ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 38, 39, 40 ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Пирин: Около х. Демяница Отговорете с цитат


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Юни 25, 2019 10:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Максимумът дали е при слива на реката с Рибното Василашко езеро?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Юни 25, 2019 10:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
За скенерите за багаж нямам идея. Сега се сещам че в САЩ навремето имаше (има вероятно и сега - не съм ходил от години) рентгенови скенери и за хора, минавал през такъв няколко пъти. Представляваше една кабинка в която заставаш леко разкрачен и с вдигнати ръце. Тогава това беше актуална тема и се бях зачел, защото и аз се бях притеснил, твърдеше се че облъчването което получаваш е горе-долу същото колкото естествения фон в продължение на няколко минути. Апропо там където ги имаше инсталирани, някои хора отказваха да минават през него, за което има алтернатива - пребъркват те ръчно. Виждал съм и изображения от въпросните скенери, дори сега като стана въпрос за това пак прегледах из нета - подозирам че ползват рентгенови лъчи с ниски енергии, защото не проникват особено. "Виждат" през дрехите, но примерно не се вижда скелета на човека вътре. Такива скенери в Европа обаче никъде не съм виждал и подозирам че са забранени. Както и да е, подозирам че скенерите за багаж облъчват доста повече.
Вто Юни 25, 2019 10:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Максимумът дали е при слива на реката с Рибното Василашко езеро?

Снимката е и връзка към данните -- сурови и обработени. Има и възможност за pan/zoom в Safecast сайта. Освен местонахождението е съществено да се изясни дали уредът е бил в непосредствена близост до повърхността на Земята или горе-долу на обичайното разстояние от около 1 метър над нея. Впрочем, има и няколко други точки с по-високи отчетени бройки импулси в района.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Юни 25, 2019 10:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Не стана ясно кво е положението към момента (а и през изминалите години след чернобилския фойерверк) в района на с. Манастр, съответно и на вр. Прспа, с радиациата, цезиа и т.н.???? В нормите, над нормите, с тенденция към увеличаване и т.н.? В този ред на мисли ставали са и стават ли за консумация гъбите, боровинките, картофите, млякото и прочие в района, а също и в останалата част на Родопите? И изобщо, толкова ли е трудно и скъпо това замерване, че не се прави периодично, поне в някои явно опасни точки?
Вто Юни 25, 2019 10:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Не стана ясно кво е положението към момента (а и през изминалите години след чернобилския фойерверк) в района на с. Манастр, съответно и на вр. Прспа, с радиациата, цезиа и т.н.???? В нормите, над нормите, с тенденция към увеличаване и т.н.?

По-добре би било да не обръщаме прекалено голямо внимание на нормите -- те съществуват по-скоро по правни причини и не отразяват непременно степента на биологичния риск, който до голяма степен продължава да не бъде напълно известен за науката. Възможно е стойности под нормите да бъдат опасни за някои хора или такива над нормите да бъдат безопасни за други хора. Съществено е да бъдат добре известни резултатите от измервания и оттам нататък всеки да взима решения на базата на тях.

Замърсяването след Чернобилската авария в Родопите има петнист характер. Това е добре известно от научни проучвания през годините. Свързано е с особеностите на релефа и климата, които определят характера на валежите. Освен това част от замърсяването би могло да мигрира и да се съсредоточава в гънките на релефа (реки, езера, дънни утайки), както и да попада в различни растителни и животински видове. По принцип тенденцията би трябвало да бъде към спадане, но ще трябва да минат векове до практическото му изчезване. А междувременно би могло да има и нараствания на концентрацията в определени места, биологични организми или продукти от тях.

ray написа:
В този ред на мисли ставали са и стават ли за консумация гъбите, боровинките, картофите, млякото и прочие в района, а също и в останалата част на Родопите?

На този въпрос не би могло да бъде даден еднозначен отговор, при това не само по отношение на Родопите. Най-добре би било човек собственоръчно да проверява хранителните продукти преди консумация независимо от техния вид и произход.

ray написа:
И изобщо, толкова ли е трудно и скъпо това замерване, че не се прави периодично, поне в някои явно опасни точки?

Държавата прави измервания в мрежа от точки из цялата страна, резултатите от които се публикуват в годишни доклади. Ставало е дума за това няколко пъти по-горе в тази нишка, за последно тук:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=131700#131700

Има и още други измервания, но мнението ми на неспециалист е, че те са крайно недостатъчни като гъстота на мрежата и честота на опресняване и оповестяване на резултатите. Поражда се дори впечатлението, че тези измервания се правят от немай къде, най-вече за да бъдат спазени криво-ляво разни правни изисквания. Нещо като "отчитане на дейност".

Иначе измерванията не са сложни, нито твърде скъпи. Достъпни са всъщност и за любители, водени от интерес към темата, с известна доза предпазливост и дори може би загриженост.

И най-сетне, скромното ми мнение е, че промишлените замърсявания в България (например от бивши уранови мини, обогатителни фабрики, полиметални рудници, хвостохранилища и ТЕЦ-ове използващи за гориво нискокалорични въглища) като цяло представляват далеч по-сериозна причина за притеснения отколкото остатъците от замърсяването от Чернобилската авария. Последната е някак преекспонирана, донейде по разбираеми причини, докато за родните замърсители, много от които активни и до днес, се говори предимно под сурдинка ако изобщо биват споменавани и обсъждани...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Юни 25, 2019 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Като става въпрос за това, някой знае ли за място където депонират сгурия от ТЕЦ-ове някъде около София, така че човек да може да отиде и да си загребе малко, интересно ми е за проба какво ще даде. За съжаление единственото място където съм виждал складирана сгурия от топлоцентрала и да има свободен достъп беше много отдавна, в една промишлена зона в Русе, но дори това място вече не съществува, всичко е изринато и изхвърлено на сметището, а сметището е рекултивирано. Но то дори и да съществуваше, те там май не горят лигнити, а черни въглища от Украйна.
Вто Юни 25, 2019 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Днес раничката ми заедно с намиращият се вътре включен радиометър МКС-05 мина през рентген за контрол на багажа. Има аларма за превишено ниво над 0.75 микро Сиверта за час, но в лога не са останали точни стойности.

Някой знае ли какво е излъчването от скенерите за проверка на багаж? Полицаят, който работи с него няма видима защита от рентгенови / гама лъчи.

Доколкото съм чувал/чел сканирането на ръчния багаж е различно от това на чекирания. При ръчния би трябвало да е "по-щадящо". По принцип информацията по темата е доста оскъдна, защото в известна степен е и поверителна от съображения за сигурност...

Ето едно интересно четиво по темата, макар и от преди над 10 години:

Evaluation of Radiation Exposure to TSA Baggage Screeners

Най-високата измерена доза в това изследване е била 156 mrem (1.56 mSv) при еднократно сканиране на чекиран багаж. Това е съпоставимо с двуседмичен престой в забранената зона около Фукушима или компютърна томография на главата. Най-високата доза измерена при сканиране на ръчен багаж е била 4 mrem (0.04 mSv). Подобна е дозата облъчване на пътник в трансконтинентален полет.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Сря Юни 26, 2019 12:58 am; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Юни 26, 2019 12:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
Като става въпрос за това, някой знае ли за място където депонират сгурия от ТЕЦ-ове някъде около София, така че човек да може да отиде и да си загребе малко, интересно ми е за проба какво ще даде. За съжаление единственото място където съм виждал складирана сгурия от топлоцентрала и да има свободен достъп беше много отдавна, в една промишлена зона в Русе, но дори това място вече не съществува, всичко е изринато и изхвърлено на сметището, а сметището е рекултивирано. Но то дори и да съществуваше, те там май не горят лигнити, а черни въглища от Украйна.

Сякаш по-опасни биха могли да бъдат радиоактивните аерозоли, които понякога се образуват при изгарянето на някои видове лигнитни въглища. Би трябвало да има филтри за улавянето им, но дали те са изправни, работят и имат 100% ефективност не винаги е съвсем ясно. Какво се случва с отпадъците от работата на тези филтри също е един интересен въпрос...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юни 26, 2019 12:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Е това звучи логично, но все пак сгурията за разлика от аерозолите е лесна за изследване. Не знам каква е динамиката на радионуклидите вътре в котела на топлоцентралата и вероятно голяма част от тях "отлитат" с дима, но подозирам че все пак немалка част остават в сгурията и би следвало да са "лесна" цел. Там би трябвало да са доста по-концентрирани, отколкото в самите лигнити, поне така предполагам де.
Сря Юни 26, 2019 1:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
Е това звучи логично, но все пак сгурията за разлика от аерозолите е лесна за изследване. Не знам каква е динамиката на радионуклидите вътре в котела на топлоцентралата и вероятно голяма част от тях "отлитат" с дима, но подозирам че все пак немалка част остават в сгурията и би следвало да са "лесна" цел. Там би трябвало да са доста по-концентрирани, отколкото в самите лигнити, поне така предполагам де.

Доколкото ми е известно, в насипищата "Староселец" и "Дряново" се съхраняват пепелина и гипс от сероочистките на ТЕЦ-овете в района. Предполагам, че достъпът до тях е ограничен.



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юни 26, 2019 1:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
За Гълъбово съм чувал някакви истории (митове?) че когато задуха вятър, прането простряно навън почернявало от пепелината, което вероятно означава че дори да е заградено, вероятно в непосредствена близост пак ще има откъде да се вземе нещо за пробата. Но знам ли. Като се замисля май никога не съм ходил точно по тези места, което трябва да се поправи някой ден.

Все пак, в района около София дали няма да се намери такова място също? ТЕЦ-ът в Перник гореше лигнити доколкото имам някакви спомени. Та може би в пернишко?
Сря Юни 26, 2019 9:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 565

Мнение Отговорете с цитат
Около стария ТЕЦ София не може ли да се изчовърка нещо?
Сря Юни 26, 2019 10:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
«Рудниците в комплекса "Мини Марица–изток" извозват пепелина от трите ТЕЦ-а в района /ТЕЦ–1, ТЕЦ–2 и ТЕЦ–3/. Те изхвърлят чрез хидротранспорт отпадъците от изгарянето на въглищата в сгуроотвали /така наречените – черни езера/, от където, след изсушаването им, те се изгребват, смесват се с откривката и се депонират в насипищата на рудниците. Тези сгуроотвали заемат площ от над 2400 декара. Мерките, които се вземат в момента против тяхното разпрашаване, са следните:
- ТЕЦ – 1 – покриване с геотекстил – от 20.06.2005
- ТЕЦ – 2 – покриване с геотекстил – от близо 3 години
- ТЕЦ – 3 – пръскане с разтвор по рецептура на основата на C200.»

Източник: Венцислав Баликов, Атанас Смилянов, Възможности за приложение на сгуропепелните отпадъци от ТЕЦ в отткритите рудници, Годишник на Минно-геооложкия университет, Том 48, Св. IІ, Добив и преработка на минерални суровини, 2005

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юни 26, 2019 2:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение ТЕЦ "Република" в Перник Отговорете с цитат
«Съществуват два сгуроотвала:
– "7-и септември" – експлоатира се от 1973 г.;
– "Кудин дол" – в него се депонира от 1982 г.»

Източник: Ради Ганев, Георги Годинячки, Даниел Николов, Приложение на пепелните отпадъци от ТЕЦ в строителни смеси, Лесовъдска мисъл, 2/2009 (3Cool

7-и септември: https://kade.si/#ghyb=15/2567748.93/5250087.35/0
Кудин дол: https://kade.si/#ghyb=15/2569750.62/5249709.94/0

Използваните въглища обаче са кафяви, а не лигнитни.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юни 26, 2019 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 38, 39, 40 ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 39 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov