ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Алиботуш - 29 Януари 2008
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Алиботуш - 29 Януари 2008
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Алиботуш - 29 Януари 2008 Отговорете с цитат
Още новини от клуба на безработните. Силно редуциран състав в лицето мое и на Никси - поехме за три дни да огледаме южните красавици Алиботуш и Беласица. Тръгнахме късно, към 17:00 надолу. Преспахме в село Яново при родителите на Виктор, любезни хора Smile

Сутринта станахме малко преди изгрева и хванахме пътя към хижа Извора. Преди това се порадвахме на гледки към Пирин планина - и на табелите на съседните села Яново и Петрово. Надявам се Никсито да ги покаже тия табели, че са си куриоз направо Wink

3-те върха - Голена, Зъбът и Яловарника


До хижа Извора - около 7 км от Петрово, стигнахме лесно по асфалтовия път. Хижарят Тошко познава Алиботуш, упъти ни как да стигнем до целта ни - Гоцев връх. От хижата поехме по пътя за Голешево и при табелите на резервата (около 4 км от х. Извора) оставихме колата. Оттам започва маркирана в синьо пътека към Гоцев връх. Тя върви по черен път, обикаля с бая серпентини нагоре. Оказа се, че има добре очертана и проходима пътека, която сече стръмно серпентините приблизително между 1200 и 1600 м н.в. и спестява бая километри и време. Все пак на качване минахме по пътя, пътеката захванахме на слизане.

Северен Пирин - върховете от Каменишкото било и Главното до Бойков връх


Шабран и черномуровата гора в основата му


Царев връх


Гоцев връх


Сложихме снегоходките малко пред Марина поляна. Там вече беше напекло слънце, помотахме се наоколо и огледахме едно евентуално подсичане на дерето право към югозападните склонове на Царев връх. Склоновете му - доста стръмни - бяха оголени от снега почти до билните части и изглеждаха адски примамливи и удобни за една билна въртележка Царев връх->Гоцев връх->Шабран и надолу. За съжаление спускането от Марина поляна до дерето щеше да е леко приключение и голяма загуба на височина, та се отказахме и продължихме към Шабран.

Пътеката до Шабран минава през усойна вековна черномурова гора, радост за душата. Нейде около 13:00 издрапахме по реброто до върха. Там ни посрещна пронизващ леден ветрец, който скоро ни накара да се зачулим с всичките налични дрехи. Тука може би е момента да спомена, че си забравих планинарския панталон и Никси ме наконти с неговия клин Very Happy Странно се чувствах в тая дреха баси Laughing

Ръбът към Шабран. на излизане от горския пояс


Среден и Южен Пирин


Пътят от Петрово към Голешево, хижа Извора е при белите петна вляво от средата. Отзад - Мелнишко...


Граничната пирамида с НРБ-то, тая е до Шабран, отзаде Беласица


Пожар в гръцко...


Сминица и Кушница в гръцко (еййй, как ги научих тия планини не знам... Smile)


Беласица ни чака


Та оттам набързо завъртяхме до Гоцевия връх, нагледахме се на панорами внушителни и към гръцко, и към Пирина, та и към самият Алиботуш. Слизането го направихме почти по лятната пътека, че пусти мързел да минаваме Шабран наново.

На Гоцев връх, това е гръцката кота при върха.


Шабран от Гоцев връх, долу е Сухото езеро ако не се лъжа ...


Боздаг от Гоцев връх:


Олимп:


Северен Пирин


Ореляк и върховете Свещник и Ушите от Южен Пирин


Мелнишко


Документираме присъствието си на Гоцев връх:


...


По лятната пътека към Марина поляна, вляво остава стръмния лавинен източен склон на Шабран



В Петрово мушнахме по една бира, натоварихме няколко туби ВинцЕ от Яново и продължихме към Петрич и хижа Беласица. Там не намерихме никой, но успяхме да се свържем с хижаря Стефан и след малко разходки нагоре-надолу се установихме да спим.


Последната промяна е направена от dido на Съб Дек 09, 2023 2:30 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Фев 04, 2008 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Градски ти си бетер нинджа бре Laughing, толкова ли беше студено? Иначе готини снимки както винаги..., а при Тошо мисля да мина и тая година, живот и здраве.

_________________
Който пие бира не умира!
Пон Фев 04, 2008 10:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Бе докато сваля ръкавиците да поснимам не се усетих кога ми измръзнаха ръцете. Болката яка после човек, бая поскачах да ги удрям и да ги сгрявам Laughing
Пон Фев 04, 2008 11:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение студ, та знае ли се.. Отговорете с цитат
Студено бе горе, и още как...Слънцето грее, ама за жалост не топлеше.
Като се качихме на билото, и като ни грабна един студен вятър, та чак и апарата ми се побърка - блокира и не можа да снима. Мислех да пробягам до Царев връх, чакайки Дидо, ама направо се смръзнах горе на Шабран, с вятъра беше поне минус 10 градуса. И апарата ми отказа, както и това, че Дидо имаше да ме чака около 2 часа някъде долу, та всичко това ме накара да се откажа от първоначалното си намерение да прескоча и до Царев връх. Но нищо - да има къде да се ходи и другия път.. Smile

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Пон Фев 04, 2008 11:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
natam-nasam



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 209

Мнение Отговорете с цитат
Дългоочаквани бяха тези снимки и има защо! Честито ти напускане на "клуба на безработните"! Или ще е по-уместно да изразя съболезнования Wink ?
Пон Фев 04, 2008 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Malama



Регистриран на: 03 Окт 2007
Мнения: 173
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
студ, та знае ли се..


Е, само вие си знаете колко е било студено. На снимките е слънчево и ясно! Smile

Екстра гледки сте хванали. Като гледам тази красива Боздаг планина, си мисля - добре, че поне Славянка и Беласица са си български...
Пон Фев 04, 2008 11:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Оглежда се той като гърмян заек още, ама ще се оправи Laughing , ако вземат и компот да му дадат ...

_________________
Който пие бира не умира!
Пон Фев 04, 2008 11:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Торта от моркови бе градски Laughing
Вто Фев 05, 2008 12:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Незнам откъде да почна, ама снимчурите са убиец! На първо място тази на "Тите върха" - ей тва са те, а не както пише в някои книги лъжи и измами. Това на Боздаг е идеално направо. Направо ми иде да я сваля на компа и да нанеса в едни букви върховете върху нея та да се знае. Laughing

Тази на Южен Пирин много добре е излязъл Сухия връх. За Сминица и Кушница, аз знам откъде ги научи. Wink Беласица много готино свети, ама не знам га ша имам време за нея. За Сухото езеро не се лъжеш. За това "Марина поляна" ще коментираме, че има там тънкости. С една дума яки гледки!!! BG

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Фев 05, 2008 12:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Алиботуш - или Славянка, зимно - 29.01.2008 Отговорете с цитат
-Готов ли си, брато ?...Ще тръгваме ли ?
-Абе, не знам, човек..Хем много ми се ходи, хем не. То "не"-то е свързано с прогресивно намаляващите спестявания. Ама нали говорехме все пак по-рано де. Има-няма пари, на линия съм, няма мърдане.

Първоначално плановете ни бяха да посетим Алиботуш, а евентуално и Беласица около седмица преди това, при 4-ри дневното ни скитане из Пирин. Тогава си правехме сметки за още ден-два отгоре, но поради незавсещи от нас обстоятелства /главно на другите ни спътници/, решихме с Дидо при първа възможност да отскочим и до най-югозападните планини на страната ни. Последва няколко дни неизвестност за точната дата, но решението бе взето, веднага и моментално - в понеделник 28.01 на обяд.. Пуснахме бърза обява в нета, дано някой "клъвне', та да поделим разходите по пътя, но уви - хората работят все пак, не са безделници като нас. А ние, като сме без-делници, да не сме без празници я - дигнахме си чукалата, и айде. Потеглихме към 17 от София, и около 21.30 бяхме в с.Яново, при родителите на Виктор /от Хормония/. Много радушно ни посрещнаха хората, нагостиха ни, настаниха ни и т.н.
На другата сутрин към 08 се отправихме към първата ни цел - планината Алиботуш, по-често наричана поновому Славянка. Тук ще отворя една скоба и както спомена Дидо, ще пусна две снимки на двете съседни села - Яново и Петрово. Оказа се, че табелите са на........цели 100 метра една от друга.

Застанал съм по средата между двета села : с.Яново - отзад е Беласица

и Петрово, със Славянка /Алиботуш/ на заден план

За да не повтарям снимките и описанията на колегата /вече не е - стана работещ Wink /, ще пусна някоя и друга по-различна снимка и описание към нея.
Хижаря Тошо /х.Извора/ посочва накъде да вървим - Ей го на, на една ръка разстояние е върха, обяснава той. А секси Дидо слуша внимателно - ама как му отива моя клин, а !? Laughing

Ееех...Ирине-Пирине

Вдясно е вр.Шабран, вляво - първенеца Гоцев връх. Между тях в седловината се намира Сухото езеро - най-големия от няколкото валога /негативни карстови форми/ между двата върха.

Местността Марина поляна /или Ливадата-Ливадето/, с тухлената постройка, едното помещение на която е пригодено за подслоняване при нужда.

Реброто, по което става зимното изкачване към вр.Шабран, а оттам и към Гоцев връх. Лятната пътека подсича склона вдясно и отива направо към Гоцев връх. През зимата тази пътека е лавиноопасна.

Поглед от реброто на качване за вр.Шабран към Гоцев връх - вдясно и Царев връх - далечния вляво

От граничната бразда при вр.Шабран в посока запад - отсреща се кипри Беласица. На следващия ден оттам щяхме да снимаме в обратната посока.

Посока изток-югоизток, към Гоцев връх. Зад него е и планината Боздаг /Фалакро/ в Гърция.


Тук ми блокира апарата, и дълго време даваше заето. От много време не ми се бе случвало такова нещо. Това допълнително натежи везните, заедно с големия студ и силния вятър да отложа ходенето до Царев връх за някой друг път. Последва бързо слизане надолу, хапване на завет в ниската част и хващане на пряка пътека, подсичаща криволичещия черен път, и така за два часа бяхме долу при колата.

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Вто Фев 05, 2008 1:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
А ето и всички снимки :

http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=19509&AlbumId=111374&ImageListWebUserControl_NavigationWebUserControl_PageCount=2&ImageListWebUserControl_NavigationWebUserControl_CurrentPage=1

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Вто Фев 05, 2008 1:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Чудесно ходене, наистина. Very Happy
Аз да попитам, някакво гранично разрешение искахте ли... така, като ви знам, май не Laughing
Дидо, нямаш ли някоя снимка по- отдолу, на която се виждат и трите върха заедно, че тъй сега трябва да взимам карта, пък нямам такава под ръка?
Онези планини Сминица и Кушница .. може едно ходене и до тях да направим, като гледам - нито са високи, нито далече Very Happy Wink
Вто Фев 05, 2008 9:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ей Дидо, Олимп изглежда мистично! Shocked
Вто Фев 05, 2008 11:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Ей, стига толкова хубави снимки, че ще ми изтекат очите Very Happy

Поздрави Smile
Вто Фев 05, 2008 5:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Бе още трябва да пускам - Беласишки малко и от Огражден, ама сменям работата тия дни та нямам комп наоколо...
Сря Фев 06, 2008 1:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov