ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Имам една мечта ...
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Имам една мечта ...
Автор Съобщение
ivo@home



Регистриран на: 05 Ное 2011
Мнения: 114

Мнение Имам една мечта ... Отговорете с цитат
Според мен това с марките е просто ... мода.Много добре помня как преди време (1998-2000 година)
всички се мъкнехме по Алпите с раници на McKinley. Това не е някаква сериозна фирма, а просто марка на най-голямата верига за спортни стоки в Австрия - Sport Eybl Very Happy И останалото, най-вече якетата и панталонките, бяха на Salewa - просто фирмата си е тукашна и беше евтинийка. А обувките ни бяха или Lackner или Stadler. И двете фирми още произвеждат ( всъщност вече към 150 години Smile ) и са пъти по-евтини от модерните. А като качество са едно към едно с Lowa, Hanwag и сие.
После Sport Eybl създаде дъщерната фирма Sports Experts, преименува McKinley на Seven Summits,закупи част от никому неизвестната фирма Deuter и почна да предлага техни раници.Започна и масирана рекламна кампания на марката Jack Wolfskin. Резултат - якетата с вълчата лапичка станаха униформа - в края на септември, като падне първия дъжд, цяла Виена се разхождаше гордо с яке Jack Wolfskin.Ми как иначе, нали пише Made in Germany, нищо, че се шиеха в Турция Very Happy
Минаха няколко години и нещата пак се промениха. Jack Wolfskin набраха скорост и вече си имат фирмени магазини на всеки ъгъл.Lackner се полакоми, понеже доста оборот правеха, и вдигна цените яко - дали ще си купиш Lackner, Lowa или Hanwag,все едно.А и от Айбл разлюбиха Jack Wolfskin - защо да сме вълци като може да сме мамути Very Happy
Хубава историйка, нали Laughing
Само дето онези там тъпаци от Алпийското дружество и разни планински спасители нещо не се трогнаха много от новите модни марки и си купуваха обувки на Stadler, раници от Fährmann и т.н. Обаче стана така, че за раница от Fährmann се чакаше по 2 месеца ( тогав аимаха малко проблеми с персонала, предполагам) и хората се заоглеждаха за нещо добро и евтино.
И авторът на този пост си нямаше друга работа и между третата и четвъртата бира спомена за една БГ фирма - Ташев. И му се наложи да ходи 6 пъти до БГ да купува раници - от онези яките, изцяло от Кордура. Още си ги носим. И ще ги носим още много време!( Моята е Алпинист 80+15)
На една друга среща с пещерняците пък си нямах друга работа да им разкажа за фирмата Ланджофф.Ми накупиха си хората, супер качество и супер цени, както споделиха ( аз не ходя по пещери)...
Спирам до тук.Имам една мечта - българите да оценят българското Sad

П.С. Промених заглавието на " Имам една мечта ..."
Пон Яну 02, 2012 10:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Подкрепям! Имаме и хубави неща.
Не е много по темата, но не мога да не отбележа, че китайците произвеждат все по-добри стоки(не говоря точно за туристически). Просто се учат и работят, т.е. произвеждат.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Яну 03, 2012 8:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
@ivo@home
Да не звуча заядливо, ама ако видя австрийски планински спасител с раница на ТАШЕВ, с удоволствие ще си прережа вените.Дет' се вика, докато ми изтича кръвта с усмивка на лице, умирайки щастлив ще си викам:"Показахме им на теА тиролци как се правят раници - влезна'Аме У Европа!".Това ми звучи малко като:"И кат' видяха австрийските скиори българските младостки(орион-ки), дет' ги правят в Чепеларе, заФърлиха разни атомици, хедове и фишери и подкараха тях."(това си го измислих, ама ми звучи по този начин)
Не казвам, че раниците Ташев са лоши, ама в сравнение с фирмите, които си споменал, нещо нещата не ми се връзват.Това го казвам като бивш собственик на 3 раници на плевенския производител.Понеже явно живееш в западна Европа си наясно, че видовете дрехи на фирмите Jack Wolfskin и Mammut нямат нищо общо като предназначение.Ако искаш градско яке, с което евентуално и да покараш ски, или да мръднеш в планината, си купуваш Jack Wolfskin.Ако искаш дреха за сериозни метеорологични условия и алпинизъм, си купуваш Mammut.Всекиму според бюджетът и нуждите.Ако имаш нужда и средства си купуваш Deuter...или Mammut, или...Ако пък нямаш такава нужда си купуваш Ташев, но не е нужно да ни я предствяш като BEST OF THE BEST, 'щото е несериозно, нали!

@mislesht
Съгласен съм с теб, че имаме и хубави неща, но с малки изключения(една самоковска фирма и евентуално Ташев), не се отнася за планинската екипировка.Там сме си "босички".Иначе за китайците си прав, но и там всичко, което е качествено е скъпо.То с трици маймуни не селовят, де.... Wink
Вто Яну 03, 2012 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
@ivo@home
Да не звуча заядливо, ама ако видя австрийски планински спасител с раница на ТАШЕВ, с удоволствие ще си прережа вените.Дет' се вика, докато ми изтича кръвта с усмивка на лице, умирайки щастлив ще си викам:"Показахме им на теА тиролци как се правят раници - влезна'Аме У Европа!".Това ми звучи малко като:"И кат' видяха австрийските скиори българските младостки(орион-ки), дет' ги правят в Чепеларе, заФърлиха разни атомици, хедове и фишери и подкараха тях."(това си го измислих, ама ми звучи по този начин)
Не казвам, че раниците Ташев са лоши, ама в сравнение с фирмите, които си споменал, нещо нещата не ми се връзват.Това го казвам като бивш собственик на 3 раници на плевенския производител.Понеже явно живееш в западна Европа си наясно, че видовете дрехи на фирмите Jack Wolfskin и Mammut нямат нищо общо като предназначение.Ако искаш градско яке, с което евентуално и да покараш ски, или да мръднеш в планината, си купуваш Jack Wolfskin.Ако искаш дреха за сериозни метеорологични условия и алпинизъм, си купуваш Mammut.Всекиму според бюджетът и нуждите.Ако имаш нужда и средства си купуваш Deuter...или Mammut, или...Ако пък нямаш такава нужда си купуваш Ташев, но не е нужно да ни я предствяш като BEST OF THE BEST, 'щото е несериозно, нали!

@mislesht
Съгласен съм с теб, че имаме и хубави неща, но с малки изключения(една самоковска фирма и евентуално Ташев), не се отнася за планинската екипировка.Там сме си "босички".Иначе за китайците си прав, но и там всичко, което е качествено е скъпо.То с трици маймуни не селовят, де.... Wink


Предполагам, че австрийските спасителни служби имат договори със световни големи марки за спонсорство и реклама, така че едва ли всеки носи каквото му падне.
Вто Яну 03, 2012 9:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Как ги виждаш тия с Ташевки...

Вто Яну 03, 2012 10:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kpacu



Регистриран на: 24 Ное 2011
Мнения: 20
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
joropc за нашите финанси ташевките са перфектни. Намери ми раница >40л изцяло от кордура за 100 лева и моята директо я хвърлям в печката.
Вто Яну 03, 2012 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
Kpacu написа:
joropc за нашите финанси ташевките са перфектни. Намери ми раница >40л изцяло от кордура за 100 лева и моята директо я хвърлям в печката.


Ами той колегата това казва, че всичко е въпрос на предназначение и на джоб.
Вто Яну 03, 2012 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
torah написа:
Kpacu написа:
joropc за нашите финанси ташевките са перфектни. Намери ми раница >40л изцяло от кордура за 100 лева и моята директо я хвърлям в печката.


Ами той колегата това казва, че всичко е въпрос на предназначение и на джоб.

Абсолютно!
Казвам също, че аз лично не вярвам австрийският спасител да е поставен пред дилемата за 100-те лева.
Вто Яну 03, 2012 10:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kpacu



Регистриран на: 24 Ное 2011
Мнения: 20
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Така е, при средна заплата от 2000 евра, 150 евро за раница са джобни пари.
Вто Яну 03, 2012 10:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Ташевките са си супер. Единствения елемент, който е по-зле от Дойтера е гръбната система (по спомен от модели преди 3-4 години). По здравина на платовете и катарамите Ташевката определно бие 90% от моделите на Дойтер.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Яну 03, 2012 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
Kpacu написа:
Така е, при средна заплата от 2000 евра, 150 евро за раница са джобни пари.


Както казах по-нагоре едва ли спасителите сами си избират и купуват екипировката. Всичко е бизнес, а каква по-голяма реклама от това стоката ти да се ползва от псс.
Вто Яну 03, 2012 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Ташевките са си супер. Единствения елемент, който е по-зле от Дойтера е гръбната система (по спомен от модели преди 3-4 години). По здравина на платовете и катарамите Ташевката определно бие 90% от моделите на Дойтер.

Laughing Добре! Аз и преди съм си казвал, че по-крива раница от дойтерската не съм имал Smile
ivo@home, обясни ни за марковата екипировка, наскоро ни убеди, че и ГПС не ни трябва, остава да ни разкажеш нещо и за фотоапаратите Smile
Вто Яну 03, 2012 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Единствения елемент, който е по-зле от Дойтера е гръбната система ...

...което всъщност е най-важното за една раница.Катарами и връзчици се продават резервни и са без пари, макар че аз катарама съм чупил само веднъж, когато настъпих кръстния колан с комбинираните обувки.
Теглото на раниците на Ташев също е доста по-голямо от на сходни литражи от големите производители, а като се има и в предвид, че 40 литра на Ташев са около 45-48 на Дойтер...
За разпределението(джобове, отделения, места за инвентар, разпределение на багаж), просто няма място да се коментира.В повечето случаи раниците на Ташев са чувал с пришити странично джобове, с които трябва да се достигне литражът оповестен от от производителя.Пример:
http://www.tashev.bg/shop/product_info.php?idarticles=21
и какво остана...само една CORDURA.Да, ама аз имам раница с обем като горната, с уникални "екстри", произведена от CORDURA, но тежи с около 600 грама по-малко от Ташевката.... Wink :
http://www.ospreypacks.com/en/group/mens/atmos_series
..е, не струва 90 евро, но пак повтарям, че всеки си купува това, което му е необходимо.Всъщност...цените на Ташев хич не са евтини.
Вто Яну 03, 2012 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
dido написа:
Ташевките са си супер. Единствения елемент, който е по-зле от Дойтера е гръбната система (по спомен от модели преди 3-4 години). По здравина на платовете и катарамите Ташевката определно бие 90% от моделите на Дойтер.

Laughing Добре! Аз и преди съм си казвал, че по-крива раница от дойтерската не съм имал Smile
ivo@home, обясни ни за марковата екипировка, наскоро ни убеди, че и ГПС не ни трябва, остава да ни разкажеш нещо и за фотоапаратите Smile


Аз раница с по-добър гръб от Дойтерски не съм имал Very Happy Ама тва е 90% от раницата ... Laughing

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Яну 03, 2012 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Абе, и в тая тема отново зе да се прокрадва противопоставянето на екипировка за хора без възможности и за такива с възможности...
Обаче дълбоко вътре е за такива ходещи и такива чешещи клавиатурите по форумите.
Има и друго - секи гръб е различен като анатомия.
Раница, която пасва на Иван едва ли ще ми пасне на мене и т.н.
Марки, туй-онуй.
Мойта основна раница е High Peak Sherpa 65+10 китайска фирма неква. Много здрава изработка - 3 години и половина зверска експлоатация. Eпа немам намерение да я сменям нито с Дойтер, нито с Ташев.
Инак Жоре - прав си - на Bars нещата са перфе за цената си. Днес за малко да си купя уиндстопърната им балаклава за 15лв.
Ама предпочетох мамутската уиндстопърна капа за 20 - от кога си търся... Балаклава - по-натам.
Croc
послепис: на 950м.н.в. отвориха чистак-бърсак магазин за планинарска и ски екипировка... Trampoline

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Яну 03, 2012 11:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov