ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Как поддържате обувките си?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Как поддържате обувките си?
Автор Съобщение
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
Тук споделям мнението ти . Но двойни обувки с цяло парче кожа не съм виждал. А модерните двойни обувки са си за много сериозни зимни условия а за нашите зимни планини не мисля,че са много подходящи предвид цената им . За цялото парче кожа сравнено с модерните материали съм твърдо за . Но такива обувки стават все по голяма рядкост особено с лицева кожа почти няма,да не кажа и изобщо . За мембраните пробвал съм повечето и съм се убедил,че само на тях не може да се разчита както и ще да ги поддържаш, с кратък живот са особено на прегъвките . Но лично за мен Симпатекса при обувките е по добър от Гортекса . Тези дни ще пробвам Скарпата която подобрих на по сериозен преход от 3 дена и общо към 25 часа преход . Досега не съм носил боти без мембрана в планината, разтъпквах ги няколко дена в близките горички уж са добре не са протекли и не ме спарват.
Пон Окт 27, 2014 12:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
raider написа:
Тук споделям мнението ти . Но двойни обувки с цяло парче кожа не съм виждал. А модерните двойни обувки са си за много сериозни зимни условия а за нашите зимни планини не мисля,че са много подходящи предвид цената им . За цялото парче кожа сравнено с модерните материали съм твърдо за . Но такива обувки стават все по голяма рядкост особено с лицева кожа почти няма,да не кажа и изобщо . За мембраните пробвал съм повечето и съм се убедил,че само на тях не може да се разчита както и ще да ги поддържаш, с кратък живот са особено на прегъвките . Но лично за мен Симпатекса при обувките е по добър от Гортекса . Тези дни ще пробвам Скарпата която подобрих на по сериозен преход от 3 дена и общо към 25 часа преход . Досега не съм носил боти без мембрана в планината, разтъпквах ги няколко дена в близките горички уж са добре не са протекли и не ме спарват.

двойни обувки с цяло парче кожа - оня червения бестард е точно такъв, вярно скъп е, но е идеален точно за нашите планини през зимата и Алпите през лятото. Не съм имал по-добра кожена обувка от него. http://d13z1xw8270sfc.cloudfront.net/origin/142453/wwwbestardcomfotos8054_bigjpg.jpg
Пон Окт 27, 2014 1:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
Това е уникален модел високо планинска обувка, заместител на пластмасовите двойни обувки. Наистина много сериозна обувка, не знаех за този модел, определено много ми харесва .
Пон Окт 27, 2014 2:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
raider написа:
Това е уникален модел високо планинска обувка, заместител на пластмасовите двойни обувки. Наистина много сериозна обувка, не знаех за този модел, определено много ми харесва .

Не е баш така. По-тънка е обувката и на студа, предвиден за Кофлаците има други модели от по-новите обувки-ла спортива имет един такъв модел- прилича на олипус монс, но е без гета - https://www.google.bg/search?q=la+sportiva+spantik&biw=1640&bih=942&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=mD5OVJ-lFKKL7Aa6u4DwAQ&ved=0CB0QsAQ. С тези евентуално можеш изкара докъм 7000м, но после ще береш ядове. Вътрешната структура е доста интересна - има някакви мрежести мембрани, а между тях - алуминиево фолио - порите хем държат въздух, хем фолиото връща "червената" топлина. За голям студ обаче си има още по-други неща. Като ходихме на Хана, Съни/Б.Петров/ беше с едни кофлаци и си имаше проблеми със студа, та после ходихме из Алма ата да търсим и специални покриващи гети. Има разлика най-вече в поведението ви, когато сте обути - ако се обуете и ходите цял ден, няма грижи и с кубинки с два вълнени чорапа да изкарате някой траверс, както често в миналото се е правело. Страшния студ не е при движението, а при местата където дълго стоите на едно място - например на Вихрен, особено гадно е на Езерния лед, по всички замръзващи водопади - именно затова трябват сериозни топли обувки. Докато се движиш се топлиш и все някак изкарваш, но стоенето на едно място, често повече от непрекъснат половин час може да ви докара до полуда. Ако висиш на ледени цеви например, а не си на площадка, където да се разтъпкваш, положението става направо нетърпимо. Моето първо измръзване стана в началото на декември, когато за успяхме да изкачим средния леден език на седемте езера, а бях с Millet-alpexpert-уж страховита обувка...Ей тук съм брал най-големия си студ, а беше само никулден и снега - около 15 см: http://www.planinetz.org/g2cb/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=642&g2_serialNumber=8
Борел също имат много добри постижения:http://www.e-boreal.com/US/Comienzo.htm. - например модела GI. - също е от една кожа.
според моите класации - за тежки зимни преходи по билото на в стара планина, рила и пирин, траещи повече повече от един два дни, с много студ най-добра е ласпортивата - спантик - много е лека, и също така много топла.
Има и еднослойни много топли обувки - при тях проблемът е, че са предназначени за съботно-неделно ходене - за два дни от конденза вътре/неизбежен/ така се намокрят /отвън не пропускат заради разни гумени бордове и т.н./, че после държат дълго време студ - затова са измислени двойните обувки - вътрешната да се вади всяка нощ за да се суши или да спите с нея в чувала.
та понеже темата е за поддръжка на обувки - в кутиите на бестарда поставят и една смазка, испанка пак - Тараго - преди години се внасяше и в България - имаше да вида - магарешка мазнина/много странно/ и мазнина от норка - аз има тази и още я ползвам. Прилича много на култовата българска военна смазка Елохоб. Набуковите по принцип ги пръскам с Киви, купено от Билата - не струва много, а се държи прилично добре, в комбинация с Тарагото. Важно е да се цвъка редовно. мисля че всички шпрейове са едно и също - течен парафин, само различен е омирисителя - разни парфумчета... Никвакс пък предлагаха нещо, подобно на лепило с-200 - бяло , маже се с гъба - пробвах и него - изглежда ми съмнително и много бързо му изчезва ефектът, ако изобщо има такъв...
Пон Окт 27, 2014 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение спрей Тараго Отговорете с цитат
Ползвам ваксата на Тараго(по препоръките на Дидо тук в тази тема) за зимните чепици и съм доволен.Сега мисля дали да не пробвам и този спрей за летните модели-набук,велур...някой има ли отзиви за него???
http://www.zakrakata.com/grizha-za-obuvkite/131-predpazvasch-sprey-za-turisticheski-obuvki-tarrago.html
Пет Май 29, 2015 4:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alexvan



Регистриран на: 20 Апр 2010
Мнения: 705
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
А този някой дали го е ползвал?
http://www.buymore.bg/439-sport-i-hobi/454-turisticheska-ekipirovka/485-obuvki/494-aksesoari-za-obuvki/nikwax-preparat-za-impregnaciya.html
Пет Май 29, 2015 9:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
alexvan написа:
А този някой дали го е ползвал?
http://www.buymore.bg/439-sport-i-hobi/454-turisticheska-ekipirovka/485-obuvki/494-aksesoari-za-obuvki/nikwax-preparat-za-impregnaciya.html

Ползвал съм го-даже доста!Не е лош-даже сега съм с него но в Ст.Загора не се зарежда редовно и затова се оглеждам за нещо наличноSmile
Но не очаквай чудеса,де-аз не съм случвал на нещо дето да е съвсем запечатващо-отдалечава за известно време "мокрото" усещанеSmile
Съб Май 30, 2015 6:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zLaGaD



Регистриран на: 06 Мар 2015
Мнения: 6

Мнение Отговорете с цитат
Баба Кубинка не ме е предала над 20г. От време на време течен парафинец (повечко отдоле на конците) и уставно здраво мазане и лъскане със СТАРАТА терпентинова вакса. Ефекта е поразителен, ако се наложи и Анапурна ще кача с тях. Там е истината, според мен.
Съб Юли 25, 2015 4:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
zLaGaD написа:
ако се наложи и Анапурна ще кача с тях. .

Бе дано не се налага.... Exclamation
Нед Юли 26, 2015 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
zLaGaD написа:
ако се наложи и Анапурна ще кача с тях. .

Бе дано не се налага.... Exclamation
Laughing

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Юли 26, 2015 8:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Някой би ли споделил от къде най-удачно може да се закупи вакса Tarrago Dubbin?
Вто Ное 17, 2015 10:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
albena Smile написа:
обувки от кожа се държат с опъвалки, а ако човек няма опъвалки със смачкана хартия
най-добри са опъвалки от дърво
запазва се формата на обувката, не се получават гънки, които след време се сцепват

Тези опъвалки имат ли някакво изображение в нета, за да го видя?
Накакво по-точно наименование?


Малко късно, но въпроса е останал без отговор, а Ристо Туристо "про боно" отделя доста време и разходи по телефона, както и Дидо Respect да упътват планинари, както си е видно. Предложих преди време двете летни ски - писти в Мраморният дял на Пирина, да останат като спомен с техните синоними, имайки предвид тази им работа за доброто на планинарите.Па не се знае, и Ведрин малко да бутне едно рамо, току виж след време влезли у календаро на FIS Very Happy
Та такива опъвалки бяха доста разпространени в Германия преди и оттам имам и аз 3-4 чифта.




За планински обувки обаче няма да са удачни - опъват само отпред и отзад . В австрийски магазини съм виждал, че използуват за планинарски обувки които им стоят на склад по-дълго време, големи тежки дървени цели срязани на две калъпи , с винт по средата в сряза който сряз е само 2-3 см . питал съм ги , казват че ги взимат от стари производители, които вече са закрили заради изнасяне на производството по света, а и номера трябва да е същият, не става на по-голям или малък номер обувка.
В нашите условия, по-добра роля би изиграла чиста суха хартия на продълговата топка да се напъха със сила , по формата вътре на обувката . ТАКАВА ХАРТИЯ МОЖЕ ДА СИ ВЗЕМЕТЕ БЕЗПЛАТНО НА ИЗХОДА СЛЕД КАСИТЕ НА ИКЕА-МЕБЕЛНИЯТ МАГАЗИН , ИМА МАСИ ЗА САМООБСЛУЖВАНЕ - ОПАКОВАНЕ И ТЯ СЕДИ НА ТОПЧЕ ТАМ.ДАЖЕ И ДА СЕ КУПУВАТ МЕБЕЛИ, МОЖЕ ПО ПЪТ ДА СЕ ХАПНЕ В ХУБАВИЯ И МНОГО ЕВТИН РЕСТОРАНТ НА САМООБСЛУЖВАНЕ И НА ИЗЛИЗАНЕ, НОРМАЛНО Е ДА СИ ВЗЕМЕТЕ 1-2 МЕТРА ХАРТИЯ, ИМА И РЕЗАЧКА ДО НЕЯ.
Тези опъвалки са подходящи само за много качествено направени градски обувки като LLOYD , пружината която съм показал сгъната , е доста силна и опъва здраво кожата отпред и така даже и след 10 години носене тя няма гънки. По - скъпият вариант е дървеният на снимката, който предната част при пръстите е на панта и тя се настройва сама по обувката . По - евтиният вариант е тъмният пластмасов, без панта.
Тези " разпонки", както също им викат , имат обратният ефект при лошо направени градски обувки от евтини матрияли - изкривяват подметката и заострят задната част, променят й формата за постоянно. Напоследък и фирми като LLOYD ги замениха с пластмасовите бели от ХПС - материя , които също са на снимката.



Да питам, събраха ми се много обувки от набук - велур като този Милет , как е най-добрата поддръжка ? Досега ги оставях без грижа, ама за тези ще е жалко да ги тормозя без да ги уважавам , и едни Рихле имам като нови са, пък и другите не е лошо да се освежат, жена ми и тя си купи скоро пак набук.
Сря Ное 18, 2015 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат


От няколко седмици ползвам тази вакса за импрегниране и поддържане на моите кожени обувки.
За сега имам повече от добри впечатления от нея. Върши по-добра работа от спрея за импрегниране от същата фирма.
Нед Дек 06, 2015 5:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
От днес в Стара Загора вече имат налична импрегнираща паста TARRAGO DUBBIN

http://www.zakrakata.com/grizha-za-obuvkite/130-impregnirascha-pasta-za-turisticheski-obuvki.html
Сря Дек 16, 2015 10:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
taurus



Регистриран на: 08 Юли 2009
Мнения: 203
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Днес изпрах основно кожените обувки (North face) - ниски, за града ги ползвам, предполагам са набук. Имам и едни с лицева кожа (Биркенщшок - есен.пролет) - и тях ги мажа с долупосочената вакса.
Цвета е между черно и мастилено синьо, но вече са към сиво-четно, нещо като това Катманду:
http://www.bestard.com/ficha.php?idioma=eng&t=403-0856-Kathmandu

Т.е. боя не мога да й намеря предполагам (освен черно, което е доста контрастно) - имам една вакса Tarrago Dubbin, гледам и горепосочената е с това име... която купих заедно с Биркенщока (кафяви) преди години... гледам е годна до 2013?!
Преди да съм ги изкарал на улицата се чудех дали да не я сменя с друго или мога да я ползвам и дали е подходяща за такъв тип кожа? Колко често се прави това и как точно (имам четка за размазване с пластмасови косми, но съм виждал и по-джиджани с ест.косъм ...особено за лъскането). Май трябва да се оборудвам по-качествено, при положение че това са скъпи обувки.

Ваксата е малко твърда (има доста восък явно) и не знам дали е ОК, така си беше и в началото.

ПП: Ако мога утре ще кача снимка и на обущата - имат в долния вътр. ръб малко над подметката един ред дупчици,.... през които понякога неприятно навлиза вода (сняг или локва) - как мога да ги запечатам, най-лесно?


_________________
- Ядрото на човешкият дух се изгражда с новите преживявания.
Сря Ное 02, 2016 12:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Следваща
Страница 10 от 14

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov