ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на най-добрите трисезонни обувки (отново)

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на най-добрите трисезонни обувки (отново)
Автор Съобщение
jazzmen



Регистриран на: 30 Юни 2014
Мнения: 23

Мнение Избор на най-добрите трисезонни обувки (отново) Отговорете с цитат
Здравейте банда,
Отново подхващам вечната тема за трисезонните обувки.
Изборът беше сведен до:
https://k2outdoor.bg/product/bestard-ff-trek-7913/
и
http://namaste-bg.com/product/564/Trango-S-Evo

За Bestard FF Treк се чува, че са много леки, но зимата не топлят особено. Относително нов модел са и няма много отзиви за тях. Като цяло май са здрави. Гаранция 2г. за Gore Tex-a и доживотна за производствени дефекти (каквото и да означава товаSmile

La Sportiva Trango S Evo са известен модел с някаква награда Editors Choice в далечната 2004-та. Някъде чух, че ПСС-арите са всички с този модел.


Някой има ли впечатления от тези два модела и би ли препоръчал някой и защо?
Сря Фев 01, 2017 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alexvan



Регистриран на: 20 Апр 2010
Мнения: 705
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
Има си обширна тема
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=3152
Сря Фев 01, 2017 5:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jazzmen



Регистриран на: 30 Юни 2014
Мнения: 23

Мнение Отговорете с цитат
alexvan написа:
Има си обширна тема
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=3152

Да, обширна е темата, но последното мнение е от преди 7 години а и в случая въпросът е дали някой има впечатления точно тези два модела.
Доколкото прочетох темата, която си шернал, не са разглеждани тези обувки.
Сря Фев 01, 2017 11:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alexvan



Регистриран на: 20 Апр 2010
Мнения: 705
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
Последното мнение е от преди 3-4 месеца.
Къде ги видя тези 7 години?
Постнах темата защото е редно там да се пише, а не за всяко ново питане за обувки - нова тема.
Чет Фев 02, 2017 1:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Re: Избор на най-добрите трисезонни обувки (отново) Отговорете с цитат
jazzmen написа:
Здравейте банда,
Отново подхващам вечната тема за трисезонните обувки.
Изборът беше сведен до:
https://k2outdoor.bg/product/bestard-ff-trek-7913/
и
http://namaste-bg.com/product/564/Trango-S-Evo

За Bestard FF Treк се чува, че са много леки, но зимата не топлят особено. Относително нов модел са и няма много отзиви за тях. Като цяло май са здрави. Гаранция 2г. за Gore Tex-a и доживотна за производствени дефекти (каквото и да означава товаSmile

La Sportiva Trango S Evo са известен модел с някаква награда Editors Choice в далечната 2004-та. Някъде чух, че ПСС-арите са всички с този модел.


Някой има ли впечатления от тези два модела и би ли препоръчал някой и защо?

Точно този модел на Бестард, наред с всички други кусури, са откровено грозни, а песесарите носят каквото им дадат, надали някой ги пита какво искат, затова те не са критерий...
Някъде из форума вече имаше оплаквания от точно този тип обувки - въпреки че са подходящия номер, убивали на пръстите - тези обувки са специфични и дори от пръв поглед не могат да се сбъркат с всички други, защото са предназначени за катерене по големи стени/за ласпортивата съм сигурен, за бестарда не съсвсем, но трябва да се погледне и премери/ - за да е стабилно стъпването на пръсти, се правят умишлено тесни отпред /за да убиват като еспадрила при катерене/, имат ли и т.нар. клаймингзона - отпред, от вътрешната страна на ходилото - цяло поле без грайфери, работата е ясна...
Защо тези обувки не топлят много - обяснението е просто - когато са предназначени за катерене, те трябва да държат стегнато, т.е. между крака и обувката да няма буквално никакъв въздух. Отделно като се стегнат, за да не играе кракът при катерене, вземат да убиват, но най-вече кръвообращението се забавя и кракът започва да мръзне. Разликата между тези модели и т.нар. "височинни"/които по правило трябва да са особено топли/ е фрапантна най-вече отпред - катерачните там са тесни и остри, обикновено и скосени, докато другите имат високи бомбета, които осигуряват въздух и хлабавина точно на пръстите.
Не си вземайте такива обувки за ходене, защото те просто не са за ходене. Не слушайте и пишман продавача, именувал се гръмко "консултант", ако ви ги тика като "обувки за трекинг". Повечето такива "консултанти" и хабер си нямат от дейността, която "консултират", но греховете им се изразяват в това, че поне могат да прочетат описанието на кутията или в сайта на производителя, а те и това не правят...
Чет Фев 02, 2017 10:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
LaSportiva-та специално е наистина много специфична обувка. Пригодена е да лепне идеално на крака и да стои дори леко стегнато, като остави малко място на палеца, да не си скапеш ноктите на слизане. Резултатите от това са следните:
- изключително добър контрол при катерене по скали
- много удобна за ходене в пресечен терен, защото усещаш как и къде си стъпил
- много стабилна при носенето на тежки товари- аз лично имам изменение на крака и на левите обувки петата обикновено става на дреб за един сезон - тази си е супер и то при носене на над 18 кила раница обикновено
- много студена - ако падне под 0 градуса температурата не бих я носил доброволно - просто е супер лека и трябва да се носи много пристегната и няма как да се топли кракът в нея.

Отгоре има маншетче, което е много добро, за да не ти влизат хвойнички лятно време, ако не си с гети. Като цяло това е лятна обувка, на която могат да се сложат котки, ако минавате през кулоар или нещо от сорта. Не е за трекинг, според мен. За ПСС е супер, защото дава стабилност и контрол на всякакъв терен, ако и да е на цената на неудобство, ако я ползваш повече от 6 часа - за трекинг ти трябва по-мазна возия, ако мога така да се изразя. Аз лично си падам мазохист, а и играя малко с чорапите, та съм постигнал баланс да ми е удобна и да е добре пристегната, но това е особеност на стъпалото и прага на болката.
Чет Фев 02, 2017 1:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jazzmen



Регистриран на: 30 Юни 2014
Мнения: 23

Мнение Отговорете с цитат
alexvan написа:
Последното мнение е от преди 3-4 месеца.
Къде ги видя тези 7 години?
Постнах темата защото е редно там да се пише, а не за всяко ново питане за обувки - нова тема.

Да, гледал съм други дати. Наистина има и мнения от преди няколко месеца. В случая пуснах тази тема за конкретно сравнение между тези два модела /марки/.
Чет Фев 02, 2017 5:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
djogobg написа:
LaSportiva-та специално е наистина много специфична обувка. Пригодена е да лепне идеално на крака и да стои дори леко стегнато, като остави малко място на палеца, да не си скапеш ноктите на слизане. Резултатите от това са следните: ......

Аз нямам точно такава Ла спортива, но имам Скарпа с тези параметри и мога да кажа дословно същото, което и ти си изброил. Очевидно предположенията ми съвпаднаха напълно с твоите реални констатации.
Чет Фев 02, 2017 5:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
jazzmen, знам, че питаш между два точни модела, сигурно имаш избор между тях, но ако не е така и ако не ти е проблем малко по-голямо тегло, но много по-удобни, много по-издръжливи, много по-топли и малко по-евтини са Bestard Breithorn Pro https://k2outdoor.bg/product/bestard-breithorn-pro/
Познавам хора, които са ги носили по 7 години при изключително тежки натоварвания.
Чет Фев 02, 2017 5:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jazzmen



Регистриран на: 30 Юни 2014
Мнения: 23

Мнение Отговорете с цитат
Тези, които си предложил наистина изглеждат здрави и стабилни.
Имам обаче резерви към набука а и са доста грубички. В момента съм с AKU La Stria GTX и определено съм доволен от напълно синтетичните материи.
Като цяло търся трисезонна с гумен борд и синтетични материали, която е максимално лека и да не пуска вода. Обикновено катеря когато времето е лошо (дъжд и киша) и поне до момента AKU се справяше много добре, но гортекса вече замина.
От коментарите, които са в темата явно La Sportiva e по-препоръчвана.
Чет Фев 02, 2017 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
petrucci



Регистриран на: 03 Окт 2014
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Тоя Бестард 4 години бая го тормозих но не ме предаде ни един път.Е подметката замина почти но кожата е чук.По Пиринските каманаци се справя пре доволно,вода не ми е пускала до сега и се чудя какво повече човек може да иска от една обувка.Препоръчвам .
Пет Фев 03, 2017 12:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jazzmen



Регистриран на: 30 Юни 2014
Мнения: 23

Мнение Отговорете с цитат
Група,
Както се казва от два модела обувки на третияSmile
От вчера вече тормозя Scarpa Обувки R-Evolution Pro GTX. Първите впечатления са относително добри. Нямам големи пришки и след брутално газене във вода, киша и 2-3 прекосявания на река лекото овлажняване по чорапа в края на деня го отдавам по-скоро на конденз някакъв или изпотяване. Ако пропускаше би трябвало да се удавя, но ще тествам още.
Обувката е доста корава (но лека - 1400гр. за чифт) и стъпването по камък с нея дава усещането, че сте с нещо средно между скиорска обувка и walkmaxx:)
За момента вибрама се огъва колкото в едната толкова и в другата посока. С други думи никак.
Сцеплението с лед или мокър камък е нулево, даже клони към отрицателна стойност. Интересното при този модел за връзките. Тънки са като корда и колкото и да са здрави ги смених веднага със старите си връзки. Иначе при стягане може да си срежете пръстите.
Иначе обувката е стабилна и прилепва плътно. Ако поомекне скоро със сигурност ще е изключително комфортна.
Засега толкова.
Пон Фев 06, 2017 12:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov