ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 29, 30, 31 ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
i80386



Регистриран на: 24 Яну 2019
Мнения: 17

Мнение Отговорете с цитат
Да, наистина, измерванията ти от safecast, са близки до моите, и то в сградата. По-високите стойности дори са отчетени много близо до моя квартал.
Разглеждайки Safecast, попаднах на много интересни резултати за Рим - голяма част от града изглежда е около и над 0.4 uSv/h? Същото се вижда и в Неапол и около кратера на Везувий.
Пет Яну 25, 2019 10:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
i80386 написа:
Разглеждайки Safecast, попаднах на много интересни резултати за Рим - голяма част от града изглежда е около и над 0.4 uSv/h?

За измерванията в Рим забелязах следния вграден в картата коментар:

«ANOMALY: ROME
By Azby Brown
Repeated surveys by several volunteers have shown that much or Rome has elevated background radiation levels, most likely due to the use of radioactive building stone dating back to the Roman period. This data contains several apparent anomalies, however, with much higher levels, including here at St Peter’s Sq., at the Campidoglio Museum to the southeast, and at the Vatican Museum to the northwest. The submitter believes it is possible that the bGeigie was sent through Xray machines at these locations. Re-surveys would be helpful.
2017-04-10 05:00 UTC+03 (GMT+3)»


Между другото, човек може да си включи горе вляво "Crosshair", така че да се визуализират измерените стойности в центъра на екрана. Общо взето наистина се доближават до 0.40 uSv/h на много места из Рим, но все пак на повечето места са под тази стойност.

i80386 написа:
Същото се вижда и в Неапол и около кратера на Везувий.

Най-високата стойност, която успях да открия около Везувий, е 0.36 uSv/h:

http://safecast.org/tilemap/?y=40.8187&x=14.4254&z=14&l=0&m=2

В центъра на Неапол намерих 0.48 uSv/h:

http://safecast.org/tilemap/?y=40.8477&x=14.25506&z=16&l=0&m=2

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Яну 25, 2019 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
i80386



Регистриран на: 24 Яну 2019
Мнения: 17

Мнение Отговорете с цитат
Добре, че има мрежи като Safecast, много детайлна информация, където е обходено. Ако направим едно сравнение с официална карта за EU: https://remap.jrc.ec.europa.eu/GammaDoseRates.aspx - виждаме 0.2 uSv/h за Рим и толкова.
Пет Яну 25, 2019 10:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Привет на всички,

По всичко личи че скоро и аз ще се присъединя към клуба на замерващите Smile макар и с малко по-различна идея, интересувам се предимно от естествения гама-фон и неговите краткосрочни вариации във връзка с атмосферни явления и евентуално слънчевата активност. Като за начало, спрял съм се на вариация на следният кит - https://sites.google.com/site/diygeigercounter/home/software-features с малка модификация, вместо СБМ-20, тръбата ще е СИ-22Г (около 3-4 пъти по-чувствителна, главно поради големият си размер - дължина над 22см). Тръбата се захранва отново с 400V анодно напрежение, единствено съпротивлението е малко по-различно от нужното за СБМ-20. Дългосрочните ми (ама доста дългосрочните ми) планове са да използвам общо три СИ-22Г тръби свързани паралелно, което очаквам да даде относително добра точност (~1750 CPM/uSv/h).

Това няма да е портативен сензор, най-малкото поради размерите си и ще бъде разположен на терасата, като част от станция за измерване на различни индикатори за атмосферния въздух - температура/влажност/налягане (чрез BME280 сензор), ФПЧ10/ФПЧ2.5 (чрез SDS011 сензор), концентрация на NO2, CO, O3 и SO2 (използвайки сензори от spec-sensors.com), TVOC (използвайки SGP30 сензор). Системата засега използва arduino uno (на което са навързани почти всички I2C сензори) и raspberry pi (на което са всички сензори, с които си говорим през UART), което събира показанията и от ардуиното, праща по wifi и логва на SD карта за да изпрати по-късно в случай че wifi връзката е прекъсната.

По отношение на газовите сензори имам доста интересни наблюдения натрупани вече (крос-сензитивност и във връзка с това например защо не мога надеждно да меря серен диоксид), доста различни "патърни" на замърсяването на въздуха, как се отразява цигара изпушена на терасата и какво става когато съседът реши да си загрее колата три етажа надолу, такива все интересни неща.

Но наблюденията на гама фона са доста нова област за мен (и да си призная, доста интересна, винаги съм искал да разширя замерванията и с това). Ще се радвам да споделим разни впечатления и някой друг ценен съвет Smile
Пет Фев 08, 2019 1:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
По всичко личи че скоро и аз ще се присъединя към клуба на замерващите Smile макар и с малко по-различна идея, интересувам се предимно от естествения гама-фон и неговите краткосрочни вариации във връзка с атмосферни явления и евентуално слънчевата активност. Като за начало, спрял съм се на вариация на следният кит - https://sites.google.com/site/diygeigercounter/home/software-features с малка модификация, вместо СБМ-20, тръбата ще е СИ-22Г (около 3-4 пъти по-чувствителна, главно поради големият си размер - дължина над 22см). Тръбата се захранва отново с 400V анодно напрежение, единствено съпротивлението е малко по-различно от нужното за СБМ-20. Дългосрочните ми (ама доста дългосрочните ми) планове са да използвам общо три СИ-22Г тръби свързани паралелно, което очаквам да даде относително добра точност (~1750 CPM/uSv/h).

Добре дошъл, gwgw!

Преди няколко седмици получихме 20 броя СИ-22Г. Все още не сме ги въвели в експлоатация, но вече направихме някои опити с тях. Действително регистрират няколко пъти повече импулси от СБМ-20 за естествения гама фон, може би най-вече заради по-големите им размери. Ето една бегла съпоставка на данни от работили в близост един до друг СБМ-20 и СИ-22Г датчици:

Код:
time                 mode percentile min max median mean               stddev            spread
----                 ---- ---------- --- --- ------ ----               ------            ------
1970-01-01T00:00:00Z 26   30         1   37  27     26.543246403092265 2.364572720225536 36
1970-01-01T00:00:00Z 127  137        110 147 128    128.28321678321677 5.241448925608709 37

В този случай съотношението на регистрираните импулси е от порядъка дори на 1:5.

За чувствителността е съществено спрямо какво и също за какви интервали от време. Датчиците имат мъртво време, което може да бъде проблем ако измерваното явление е много краткотрайно. Разните видове сцинтилатори са с по-кратко мъртво време. Най-бързи всред тях са пластмасовите с мъртво време от порядъка на няколко нано секунди. От друга страна мъртвото време на СБМ-20 е около 190 микро секунди, т.е. ~5 порядъка по-дълго.

gwgw написа:
Това няма да е портативен сензор, най-малкото поради размерите си и ще бъде разположен на терасата, като част от станция за измерване на различни индикатори за атмосферния въздух - температура/влажност/налягане (чрез BME280 сензор), ФПЧ10/ФПЧ2.5 (чрез SDS011 сензор), концентрация на NO2, CO, O3 и SO2 (използвайки сензори от spec-sensors.com), TVOC (използвайки SGP30 сензор). Системата засега използва arduino uno (на което са навързани почти всички I2C сензори) и raspberry pi (на което са всички сензори, с които си говорим през UART), което събира показанията и от ардуиното, праща по wifi и логва на SD карта за да изпрати по-късно в случай че wifi връзката е прекъсната.

По отношение на газовите сензори имам доста интересни наблюдения натрупани вече (крос-сензитивност и във връзка с това например защо не мога надеждно да меря серен диоксид), доста различни "патърни" на замърсяването на въздуха, как се отразява цигара изпушена на терасата и какво става когато съседът реши да си загрее колата три етажа надолу, такива все интересни неща.

Сензорите за следови газове обикновено се нуждаят от калибриране и поддръжка. Все още не сме натрупали достатъчно опит с тях...

gwgw написа:
Но наблюденията на гама фона са доста нова област за мен (и да си призная, доста интересна, винаги съм искал да разширя замерванията и с това). Ще се радвам да споделим разни впечатления и някой друг ценен съвет Smile

Сканирах в миналите дни един учебник:

Митка Ангелова, Борис Манушев, Еньо Коркудов. Йонизиращи лъчения - приложение, защита и контрол. Държавно издателство "Техника", София, 1990 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Фев 08, 2019 3:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Калибрацията на газовите сензори е голямо приключение наистина (особено предвид че не разполагам с апаратура за това и всичко става....малко емпирично). Ако човек приеме че не измерва с голяма точност точната им концентрация, колкото трендовете им във времето, никога няма да има мира Smile От друга страна, помага когато наблизо има станция на ИАОС (не винаги - въглеродният оксид след известни наблюдения се оказва че може да варира ужасно много - буквално за 50 метра или дори от едната тераса на другата показанията може да са коренно различни). Озонът и азотният диоксид показват доста по-малки вариации (азотният диоксид е малко изключение, нивото му се променя относително бавно ако се замерва на няколко етажа височина, но също показва огромни вариации в кратки интервали когато се замерва на приземния етаж). По-интересен е въпросът с крос-сензитивността, както и необходимостта от корекции на показанията спрямо температура и влажност на въздуха. В това отношение, хората от spec-sensors добре са се постарали, модулите им (цифровите) идват със сензори за температура и влажност поставени максимално близо до газовия и имат микроконтролер който се грижи за автоматичната корекция. Да кажем в сравнение с да речем MICS сериите на Sensortech са поне един порядък по-"човешки", а документацията е доста детайлна. Отделно съм забелязал че "заводската калибрация" (стойностите запазени в EEPROM-а) е относително добра, при емпирично "зануляване" на сензора в максимално чиста среда (далеч от града), коафициентите които се запазват са доста близки. Тя и "резолюцията" им е доста прилична, това което дават по спецификация се движи в рамките на 10-20 ppb (за CO е по-лоша), което е доста прилично като за относително евтино решение. Но да, никога не мога да знам точно каква концентрация меря и все пак далеч по-интересно е как тя се променя във времето спрямо различни фактори (час от деня, атмосферни условия, вятър). С VOC сензора е още по-интересно, понеже няма добра дефиниция дори какво точно се мери, мери се смес от летливи органични съединения, но сензорът има различна чувствителност към всеки от компонентите й и показанията не говорят абсолютно нищо за състава. TVOC концентрациите които се вадят са (доколкото ми е известно) в толуенов еквивалент, естествено обаче това което измерваш не е концентрацията на толуен във въздуха. Да не говорим, че проявява изключителна чувствителност към алкохолите (понякога се шегувам че това е като детектор за пияници), но доста по-ниска към примерно алкани (газ от запалка) и различна към ароматни въглеводороди. Но все пак е доста интересен индикатор, който има силна корелация с градския трафик.

Както и да е, това е доста извън темата.

Благодаря за линка Smile
Пет Фев 08, 2019 10:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение ставаме все повече благодарение на планинарския форум Отговорете с цитат
Здравей и добре дошъл gwgw,
Чудесна новина за твоите намерения. Аз планината си я обичам вън и независимо от измерването на естествения гама фон, но благодарение на този форум се запознах с хора, с които темата гама фон никога нямаше да ме срещне. Най-после имаме възможност да "измъкнем" от ръцете на властта темите табу и свободно да извършваме измервания и споделяме информация за жизненоважните параметри на околната среда. Виждам, че значително си напред и много ми се иска да приближа "Дългосрочните ми (ама доста дългосрочните ми)" намеренията ти в сферата на измерването на гама фона. Мога доста да съкратя необходимото ти време с моя повече от двадесет години опит и желание тази дейност да се разширява и обхваща все повече хора.
Много ми харесва, че си предвидил архивиране при датчика, което е сигурна гаранция за "спасяване" на данните, въпреки изчезнал интернет и други фактори.
Подхвърлена от Ведрин идея за мерене на гама лъчения с космически произход, което силно е свързано и със слънчевата активност, ме накара да направя едно макетче с три брояча, които мереха и общото гама лъчение и отделяха съвпадения между тръбите, което е почти сигурен признак за събитие с космичен произход. За съжаление, нещо в разликата на тръбите не позволи да продължим експеримента и засега е отложен за по-добри времена.
За мъртвото време когато се работи с газови броячи е почти безсмислено да се говори при естествените стойности на гама фона, защото става дума за най-много от две три събития в секунда на фона на които 0.2 msec е пренебрежимо малко. Проблем ще има при високи дозови натоварвания, където може да се "слепят" няколко импулса и се преброят като един, а още по страшно е когато се "слепят" непрекъснато и уреда ти отчита 0.
В този кит не забелязах наличие на SD памет и на часовник реално време. Как мислиш да привързваш данните си във времето и с каква периодичност и точност?
Добре ще е всичките ти данни да се регистрират в една и съща временна скала и може би е най- добре да е на базата на GPS. Регистрираните по този начин явления ще могат да се съпоставят с подобни данни на отдалечени пунктове с известна предврително точност във времето.
Да благодарим на форума, който ни събра и става място на все по-сериозни обсъждания на темата.
Пет Фев 08, 2019 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Привет,

Аз не съм много по планините, бях далеч по-активен в това отношение като тийнейджър и студент, сега ме мързи. Целта ми обаче не е да измъкна от ръцете на властта монопола върху темите-табу (и да искам не бих могъл, нямам такива възможности). По-скоро в случая е да си задоволя любопитството и да си обясня някои неща. Много ще се радвам на съвети и напътствия, особено от хора с дългогодишен опит.

SD паметта при текущата станция се намира на распберито (откъдето и зарежда операционната си система). Някак обаче не ми допада идеята да се пише често там и това в бъдеще ще го мисля. Распберито в момента се синхронизира през NTP (и за текущите цели, това е повече от достатъчно). Показанията се timestamp-ват, да. Показанията се четат през различни интервали от различните сензори, от веднъж на две секунди до веднъж на 4 минути. GPS време засега не е нужно, нищо не налага нуждата от такава точност на часовника - за момента поне. Към момента дори временното съхранение на данните върху картата при изгубване на връзка не е нещо критично, защото се случва рядко - данните ги пазя на домашния сървър в (срам не срам) sqlite база. Т.е, връзката с интернет засега няма отношение особено - ще работи дори да се загуби. Връзката през wifi е малко по-проблемна, но относително рядко се случват проблеми с нея. Лошото на такова решение е че при крашване на сървъра или спиране на тока/ падане на бушон вече става проблем (случвало се е, макар и рядко). Но добавянето на UPS на терасата (не съм запознат дори с това какви UPS-и толерират "външен" монтаж и колко по-скъпи биха били) би било ужасно скъпо начинание и не мисля че си заслужава. Вярно, няма да се изисква нещо особено от този UPS, станцията надали консумира повече от няколко вата - не съм мерил де. Но не мисля че има смисъл, а и така или иначе досега проекта е глътнал немалко финансови средства.

Що се отнася до гама детектора - да - ако трябва да знам каква част от импулсите имат космически произход, тогава ще се наложи прецизна синхронизация на времето, вероятно с GPS, за да знам че две събития са станали едновременно в две тръби. Това би било интересно (и сложно) начинание, но на първо време (а и в обозримо бъдеще), целите ми не са да диференцирам "земната" от "космическата" компонента, т.е ще ги меря общо. По-високата чувствителност ми е необходима за да отстраня "шума" без да е необходимо да ползвам относително дълги периоди на осредняване - което подозирам, съдейки и по това което виждам като примерни показания из интернета, си е проблемно при ниски нива на гама лъчението каквито са фоновите.

Поздрави!
Пет Фев 08, 2019 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Но да, никога не мога да знам точно каква концентрация меря и все пак далеч по-интересно е как тя се променя във времето спрямо различни фактори (час от деня, атмосферни условия, вятър)
[/quote]
Това е най-важното. Ако се прегледат повечето измеряеми величини за дадено място, ще видим, че са почти константни, както не може да варира химическия и радиационния състав на почвата и скалите. Интересни са данните за тези величини там където има човешко присъствие и човешка намеса. За да се установи появата на човешка намеса е необходимо дълговременно и непрекъснато наблюдение със стабилен уред без значение на точността на стойността в някаква измерителна скала, за което ти е необходим сертификат от държавна организация, която за пари сменя гражданство, дава книжка за управление на МПС, та няма да ти каже, че въздухът ти е чист при условие, че не можеш да дишаш.
Да "измъкна от ръцете на властта" не смятам и аз, но да измеря и споделя данни за които нямаме сетива е повече от важно, защото за температура, валежи, изгрев и залез на слънцето държавата може и да иска да има табу и само от нея да зависи кога и колко са, но природата ни е дала сетива и не е възможно да са държавно управлявани.
За величини които природно са еднакви до третия знак в скалата на единиците СИ природата не ни е дала сетива и затова много хора се интересуват от атмосферно налягане и магнитни бури, които за даден пункт варират в границите на няколко процента. От познаването на тези фактори, можем да съдим и за вредността или полезността на един или друг фактор повлияван от човешката дейност.
Вече не е необходимо планинарите от морското равнище да си носят уред за анализ на въздуха в Непал или Боливия, където живеят и се размножават хора, а на някои от туристите им става лошо, а някои просто умират от "нормалните" според живеещите там хора. Да измерваме и споделяме. Докато мерех на балкона си в София гама фон при всяко зашумяване за авария, рутений и други, всичките ми приятели, които знаеха за забавлението ми, ми се обаждаха по няколко пъти. Сега казвам иди в https://meter.ac/gs/nodes/html/current.html и виж за Банско, а освен това можеш и за по-близки до теб места от списъка, който споделят тези ентусиасти, чиято дейност мога да сравня с изграждането на революционни комитети от Левски.
А според мен още по-интересно е измерването на електромагнитните лъчения, макар, че нямат йонизиращо действие, но са на порядъци по-мощни от "магнитните бури" от които толкова се плашат.
Моят лозунг е: Измервам, значи живея.
Бъдете здрави и не вярвайтв на вестници и телевизии, а на добросъвестни измервания
Пет Фев 08, 2019 3:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
След известно чакане най-накрая всичко е на линия...за момента немарливо разположено в кутия от сладолед:



Контролерът с тази тръба е калибриран спрямо Cs137 източник доколкото става ясно, някъде ми се мерна стойността от 792 CPM за uSv/h. Естествено, спрямо естествения фон е божа работа. Това ми е от забавните моменти когато го монтирам на станцията - CPM ли да пазя или микросиверти/час. CPM естествено звучи като да има далеч повече смисъл, медицинската доза е малко....обаче до момента до който реша да свържа втора или различна тръба и всички стари показания станат...хм. Та май ще логвам и двете и ще се доверя на вълшебния коафициент.

От любопитство, направих няколко бързи замервания на неща които очаквах да дадат малко по-високи показания от тези на бюрото (0.12uSv/h). Гранитният плот (който очаквах да е далеч по-радиоактивен) се оказа само около 0.18 след 10 минути. Плочките в банята бяха около 0.14. Проведох и забавният експеримент - имам машина за пречистване на въздуха - извадих филтрите и тествах. Очаквах да няма разлика за тръба която мери предимно гама, но не е така. Първите 10 минути, стойността беше висока (0.24), а след около половин час 10-минутното средно беше спаднало до 0.17.

Мисля в скоро време да го инсталирам в станцията да видим какво ще мери...
Чет Фев 14, 2019 10:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
След известно чакане най-накрая всичко е на линия...за момента немарливо разположено в кутия от сладолед:

Хех, какво единомислие! bashtata си има вече последователи (не само в сладоледените кутии за инструменти). Smile

gwgw написа:
Контролерът с тази тръба е калибриран спрямо Cs137 източник доколкото става ясно, някъде ми се мерна стойността от 792 CPM за uSv/h. Естествено, спрямо естествения фон е божа работа. Това ми е от забавните моменти когато го монтирам на станцията - CPM ли да пазя или микросиверти/час. CPM естествено звучи като да има далеч повече смисъл, медицинската доза е малко....обаче до момента до който реша да свържа втора или различна тръба и всички стари показания станат...хм. Та май ще логвам и двете и ще се доверя на вълшебния коафициент.

Съхранявай най-вече суровите данни (брой импулси). Всички производни величини могат да бъдат изчислени при нужда и по-късно с едни или други формули и коефициенти...

gwgw написа:
От любопитство, направих няколко бързи замервания на неща които очаквах да дадат малко по-високи показания от тези на бюрото (0.12uSv/h). Гранитният плот (който очаквах да е далеч по-радиоактивен) се оказа само около 0.18 след 10 минути. Плочките в банята бяха около 0.14. Проведох и забавният експеримент - имам машина за пречистване на въздуха - извадих филтрите и тествах. Очаквах да няма разлика за тръба която мери предимно гама, но не е така. Първите 10 минути, стойността беше висока (0.24), а след около половин час 10-минутното средно беше спаднало до 0.17. Мисля в скоро време да го инсталирам в станцията да видим какво ще мери...

Понеже беше споменал монтаж на тераса -- може да ти е интересно да монтираш тръбата в подходяща кутийка, която да е изложена на валежите. Друг интересен експеримент е да видиш какво би отчел край източник с америций-241, какъвто има в детекторите за пушек. Той е със сравнително ниска енергия на гама лъчите и е важно детектора "да я хваща". А пък ако направиш и преносима версия на всичко това -- една разходка до Габра или Сеславци би могла да покаже истинските му възможности.

Само споделям идеи и мисли, за част от които съм благодарен на други, далеч по-вещи от мен в тази сфера.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Фев 14, 2019 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
А аз мислех че съм първооткривателя на гениалната идея със сладоледената кутия Smile Просто такава имах подръка преди да си досглобя станцията и нещата първоначално бяха в тази същата от снимката. Преизползвах я за да размотавам китчето из вкъщи, че тръбата ми се видя крехка, а кабелчетата с които са я запоили още повече.

Вече е монтирано в станцията де. Контролерът, расберито, кита с тръбата и USB суича са вътре в IP55 кутия, тя може и да издържи на дъжда дори предвид издевателствата които правих с гумените уплътнители откъдето изкарвах кабелите. За газовите сензори обаче в тръбата силно се съмнявам....ще си заминат скоропостижно Sad


Иначе, върти се около 110 +/-15 CPM отвън засега, което по чудодейните коафициенти би следвало да е около 0.14uSv/h. В този си вид обаче изобщо не е преносимо и не бих го помъкнал навън Sad

Нямам противопожарни детектори за да пробвам за съжаление. Като се замисля, никакви по-сериозни източници нямам за подобни тестове. Както казах, най-радиоактивното нещо вкъщи се оказа хепа филтъра на пречиствателя....и пак не много, предполагам повечето продукти на разпада на радона очевидно не са кой знае какъв гама източник. Да ходя до планината да си харесвам на сляпо камъчета за тестване е безумна идея. Но честно казано така или иначе не ми е толкова интересно, фоновата гама ми е по-интересна как се мени с времето.

За втора, трета тръба сега очевидно е доста рано, искам да натрупам повече впечатления.

P.S след близо 10 часа измервания, нещо ми се набива на очи. По принцип вземам всяка минута показанията и те си варират както се очаква. Усреднените стойности на час обаче са ужасно стабилни, чак изглежда съмнително - за тези 10 усреднени периода, всичките без един са точно 107 CPM. В 6 сутринта единствено е имало леееко повишение на средночасовата стойност. Аз очаквах все пак да има някаква макар и минимална вариация в зависимост от това дали грее слънце или не примерно. Но очевидно това няма никаква връзка или поне за краткото време за което имам показания - няма никаква корелация между двете. Другото ми очакване беше че дори само ЕМ смущенията от ардуиното, распберито, дори не особено чистото захранване, поне малко ще вкарат шум в показанията. Те вероятно се отразяват тези неща все пак, но когато се усреднява за период дори само от един час, нещата стават учудващо....абе изглежда ми направо странно.
Пет Фев 15, 2019 1:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение доволен Отговорете с цитат
Цитат:
А аз мислех че съм първооткривателя на гениалната идея със сладоледената кутия

За сладолед си първооткривател. Аз след направата на една прозрачна кутийка от плексиглас с включени всички диодчета и бибибки, даващи сигнал при всяко събитие и вдигащи шум при надвишаване на прага светкайки и свирещи, смущаваха редовните пътницина на метрото , тролеите и другите превозни средства в които провеждах своите измервания на гама фона , а освен това не бях предвидил необходимостта да отварям кутийката за да взема SD картата на която се записваше всичко съвместно с GPS координатите. Това предизвика откачане на всички аларми и поставяне на устройството в кутийка за харана с много удобни ключалки отварящи само с едно щракане кутийката и даващи достъп до SD-то и до акумулаторите за смяна. Оказва се, че да си носиш кутийка с храна не смущава никого и моят преносим вариант беше пренесен в кутийката за храна, където показанията му са толкова валидни, колкото и в "специализираната" опаковка, а не стават причина за подозрения за терористична атака.

Цитат:
Нямам противопожарни детектори за да пробвам за съжаление. Като се замисля, никакви по-сериозни източници нямам за подобни тестове. Както казах, най-радиоактивното нещо вкъщи се оказа хепа филтъра на пречиствателя....и пак не много, предполагам повечето продукти на разпада на радона очевидно не са кой знае какъв гама източник. Да ходя до планината да си харесвам на сляпо камъчета за тестване е безумна идея. Но честно казано така или иначе не ми е толкова интересно, фоновата гама ми е по-интересна как се мени с времето.

https://ru.aliexpress.com/item/1/32848097108.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.6bd733edI62z2i
От тази страница закупих, след като се запознах с екипа на meter.ac, и им подарих един напълно законен и безопасен източник на нискоенергийно гама лъчение по времето, когато редовно пазарувах от китайските електронни магазини. За съжаление не се сетих да купя повече, защото не очаквах появата на толкова внимателен наблюдател, на когото с удоволствие щях да подаря същото нещо, което гарантира, че устройството е достатъчно чувствително към ниските енергии. За чувствителността към по-високи енергии е безсмислено да тестваш устройството си, но за сведение, може да се купи калиева основа с която се "чистят" мазни канали и с която се прави домашен сапун и благодарение на концентрираното наличие на калий се очаква забележимо повишение на гама фона. Данните, които споделяш дават основание за напълно работоспособен прибор и няма никаквъв смисъл да се "проверява" с източници. Майката му е непрекъснато наблюдение. За стабилността на въпросния параметър на околната среда изобщо не се учудвай. Казвам го на основата на
дългогодишно непрекъснато следене на десет минутни спектри на гама фона на един таван и един балкон в София, както и на неколкократни повторения на измерванията с преносим прибор на Черни връх и Мусала. При мен разлика се "случи" при смяната на керемидите на тавана. Гама фона се измести с около 10%. Да не говорим за четирите дни, когато нямаше никакви керемиди.
Затова е важно да се приеме терминът "специфично локално ниво", който отразява дълговременно наблюдение на величината на съответния пункт. Освен това е манипулация да снижиш точността на публикуване до стойност не отразяваща естествените вариации.
Ако гледаме двуцифровите значещи показания на страницата на АЯР http://www.bnra.bg/bg/emergency/radgamma_background и обобщението : "За територията на Република България естественият радиационен гама-фон е в границите от 0,06 до 0,40 µSv/h." ще се убедим, че предоставяната информация има смисъл при сериозна ядрена авария, когато най-вероятно няма да има достъп до интернет и сървъра ще е претоварен и няма да отговаря. А за "сериозността" на държавната организация може да се съди и от факта, че въпреки няколкото ми писмени протести за липсата на информация за неприсъствените дни и за (на вниманието на Ведрин)
грешно наименование на Петрохан обозначен като връх.
Чест прави на ИАОС http://eea.government.bg/bg/output/daily/bulletin-rad.html, които премахнаха "заповяданото" от АЯР връх Петрохан и започнаха да дават данните макар и един път дневно и за почивните дни.
В момента от 26 официални пункта за 10 няма данни. Така, че няма да се мъчим да "измъкна от ръцете на властта" нещо, което те неглижират и в момента. "Неправителствената" meter.ac дава повече пунктове и всеки пет минути.
Ако дадеш данни за естественото ниво на река Дунав от о.о6 м до 40м, сигурно няма да има измервания вън от тези греници, но колко полезна ще е тази информация, за плаващите кораби...
Чакам отговора на въпроса: кои са максималните специфични локални нива на гама фона и какви са максималните отклонения смятани за естествени. Според мен, ако на един пункт с дълговременни измервания установената статистически стойност се измени с повече от 5% трябва да се търси обяснение за причината или да се проверява прибора.
Цитат:
P.S след близо 10 часа измервания, нещо ми се набива на очи. По принцип вземам всяка минута показанията и те си варират както се очаква. Усреднените стойности на час обаче са ужасно стабилни, чак изглежда съмнително - за тези 10 усреднени периода, всичките без един са точно 107 CPM. В 6 сутринта единствено е имало леееко повишение на средночасовата стойност. Аз очаквах все пак да има някаква макар и минимална вариация в зависимост от това дали грее слънце или не примерно. Но очевидно това няма никаква връзка или поне за краткото време за което имам показания - няма никаква корелация между двете. Другото ми очакване беше че дори само ЕМ смущенията от ардуиното, распберито, дори не особено чистото захранване, поне малко ще вкарат шум в показанията. Те вероятно се отразяват тези неща все пак, но когато се усреднява за период дори само от един час, нещата стават учудващо....абе изглежда ми направо странно.

И след 10 години ще ти изглежда странно, но е истина. За да хванеш кратковременни промени е необходим много по-чувствителен датчик вместо 100 събития в минута да има 100 в секунда и време за натрупване на поне 1000 събития.
Не само гама фона е стабилен. Ако преместиме нулата на естественото и място -273 градуса по целзий, също ще се държи удивително постоянно и ако оставим само две значещи цифри, ще се убедим, че температурите при които се обявяват разни кодове на опасност са в рамките на една значеща цифра +/- 20 градуса целзий и въпреки това човекът има сензори, които го предупреждават.
Нед Фев 17, 2019 10:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
след близо 10 часа измервания, нещо ми се набива на очи. По принцип вземам всяка минута показанията и те си варират както се очаква. Усреднените стойности на час обаче са ужасно стабилни, чак изглежда съмнително - за тези 10 усреднени периода, всичките без един са точно 107 CPM. В 6 сутринта единствено е имало леееко повишение на средночасовата стойност. Аз очаквах все пак да има някаква макар и минимална вариация в зависимост от това дали грее слънце или не примерно. Но очевидно това няма никаква връзка или поне за краткото време за което имам показания - няма никаква корелация между двете. Другото ми очакване беше че дори само ЕМ смущенията от ардуиното, распберито, дори не особено чистото захранване, поне малко ще вкарат шум в показанията. Те вероятно се отразяват тези неща все пак, но когато се усреднява за период дори само от един час, нещата стават учудващо....абе изглежда ми направо странно.

Има денонощни и сезонни промени на гама фона, чиито амплитуди са сравнително малки. Малко по-съществени краткотрайни изменения се наблюдават при валежи. Например ето как изглеждат измерванията от meter.ac точката в Крумово през последните няколко месеца (брой регистрирани импулси докладван през 5 минути, графика с плаващо средно за предходните 36 интервала (3 часа)):



Пиковете съвпадат с моменти, в които е имало валежи.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Фев 17, 2019 11:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Много малко натрупани показания имам все още и ще трябва още доста да се натрупат, но все пак забелязвам две тенденции за няколкото дни измервания - първата е че нощно време средночасовите усреднени стойности са малко по-високи от дневните, като някъде 5-6 сутринта обикновено са най-високи и след 8 бързо спадат. Все пак говорим за много малка разлика, няколко йонизации на тръбата по-малко на минута, усреднено средночасово. Това се повтаря всяко денонощие досега и не мисля че е инцидентно. Каква е причината обаче не знам, интуитивно очаквах да е точно обратното и през деня да е по-висока средната стойност. Също така, има плавен спад (отново малък) от първият ден на замерванията досега - отново не знам причината, но като говорим за валежи се сещам че в денят в който я монтирах отвън, валеше лек снежец, след това спря и от тогава досега не е валяло. Може пък това да е причината, а може би не.

На сайта с екобюлетина за София - https://www.sofia.bg/web/tourism-in-sofia/ecobulletin - наблюдавам че има и лек спад при техните показания за последните няколко дни. Имам известни подозрения че такива по-дългосрочни (в сравнение с ежедневните поне) вариации са предимно следствие на динамиката на радона и неговите производни в атмосферата, като валежите са част от тази динамика. Но може би нещата са по-сложни и не само валежите, но и подозирам разни атмосферни явления, въздушни течения най-малкото. Като натрупам достатъчно данни, ще взема да потърся някаква корелация между фоновите стойности и атмосферното налягане, засега не изглежда да има никаква връзка, но той и периодът за който имам измервания е доста кратък.
Пон Фев 18, 2019 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 29, 30, 31 ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 30 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov