ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Изпиране и импрегнация на дрехи с мембрана и пух.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Изпиране и импрегнация на дрехи с мембрана и пух.
Автор Съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
Мембраната си има живот, така че при покупка на застояли модели пуснати на промоция или втора ръка риска да ти капе е голям. Laughing
Пон Яну 16, 2012 11:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
albena Smile написа:
и мойта се беше разклатила обаче един панталон на Адидас, от серията Клима...нещо си /изрязах де що има етикет/ я върна

Ми незнам, то с панталона малко по-различно седят нещата. Ето аз си ходя с един полартек при по-студено време, който няма претенцията да диша, ако се наложи му разкопчавам циповете за проветрение и ми е екстра. Якето е някак по-претенциозно.
Пон Яну 16, 2012 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
Абе работят си мембраните, но и те си имат някакъв режим на работа Rolling Eyes Според мен най-тънкият момент в "елитния баирбудализъм" Laughing е да се регулира така температурата на тялото, че потенето да се поддържа в определени граници Wink Аз също ползвам яке с eVent мембрана и съм забелязал , че при нормално натоварване и потене си работи перфектно. Но няма как да стане номера с дишането, ако се ровиш като диво прасе в 150 санта тежък сняг на място, където нямаш работа, подухва хубав ветрец и последното нещо за което се сещаш е някаква си терморегулация Confused .....

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Пон Яну 16, 2012 11:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
pgg



Регистриран на: 29 Мар 2010
Мнения: 27

Мнение Отговорете с цитат
ПАВЕЛ написа:
... Но няма как да стане номера с дишането, ако се ровиш като диво прасе в 150 санта тежък сняг на място, където нямаш работа, подухва хубав ветрец и последното нещо за което се сещаш е някаква си терморегулация Confused .....
,

Ей това е най-голямата истина. И според мен, нещо което не пуска, всъщност нещо което работи по добре да не се пипа, било то дрехи, обувки или техника Very Happy
Вто Яну 17, 2012 12:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
Лично аз съм много доволен от якето си - Rab Latok Alpine .....Изключителна дреха ! Но идеята ми беше, че няма материя(освен мрежата Smile ), която да се справи с наистина обилно потене.....Затова е много важно какво човек слага под якето и дали е съобразено с физическото натоварване и околната температура !Тука е заровено кучето , и поне при мен понякога не се получават нещата....

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Вто Яну 17, 2012 1:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Абсолютно сте прави.
И това не се отнася само за якетата и терморегулацията на торса.
Същото важи и за ръкавиците, шапките и панталоните.
Целта на мембраната е да намали до максимум занимавката на туриста с ципове, събличане-обличане и т.н. при всеки каприз на времето и терена.
Croc

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Яну 17, 2012 1:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Сега, няма как да се потиш обилно(да тече вода от теб) и да очакваш, че мембраната ще извади водата навън.Това всички си го знаем, че няма как да стане.Доколкото съм запознат, мембраната работи на база изпарения, не течаща вода Very Happy .Тогава въпросът се свежда до това, как сме облечени под якето.Правилото би трябвало да е, да се движим на ръба на студеното, т.е, чрез долните слоеве да регулираме температурата на тялото до момента, в който започне да ни става ЛЕКО хладно, т.е. да сведем "течащата вода" до минимум.Спираме за почивка-обличаме нещо дебело, тръгваме-пак се събличаме.Ако все пак допуснем да се претоплим и започнем да се потим обилно е желателно да сме с мериносово термобельо, защото то си топли и леко влажно, а ако сме с памучна тениска(например), тя ще стане като студен лист ламарина..Ако обаче якето си е чист шушляк, без всякакво дишане, постигаме ефектът на спане в еднослойна палатка под силен дъжд, демек излизаш по-мокър отколкото да стоиш директно на дъжда.Регулацията на температурата на тялото с циповете е от съществено значение и си е тънка работа....., но по-добре да ти е леко студено, отколкото да си плувнал в пот и като спреш да замръзнеш, нали! WinkРазбира се, тия всичките теории са валидни за студено време.В топлото и в дъжд е по-добре тениската да ти е поилестерна(тип колоездачна) и да съхне бързо.Там и с мембрана и без, ефектът е същият, по простата причина, че там слоевете са тениска и яке и не можеш да направиш никаква регулация на температурата на тялото.
А тезата, която някои твърдят, че като те вали 30 минути мембраната се мокри отвън, я отхвърлям категорично.Аз поне такъв случай не съм имал и тук вероятно вече става въпрос за вид мембрана, години на якето и правилна подръжка на дрехата, като тук пак опираме до някои дрехи от друг ценови клас.Само да кажа, че при трислойна мембрана GORE TEX PRO SHELL, такива положения няма.
Вто Яну 17, 2012 2:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
....
Абсолютно същото се получи.
Нищо не се лизга, а директно си попива.
Нито с nikwax нито с granders се получава това.
Повече дреха няма да импрегнирам с тези шашми.
Въобще някой успявал ли е да постигне този ефект на плъзгащите се капки с някакво старо яке?
Пък и опаковката nikwax е една такава съмнителна за средностатистическия жител в нашата бананова република.
Поне да бяха сложили нещо по което да личи, че опаковката не е отваряна .
За обувките съм намерил обаче идеалния импрегнатор, но това е друга тема.

Напиши ТОЧНО каква материя си се опитал да импрегнираш с ТОЧНО кой продукт на Nikwax?
И технологичния процес на импрегниране, разбира се. Croc

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Съб Фев 04, 2012 10:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
За фалиране на импрегнацията с Nikwax-а съм срещал отзиви и другаде, явно има нещо куцо в тоя препарат ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Фев 04, 2012 4:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 202
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
ZCEZBPM написа:
....
Абсолютно същото се получи.
Нищо не се лизга, а директно си попива.
Нито с nikwax нито с granders се получава това.
Повече дреха няма да импрегнирам с тези шашми.
Въобще някой успявал ли е да постигне този ефект на плъзгащите се капки с някакво старо яке?
Пък и опаковката nikwax е една такава съмнителна за средностатистическия жител в нашата бананова република.
Поне да бяха сложили нещо по което да личи, че опаковката не е отваряна .
За обувките съм намерил обаче идеалния импрегнатор, но това е друга тема.

Напиши ТОЧНО каква материя си се опитал да импрегнираш с ТОЧНО кой продукт на Nikwax?
И технологичния процес на импрегниране, разбира се. Croc


TX.Direct - Импрегнатор за Мембрани (NIKWAX) същия като колегата - панталона е като този май http://www.burton.com/mens-pants-really-pant/253799,default,pd.html материята не знам точно каква е , прилича на много ситно тъкан брезент Smile на етикета пишеше за някаква мембрана (не помня точно)
Съб Фев 04, 2012 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:

Абсолютно същото се получи.
Нищо не се лизга, а директно си попива.
Нито с nikwax нито с granders се получава това.
Повече дреха няма да импрегнирам с тези шашми.
Въобще някой успявал ли е да постигне този ефект на плъзгащите се капки с някакво старо яке?
Пък и опаковката nikwax е една такава съмнителна за средностатистическия жител в нашата бананова република.
Поне да бяха сложили нещо по което да личи, че опаковката не е отваряна .
За обувките съм намерил обаче идеалния импрегнатор, но това е друга тема.


добре де, защо не седя мирен и да ползваш якето както си е щом не пуска?
за чий ти беше да го импрегнираш........
това е малко като да посолиш солена манджа Laughing
Нед Фев 05, 2012 6:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:

Ами като ми влезе мухата в главата и не ще да излиза.
Знаеш ли какво е да ти жужи и да не ти дава мираSmile


знам Very Happy Laughing
по-добре да жужи нещо отколкото празнота Laughing


да спомена, че дрехите с мембрана съм ги прала на ръка, с препарат за мембрана собствената марка на DM /http://www.dm-drogeriemarkt.bg/
провесени да съхнат в банята и една духаща печка, за да направи вътре яко жега, за да изсъхнат бързо
и всичко е било ок
Пон Фев 06, 2012 9:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Иво, информацията ти е много ценна.
Нещо ми се върти в главата.
Течния импрегнант на Nikwax да е нещо бъгав. Ама може и да не е. Може да зависи от мембраната. По-рано споменах, сега ще повторя - на моето яке на етикетите му ИЗРИЧНО пише, че препоръчват двата препарата на Nikwax - Tech Wash и Tx.Direct.
Обаче моето е с трислойната "мембрана" eVent.
Не съм ги ползвал още препаратите /много скоро ще е/, но мисля след изпирането в пералнята с Tech Wash да извадя якето и да го импрегнирам с Tx.Direct в един леген, с маалце по-голяма концентрация на тиексдиректа.
Ако не стане раотата като при теб ще поръчам Tx.Direct спрей 300мл от UK, че в Бг не го намирам и ще го пръскам с него, по технологията на Nikwax
За капките - помниш ли какво ти казах тогава по рилско за импрегнацията на моите гети?
Намокрих ги арно, изцедих ги и после влажни ги пръсках с Nikwax Nabuck&Suede. Получи се ефекта с капките, обаче в никакъв случай няма да рискувам с якето, щот се опасявам да не прецакам мембраната.
Гледам, че Nikwax имат специални препарати за импрегнация на памучни тъкани, за плат, за пух, за кожа, за поларени материи и т.н.
Та съм си напунил кошницата и скоро ше поръчвам, ако и при мен не стане раотата Smile

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Фев 06, 2012 11:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
Много интересна тема , за мое съжаление и много объркваща Confused !? Чета, чета....., и единствения извод до който стигам е, че пак ще се работи по схемата проба- грешка Rolling Eyes .....В моята глава също се гонят два - три бръмбара Smile :
- Кога трябва да стартирам третирането с ингилизките мазила - още от самото начало, или да не барам където не ми е работа докато якето си работи перфектно ? Засега карам по втората схема.......
- Моето яке няма инструкция за поддръжка от самата фирма производител (Rab) - т.е. има нещо, но не съм внимавал достатъчно в часовете по древнокитайски в прогимназията Smile . За сметка на това има етикет от eVENT, която препоръчва често пране с перилен препарат Shocked , като се забранява използването на белина и омекотители.
- Но на сайта на Rab в рубриката "въпроси и отговори ето какво е написано :

"I bought a Rab® Waterproof jacket and it´s been generally brilliant, used on the hills in the UK as well as in day to day Welsh rain. I took it on a very rainy holiday this summer however, and I got wet, particularly round the shoulders. What should i do?

In the first instance, assuming the jacket is clean again and you have not done so recently I would re-proof the jacket with a spray on re-proofer such as Nikwax TX Direct With regular use this process should be done every 6 months or so.

If you have been wearing a rucksack a lot this may have worn the coating off quicker than normal. The jacket requires this coating to stop it ‘wetting out’ which will mean the jacket cannot breathe anymore building up condensation on the inside.


Накрая ще си купя половин кило пача мас и ще си чакам да почне да тече Tooth

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Пон Фев 06, 2012 10:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
ПАВЕЛ написа:
Много интересна тема , за мое съжаление и много объркваща Confused !? Чета, чета....., и единствения извод до който стигам е, че пак ще се работи по схемата проба- грешка Rolling Eyes .....В моята глава също се гонят два - три бръмбара Smile :
- Кога трябва да стартирам третирането с ингилизките мазила - още от самото начало, или да не барам където не ми е работа докато якето си работи перфектно ? Засега карам по втората схема.......
- Моето яке няма инструкция за поддръжка от самата фирма производител (Rab) - т.е. има нещо, но не съм внимавал достатъчно в часовете по древнокитайски в прогимназията Smile . За сметка на това има етикет от eVENT, която препоръчва често пране с перилен препарат Shocked , като се забранява използването на белина и омекотители.
- Но на сайта на Rab в рубриката "въпроси и отговори ето какво е написано :

"I bought a Rab® Waterproof jacket and it´s been generally brilliant, used on the hills in the UK as well as in day to day Welsh rain. I took it on a very rainy holiday this summer however, and I got wet, particularly round the shoulders. What should i do?

In the first instance, assuming the jacket is clean again and you have not done so recently I would re-proof the jacket with a spray on re-proofer such as Nikwax TX Direct With regular use this process should be done every 6 months or so.

If you have been wearing a rucksack a lot this may have worn the coating off quicker than normal. The jacket requires this coating to stop it ‘wetting out’ which will mean the jacket cannot breathe anymore building up condensation on the inside.


Накрая ще си купя половин кило пача мас и ще си чакам да почне да тече Tooth


Не барам, докато не капе, после и да стане беля, нали вече е протекло но докато няма нужда не пипам. Wink
Пон Фев 06, 2012 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 2 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov