ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Предполагам, че би могло да се получава някаква вторична реакция при навлизането на самолет в област с повишена концентрация на "нещо си" в атмосферата. Нямам идея какво може да бъде това това "нещо". Явлението очевидно се случва рядко, защото самолети минават често над Мусала, а такива пикове в гама фона са много редки. Вторичната реакция в тези редки случаи биха се усетили и на борда на самолета, където гама фона ще скочи също в пъти над нормалните за височината 2,5 - 3 микро Сиверта за час. Нива от 10-20 микро Сивърта за час на борда на самолета вече са доста височки, нищо че са за кратко време. Ако наистина се регистрират 20 микро Сиверта в час гама фон на борда на самолет дали някой ще го обяви публично?

vedrin написа:
lz1fw написа:
Над Мусала минава въздушен коридор. Самолетите прелитат на около 8 километра над върха за много кратко време - съизмеримо с продължителността на пика на 13-май. Линк към картинка в полза на това предположение:
http://www.lz1fw.com/other/musala1.png

На 15-ти май обаче не се виждат летателни апарати кръжащи около върха по време пикчето.

Това е интересна идея. Обаче, за да има 5 пъти увеличение на фона на най-малко 5 км разстояние от източника, това би означавало онези в самолета да са "се опекли" наистина здравата... По принцип мисля по всякакви видове граници се следи постоянно за източници на йонизиращо лъчение, тъй че за да се появи такова на самолет, той по-скоро трябва да не е пътнически по редовна линия и по някакъв начин да е освободен от подобно наблюдение. Конкретно този самолет е извършвал полет от Родос за Хелзинки. За всеки случай би могло да бъде проучено какъв точно радиационен контрол се осъществява на летището в Родос.

Иначе, конкретно този случай на 13 май на Мусала е интересен с голямата амплитуда, сравнително кратката продължителност и наличието на съпътстващи явления, които обогатяват палитрата от възможни обяснения. Хубаво би било ако може да бъде установено каква е причината.

Гледах данни от Мусала за предходни периоди от време (но не съвсем изчерпателно) и не забелязах друг пик с толкова голяма амплитуда.

Нед Май 20, 2018 8:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Ако наистина се регистрират 20 микро Сиверта в час гама фон на борда на самолет дали някой ще го обяви публично?

В някоя от всичките статии, които съм преглеждал (не е сещам в момента точно в коя) беше споменато за случай, при който изследователски самолет се е оказал в близост до TGF и получените в резултат от това дози облъчване от членовете на екипажа му са били съпоставими например с тези при компютърна томография (множество рентгенови снимки под различни ъгли -- "Head CT Scan (2 mSv)" или "Chest CT Scan (7 mSv)" на фигурата приложена по-долу). Доколкото си спомням, в тази статия ставаше дума също, че излъчването при TGF обикновено не е с еднаква интензивност във всички посоки -- насочено е, и има съществено значение дали самолета би преминал през най-интензивния сноп лъчи в близост до явлението. При всички положения става дума за значително по-висока доза на облъчване от обичайната, на която са подложени екипажите и пътниците заради изложеността им на (вторични) космически лъчи на височината на полета (~10 км).

Едва ли в гражданските самолети систематично има оборудване за мерене на радиация. Освен това, те по принцип заобикалят райони с буреносни облаци, включително и заради други съображения за сигурност, не само (или изобщо) заради TGFs/TGEs. Интересно е, че в конкретния случай споменатия самолет изглежда не е правил такива промени в курса си, въпреки установеното наличие на буря в района по това време. Това дава непряко сведение, че бурята вероятно не е била много развита във височина, което пък и потвърждава възможността мълния и евентуално свързано с нея TGF/TGE събитие да са се случили сравнително по-ниско над повърхността на Земята и съответно да са били с по-голямо отражение в измерванията с наземни уреди на вр. Мусала.



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Май 20, 2018 9:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Ще се срещам с доц. Ангелов, но все още не знам точно кога. Вероятно ще е следващия четвъртък или петък, 31/1-ви. Или по-следващата седмица, 4-ти нататък.
Добре би било някой от тук пишещите също да дойде - vedrin, bashtata... Пишете кои дни/часове са ви удобни да отскочите до ИЯИЯЕ.
Междувременно като разбера кои дни/часове ще е удобно и на доцента ще ви информирам.
Който дойде ще има възможността да си говори с доцента на воля и да разглежда сурови данни. Smile
Сря Май 23, 2018 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Друм написа:
Вероятно ще е следващия четвъртък или петък, 31/1-ви.

В четвъртък (31.05) бих могъл да се присъединя. През следващите дни до 8-ми юни включително няма да имам възможност.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Май 23, 2018 11:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Вр. Мусала, 24.05.2018 г.:









Източник: http://beo-db.inrne.bas.bg/moussala/main.php?action=radiation


Източник: https://tinyurl.com/y9oslhyv

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Май 24, 2018 1:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение за пика на Мусала и разходката ми до село Габра Отговорете с цитат
vedrin написа:
Вр. Мусала, 24.05.2018 г.:

Интересното е, че горе-долу по същото време днес над Долни Пасарел моето уредче отчете пик над 0.40 микро Сиверта в час на място, където обикновено фона е нормален. Аз го приех за грешка (случвало се и друг път и вече даже не обръщам внимание). Утре ще споделя точното време, че току-що се прибрах...


Както обещах продължавам. Фактите са следните.

Уредът е изпиукал към 09:20 българско време. Той сигнализира с пиукане превишаването на гама фона над 0,40 µSv/h. Това обаче е било моментна стойност. В лога се записват показания през 20 секунди. В самият лог няма регистрирано повишение на гама фона. Обаче в този интервал има рязко повишаване на статистическата грешка:


Часовете съвпадат, само че при мен е българско време, а на връх Мусала времето е по Гринуич. Не знам какво ще кажат специалистите, но за мен това е грешка в алгоритъма на Terra МКС 05. Моето обяснението в случая е че при преминаване от почвен път към скалист терен броят на отчитаните от уреда частици рязко се е повишил и уреда се е презастраховал.

Пълния трак и данните от измерванията са налични във файл
http://www.lz1fw.com/track/2018_05_24.zip

Тракът отразява разходката ми до село Габра и посещението на обекта на хълмчето над селото. И в село Габра и в обекта над него повишена радиация не бе измерена. Всичко бе в границите на нормалното. Както и предишните ми разходки уреда се е намирал в пласмасова кутия на дъното на раницата. Кутията е същата при всички разходки. Аз не съм се смалил или порастнал, така че от датчика до земята и в този случай разстоянието е около един метър.

Снимки от разходката:
Искъра край Долни Пасарел вече е с нормалните си размери. Не съм проверявал дали мостовете са оцелели. Купчината от камъни са в началото на немаркирана пътека към крепостта Ревуля. Не се вижда следа от хоросан, но много ме блазни мисълта, че преди 1500 години те са били част от охранителна кула.


Това е пътеката нагоре след Русамски дол. Само аз ли виждам следи от широк път?


Пътят към село Габра е типичен за Лозенската планина черен път. На няколко места се виждат табели и лентова маркировка. На рядко са, така че маркировка по-скоро няма.
Самата мина е странна смесица между подтискащ космически пейзаж и разруха. Хора не видях, но ясно се чуваха кирките, с които някой къртеше нещо си и се виждаше дим от вероятно горене изолация на кабели. Не счетох за разумно да проверявам точно за какво става дума.


В самото село Габра бях набелязал да оглеждане училището и църквата. Улилището има прясно боядисана парадна фасада. Парите обаче не са стигнали за цялата сграда. Църквата е в края на селото. Край пътя от другата страна на Габра има и китно параклисче.


На хълмче над село Габра има останки от нещо. Нещото определено не е уранов рудник. Нещото има бариера, която е постоянно вдигната и надпис, че това е охраняем обект. Следи от охрана няма. Повишени нива на рациация също няма.


Оснаналите снимки са направени по обратния път. Валеше лек, но досаден дъжд, който отмиваше от мислите ми желанието за подробно документиране на пътешествието.

Чет Май 24, 2018 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Интересна разходка се е получила, всред руини, които обхващат хилядолетия. Smile

Terra МКС 05, а и моя SOEKS Quantum, имат за основно предназначение търсене на източници на радиация. Вероятно това обяснява и поведението им при по-резки промени в резултатите от текущите измервания -- изоставят натрупаната до този момент статистика, бързо отчитат скок и (за известно време -- минута/две) смъкват достоверността (увеличават грешката). Ако засеченото събитие не е било твърде краткотрайно, постепенно статистика би се натрупала отново и достоверността би се увеличила.

За нашата неотдавнашна разходка с уреди около бившия уранов рудник "Габра" бях написал нещичко тук:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=123956#123956

Обектът на върха на хълма Търсовица наистина вече е без охрана, шахтите са запечатани, една от тях -- изглежда съвсем наскоро. Там всичко е чисто. Не е съвсем така обаче по почвения път, който осигурява алтернативен достъп до хълма, като го обикаля от север, запад и юг...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Май 25, 2018 1:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Обектът на върха на хълма Търсовица наистина вече е без охрана, шахтите са запечатани, една от тях -- изглежда съвсем наскоро. Там всичко е чисто. Не е съвсем така обаче по почвения път, който осигурява алтернативен достъп до хълма, като го обикаля от север, запад и юг...


За мен остана загадка какво точно е нещото на върха на хълма Търсовица. Гледката там се различава прекалено много от това което се вижда над Бухово и Сеславци. Радиация край обекта над Габра няма, а край табаните на Сеславци и Бухово радиацията е над нормалното.

В сайта на elin-pelin.info във Фейсбук е публикуван интересен документ със координати и стойности на гама фона.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1030925036965978&id=198935080164982
Най-висока радиация е измерена в отвора (60x40 cm) на бетонната преградна стена на "щолна 2". Координатите на точката са N42 33 14.4 E23 36 19.3 Тези координати са от друг черен път, вървящ 100 метра успоредно на вашия, но от другата страна на ж.п. линията. В тази точка са измерени Rn(active):177,92 +- 6,61 kBq/m3 (AlphaGUARD); EDGR 1,45-1,57 µSv/h

Според последното изречение от протокола, ако има нещо край Габра - то е следствие от Чернобил:
заключение проверка 26-28.05.2011 написа:
4. Настоящото обследване на обекти от околната и жизнената среда в района на землищата на селата Нови хан, Крушовица и Габра не показа отклонение от нормалния радиационен статус, характерен за страната. Редултатите от измерването на мощността на погълнатата доза гама-лъчение във въздуха, с изключение на отделни участъци от пътя щолна 2- с. Габра, около ж.п. линията, както и от анализите за съдържанието на радионуклеиди в пробите: речни води и дънни утайки, питейни води, почви, растителни рпродукти и мляко, не се различават от естетствените фонови стойности. Съдържанието на естествените и техногенните радионуклиди в изследваните обекти са със стойности, дължащи се както на естествените източници, така също и на глобалните атмосферни отлагания след ядрените опити в атмосферата и на аварията в Чернобил.

Пон Май 28, 2018 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
vedrin написа:
Обектът на върха на хълма Търсовица наистина вече е без охрана, шахтите са запечатани, една от тях -- изглежда съвсем наскоро. Там всичко е чисто. Не е съвсем така обаче по почвения път, който осигурява алтернативен достъп до хълма, като го обикаля от север, запад и юг...


За мен остана загадка какво точно е нещото на върха на хълма Търсовица. Гледката там се различава прекалено много от това което се вижда над Бухово и Сеславци. Радиация край обекта над Габра няма, а край табаните на Сеславци и Бухово радиацията е над нормалното.

При сравнително добро запечатване на шахтите и почистване на района, както и продължаващо наблюдение и предприемане на своевременни действия при необходимост, се получава резултат като този на Търсовица край Габра. Добре би било ако резултата бъде подобен или дори още по-добър и на всички други засегнати места в страната (а това, за жалост, засега, далеч не е така навсякъде!)...

Мисля, че и по-рано в тази нишка бях цитирал една статия, в която има данни за урановите находища в България, включително и за обекта на Търсовица:

Дичко Диков, Илия Божков, Урановите находища в Република България – състояние и потенциал, СПИСАНИЕ НА БЪЛГАРСКОТО ГЕОЛОГИЧЕСКО ДРУЖЕСТВО, год. 75, кн. 1–3, 2014, с. 131–137

Ураново находище: Габра
Доказани запаси и ресурси уран (t): 153.60
Период на добив (години): 1983–1989
Добит уран (t): 51.6
Средно съдържание на уран (%): 0.119 [по-високо съдържание има само в две от изброените в статията 31 находища, от които за 20 е посочен този показател, бел. моя]
Остатъчни запаси и ресурси (t): запаси 102.00


Друго, което може би си заслужава да спомена, е че по времето на заснемане за Google Street View (2012 г.), обектът на Търсовица видимо все още е бил охраняван (виждат се кучета, светеща лампа, сателитна антена и на една от табелите едва се чете част от надпис "ПХРАО"):



Днес повечето от бараките са разрушени. Кучета, електричество и пазач(и) няма (и може би не е нужно да има).

В топографските карти 1:5000 и 1:25000 е обозначен рудник на Търсовица, а също и шахта в западното подножие на хълма:





Между другото, забавно е, че в иначе далеч по-подробните военни топографски карти този рудник не е нанесен, въпреки че съответния лист е отпечатан през 1986 г. въз основа на данни от 1982 г.:



Това повдига малко завесата за скоростта, с която са били актуализирани военните топографски карти. В конкретния случай 3 години не са били достатъчни. Smile

lz1fw написа:
В сайта на elin-pelin.info във Фейсбук е публикуван интересен документ със координати и стойности на гама фона.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1030925036965978&id=198935080164982
Най-висока радиация е измерена в отвора (60x40 cm) на бетонната преградна стена на "щолна 2". Координатите на точката са N42 33 14.4 E23 36 19.3 Тези координати са от друг черен път, вървящ 100 метра успоредно на вашия, но от другата страна на ж.п. линията. В тази точка са измерени Rn(active):177,92 +- 6,61 kBq/m3 (AlphaGUARD); EDGR 1,45-1,57 µSv/h

Според последното изречение от протокола, ако има нещо край Габра - то е следствие от Чернобил:
заключение проверка 26-28.05.2011 написа:
4. Настоящото обследване на обекти от околната и жизнената среда в района на землищата на селата Нови хан, Крушовица и Габра не показа отклонение от нормалния радиационен статус, характерен за страната. Редултатите от измерването на мощността на погълнатата доза гама-лъчение във въздуха, с изключение на отделни участъци от пътя щолна 2- с. Габра, около ж.п. линията, както и от анализите за съдържанието на радионуклеиди в пробите: речни води и дънни утайки, питейни води, почви, растителни рпродукти и мляко, не се различават от естетствените фонови стойности. Съдържанието на естествените и техногенните радионуклиди в изследваните обекти са със стойности, дължащи се както на естествените източници, така също и на глобалните атмосферни отлагания след ядрените опити в атмосферата и на аварията в Чернобил.

До спомената точка с координати N42 33 14.4 E23 36 19.3, непосредствено на запад от кота 847 на ЖП линията, води път, обозначен в ЕТК 1:5000 (вижте по-горе), който свършва там и вероятно е бил прокаран именно за достъп до тази шахта на рудника. Тази точка е отдалечена на около 50 метра от коритото на река Габра, десен приток на Искър при Нови Искър посредством река Лесновска. Водите от реките Габра и Лесновска се използват за напояване в Софийското поле... Освен това, приблизително по мислената линия от кота 919 във високата част на хълма към кота 847 на ЖП линията и по-надолу, недалеч споменатата шахта 2 на рудник Габра, и по-нататък към течението на р. Габра е налице слабо изразена долчинка, видима на терена, но само загатната в някои по-подробни карти. По тази долчинка при топенето на снеговете и/или при по-обилни дъждове водата вероятно смъква надолу инертен материал точно от районите с повишена "естествена радиация" към реката... Същото се отнася и за други долчинки по ЮЗ склон на Търсовица, в една от които, в непосредствена близост до кота 856, също констатирахме повишен гама-фон по подсичащия почвен път.

Бих си позволил да изразя мнение, че твърдението "Съдържанието на естествените и техногенните радионуклиди в изследваните обекти са със стойности, дължащи се както на естествените източници, така също и на глобалните атмосферни отлагания след ядрените опити в атмосферата и на аварията в Чернобил." е неточно, непълно и донейде подвеждащо най-малко по две причини:

1) Констатираното на 11.03.2018 г. от мен и bashtata с различни уреди десетократно надхвърляне на обичайния за местността гама-фон в две точки от почвения път, подсичащ Търсовица, които са обозначени в BGMountains, дори и да се дължи основно на "естествени източници" (по-конкретно скали и камъни), е свързано с разкриването на тези скали и камъни на повърхността при прокарването на този път и разширяването му в определени участъци, т.е. има техногенен произход, който при това е твърде малко вероятно да има изобщо нещо общо с аварията в Чернобил или пък ядрените опити в атмосферата. Освен това, точният вид излъчване в посочените точки би могло да бъде установен емпирично с подходящи уреди, така че изобщо не е нужно да се прибягва до или пък да се задоволяваме само с предположения в случая...





2) Черният път между кота 838 и кота 829, на ЮИ от (бившата) гара Чукурово е застлан с трошено-каменна настилка с повишена радиоактивност. При движение по него и на разстояние около метър над повърхността му бе измерено около 5-кратно увеличение над естествения за местността гама-фон. На метри встрани от пътя такова повишаване не бе регистрирано. Това заразяване също е с очевидно техногенен произход дори само по чисто геометрични съображения, макар и да не е непременно свързано с рудника на Търсовица (макар, че Бръснача на Окам подсказва по-скоро обратното, че е пряко свързано, като се има предвид, че това е пътя, който води и към шахта 2 на рудник Габра) и още по-малко пък с Чернобилската авария или пък ядрените опити в атмосферата. То също е потенциално опасно, тъй като по този път в днешно време се движи техника, с която се обработва и прибира реколтата от обширни насаждения в местността "Малкия кръст", на СИ от бившата гара Чукурово. При движението на тази техника по пътя в сухо време се вдигат облаци прах с повишена радиоактивност, част от който попада и върху пренасяната селскостопанска продукция, а чрез нея той би могъл да бъде пренесен и погълнат и от хора на други места по света и у нас...

Впрочем, би било полезно да бъдат направени и още независими и по възможност по-изчерпателни измервания в споменатите по-горе местности и обекти, както и най-вече да бъдат предприети действия за обеззаразяването им или поне обозначаването им като заразени, каквито за жалост те безспорно все още са. Полезно би било също да бъдат изследвани както водите на река Габра, така и утайки от нейното дъно, взети надолу по течението след участъка ѝ западно от кота 847, нещо, което не става съвсем ясно от цитирания по-горе доклад дали е било направено в точно този участък от реката, който е сравнително отдалечен както от с. Габра, така и от с. Крушовица и е надолу по течението ѝ към Софийското поле...

Доклада от официалната проверка, извършена през месец май 2011 г., стига до извода, че:

Цитат:
Настоящото обследване на обекти от околната и жизнената среда в района на землищата на селата Нови хан, Крушовица и Габра не показва отклонение от нормалния радиационен статус, характерен за страната. Резултатите от измерването на мощността на погълнатата доза гама лъчение във въздуха, с изключение на отделни участъци от пътя щолна 2 - с. Габра, около ж.п. линията, както и от анализите за съдържанието на радионуклиди в пробите: речни води и дънни утайки, питейни води, почви, растителни продукти и мляко, не се различават от естествените фонови стойности. Съдържанията на естествените и техногенните радионуклиди в изследваните обекти са със стойности, дължащи се както на естествените източници, така също и на глобалните атмосферни отлагания след ядреите опити в атмосферата и на аварията в Чернобил.

От друга страна, констатираното от мен, Нина и bashtata през март 2018 г., има-няма 7 години по-късно, включва поне две (гореописани и нанесени в картата BGMountains) точки от землищата на трите селища, които не са споменати изобщо в този доклад, и са с измерени в тях стойности на фона, които значително надхвърлят прага от 0.72 µSv/h, който е горна граница на "повишен радиационен фон" (от 0.36 до 0.72 µSv/h). Остава открит въпроса колко още години трябва да минат преди властите да признаят наличието на проблем, както в този район, така и на много други места из страната, и да предприемат подходящи мерки за ограничаване на последиците от него, както и най-вече предотвратяване на опасността от възможното му задълбочаване?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Май 28, 2018 11:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Още малко материал относно TGFs:

От окото на урагана е изпратен мощен лъч антиматерия към земята
НАУКАOFFNEWS | ПОСЛЕДНА ПРОМЯНА 28 май 2018 в 12:18

Чет Май 31, 2018 1:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
bgrali



Регистриран на: 31 Май 2015
Мнения: 53
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Друм написа:
Ще се срещам с доц. Ангелов, но все още не знам точно кога. Вероятно ще е следващия четвъртък или петък, 31/1-ви. Или по-следващата седмица, 4-ти нататък.
Добре би било някой от тук пишещите също да дойде - vedrin, bashtata... Пишете кои дни/часове са ви удобни да отскочите до ИЯИЯЕ.
Междувременно като разбера кои дни/часове ще е удобно и на доцента ще ви информирам.
Който дойде ще има възможността да си говори с доцента на воля и да разглежда сурови данни. Smile

Ако не е нахално, мога ли да разбера с кои двама се видях на живо днес на срещата?
Чет Май 31, 2018 6:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
bgrali написа:
Ако не е нахално, мога ли да разбера с кои двама се видях на живо днес на срещата?

Друм и vedrin. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Май 31, 2018 7:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bgrali



Регистриран на: 31 Май 2015
Мнения: 53
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
bgrali написа:
Ако не е нахално, мога ли да разбера с кои двама се видях на живо днес на срещата?

Друм и vedrin. Smile

Значи вече познавам лично двама съфорумци. Аз бях единствената жена.
Чет Май 31, 2018 7:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Една статия за термоядрения синтез, доста интересно написана -- https://money.bg/inovations/termoyadreniyat-sintez-e-energiyata-na-badeshteto.html

_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Съб Юни 02, 2018 3:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Малко днешни данни от уреда в София (Лозенец) с разделителна способност по време 30 секунди:

2018-06-02 14:50:07, 55.333 CPM, 0.127 µSv/hr, 0.0136 mR/hr
2018-06-02 14:50:37, 56.000 CPM, 0.129 µSv/hr, 0.0138 mR/hr
2018-06-02 14:51:07, 56.333 CPM, 0.130 µSv/hr, 0.0139 mR/hr
2018-06-02 14:51:37, 69.000 CPM, 0.159 µSv/hr, 0.0170 mR/hr

2018-06-02 14:52:07, 91.667 CPM, 0.211 µSv/hr, 0.0226 mR/hr
2018-06-02 14:52:37, 109.667 CPM, 0.252 µSv/hr, 0.0270 mR/hr
2018-06-02 14:53:07, 87.667 CPM, 0.202 µSv/hr, 0.0216 mR/hr
2018-06-02 14:53:37, 54.667 CPM, 0.126 µSv/hr, 0.0135 mR/hr
2018-06-02 14:54:07, 60.667 CPM, 0.140 µSv/hr, 0.0150 mR/hr
2018-06-02 14:54:37, 69.667 CPM, 0.160 µSv/hr, 0.0172 mR/hr
2018-06-02 14:55:07, 68.333 CPM, 0.157 µSv/hr, 0.0168 mR/hr




Отчетеният пик е с около 50% над съседните измервания.



Мълнията беше относително близо, съдейки по силата на звука. На горната графика са показани само мълнии в 5-минутния интервал от 17:50 до 17:55 (местно време), за който се отнасят и измерванията на гама фона.

Часовете са в UTC (местното време е 3 часа напред).

Снимка на облака (в северозападна посока от точката на наблюдение и измерване), в който се образува мълнията (снимката е направена няколко минути по-късно):



Наблюдателната точка се намира в 20-етажен блок в най-високата част на Лозенец (недалеч е била разположена една от зенитните батареи за противовъздушна отбрана на града през Втората световна война). На покрива на блока има множество антени на мобилни оператори със специална допълнителна мълниезащита (отделна от тази на блока). Нерядко има директни попадения на мълнии върху блока. Тогава човек дори остава с впечатлението, че ги чува преди да ги види, може би защото обработката на зрителната информация от човешкия мозък е една идея по-бавна от слуховата... Smile

И най-сетне, анимация от 8 спътникови снимки, направени в двучасовия период непосредствено преди събитието:



Висока облачност, както и облаци с голямо вертикално развитие са изобразени в бяло, а ниски облаци и мъгла -- в сиво. Използвани са измервания в инфрачервената част от спектъра, за да бъде изчислена температурата на облаците. Цветовете от светло синьо през тъмно синьо до виолетово обозначават оцененото количество валеж въз основа на данни от радари и спътници както следва:



Във въздуха се усеща особено силна миризма на озон.

Междувременно гръмотевичната дейност продължи и бе регистриран още един пик в гама фона, дори малко по-висок от предходния:

2018-06-02 15:27:38, 67.000 CPM, 0.154 µSv/hr, 0.0165 mR/hr
2018-06-02 15:28:08, 58.667 CPM, 0.135 µSv/hr, 0.0145 mR/hr
2018-06-02 15:28:38, 62.667 CPM, 0.144 µSv/hr, 0.0154 mR/hr
2018-06-02 15:29:08, 63.333 CPM, 0.146 µSv/hr, 0.0156 mR/hr

2018-06-02 15:29:38, 94.333 CPM, 0.217 µSv/hr, 0.0233 mR/hr
2018-06-02 15:30:08, 113.333 CPM, 0.261 µSv/hr, 0.0279 mR/hr
2018-06-02 15:30:38, 77.667 CPM, 0.179 µSv/hr, 0.0191 mR/hr

2018-06-02 15:31:08, 63.667 CPM, 0.146 µSv/hr, 0.0157 mR/hr
2018-06-02 15:31:38, 75.667 CPM, 0.174 µSv/hr, 0.0187 mR/hr
2018-06-02 15:32:08, 70.333 CPM, 0.162 µSv/hr, 0.0173 mR/hr
2018-06-02 15:32:38, 55.667 CPM, 0.128 µSv/hr, 0.0137 mR/hr








Важно е да отбележа също, че електрическото захранване на използвания гайгер-мюлеров брояч минава първо през UPS, конфигуриран да филтрира отклонения над 10% от номиналните параметри, а след това и през захранване на компютър, което осигурява нужните 5V.

Интерсно дали други уреди в София са регистрирали нещо в споменатите интервали от време (UTC)?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Юни 02, 2018 6:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 20 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov