ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Контузия на ноктите след преход (посиняване)
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Контузия на ноктите след преход (посиняване)
Автор Съобщение
jordanp



Регистриран на: 20 Фев 2021
Мнения: 2

Мнение Контузия на ноктите след преход (посиняване) Отговорете с цитат
На 31 декември си направих 4 часова разходка в планината. След като се прибрах забелязах, че половината нокът на палеца на крака беше посинял. Не ме болеше само беше син. Минаха почти 2 месеца и така си и остана син.

На 4 февруари (преди 2 седмици) направих 8 часов преход, като си събух чорапите и другия нокът на крака беше целия тъмно син. Туптеше ми около седмица и сега нищо не усещам като болка, но пак си е на 100% посинял.

Предположението ми е че е от обувките, които и преди съм носил, но този път с по-дебел чорап.

Не съм се консултирал с лекар, защото не ме болеше чак толкова и чаках да израстене чист нокът, но няма движение о момента.
Някой имал ли е подобен проблем?
Съб Фев 20, 2021 1:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Контузия на ноктите след преход (посиняване) Отговорете с цитат
Преди около два месеца ударих лошо палеца на дясната ми ръка. Кръвоизливът явно беше засегнал и тъкани, които не са видими под нокътя, тъй като той доскоро продължаваше да израства черен изпод кожата. Сега вече имам около милиметър "чиста" основа на нокътя. Очаквам наесен белегът да изчезне напълно.

Носете по-широки обувки с удобни чорапи и добре затегнати връзки, така че да остава свободно пространство пред пръстите, особено при стръмни слизания.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Фев 20, 2021 4:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Re: Контузия на ноктите след преход (посиняване) Отговорете с цитат
jordanp написа:
чаках да израстене чист нокът, но няма движение о момента.
Някой имал ли е подобен проблем?


Движение има, но е влудяващо бавно. Последният ми подобен случай беше от април 2020, когато имах глупостта да изляза с маратонки, с цел да не ми личи, че ще ходя на планина (беше престъпление по това време). Нокътят на палеца ми беше наполовина посинял. Едва сега се изчисти напълно - 9-10 месеца.

И това време даже е добре - и преди съм имал подобен случай и си спомням, че отне доста повече от година.
Съб Фев 20, 2021 9:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Значи ако не искаш да имаш проблем , си изрязвай много добре ноктите. Казвам ти го понеже страдам от това. Друго нещо е ако имаш някакъв начален етап нанякакви гъбички, това помага за много бавното възтсновяване и по-лесното скапване. Има разни мазила като лакове , които са против гъбички но и помагат за по-бързо възтановяване.
Иначе самото възтановяване е много бавен процес и трае месеци и то някой път повече.
Съб Фев 20, 2021 10:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Значи ако не искаш да имаш проблем , си изрязвай много добре ноктите.
Иначе самото възтановяване е много бавен процес и трае месеци и то някой път повече.

Да, много помагат тези клещички за впити нокти , с нокторезачка или ножица не става. Имам такива от време оно, още отпреди 1980 г. С тяхмного добре се режат всички нокти, не само на краката.
С натиск, влизат до края на нокътя на палеца, впит в месото, и лесно го изрязват до дъно, без да се прекалява. Особено важни за краищата на нокътя вляво и вдясно. Процедурката се прави един път месечно, задължително след по-дълго къпане, за да омекнат ноктите и да се отделят лесно от месото, без нараняване:


_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Съб Фев 20, 2021 11:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ако не те затруднява и имаш пари и време – добре е да се отиде на лекар.

Иначе посиняване на ноктите след по-голямо физическо натоварване в планината е нормално явление. Щом не те боли – няма страшно.
Аз често съм имал посиняване и почерняване на ноктите (включително и паднали, които после са израствали) – например след Обиколката на Витоша.
Не обръщай голямо внимание. Ноктите бавно израстват и се обновяват, затова обикновено следващото натоварване идва по-скоро и отново ги прави сини.

П.П. Сетих се за един неприятен аспект – може посинелите нокти да се сторят нелицеприятни на някои хора и същества, така че трябва да се внимава пред кого ги показваш. Smile


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Фев 20, 2021 12:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Сините нокти са част от ходенето, колкото и да внимава човек, все някога се получават. Колкото и да са ти изрязани ноктите, при място за движение вътре в обувката съчетано с хлабави връзки, тежка раница, стръмен и дълъг склон, еле пък ако ти е потен или мокър крака ... резултата е сини и набити нокти.
Много ви здраве от Родопа.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Съб Фев 20, 2021 2:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Най-вероятно си подценил основно правило. Когато слизаш от планината, набиваш крака към петата на обувката и стягаш / не до посиняване/, защото нокътчето опира отпред и стават проблеми. Имали сме хора с болки и опадали нокти.
Ангел харно ти е рекъл, че малките клещи кълцачки вършат добра работа. От зор го открих, сега няколко приятели ги ползват.
Съб Фев 20, 2021 7:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
jordanp



Регистриран на: 20 Фев 2021
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
При мен проблема и в двата случая дойде от обувки, които ми стоят добре като хлабавост, но направих глупостта да ги обуя с вълнени чорапи. И като слизах надолу усещах как всеки път с набиват навътре, ама не предполагах че ще почернят изцяло.

Вече над 3 месеца не виждам движение в растежа. Единия отдавна спря да ме боли, другия спря за седмица и една сутрин като се събудих беше подут целия палец на пръста, не даваше да го пипна. Разкиснах го за половин час в солена вода за да омекне и отгоре малко като натиснах под ноктата и потече веднага тъмна мътна кръв, после натисках-натисках за да изтече и взе да става почти бяло-червена и прозрачна течност.
След това ми олекна доста. Явно се е инфектирало мястото.

Реших да направя друга самоинициатива за лечение. Нагледах се на клипове как всеки сам си пробива ноктата и така изтича кръвта отдолу и става бяло за няколко дни. Събрах смелост с една дезинфекцирана игла, дупчех, дупчех докато протече кръвчица. Дупката не беше голяма за това изтече малко. Трябваше да я разширя, но нямах смелост да не си забия по-дълбоко иглата в пръста Smile

Така и на двата пръста. Ден-два след това не усещах нищо и ми мина като болка, ама това черното и на двата палеца сякаш не мърда.
Може да израства по части от милиметъра и да не забелязвам. Не ми остава друго освен да чакам като при вас да се обнови ноктата. Гъбички никога не съм имал на пръстите.

Вече спазвам съветите за връзването на обувките и гледам да има някаква хлабинка отпред.
Пет Мар 19, 2021 7:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
jordanp написа:
...Реших да направя друга самоинициатива за лечение. Нагледах се на клипове как всеки сам си пробива ноктата и така изтича кръвта отдолу и става бяло за няколко дни. Събрах смелост с една дезинфекцирана игла, дупчех, дупчех докато протече кръвчица. Дупката не беше голяма за това изтече малко. Трябваше да я разширя, но нямах смелост да не си забия по-дълбоко иглата в пръста Smile
...


Дупчиш внимателно с бормашина и 2 mm бургия, дезинфекцирана в алхохол.

Това на Ком-Емине ли се случи?
Ако е така, историята ти директно отива в аналите...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Мар 19, 2021 8:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
jordanp написа:
...Реших да направя друга самоинициатива за лечение. Нагледах се на клипове как всеки сам си пробива ноктата и така изтича кръвта отдолу и става бяло за няколко дни. Събрах смелост с една дезинфекцирана игла, дупчех, дупчех докато протече кръвчица. Дупката не беше голяма за това изтече малко. Трябваше да я разширя, но нямах смелост да не си забия по-дълбоко иглата в пръста Smile
...


Дупчиш внимателно с бормашина и 2 mm бургия, дезинфекцирана в алхохол.

Това на Ком-Емине ли се случи?
Ако е така, историята ти директно отива в аналите...


Не винаги автоматичните машини носят преимущества. Според мен е по правилно да се използва шило, също дезинфекцирано в 50 + градуса домашен алкохол. Ако след лек натиск не се полувачат нещата. е по - добре да не се влага много сила, тъй като може да се получат странични ефекти. В този случай е по-добре да се ползва леко чукче , върху шилото, с леко почуквания, до желания резултат.
Пет Мар 19, 2021 9:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Аз си смазах палеца на левия крак преди 16 години... Остана си уродлив и грозен нокътя. Имам няколко познати със същата история. Никой не е умрял от един грозен пръст. Стига да не ви боли рано или късно ще израсте нещо.
Нед Мар 21, 2021 9:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение А бре, хора.... Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
dido написа:
jordanp написа:
...Реших да направя друга самоинициатива за лечение. Нагледах се на клипове как всеки сам си пробива ноктата и така изтича кръвта отдолу и става бяло за няколко дни. Събрах смелост с една дезинфекцирана игла, дупчех, дупчех докато протече кръвчица. Дупката не беше голяма за това изтече малко. Трябваше да я разширя, но нямах смелост да не си забия по-дълбоко иглата в пръста Smile
...


Дупчиш внимателно с бормашина и 2 mm бургия, дезинфекцирана в алхохол.

Това на Ком-Емине ли се случи?
Ако е така, историята ти директно отива в аналите...


Не винаги автоматичните машини носят преимущества. Според мен е по правилно да се използва шило, също дезинфекцирано в 50 + градуса домашен алкохол. Ако след лек натиск не се полувачат нещата. е по - добре да не се влага много сила, тъй като може да се получат странични ефекти. В този случай е по-добре да се ползва леко чукче , върху шилото, с леко почуквания, до желания резултат.


Какво правите с ноктата вие, бе?!
Какви игли, бормашини, шила, чукчета и др.?
Настръхвате нежната ми душа!
Има едни учили хора, ходят обикновено с бели престилки и като има нещо, търсим тях за помощ.
Ама като ви чета писанията, почвам да мисля , че ви е нужна помощ от едни други хора с бели престилки, от друго отделение.
Пон Мар 22, 2021 5:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Абе, Цецко, моля, не разваляй дискусията. Аз тъкмо бях затаил дъх и очаквах да напишат как се лекуват ноктите с горелка...

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Мар 22, 2021 5:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
хахахаха Smile))) оохх че забавна тема стана.
Пон Мар 22, 2021 5:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov