .

***

За моята стара Скарпа от набук без мембрана съм замислил следната импрегнираща рецепта.
Твърд парафин от бяла свещ
Дерматологичен вазелин 100% чист
Пчелен восък
Терпентин

Понеже няма борд ,мисля само там да нанеса от тази смес, а нагоре да напръскам с Никвакс за набук.
Какво мислите за рецептата ?
Пет Окт 24, 2014 2:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
И така, понеже никой не отговори на въпросите ми действах смело на собствена глава . Скарпа на 12 години от цяло парче дебел набук, суха и почистена от прах и мизерии. В иенско стъкло смесих Твърд бял парафин и 100% чист вазелин,в консистенция 50на50 разтопих ги на скарата. В течността добавих терпентин на око стана рядка и смрадлива смес. С четка от естествен косъм нанесох облепените обувки по импровизираният борд. Предварително ги бях затоплил с пистолет за горещ въздух,но въпреки това разтворът почти веднага се втвърди и се получи бял парафинен слой. Веднага с горещият пистолет обдухах и разтворът попи. Процедурата повторих още веднъж. Махнах ограничителното тиксо и обработих цялата обувка с течен парафин, след което напръскай с импегниращ спрей Ник васк. Изчаках да изсъхне всичко, цялата обувка потъмня много и от сив цветът и стана черен. Тествах на сняг в близката гора и умишлено газене в кишата. Обувките не се намокрят,кожата стана мека и еластична а кракът ми е сух и топъл, дишането на обувката не е нарушено но все пак е значително ограничено и вероятно няма да е комфортно да се ползват при топло време.
Съб Окт 25, 2014 6:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
Ами твърдият парафин като проникне в порите там си остава няма махане и не може да се натроши понеже порите на кожата играят роля на армировка! Тези животинските мазнини не стават за набук, на пчелният восък се чудих но сметнах,че парафина е достатъчен. Гумиращият спрей го пробвах в магазина,много зле работата, много е нежен, създаден е нарочно така с цел да го отлепяш лесно от джантите при желание .
Съб Окт 25, 2014 6:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
Не не, тоя спрей гумения ще се накъса още първото ходене. Мисля си, че с лепило на каучукова основа може да се получи добре. Трябва да е рядко и бавно съхнещо, а надука сух. Мисля,че тези лепила за вътрешни гуми на коли и велосипеди ще са подходящи. Гледам не са скъпи, може да пробвам на един Хай тек.
Съб Окт 25, 2014 10:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
Много ефикасен метод за сухи крака ще споделя . Ако обувките ви не са особено качествени и ви изпотяват краката съм откраднал един метод от по сериозните производители . Ако обувката под стелката има някакъв попиващ плат добре, ако няма изрежете кече или дебел плат . Долната чатс на стелката ви трябва да е от непромокаем материал, а горната и част от текстил. Надупчете стелката с игла,оформете добре дупки с диаметъра на дебела игла. По този начин потта преминава през дупките и попива в кечето или платът под стелката. Краката ви остават сухи и при дълго ходене ! Препоръчително е след всяко събуване на обувките да изваждате стелката за да може подложката да изсъхва, ако и тя се вади извадете и нея !
Нед Окт 26, 2014 5:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1061

Мнение Отговорете с цитат
Ползвам ей тази NANO технология за импрегниране и съм доволен


Нед Окт 26, 2014 7:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1695
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Аз ползвам същото и съм доволен
Пон Окт 27, 2014 9:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
raider написа:
Много ефикасен метод за сухи крака ще споделя . Ако обувките ви не са особено качествени и ви изпотяват краката съм откраднал един метод от по сериозните производители . Ако обувката под стелката има някакъв попиващ плат добре, ако няма изрежете кече или дебел плат . Долната чатс на стелката ви трябва да е от непромокаем материал, а горната и част от текстил. Надупчете стелката с игла,оформете добре дупки с диаметъра на дебела игла. По този начин потта преминава през дупките и попива в кечето или платът под стелката. Краката ви остават сухи и при дълго ходене ! Препоръчително е след всяко събуване на обувките да изваждате стелката за да може подложката да изсъхва, ако и тя се вади извадете и нея !



Чувал съм, че руските милиционери /защото по РУ телевизия съм го гледал/ си слагали вместо стелки - ежедневни дамски превръзки. Обирали влагата. Като усетят, че набъбват ги сменяли.
Пон Окт 27, 2014 10:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
Хаха а бе не са много глупави , виж как са се сетили. А за импрегниращите спрейове съм ползвал 5-6 вида и евтини и скъпи и съм на мнение,че всички действат от определена степен , на едни ефектът е по дълъг на друг по кратък, но като цяло не намирам голяма разлика в спрей за 4лв и такъв за 16лв. На времето когато нашумяваше тефлона имаше един германски спрей за обувки и дрехи и мога да кажа ,че тази работа която вършеше никой от сегашните не може да я свърши. Но тогава нямаше мембрани и едва ли ще е подходящ за такива защото беше много дълготраен с отлични водоотблъскващи свойства .
Пон Окт 27, 2014 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3047

Мнение Отговорете с цитат
bradley написа:
Към настощия момент ползувам обенауф /няма по-добро нещо на пазара за поддържане на кожа/ и балистол /той си е универсалче - и за пушката и за пищофа и за ножовете и за кожените работи - ако се наложи и саладка може да се подправи с него / Laughing

Само да нямаш предвид предвид и оръжейни смазки, че може и да си съсипеш обущата. Преди години аз така си мислех, но стари ловджии ме светнаха, че ако ставаше смазката и за обувки, нямаше да има паста за обуща. Доколкото разбрах, но непроверено, а и се отказах да пробвам, оръжейната смазка разяжда кожата и съответно бързо се приключва с новите обувки/изтъкнаха ми и аргумент - на опаковките на смазката пише да не се пипа с голи ръце - очевидно по същата причина./ Относно опита на колегата със силикона - има и друго по-добро решение - аз го научих от Лорда - полиуретанова паста за покривна изолация - нанася се като силикона, но има различни цветове, съответно вземате черния като най-неутрален. мажете и със сапунен пръст изглаждате - става перфектно, ако сте мастери - никой няма да различи така направения от вас гумен борд с фабричния. полиуретанът е много здрав и гъвкав, в пъти по добър от силикона. Лордът го ползваше да замазва изтрит гумен борд на еспадрили, аз съответно разширих приложното поле - гетите много се късат от вътрешната страна, ако ходите като мен само с котки. Гета за над стотина лева, само за час гадно катерене из Джендема и става на ленти, при това само отвътре - затова я замазвахме с полиуретан и нещата се подобриха.
съответно много хубаво - не е на хубаво - при гетата - там съответно започва да се изпотява и кондензира отвътре, а при обувката - вероятно същото, а като е отвътре -може и мухъли да тръгнат. Затова решение по пътя на мазането най-вероятно няма и няма да се открие скоро. Просто като остарее повече обувката - хвърляте я или я подарявате на някой, който си няма и няма пари да си купи, а вие вземате нова. Хем сторвате добро дело другиму, хем сте с нови обувки...
В миналото са се продавали обуща от вълча/кучешка кожа - тя няма пори и съответно водата трудно влиза. Сега може би няма такива поради природозащитни съображения. За обуща от кевлар и разни там кордури, мъдури и прочие - може и да са добри на вид в магазина, но откакто съсипах с котките един чисто нов Millet-AlpExpertсамо за броени секунди след като влязох в една камина на Джендема с котките, има друго мнение за тез материи. Кевларът може и да спира тела с висока кинетична енергия/куршуме/, но е напълно безпомощен срещу добре наточена за ледено катерене котка/проверено лично/.

за мен лично - спазвам няколко основни правила - 1. Обувката да е с възможно най-малко шевове/най добре цяла кожа, с шев отзад, на петата само/ 2. Обувката да е двойна/т.е. вътрешната да се вади и да се суши - по биваците я вадя и я пъхам в чувала - от телесната топлина донякъде се суши, а е и топла при сутрешното обуване/ 3.Обувката да е нова/сменяйте с нови обувките си при всяка отдала ви се финансова възможност-колкото и да е мъчително - всеки робува на хобито си/.
Пон Окт 27, 2014 12:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 12, 13, 14  Следваща
Страница 9 от 14

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov