ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
този филм не съм го гледала, ще го потърся
Пет Яну 20, 2012 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Партизанска поляна? Отговорете с цитат
В интервюто е спомената Партизанска поляна. Някой знае ли къде там има мина/шахта или нещо друго такова?
Пет Яну 20, 2012 1:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Долу-горе по темата. Наскоро попаднах на една ФБ-група - на феновете на подземните съоръжения из България. Търсят разни стари тунели, противоатомни скривалища и подобни обекти. Един от тях е попаднал на интересно поделение, северно от Самоокв - по Шумнатица.

Поделението го водят склад за ядрени бойни глави, построен тук и предаден за ползване на съветската армия. Идеята била при конфликт да се монтират на ракетите в самоковското ракетно поделение и да се пуцат сватбарската.към околните държави - предполагам Гърция и Турция.

Понастоящем поделението е изоставено. Хора от ФБ-групата са ходили да снимат там, виждат се разни интересни блиндирани врати и т.н.

Интересно все пак е, ходейки из тия неясни изоставени тунели с военно предназначение - дали няма риск човек да се облъчи от необеззаразен боклук там ?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Яну 20, 2012 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Долу-горе по темата. Наскоро попаднах на една ФБ-група - на феновете на подземните съоръжения из България. Търсят разни стари тунели, противоатомни скривалища и подобни обекти. Един от тях е попаднал на интересно поделение, северно от Самоокв - по Шумнатица.

Поделението го водят склад за ядрени бойни глави, построен тук и предаден за ползване на съветската армия. Идеята била при конфликт да се монтират на ракетите в самоковското ракетно поделение и да се пуцат сватбарската.към околните държави - предполагам Гърция и Турция.

Понастоящем поделението е изоставено. Хора от ФБ-групата са ходили да снимат там, виждат се разни интересни блиндирани врати и т.н.

Интересно все пак е, ходейки из тия неясни изоставени тунели с военно предназначение - дали няма риск човек да се облъчи от необеззаразен боклук там ?


Подобни поделения имаха само налични ракети, при нужда ядрените глави се доставяха. Имах съученици дето служеха там, но това важеше и за другите ракетни поделения. Чак такова доверие братушките не са ни имали, че да ни харижат и главите. Laughing
Пет Яну 20, 2012 3:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Само внимателно! Отговорете с цитат
Не е установена никаква пряка връзка между облъчването при някакви обстоятелства и последиците за конкретен организъм. Връзката е само статистическа: сред голям брой индивиди ВЕРОЯТНОСТТА за заболяване е по-голяма. Затова няма да е коректно тази вероятност спекулативно да се превръща в единица и с нея да се обяснява ракът на конкретен индивид (освен при като Хирошимската бомба, не дай Боже!). И все пак дори тогава няма достоверна зависимост. Един от гениалните математици, Джон (Янош) фон Нойман, главен участник в проекта "Манхатън" (американската атомна бомба), е сред присъствалите на първия ядрен опит, когато още никой не е знаел реалните опасности от прякото наблюдение на експлозията. Години по-късно, когато повечето от очевидците са заразени от лъчева болест, фон Нойман заявява: "Аз съм единственият, който гледаше с очите си експлозията, а съм жив." Късмет! Както впрочем е късмет - но лош - заболяването от рак у хора, които не са и минавали покрай радиоактивни материали. Прободе го човека някоя космическа частица - и дотук беше! Така е с вероятностните явления.

Естествено трябва да бъдем внимателни и да избягваме радиоактивни залежи - стари мини, атомни реактори, складове за отпадъци, медицински изотопи и прочие. Когато ги знаем, разбира се. Тук попадат и минералните води с повишение съдържание на радон (такива са например Нареченските бани). Нямаме нужда да се разхождаме непременно в горите край Негован, Габра и Чукурово, намаме нужда да пием вода от Лесновска река и от вадите в Бухово. Повишена радиоактивност обаче има в гранитите, а от тях и в пясъка. А от тези материали се правят панелките, бетонните плочи и тухлите. Както се вижда, спасение няма! Следователно едва ли екскурзията до Черни връх ще заплаши здравето ни повече от денонощното стоене в бетонни кутии. Моето мнение е, че нито трябва прекомерно да се страхуваме, нито пък да бъдем съвсем завалии. Но тоз принцип важи за всяка опасност. Very Happy

За тунелите с ядрени заряди. Официално не е съобщавано за присъствие на ядрени оръжия на българска територия. Ако ги е имало в някои години преди 1989, след демокрацията тайната щеше да излезе наяве. Никакви служби обаче, дори западни, не са намеквали за такива оръжия. Ако човек непредпазливо се завира по стари погреби, твърде вероятно е да пострада не от радиоактивност, а от някое изоставено и забравено конвенционално снарядче. Я, в Челопечене уж ги пазеха, па тя каква стана. Затова - по-далече от такива мистерии!

P.S. Сега видях горния постинг, който всъщност потвърждава моя. Ракети за ядрено оръжие вероятно е имало, но самите глави май никога не са пристигали.
Пет Яну 20, 2012 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Re: Само внимателно! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Не е установена никаква пряка връзка между облъчването при някакви обстоятелства и последиците за конкретен организъм. Връзката е само статистическа: сред голям брой индивиди ВЕРОЯТНОСТТА за заболяване е по-голяма. Затова няма да е коректно тази вероятност спекулативно да се превръща в единица и с нея да се обяснява ракът на конкретен индивид (освен при като Хирошимската бомба, не дай Боже!). И все пак дори тогава няма достоверна зависимост. Един от гениалните математици, Джон (Янош) фон Нойман, главен участник в проекта "Манхатън" (американската атомна бомба), е сред присъствалите на първия ядрен опит, когато още никой не е знаел реалните опасности от прякото наблюдение на експлозията. Години по-късно, когато повечето от очевидците са заразени от лъчева болест, фон Нойман заявява: "Аз съм единственият, който гледаше с очите си експлозията, а съм жив." Късмет! Както впрочем е късмет - но лош - заболяването от рак у хора, които не са и минавали покрай радиоактивни материали. Прободе го човека някоя космическа частица - и дотук беше! Така е с вероятностните явления.

Естествено трябва да бъдем внимателни и да избягваме радиоактивни залежи - стари мини, атомни реактори, складове за отпадъци, медицински изотопи и прочие. Когато ги знаем, разбира се. Тук попадат и минералните води с повишение съдържание на радон (такива са например Нареченските бани). Нямаме нужда да се разхождаме непременно в горите край Негован, Габра и Чукурово, намаме нужда да пием вода от Лесновска река и от вадите в Бухово. Повишена радиоактивност обаче има в гранитите, а от тях и в пясъка. А от тези материали се правят панелките, бетонните плочи и тухлите. Както се вижда, спасение няма! Следователно едва ли екскурзията до Черни връх ще заплаши здравето ни повече от денонощното стоене в бетонни кутии. Моето мнение е, че нито трябва прекомерно да се страхуваме, нито пък да бъдем съвсем завалии. Но тоз принцип важи за всяка опасност. Very Happy

За тунелите с ядрени заряди. Официално не е съобщавано за присъствие на ядрени оръжия на българска територия. Ако ги е имало в някои години преди 1989, след демокрацията тайната щеше да излезе наяве. Никакви служби обаче, дори западни, не са намеквали за такива оръжия. Ако човек непредпазливо се завира по стари погреби, твърде вероятно е да пострада не от радиоактивност, а от някое изоставено и забравено конвенционално снарядче. Я, в Челопечене уж ги пазеха, па тя каква стана. Затова - по-далече от такива мистерии!

P.S. Сега видях горния постинг, който всъщност потвърждава моя. Ракети за ядрено оръжие вероятно е имало, но самите глави май никога не са пристигали.


+1 Laughing До колкото съм чувал, имало е специална ескадрила винаги дежурна, която при нужда е трябвало да достави за нула време главите.
Пет Яну 20, 2012 4:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Ех, славни времена... Отговорете с цитат
... когато на картите - тия, дето сега плачем за тях - една червена стрелка се забиваше в нихния задник, а една синя - в нашия. Стратегия и тактика му викахме. Very Happy
Пет Яну 20, 2012 4:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Което ми напомня, че имам да ти давам едни карти ... Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Яну 20, 2012 10:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Внимавай! Отговорете с цитат
Да не си ги изрисувал с диспозицията на червените и сините дивизии?! Че тия карти бяха баш на стратегическите височини по границата! Cool
Пет Яну 20, 2012 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Е как Cool

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Яну 21, 2012 12:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
радиоактивен



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 7
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Колеги, нов съм във форума, но моля Ви когато коментирате проявявайте професионализъм. Да на много места в нашите планини има уранови / затворени / рудници и проявления /отворени /, но в голямата си част те са безопасни, освен ако не живееш върху тях и не пиеш вода изтичаща от рудничните изработки. Това е факт и не хората са виновни за него в много случаи товая са природни образувания. Вярно е че може би трябва да се поеме кампания по маркиране на подобни "опасни обекти". Колкото до радиоактивността то тя в локално явление и съпровожда скалните образувания. Като пример мога да дам, Министерския съвет - облицовката е от скали с два до три пъти по висок фон т.е. на границата на аномалията. А и чета за разни "псевдо" учени / не че не е в академични съвети /, с минимални познания по проблема, които размахват апаратура отчитат едни стойности, но нищо не разбират и само плашат хората. Колкото до мен аз съм радиогеохимик и съм работил в областта на проучването и добива на уран на 60г. съм и засега цял без трета ръка или око. Най простото нещо е осведомеността и контрола. Ако има нещо питайте.
Чет Яну 10, 2013 2:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
samy



Регистриран на: 13 Сеп 2011
Мнения: 21
Местожителство: софия

Мнение за урана в България Отговорете с цитат
Драги Дидо Това е езда от златните кокошки на България. Поради тази причина веднага надругия ден след свалянето на Тодор Живков съвмесните усилия на КГБ и ЦРУ с безценната помощ на агента Андрей Карлович ликвидираха тази промишленост. Знам,че с това свое изказване,ще разбуня духовете и насмешка към себе си. Има един малко известен факт,който се премълчава и игнорира. Млякото, месото и по голямата част от селскостопанската продукчия от Родопите е силно радиоактивна. Самите хора живеят в тази среда от хиляди години и голяма част от тях са столетници. Същото важи и за останалите раьони,а повярвай ми те никак не са малко.Не съм застъпник за никоя кауза,но темата с вредата от урановите находища е икономически и политически компрометирана,за да бъде България по зависима и по послушна.
Пет Яну 11, 2013 11:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Долу-горе по темата. Наскоро попаднах на една ФБ-група - на феновете на подземните съоръжения из България. Търсят разни стари тунели, противоатомни скривалища и подобни обекти. Един от тях е попаднал на интересно поделение, северно от Самоокв - по Шумнатица.

Поделението го водят склад за ядрени бойни глави, построен тук и предаден за ползване на съветската армия. Идеята била при конфликт да се монтират на ракетите в самоковското ракетно поделение и да се пуцат сватбарската.към околните държави - предполагам Гърция и Турция.

Понастоящем поделението е изоставено. Хора от ФБ-групата са ходили да снимат там, виждат се разни интересни блиндирани врати и т.н.

Интересно все пак е, ходейки из тия неясни изоставени тунели с военно предназначение - дали няма риск човек да се облъчи от необеззаразен боклук там ?


Dido, цяла Рила е прокопана с тунели отдолу. Големи и бетонни. Това е едно цяло съоръжение, което помага за управление на подземните(можеби подскални, не знам кой е правилният израз) води/реки. Когато Белмекен е по-празен, близко до южната му стена се открива един такъв тунел, от който винаги бълва вода. предполагам има връзка дори между Белмекен и Нови Искър.
А защо на Нови Искър пазят на километри от него, няма да пиша. Very Happy

Относно ракетното поделение, което беше в Самоков, съм служил в него, но след като бяха махнали ракетите. Не се учудвам, че наблизко има скалдове предназначени за бившото поделение. Като гледам Шумнатица е до яз.Искър и се сещам, че големите болтове в поделението редовно ходеха на някакво място до яз.Искър, където да разпиват с генералите на спокойствие. Very Happy
Пет Яну 11, 2013 2:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Нови Искър, Бели Искър? Rolling Eyes

Всъщност наистина - ЗАЩО е толкова строго охраняван тоя язовир?

_________________
www.summitsweb.com
Пет Яну 11, 2013 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Spas



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 159
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Нови Искър, Бели Искър? Rolling Eyes

Всъщност наистина - ЗАЩО е толкова строго охраняван тоя язовир?

От този язовир водата по тръбопровод пристига директно в София за пиене, това е известната пътека от Железница - Бистрица- София, за това се охранява строго. Отделно има тунел под Маринковица по което водата от Рилска река под Рибни езера преминава по канал над язовира до друг тунел под Джанка и от там за Белмекен, там бях три години лавинен наблюдател от 1977 до 1979 г.
Пет Яну 11, 2013 3:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 2 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov