ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 31, 32, 33 ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
"Телелинк" спечели търга за системата за наблюдение на въздуха в София

«Победителите са предложили малко над 548 хил. лв. за изпълнение на поръчката при прогнозна стойност от 560 хил.лв.

[...]

В рамките на системата ще се поставят 22 станции за измерване на качеството на въздуха, които ще следят за най-разпространените замърсители на въздуха - прахови частици, CO, NO2, SO2, температура, влажност и налягане. Всяка станция ще изпраща информация за показателите към система, която ще бъде изградена на принципа на отворените данни и ще използва облачни технологии и машинно самообучение (Machine Learning).

Станциите обаче няма да са част от официалната информация за качеството на въздуха на Министерството на околната среда и водите, стана ясно от обсъждане по темата за въздуха при омбсудсмана миналата седмица, пише в. "Сега".»


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Мар 08, 2019 4:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Пролетният дъжд Отговорете с цитат
Снощи в околностите на Пловдив е валял дъжд, както личи и от този едноминутен видеозапис на последните 24 часа през погледа на камерата в Сърнегор:



В същото време се наблюдава краткотрайно повишаване на гама фона според данните от редица METER.AC уреди в района (графиките по-долу са и връзки към съответните страници с данни):















_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Мар 20, 2019 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Добре, то се е видяло че и с ГМ брояча няма почти никакъв шанс да разбера какво защо и откъде идва....и реших да направя една щуротия, със сигурност ще се вкарам в забави заради това, но я обмислях доста в последно време доста и реших в крайна сметка че няма друг начин да си задоволя любопитството. Поръчах си хобистка апаратура - MCA спектрален анализатор с NaI(Tl) сцинтилаторен детектор, след известно изследване на вариантите, относително изглеждащ добре за тази ниска цена - около 30мм/30мм/30мм втора ръка кристал, хвален от продавача че докарва почти 7% резолюция при Cs137 (661keV). Че ще има огромна забава на митницата, ще има ама какво да се прави. Но не е и нещо ужасно скъпо от друга страна, хобистки кит, с преправена употребявана техника си е. Но си поговорихме с продавача и ако може да му се вярва, очаквам да ми се прояснят доста неща, идва си и с калибрационни данни както по отношение на енергиите (сметнати спрямо Cs137, Am241 и Co60 референтни източници при 20C външна температура), така и спрямо ефективността на детектора (та ще са възможни груби сметки за активността на източника). Това не му имам ужасно много вяра, но на първо време ще е ок. За хобистки цели за невежи като мен мисля че ще е повече от достатъчно. Ще мога относително добре да знам кое идва от радонови продукти, кое идва от странни космически места и кое идва от евентуално уран и торий от строителни материали и за жалост за K40 кристалът вече си е малък и няма да работи толкова добре. Също като (ако) задобрея, мисля да си направя някаква прилична екранировка с медна тръба и навита доста оловна ламарина около нея , за да мога да тествам разни нискоактивни проби, осъзнавам добре че пътят дотам е доста дълъг и че на първо време ще го ползвам по-скоро като брояч това и доста недъгаво като спектрометър, поне колкото да идентифицирам очеизвадните източници.

Но всъщност всичко това ще е ако пристигне дотук и го освободя успешно от митниците все пак Smile
Пон Мар 25, 2019 2:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Добре, то се е видяло че и с ГМ брояча няма почти никакъв шанс да разбера какво защо и откъде идва....и реших да направя една щуротия, със сигурност ще се вкарам в забави заради това, но я обмислях доста в последно време доста и реших в крайна сметка че няма друг начин да си задоволя любопитството.

Не съм съгласен с констатацията ти. Напротив, това което правят[url] https://meter.ac/gs/nodes/html/current.html[/url] е най-точния път за разбиране на "какво защо и откъде идва". Когато аз със сцинтилационен спектрометър, разположен на тавана или балкона ми, установя някое десет минутно отклонение от ,признавам си, досадно постоянната стойност, ако не го забележа веднага първо трябва да разбера валяло ли е, после да погледна известните ми източници за гама фона в интернет, които за най-важните от гледна точка на безопасност пунктове, дават информация един път дневно и то усреднена за денонощие, ако въобще работят. В момента
http://eea.government.bg/bg/output/daily/bulletin-rad.html
нямат информация за 10 пункта от 26 и това че съм установил енергиите, които имат принос в забелязаното изменение, с нищо няма да ми отговорят на въпросите дали е от дъжда, от АЕЦ Козлодуй или Черна вода, от слънчево изригване или от изтупаната черга на съседката отгоре. Сега мога да погледна в [url] https://meter.ac/gs/nodes/html/current.html[/url] и да установя, както е направил Ведрин по-горе, че се отнася за повече от един пункт и че е от дъжд. В "самота" можеш само да следиш дали се увеличава и след известно време да погледнеш страниците длъжни да те информират, ако изобщо работят дали е глобално или локално явление.

Цитат:
Поръчах си хобистка апаратура - MCA спектрален анализатор с NaI(Tl) сцинтилаторен детектор, след известно изследване на вариантите, относително изглеждащ добре за тази ниска цена - около 30мм/30мм/30мм втора ръка кристал, хвален от продавача че докарва почти 7% резолюция при Cs137 (661keV).

Може ли да споделиш източника, за да видя и аз за какво става дума. Иначе тези размери са идеални за мерене на естествения гама фон. Можеш да очакваш около 100 събития в секунда и при 10 секундно натрупване си се получава приличен спектър за оценка на фона. Въпроса е механичната конструкция и каква е светозащитата на ФЕУ-то. Някои стоманени опаковки силно екренират ниските енергии и може под някаква енергия нищо да не се вижда. За Фона е важно да се вижда хубаво енергията на гама линията на Am241 на 60 keV, с което ще си гарантираш регистрацията на дълго живеещите техногенно получавани Cs137, Am241.
Цитат:

Че ще има огромна забава на митницата, ще има ама какво да се прави. Но не е и нещо ужасно скъпо от друга страна, хобистки кит, с преправена употребявана техника си е. Но си поговорихме с продавача и ако може да му се вярва, очаквам да ми се прояснят доста неща, идва си и с калибрационни данни както по отношение на енергиите (сметнати спрямо Cs137, Am241 и Co60 референтни източници при 20C външна температура), така и спрямо ефективността на детектора (та ще са възможни груби сметки за активността на източника). Това не му имам ужасно много вяра, но на първо време ще е ок.


Какъв е "хобисткия кит" и имаш ли достъп до обработващата програма? При условие, че ще работиш стационарно и си имаш PC има готови програми използуващи АЦП-то на микрофонния вход и аз почти бях събрал желязото, когато внезапно се наложи да спра и за сега , а може би изобщо няма да мога да продължа. Това имах предвид, като ти предложих да съкратя тази част от времето, която сега изразходваш.


Цитат:
За хобистки цели за невежи като мен мисля че ще е повече от достатъчно. Ще мога относително добре да знам кое идва от радонови продукти, кое идва от странни космически места и кое идва от евентуално уран и торий от строителни материали и за жалост за K40 кристалът вече си е малък и няма да работи толкова добре. Също като (ако) задобрея, мисля да си направя някаква прилична екранировка с медна тръба и навита доста оловна ламарина около нея , за да мога да тествам разни нискоактивни проби, осъзнавам добре че пътят дотам е доста дълъг и че на първо време ще го ползвам по-скоро като брояч това и доста недъгаво като спектрометър, поне колкото да идентифицирам очеизвадните източници.

На балкона ще виждаш приноси от дъжд и няма никакво съмнение, че ще виждаш линията на K40 за което се грижи програмата. За нискоактивни проби зависи колко са нискоактивни и каква защита ще направиш, но обикновенни трябва дълговременно натрупване, а аз искрено се надявам да се включиш като непрекъснато измерващ гамафон на един пункт, до данните от който може да има достъп или да показваш както в момента правят meter-истите.

Цитат:
Но всъщност всичко това ще е ако пристигне дотук и го освободя успешно от митниците все пак Smile

Ако това е най-голямата ти трудност, мога да помогна.
Ще ти изпратя някои материали, които няма как да прикача във форума и към ЛС.
Пон Мар 25, 2019 7:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Имам предвид че точно "локално" при мен не знам изобщо как стоят нещата - например доколко допринасят за фона тухлите от които е изграден блока. Има ли дори малко торий/уран в декоративният камък с който е облицована част от терасата. Или в гранитният плот в кухнята (той показва леко повишена активност и с брояча). Или дори какво точно има в дъжда който пада. Та спектрометъра мисля да го ползвам, за да доуточня такива неща. В последствие като се науча по-добре евентуално, ще го ползвам и за да си меря разни други неща, но дотогава имам доста хляб да изям.

Цитат:
Може ли да споделиш източника, за да видя и аз за какво става дума. Иначе тези размери са идеални за мерене на естествения гама фон. Можеш да очакваш около 100 събития в секунда и при 10 секундно натрупване си се получава приличен спектър за оценка на фона. Въпроса е механичната конструкция и каква е светозащитата на ФЕУ-то. Някои стоманени опаковки силно екренират ниските енергии и може под някаква енергия нищо да не се вижда. За Фона е важно да се вижда хубаво енергията на гама линията на Am241 на 60 keV, с което ще си гарантираш регистрацията на дълго живеещите техногенно получавани Cs137, Am241.


Малко съм суеверен в това отношение, но като (ако) пристигне успешно и здраво и всичко е наред и не свършат някоя глупост в митницата, ще пиша и ще качвам снимки и резултати от първи опити. Am241 е един от източниците спрямо които са правили калибрацията, та вероятно няма да има такъв проблем. А "около 100 CPS" беше точно същото което продавачът спомена по отношение на събитията които се регистрират при фона. Но ще видим.

Аудио-изход няма, има вградена USB звукова карта, което е хубаво защото USB-то едновременно носи дискретизираните данни и захранването за устройството, т.е само един кабел, което си е малко удобство. Съответно за софтуер мисля да ползвам безплатните варианти - Theremino MCA и Becquerel Monitor, с първото съм си играл срещу записани аудиосемпли от интернет и горе-долу имам някакво вземане-даване.

Продавачът твърдеше, че с този кристал, K40 е прекалено висока енергия и дори да видя нещо, ще е необходимо продължително мерене при относително постоянна температура и препоръча ако държа да ми го замени за същите пари за друг такъв, който работи по-добре за по-високи енергии като тази на калий-40, но пък е с по-лоша резолюция. Аз избрах по-добрата резолюция в крайна сметка, мисля че това е по-важно.

За митницата - сигурен съм че ще го спрат и мисля за пръв път да тествам услугата на български пощи по митническо представителство. Пратката се вписва в критериите им (далеч под 1000 евро което им е тавана и не е от "забранения" им списък). Но какво ще стане вече не знам.
Пон Мар 25, 2019 2:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Lanthanum halides Отговорете с цитат
Би било хубаво някой ден да се сдобием и с по-модерни сцинтилатори, например LaBr3(Ce). В сравнение с NaI(Tl) те излъчват повече и имат по-добра разделителна способност за по-високи енергии (над 100 keV), а и са с над 10 пъти по-кратко мъртво време. Разбира се, имат си и недостатъци, освен цената. Smile

Comparison of LaBr3:Ce and NaI(Tl) Scintillators for Radio-Isotope Identification Devices



«[...] LaBr3:Ce was able to detect more peaks and detect them faster than the NaI(Tl)—approximately 2 to 3 times faster for the same level of significance. This was true for a variety of calibration sources and special nuclear material, shielded or unshielded. The noticeable exception was for 40K, due to 138La internal contamination in LaBr3:Ce. Even for 40K-containing NORM with fairly robust signatures, NaI(Tl) was superior at detection of this important isotope.»

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Мар 25, 2019 3:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Вероятно когато лабораториите започнат да ги пенсионират и се появят из ebay...те и сцинтилаторите с NaI кристали (новите де) които гледах са ужасно скъпи Sad А тези по-фенси кристали сигурно са поне с един порядък по-скъпи, поне така предполагам.
Пон Мар 25, 2019 11:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Неотдавна V.M. Shershakov и R.V. Borodin от RPA "Typhoon" (Росхидромет) са публикували научен труд във връзка с наблюдавания през есента на 2017 г. на много места из Европа 106Ru, който обсъждахме надълго и нашироко и тук.

V Shershakov and R Borodin 2019 IOP Conf. Ser.: Mater. Sci. Eng. 487 012002 doi:10.1088/1757-899X/487/1/012002
Some results of determining the source and reasons for the appearance of 106Ru in Russia in September-October 2017

Разказват за резултатите от техни модели, които са подобни на френските и немските, станали известни още тогава. Споменавам труда им тук защото, ей тъй, някак съвсем между другото, в него са посочени следните координати, за избрания от тях, цитирам, "конвенционален източник":

60.804° E, 55.696° N

Това е "Plutonium separation plant", известен още и като "Mayak", Plant 235, department 3 (Zavod 235, Cekh 3) (Озерск (ЗАТО)).

Друг интересен детайл в статията, който срещам за първи път, макар че следя доста отблизо случая, е за височината на наблюдавания от тях аерозол -- между 100 и 500 m:

"The ruthenium-106 emission parameters varied in a wide range, namely: it began to release on September 23-24, 2017, the duration of the emission was from 2 to 7 days, the emission intensity was from 40 TBq/day to 250 TBq/day, the height of the emission was from 100 to 500 m."

Това сякаш е наблюдение, а не просто избран параметър на модела им. От друга страна споменатите по-горе координати попадат горе-долу по средата между двата високи комина на въпросния завод, които отстоят на около 380 m един от друг:



Чест им прави на хората, че макар и по доста заобиколен път успяват да намекнат нещо съществено, напук на яростното отричане, което беше възприето като линия на поведение от повечето руски институции в седмиците и месеците непосредствено след инцидента. Всъщност Росхидромет беше и първият руски източник, който изобщо призна тогава, че нещо някъде там наоколо се е случило, след което настана боричкане и редактиране на публикувани от тях данни, което отразихме и тук. Важно е да се има предвид също, че макар и да не са публикувани всичките им данни конкретно в тази статия или изобщо, те със сигурност са всред кръга от специалистите, които би трябвало да разполагат от първа ръка с най-много сведения и измервания, направени в близост да предполагаемия източник, което придава допълнителна тежест на написаното от тях.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Апр 12, 2019 3:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
LBSF



Регистриран на: 07 Юли 2018
Мнения: 51

Мнение Отговорете с цитат
Доколкото разбирам, хората са направили моделиране на хипотетично (не реално) замърсяване от хим. комбинат "Маяк" и координатите, и височината на емисията, които са представени не са резултат от това моделиране, а входни данни. Точката между двата комина е избрана като средно аритметично между двата възможни източника на евентуалното замърсяване, височината 100 - 500 метра (the height of the emission was from 100 to 500 m.) това е височината на комина + височината, на която се издига все още горещия пушек преди да е изстинал и разнесен от въздушните течения. Резултатите от моделирането съвпадат с тези на френските и немските учени защото са използвани почти еднакви входни данни, тук не виждам кандидати за Нобелова награда.
Що се касае до "яростното отричане от повечето руски институции":
Никой не е отричал, че такова замърсяване е имало, отричаше се и се отрича до ден днешен, че източника е "Маяк". На така нареченото замърсяване не се придаваше особено значение защото нивата са много под пределно допустимите значения, а за здравето на хората това е важно. Пред блока, в който живея фона е 8 - 10 мкР, в апартамента - 18 - 25 мкР и в това няма нищо трагично.

Във връзка с редактираните от РОСГИДРОМЕТ данни:

http://www.meteorf.ru/press/releases/15329/?sphrase_id=220510

"Росгидромет учел факт некорректной и иногда преднамеренно недобросовестной интерпретации наших данных по рутению-106 некоторыми общественными организациями и СМИ. Для однозначного понимания данных мониторинга качества окружающей среды на территории страны Росгидромет внесет изменения в форму представления соответствующих отчетов. В таблицах будут даваться данные о концентрациях обнаруженных загрязняющих веществ в сравнении с установленными предельно допустимыми концентрациями (ПДК)."


http://www.meteorf.ru/press/about_us/15615/?sphrase_id=220510

"— А с возможным выбросом рутения, который фиксировался Росгидрометом осенью 2017 года, также возникла проблема именно из трактовки данных? Тогда речь об его «экстремальном» содержании шла именно на основе отчетов вашего ведомства.

— Смотрите, в 1995 году, а затем в 1998 году были приняты базовые документы взаимодействия органов власти по поводу мониторинга опасных процессов. Там написано, что все сравнивается относительно предыдущего периода: допустим, если в августе был фон 0, в сентябре он стал 0,1, то вы 0,1 сравниваете с 0 и получается экстремально высокий показатель. Если у вас в пять раз изменился фон — это у вас высокая величина. В десять раз — экстремально высокая. С предельно допустимой концентрацией (ПДК) это никак не связано. Кстати, мы наблюдали фон с июля месяца, и мизерная концентрация никого не интересовала. Но на фоне ажиотажа мы собрали шесть ведомств, провели исследование, определили четыре базовых варианта, отработали их.

— Что это все-таки было?

— У нас было четыре гипотезы: падение спутника с радиоизотопным источником, выброс на территории России, трансграничный перенос из сопредельных стран и перенос радиоактивного аэрозоля в верхних слоях атмосферы из других регионов мира. Но концентрация была минимальной, и источник определить не удалось. Чтобы его отследить, надо было найти значительные следы — а их нет. Мы помимо стандартного мониторинга провели маршрутное наблюдение по земле: пускали свои машины — мобильную радиометрическую лабораторию, которые замеряли все, что находилось по трассам, также пускали самолет, который измерял содержание радиоактивных веществ в средних слоях атмосферы. Фактически ничего нет. Если был бы значительный след, мы бы его нашли, но так как это было в сотни тысяч раз меньше предельной концентрации — найти ничего невозможно, проблематично. И после этого никаких вспышек больше не фиксировалось, сейчас все в норме.

— Все в норме именно на нуле, как было до этого, или есть какой-то фон?

— Он минимальный, на грани чувствительности приборов, и не отличается от значений, измеряемых в регионе до лета 2017 года."

Ето и противоположна гледна точка: (всеки сам да си прави изводи)
https://www.youtube.com/watch?v=KNvsMM-U6ss&feature=youtu.be

P.S. С този пост нямам за цел да оправдвам/защитавам едни и да се заяждам с други, просто внасям допълнителна информация по въпроса.


Последната промяна е направена от LBSF на Съб Апр 13, 2019 7:13 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Съб Апр 13, 2019 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Причината случаят да е интересен е в неизясняването на източника. Доколкото ми е известно това рядко (ако изобщо) се е случвало преди този случай. Има и международни споразумения в тази сфера, които някой нарушава и досега.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Апр 13, 2019 2:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
LBSF



Регистриран на: 07 Юли 2018
Мнения: 51

Мнение Отговорете с цитат
След последните избори в една задокеанска страна международните споразумения вече не са това, което бяха.
Съб Апр 13, 2019 2:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
В эфире «Большой редакции» медиахолдинга «Гранада Пресс» исполняющий обязанности заместителя губернатора Челябинской области, министр общественной безопасности Олег Климов рассказал о ситуации с рутением. Два года назад вещество было зафиксировано в Европе. Было решено, что источник рутения находится на территории Челябинской области. Была создана международная комиссия, которая не подтвердила, что в регионе был какой-то выброс. Однако история с рутением позволила пересмотреть то, как в Челябинской области осуществляется мониторинг за радиационной обстановкой. В 2019 году на территории установят специальные приборы, замеряющие бета-фон в автоматическом режиме. Что касается источника рутения, то есть версия, будто им стал сгоревший спутник.

Източник: https://chel.mk.ru/social/2019/04/12/v-chelyabinskoy-oblasti-usilili-monitoring-za-radiaciey-posle-istorii-s-ruteniem.html

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Апр 13, 2019 7:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Загадочный выброс рутения заставил изменить систему мониторинга на Южном Урале

...Это заставило нас пересмотреть вопросы мониторинга, сблизить позиции Росатома и Росгидромета, - говорит Олег Климов... Главный вывод, который сделали для себя чиновники, это наличие разных подходов к методикам мониторинга радиационной обстановки у Росгидромета и Росатома. Сведения от Росгидромета озвучиваются публично, Росатом ведет мониторинг для своих внутренних потребностей. Власти обратились к руководству этих учреждений, чтобы они увязали свои данные между собой, и не возникало больше повода для неоднозначных информационных вбросов... Кроме того, чиновники в Челябинской области изменили систему получения данных о радиологической обстановке в районе предприятия «Маяк». В 30-километровой зоне у завода стоят планшеты, с которых информация отправляется в Екатеринбург. Там делаются расчеты, которые поступают в распоряжение правительства Челябинской области не ранее, чем через три недели...За счет областного бюджета мы закупили и в этом году установим специальные приборы, которые автоматически могут измерять бета-фон. Поставим в местах, которые укажет Гидромет, их будет видеть МЧС в режиме онлайн. Решаем, как эти данные будут поступать в наше министерство экологии. Усиливаем контроль, - подчеркнул Олег Климов.

https://vk.com/video-57103116_456239404?t=18m37s

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Апр 13, 2019 7:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Report on the IRSN’s investigations following the widespread detection of 106Ru in Europe early October 2017

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Апр 13, 2019 8:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
vedrin


Report on the IRSN’s investigations following the widespread detection of 106Ru in Europe early October 2017

Интересно в този отчет е, че за България в ANNEXE 1 има данни само за Козлодуй и никакви данни за Мусала и София, където със сигурност трябва да се мери. С данните на Козлодуй можем да се запознаем само в такива международни отчети, а за туземците като нас са недостъпни на родна земя. Оправданието, че не е регистрирано нищо не важи, защото за станциите, които са мерили и не са регистрирали реални стойности има две възможности :
LD : detection limit
MDA : minimum detection activity
Текущите данни за гама фона от козлодуйските станции също са недостъпни.
Нед Апр 14, 2019 10:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 31, 32, 33 ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 32 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov