ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Изпиране и импрегнация на дрехи с мембрана и пух.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Изпиране и импрегнация на дрехи с мембрана и пух.
Автор Съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ПАВЕЛ написа:
....
За сметка на това има етикет от eVENT, която препоръчва често пране с перилен препарат Shocked , като се забранява използването на белина и омекотители.
....

Открих много ценна експертна информация за екипировката от eVent - http://www.gooutdoors.co.uk/expert-advice/guide-to-e-vent
Има голяма разлика с Gore Tex-a. Така, че - всеки да търси препоръките на производителя и вида "мембрана"
Май съм уцелил десетката без да искам Laughing

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Фев 06, 2012 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
ПАВЕЛ написа:
....
За сметка на това има етикет от eVENT, която препоръчва често пране с перилен препарат Shocked , като се забранява използването на белина и омекотители.
....

Открих много ценна експертна информация за екипировката от eVent - http://www.gooutdoors.co.uk/expert-advice/guide-to-e-vent
Има голяма разлика с Gore Tex-a. Така, че - всеки да търси препоръките на производителя и вида "мембрана"
Май съм уцелил десетката без да искам Laughing


Дааа...Аз напълно съзнателно си купих яке с eVENT мембрана точно заради дишаемостта. Обаче в посоченото инфо съвсем ясно се препоръчва честото третиране с мазилата Confused , и никакъв прах за пране Shocked

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Пон Фев 06, 2012 11:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Абе не си го прочел правилно. На практика е едно и също. И двете ползват тефлонова пореста мембрана. На кое колко е голяма дупката може да каже само човек с микроскоп. Предполагам обаче технологията е подобна и каквото може горе, го могат и останалите производители на мембрани (и обратното).

Попаднах на една интересна снимка на мембрана, за онагледяване :



Разликата тези я дават в начина на подсилване на мембраната от някакъв полиуретанов текстил, но това според мене не може да доведе до драстични разлики в поведението на мембраните от двата производителя.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Фев 06, 2012 11:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Ако има разлика в третирането на различните мембрани защо тия от никвакс се хвалят на опаковките че стават и за горе текс, евент, симпатекс и ....т. н. ?
Те мембраните различни ама това което е отгоре май все е полиамид(найлон) или смесица с полиестер.
Там искам аз да видя лизгащи се капки.
Може и да действа на мембраните но аз искам да постигна този ефект дето е даден на картинката на опаковката а именно пизгащи се капки.


Гледай да не постигнеш, мокрещи капки, както чест става когато се бара нещо дето си работи. Wink Laughing
Пон Фев 06, 2012 11:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ПАВЕЛ написа:
...
Дааа...Аз напълно съзнателно си купих яке с eVENT мембрана точно заради дишаемостта. Обаче в посоченото инфо съвсем ясно се препоръчва честото третиране с мазилата Confused , и никакъв прах за пране Shocked

Ми инфото съвпада с производителя на моето, така че...
Аз лично за себе си съм решил да третирам САМО с Nikwax комплекта, както се препоръчва на етикета на якето.
Разликата може да дойде от вида препарат - импрегнанта го има и като спрей, ма само в UK, деа. Та от там ще го поръчвам тия дни.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Фев 06, 2012 11:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
Между другото тая фирма(Nikwax) си е почти монополист на пазара в тази ниша....Това означава доста работа за фабриките около устието на Хуанхъ, Яндзъ и други подобни "бари" ........Какво им пречи да залепят един етикет върху едно пластмасово шише и да го напълнят с някаква манджа вътре Question

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Вто Фев 07, 2012 12:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
Като взех Hardshella na Berghaus, с него ми дадаха и препарат на Grangers, затова мисля да ползвам него. Някой има ли лични наблюдения.
Вто Фев 07, 2012 12:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ПАВЕЛ написа:
Между другото тая фирма(Nikwax) си е почти монополист на пазара в тази ниша....Това означава доста работа за фабриките около устието на Хуанхъ, Яндзъ и други подобни "бари" ........Какво им пречи да залепят един етикет върху едно пластмасово шише и да го напълнят с някаква манджа вътре Question

Пазарувай от UK тогава. Там защитата на потребителя е защита. Сър Киро Дзъ са го опандизили отдавна..

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Фев 07, 2012 12:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
От там ще да е.....

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Вто Фев 07, 2012 1:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Пресна информация за изпирането и импрегнацията чрез пералня на комплекта препарати за мембрани на Никуакс.

Първо изпрах на 40 градуса програма синтетика мембранните стари дрехи.
Накиснах праните много преди това с обикновен перилен препарат останали дрехи за планина в леген с топла вода ок. 40 градуса.
След като пералнята изпра мембранните дрехи, сложих всичките дрехи за второ пране /с импрегнанта обаче/ в пералнята /и прясно праните и накиснатите/.
Списъкът с дрехи - едно софтшелче на Regatta Isotex 5000, пенЦионираните вече панталони с мембрана на Salewa, един комплект шушляков анцунг, късите ми летни гащи за планина, зимните гети и новите летни гети на Inov8.
Сипах вътре в барабана цялото количество течен импрегнант /300мл./ и пуснах програмата за синтетика и 30 градуса.

Резултатите:
Перфектна импрегнация на всички дрехи. На пипане материите са лееееко лизгави.
Късите гащи са с по-рехава плетка - за водни спортове са, бързосъхнещи и пропускаха парата /затворих с тях джезве с вряща вода/.
Останалите дрехи не пропускат парата, но сигурно отдавна още при първото пране с обикновени препарати съм претаковал мембраните.

Ефекта с капчиците, първо големи, после изтръскани - останаха само некви дребни:


_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Фев 14, 2012 3:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Брех да го таковам!
Значи ни лекуват тука нашите търговци.
Това ниукаксче от чужбина беше го поръчал нали?


Я пак, ти ползвал ли си този модел импрегнатор точно ??

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Фев 14, 2012 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Брех да го таковам!
Значи ни лекуват тука нашите търговци.
Това ниукаксче от чужбина беше го поръчал нали?

Тц - от Бг от тук онлайн поръчка - http://www.ridespot.net/product.php?categoryID=39&makeID=55
От Англия преди дни си поръчах спрейове - за мембрани, за палатки, за набук и за кожа.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Фев 14, 2012 8:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
dido написа:
ZCEZBPM написа:
Брех да го таковам!
Значи ни лекуват тука нашите търговци.
Това ниукаксче от чужбина беше го поръчал нали?


Я пак, ти ползвал ли си този модел импрегнатор точно ??

Кой модел точно??
Този ли?
http://www.ekipirovka.com/index.php?p=8&pid=1241
И въпрос към Христо.
Това дето си го снимал как се е представяло преди да го импрегнираш.
Ако и преди са се лизгали капките...
На мен качулката на якето вода не задържа и капките бягат и преди и след импрегнацията.


Този Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Фев 14, 2012 9:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
...
И въпрос към Христо.
Това дето си го снимал как се е представяло преди да го импрегнираш.
Ако и преди са се лизгали капките...
На мен качулката на якето вода не задържа и капките бягат и преди и след импрегнацията.


Това дето съм го снимал са къси панталонки на 3 години зверска експлоатация, които попиваха водата като сюнгер. Не случайно натъртих, че са бързосъхнещи гащета за водни спортове.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Фев 14, 2012 9:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Такааа.
Внесох си от Англия 4 продукта:


На TX.Direct спрея /300ml/ има лепенка, която информира, че това е нова версия на продукта 11.1 от 2011г.:

Явно се е наложило подобрение на продукта.

Всеки продукт на Никуакс има отпечатана версия тук /с оранжево съм оградил срока на годност, с червено - версията/:


Още не съм го пробвал спрея, щот мембраната си бачка перфе, а якето не е мръсно.

Та - преди да си купите онлайн TX.Direct попитайте търговеца коя версия е той.

Импрегнацията, която направих по-рано и я описах в по-ранен пост е с по-стара версия на продукта и е TX.Direct Wash-In.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Мар 02, 2012 12:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 3 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov