ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Носталгична...велопреход Карталска поляна-с.Костенец
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Велотуризъм Предишната тема
Следващата тема
Носталгична...велопреход Карталска поляна-с.Костенец
Автор Съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение С колищата от Бодрост до лет.Костенец Отговорете с цитат
Отдавна ми се въртеше в главата този маршрут. Изчаквах само да се пооправи времето и да се стопи снега по южните склонове на Рила.
Гледайки прогнозата привечер за 10 минути събрах дружина, направихме логистиката с транспорта и на другия ден рано се метнахме на колищата по маршрута:
- от входа на Парк Рила близо до долната станция на "Станишевия" лифт до х.Македония по долината на р.Бистрица;
- от х.Македония слизане до първото водохващане по Динков дол и каране по пътя свързващ водохващанията до р.Карааланица над Семково;
- отклоняване от пътя слизащ от Карааланица - посока пътя от кантон Вапа, вкл. 500м. оф/Х/роуд Very Happy до него и слизане до х.Семково по пътя;
- от х.Семково до подбилния път с водохващания под Сухото езеро - ок. 350 м. денивелация пушинг по туристическа пътека;
- по подбилния път до м.Нехтеница под х.Грънчар /до тази местност има асфалтиран път от Якоруда/;
- от Нехтеница до яз.Белмекен по подбилния път с водохващанията за яз.Белмекен;
- яз.Белмекен - з.Помочена поляна по черния път за кантон Крайна;
- от з.Помочена поляна до лет. Кастенец - само спускане :eyebrow: /накрая и по черни пътища/.

Фрагменти от карането:

по пътя към х.Македония:



на хижа Македония:




по пътя с водохващанията преди Семково:



на разклона към офХроуда:


при х.Семково



преди Нехтеница на поредното водохващане:


гледка от пътя към долината на р.Ропалица:



последна панорама към в.Суа вапа над х.Грънчар:


Скаляк до пътя:


на долната стена на яз.Белмекен:


фрагменти от по-мазните участъци по палавата пътека към лет. Костенец:



Много разнообразно трасе с обща дължина 90км.
Преобладаващо плавни спускания и изкачвания по макадамови пътища, караемост на трасето ~ 90%
:beer:

Всичките снимки в Пикасата

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Май 30, 2011 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Чудно! Smile Поздрави!
Пон Май 30, 2011 5:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Ооо, браво! Ропалица ми е любимо кътче а спускането към Костенец много добре си я кръстил "палавата пътека"Smile
Пон Май 30, 2011 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
абе поотрошили сте се, някак ми се струва Clap

Как ме е яд, че моето колище никак не е за такива неща Confused То става, ама някой друг да ми го носи и бута Laughing
Пон Май 30, 2011 11:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, Ристе! Снимките ти днес са най-хубавия подарък за рождения ми ден. Имаше книга „Уличките на моето детство”, но всички тези пътища и пътеки, места и върхове са „Моето рилско детство”. В Деня на детето, ми подари много радост и носталгия…
В планината запазете детското си любопитство за приключения! От извора - до язовира, бързо сте я ошетали Рила-та. На крака, или на колела – явно сте еднакво добри.

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Сря Юни 01, 2011 11:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Носталгична...велопреход Карталска поляна-с.Костенец Отговорете с цитат
Ни мое се оди зимно горе, ни да се кара у ниското с тоя лед....
Та се сетих за това епично каране ранната пролет тая година.
Описах го:

Та в настоящото лето господне края на май реализирах една моя идея с един велопреход, който е част от по-голямата ми идея за догодина, а именно велообиколка на Рила. Ама за нея - като я осъществя.
Изчаквах само да се пооправи времето и да се стопи снега по южните склонове на Рила.
Гледайки прогнозата привечер за 10 минути събрах дружина, направихме логистиката с транспорта и на другия ден рано се метнахме на колищата по маршрута:
- от входа на Парк Рила близо до долната станция на "Станишевия" лифт до х.Македония по долината на р.Бистрица;
- от х.Македония слизане до първото водохващане по Динков дол и каране по пътя свързващ водохващанията до р.Карааланица над Семково;
- отклоняване от пътя слизащ от Карааланица - посока пътя от кантон Вапа, вкл. 500м. оф/Х/роуд  до него и слизане до х.Семково по пътя;
- от х.Семково до подбилния път с водохващания под Сухото езеро - ок. 350 м. денивелация пушинг по туристическа пътека;
- по подбилния път до м.Нехтеница под х.Грънчар /до тази местност има асфалтиран път от Якоруда/;
- от Нехтеница до яз.Белмекен по подбилния път с водохващанията за яз.Белмекен;
- яз.Белмекен - з.Помочена поляна по черния път за кантон Крайна;
- от з.Помочена поляна до лет. Кастенец - само спускане  /накрая и по черни пътища/.

Начи от Бодрост след като преспахме трима в моята палатка, оставихме едната кола близо до Бодрост и поехме с колищата към х.Македония. Нагоре - черен път-слънце педалирахме почти до хижата. Преди нея е отровно връло и бутахме. Тамън влязохме в хижата и се изля един проливен пролетен дъжд - ние - цокаме бира вътре:


След час и нещо поехме нататък - яко кратко и екстремно спускане и стъпихме на подбилния път, който обслужва водохващанията от южната страна на Рила и го следвахме до Белмекен, с прекъсвания. Средната му надморска височина е ок.1800м.
Времето - перфе за въртене, нито спомен от дъжда.
По пътя стигнахме до р.Карааланица.
След нея се наложи малко храсталясване, за да хванем пътя от Вапа към х. Семково.
Слязохме до хижата:


Късно следобяд след час и половина "пушинг" по една стръвна туристическа пътека стигнахме мястото за бивак и опнах палатката. Мястото - вълшебно - дива иглолистна гора, тишина, мъх под палатката - абе рилски горски рай на 1900м.н.в.
На другата сутрин стигнахме бързо до пътя. /От Семково до тук го няма/ и продължихме по него до м.Нехтеница над Якоруда и под х.Грънчар. Там единия от групата ни разумно си слезе по асфалта до града и се прибра в Благоевград, а ние продължихме към най-живописната част от расодката Нехтеница - Белмекен.
За тази част от прехода за втори път нямам думи - тази снимка от долината на р.Ропалица илюстрира:


Така лека, полека стигнахме до яз.Белмекен /Яворе - поздравих едноименния връх от тебе Wink/, след това по един черен път завихме, заобиколихме и подсякохме върха, стигайки до заслон Помочена поляна.
Тук напуснахме пътя и хванахме туристическата пътека към х. Гургулица. В долната си част тя следва черни дърводобивни пътища, но в горната си част....
.....Горната част - истински екстремен велооргазъм на спускане. Моят идеал за пътека - камъни, корени, постеля от борови иглички и др. закачки...:


Размазахме се от кеф с колегата. Доле на пътя не знаех къде се намирам...
После, бе некакси ИЧ не ми се пише за добирането до другата кола - яко бледнее.
Та така - два пълни дни с едно преспиване, 90км. и як оргазъм на края.
Та те така.
Дай боже секиму.
Всичките снимки в  Пикаса-та.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Дек 13, 2011 9:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
какъв е механизма на захващане на ГПС -а ? Дядо Коледа (аз ) ми донесе такава машинка ама не съм измислил как да я закача на волана Smile

и другия път да ме земете на такова каране Razz

_________________
Not All Who Wander Are Lost
Вто Яну 10, 2012 1:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ferdi_mruvkata написа:
какъв е механизма на захващане на ГПС -а ? Дядо Коледа (аз ) ми донесе такава машинка ама не съм измислил как да я закача на волана Smile

и другия път да ме земете на такова каране Razz

Те го механизма
Обаче за всеки случай връжи машинката за колелото. Много здраво държи джаджата, ама за всеки случай.
Моя изпадна като се изтресох на спускането от в.Налбант/Ковач/, ама я съм екстремист, де. Та се налага да го търся и за отрицателно време се отръчах отново до върха, независимо от това, че ми е едно от най-противните качвания това. Намерих го, де Laughing
На това каране Laughing


_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Яну 10, 2012 3:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivondera



Регистриран на: 10 Яну 2008
Мнения: 114
Местожителство: София / Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Ристо и аз го мисля това каране за това малко инфо ако може.
Моя план е следния ако имам грешки моля да ме поправиш. С влак от София до Благоевград. След това спане в х. Македония или ако има време в х. Семково. Ако спя на Семково за ден мога ли да стигна до Костенец? Искам да го мина с една нощувка, но не знам къде да я направя.
Вто Яну 10, 2012 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ivondera написа:
Ристо и аз го мисля това каране за това малко инфо ако може.
Моя план е следния ако имам грешки моля да ме поправиш. С влак от София до Благоевград. След това спане в х. Македония или ако има време в х. Семково. Ако спя на Семково за ден мога ли да стигна до Костенец? Искам да го мина с една нощувка, но не знам къде да я направя.

Където те хване нощта. На палатка. Ако разчиташ на хижа не виждам как може да стане...
Големи са дистанциите и денивелациите.
Ако си джедай може и на Семково без палатка. На татък един ден ти стига. Юни-юли-август.
Благоевград - х.Македония е 1770м. денивелация. Верно е караемо, като повечето по асфалт до Бодрост, ама...
Аз на твое място бих го направил с лека палатка и където ме свари нощта.
Опцията на х.Македония не я приветствам, щото трябва да имаш сили за контрол над колелото при спускането от з.Помочена поляна.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Яну 10, 2012 7:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivondera



Регистриран на: 10 Яну 2008
Мнения: 114
Местожителство: София / Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Аз спускането от Белмекен до Костенец ще го правя по пътя не по пътеката. Аз си го представях така. Лято денят е дълъг. Рано рано съм в Благоевград до вечерта да мога да стигна до Семково. И втория ден до Костенец. Причината да го мисля така е, че нямам палатка. То кое е по трудно според теб. Да стигна до Семково за ден или от Семково до Костенец?
Вто Яну 10, 2012 8:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ivondera написа:
Аз спускането от Белмекен до Костенец ще го правя по пътя не по пътеката. Аз си го представях така. Лято денят е дълъг. Рано рано съм в Благоевград до вечерта да мога да стигна до Семково. И втория ден до Костенец. Причината да го мисля така е, че нямам палатка. То кое е по трудно според теб. Да стигна до Семково за ден или от Семково до Костенец?

До Семково.
Ама си зависи от колоездача. Аз нагоре съм по-зле.
А от Семково до Нехтеница имаш 2 варианта.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Яну 10, 2012 8:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivondera



Регистриран на: 10 Яну 2008
Мнения: 114
Местожителство: София / Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Сега гледам разписанието на влака. В Благоевград съм в 08.30. Имам 12 часа за да стигна до Семково. Според BGmaps от гарата до малко след Бодрост го дават 36 км. Като стигна на Македония ще го мисля на място. Ще съм подготвен и за двата варианта. От Семково ще тръгна на долу по синята маркировка. Гледам на картата някаква местност Вранчево мисля от там да стигна до Нехтеница.
Вто Яну 10, 2012 8:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ivondera написа:
Сега гледам разписанието на влака. В Благоевград съм в 08.30. Имам 12 часа за да стигна до Семково. Според BGmaps от гарата до малко след Бодрост го дават 36 км. Като стигна на Македония ще го мисля на място. Ще съм подготвен и за двата варианта. От Семково ще тръгна на долу по синята маркировка. Гледам на картата някаква местност Вранчево мисля от там да стигна до Нехтеница.

Къде видя синя маркировка от Семково надолу? Rolling Eyes Семково-Нехтеница е туристическа пътека по пътища с червена маркировка. Няма я в БгМаунтийнс.
Този маршрут го чакам от Любо МТБ.
Като го прати ще го кача някъде.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Яну 10, 2012 8:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivondera



Регистриран на: 10 Яну 2008
Мнения: 114
Местожителство: София / Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Ха ти ме хвърли в оркестъра Very Happy Гледам картата на Рила на Домино. Картата е от 2008г. На нея виждам синя маркировка към Горни Куки и на долу към Яворово. Виждам и друга която минава малко под Сухото езеро после минава покрай кантон Вапата и кантон Поленица. От хижата до втория кантон виждам, че е пътека не знам в какво състояние. След това почва път Нехтеница. Ако съм грешка кажи ми от къде е най добре да мина след Семково.
Вто Яну 10, 2012 8:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Велотуризъм Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov