ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 40, 41, 42 ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Що се отнася до злополуката във Фукушима, ето един доста подробен филм на IRSN, публикуван през 2013 г.:

Analysis by IRSN of the Fukushima Daiichi accident of March 2011

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Юли 02, 2019 11:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Остава да разберем каква е била валежната обстановка у нас на 1-2 май и 5-6 май 1986 г.
Дали НИМХ пазят записи от тогава?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 03, 2019 12:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
А на каква височина е бил радиоактивният облак, там мернах нещо за 1200 метра...дали заради това по високопланинските места имаме повече радиоцезий или просто по планините са валяли дъждове?

"The energy of the explosion propelled radioactive materials contained in the nuclear reactor core into the atmosphere, to altitudes of over 1200 metres."
Източник: Chernobyl 25 years on, IRSN, April 2011

В планините валежите са по-чести, по-продължителни и по-интензивни заради влиянието на релефа. Отмиването на атмосферата там е по-осезаемо. Освен това високата растителност (напр. гори) би могла да задържа и концентрира замърсителите.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юли 03, 2019 12:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
П.П виждал съм гръцка карта на почвените замърсявания с въпросния изотоп, и там ми се видя предимно по планините - южните склонове на Родопите и най-вече Олимп....

Предполагам тази карта: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=131897#131897
Или друга?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юли 03, 2019 12:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Остава да разберем каква е била валежната обстановка у нас на 1-2 май и 5-6 май 1986 г.
Дали НИМХ пазят записи от тогава?

Със сигурност имат, но достъпа може да не е лесен. А и наблюдателната им мрежа, особено в планините, никак не е гъста. Откровено казано бих разчитал повече на данни от ECWMF, макар и да не е ясно колко подробни биха били те за територията на България в онези години... Между другото, Югославия е била всред първите страни-членки на ECWMF, още през 1975 г. Турция и Гърция се присъединяват през 1976 г., Румъния -- през 2003 г., а България - едва през 2010 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Сря Юли 03, 2019 12:28 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Сря Юли 03, 2019 12:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Същата карта, да.
Сря Юли 03, 2019 12:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Radioactivity In Our Ocean: Fukushima & Its Impact On The Pacific



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юли 03, 2019 2:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Остава да разберем каква е била валежната обстановка у нас на 1-2 май и 5-6 май 1986 г.
Дали НИМХ пазят записи от тогава?



Мога да кажа каква беше валежната обстановка в с. Розино.
От 1 до 7 май валеше всеки ден не постоянно но по 3-4 пъти на денонощие.
Тогава бях на бригада за рози както писах в друга тема тук. Ставахме сутрин в 3 ч. вали дъжд - лягай и спи до 5 ставаш в пет няма валежи айде на автобусите и на розите, береш докато завали и край. Така беше до Гергьовден , че може би и до 10 - ти май.След това нямаше до края на месеца валежи щото си беряхме както трябва.
Друго си спомням тогава. Като беряхме розов цвят по листата и цвета имаше наслагвания като клей /мазен и/ или лепкав прах/ едно лепкаво такова,по ръцете ни се лепеше и трудно се махаше местните хорица казваха , че такова нещо не са виждали пък си бяха възрастни не е като да виждат рози сефте като нас. Следващите две години нямаше такова нещо по насажденията, та колко радиация съм погълнал и изял на закуска на къра с мръсните ръчички не знам.Но пък сигурно ще живея вечно Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy за да тормозя форума. Забравих да спомена, че всички пчели бяха почти измрели в околностите.
Сря Юли 03, 2019 9:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LBSF



Регистриран на: 07 Юли 2018
Мнения: 51

Мнение Отговорете с цитат
Това направо си беше реклама на чернобилската радиация. Надявам се, че бригадирското движение не Ви се е отразило негативно на здравето Smile
П.С. Мен също ме е мокрил този дъжд, но не съм забелязал да ми е повлиял отрицателно или положително Smile
(пчелите умират поради много и различни причини, не задължително да е свързано с печално известното събитие)
Сря Юли 03, 2019 9:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
И днешният дъжд се оказа слаба работа...абе и като стана въпрос за вода, някои знае ли как стои въпроса с минералните извори в България и в частност София? Чел съм че в Наречен има извор с богата на радон вода....
Сря Юли 03, 2019 11:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
На мен ми е интересна днешната авария в АЕЦ Козлодуй 6 блок. Вчера статия колко по-съвършена е нашата централа от рбмк, днес авария...
Чет Юли 04, 2019 12:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
И днешният дъжд се оказа слаба работа...абе и като стана въпрос за вода, някои знае ли как стои въпроса с минералните извори в България и в частност София? Чел съм че в Наречен има извор с богата на радон вода....

Не знам в Наречен, но в Стрелча е яко радонова или радиева. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy абе лекуват всичко Very Happy Very Happy
Чет Юли 04, 2019 9:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Иначе това по розите си го е имало от преди ядрената технология да бъде измислена. Просто са си такива, ако е по-сухо пръстите ти се налепват с нещо като катран. Също имат и някаква болест като ръжда, съответно и ефекта от нея е като ръжда... Не мисля че е било от радиацията. Но със сигурност сте поели доволно количество работейки на полето през този период. Вкъщи сме имали късмет, че баща ми е военен и веднага е казал на родата да карат на бутилирана вода и консерви. А и длъжността му е позволявала неограничени запаси... Леля ми точно тогава е била бременна и казва че е яла най-хубавите и големи марули и ягоди, после и страхотни картофи и тн... Има напълно здрави деца, те също имат напълно здрави деца... Може би водата е по-опасна тъй като се пие с години уж за минерална и лековита.
Чет Юли 04, 2019 9:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
баир_будала



Регистриран на: 22 Сеп 2012
Мнения: 252

Мнение още 5 ст. за радиациите Отговорете с цитат
Old
то за радияцията по розите и краставиците ,гледам се е заформила приказка
ма никой не казва колко е страшно да се живее в тухлена къща
щото казват -били излъчвали радиоактивност тухлите

_________________
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Пет Юли 05, 2019 5:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: още 5 ст. за радиациите Отговорете с цитат
баир_будала написа:
Old
то за радияцията по розите и краставиците ,гледам се е заформила приказка
ма никой не казва колко е страшно да се живее в тухлена къща
щото казват -били излъчвали радиоактивност тухлите

Не само тухлите -- и керемидите. Но не на всички къщи. От постоянно наблюдаваните -- най-много в Самоков, ала и там -- в рамките на допустимото.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Юли 05, 2019 5:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 40, 41, 42 ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 41 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov