ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 43, 44, 45 ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
philm



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 56
Местожителство: София / Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Andro написа:
Точно за това място става дума. Тунелът е бил осветен-на тавана на предверието личеше дървено клепе за лампа.
Скалите в района на реката са съвсем различни от витошките. Кафяво-черни с много пукнатини и отложения между тях. По откосите около пътя личеше и по-прясна дейност от багери, които бяха оформили една тераса .

Пътят е в учудващо добро състояние а свършва малко след въпросното място. Ако дейността не е носила пари или не е била военно-стратегическа то асфалт не би имало.

Започнати са и няколко разклонения на този път със сляп мост над реката.


Според един друг форум, това е било склад за взривове, които са се използвали за правенето на някакъв водопровод през 80-те. Реф: http://bg-draga.com/viewtopic.php?f=43&t=193&start=20
Пет Авг 02, 2019 9:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Съдържанието на филтъра се изсуши днес на слънцето и му взех спектър за два часа. Тъй като се оказа повече, отколкото контейнерчето може да побере, постъпих малко каруцарски, изсипах го в найлонов плик и го сложих в грозния замък.

В крайна сметка, оказа се само 0.8 CPS над фона вътре. Съответно и спектърът по нищо не се различава от този, който съм свикнал да виждам вътре:



Или ако издуем еквалайзера (нещо което се убедих че е лоша практика, защото макар че позволява визуално фотопиковете да изпъкнат, има навика да "замазва" съществуващи такива и да издава измамни несъществуващи):



Нищо необичайно - регистрира се калий-40 (идва от стаята и замъчето е неадекватна екранировка за високоенергийното му гама-лъчение). Няма и помен от уранови продукти.

Не знам защо при мен филтъра не дава почти никаква активност. След месец ще повторя експеримента за всеки случай.
Пет Авг 02, 2019 9:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
i80386



Регистриран на: 24 Яну 2019
Мнения: 17

Мнение Отговорете с цитат
Софийска ли е водата? За нея съм чел, че е с ниска минерализация. При мен измерването е от пловдивска вода - сондажна и доста твърда. Ще опитам със следващия филтър дали ще се повтори резултата, но този път ще изсуша пълнежа.
Съб Авг 03, 2019 1:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
i80386, би било интересно ако заедно с gwgw успеете да създадете организация, така че той да измери с неговия сцинтилатор някоя твоя проба.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Авг 03, 2019 3:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Да, софийска вода. С удоволствие бих измерил резултата от пловдивската, стига да имах проба.

Иначе ако не друго, лесно съхне, оказа се че един ден на терасата е предостатъчен.
Съб Авг 03, 2019 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
i80386



Регистриран на: 24 Яну 2019
Мнения: 17

Мнение Отговорете с цитат
gwgw, щом имаш желание, супер. Ще трябва да направи около месец филтъра и мога да ти изпратя пълнежа за изследване. Ще ти пиша на лични.
Съб Авг 03, 2019 8:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
А, за мен ще е радост, по-големият ми проблем не е с меренето така или иначе, а със събирането на интересни проби за мерене. До след месец надявам се и ще мога да кажа дори каква част от активността му е алфа, бета и гама лъчение, покрай гама спектъра. Единствено няма как да направим количествен анализ - колко бекерела на килограм филтърен материал има, това вече е сложна задача, прекалено сложна за любителска "мини-лаборатория", на този етап би било сложно дори в някакви ориентировъчни рамки да сложим нещата - така че ако примерно се окажат уранови продукти във филтъра, дори да знаем колко литра вода е изфилтрирана и какъв процент от радионуклидите се задържат от такъв филтър, няма как да знам дали във водата има уран над регулаторните прагове, ще знаем просто че има уранови продукти, но колко точно е сложна работа.

Единственият проблем е че няма да съм в България някъде от 23-24 август до 8 септември.
Съб Авг 03, 2019 8:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Още си пазя няколкото малки гранитени парчета, които си "набрах" до с. Долна Баня, не много далеч от Боровец - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=133190#133190

Днес реших да ги измеря в "грозния замък", но тъй като те бяха доста слабо-активни (около 3 CPS при фон от около 120-130 CPS) дори вътре не очаквах да имам ясни спектрални линии. Поради което този път пробвах с наклонностите на софтуера за "изваждане" на фоновото измерване от това на пробата. Измерих 2 часа фон и 2 часа проба и извадих фона. Получи се това:



При увеличаване на еквалайзера:



Оказва се че най-голям принос за леко повишената радиоактивност на гранита има калий-40. Но дали това е наистина така? От много скоро имам и алфа/бета/гама детектор за брояча, така че реших да измеря алфа+бета+гама, бета+гама и само гама (съответно използвайки лист хартия като екранировка за алфа лъчението и металното капаче на детектора като екранировка за алфа и бета). Резултатите:

Алфа+бета+гама:



Бета+гама:


Гама:


Очевидно е че има някаква алфа активност, но преобладаващата е бета активността. Гама активността на практика е на практика почти същата като фоновата (то и за гама сцинтилатора, 3 CPS на фона на 120 e нищо).

В това има доста логика - калий-40 претърпява бета разпад по принцип, а гама лъчението е "вторичен" процес в тази схема. Доколкото четох, бета активността при калий-40 е близо 10 пъти по-висока от гама активността. Разбира се, няма как да знаем точно колко чувствителен е детектора към отделните видове лъчение, но все пак и той отчита предимно бета активност.

Това казано, гранитите "набрани" оттам нямат (или почти нямат) уранови и ториеви примеси, зачатъчните фотопикове които видях преди са били част от фона (тогава нямах "грозен" замък). Активността им се дължи главно на радиоактивния калий очевидно.

Би било интересно най-накрая да попадна на гранити с повечко природен уран/торий. Да се надяваме този уикенд ще имам повече късмет с това.
Сря Авг 07, 2019 12:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Сравнително по-висока гама активност от павета съм забелязвал неколкократно тук:

http://safecast.org/tilemap/?y=42.64436&x=23.26589&z=17&l=0&m=2

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Авг 07, 2019 1:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Глася се да направя комерсиална почивка с домочадието в Банско и сигурно ще обиколя района за ден-два, вероятно Добринище и горе лифта. Може би там ще намеря нещо, макар че то гранити там май няма. Гледам на safecast на картата че има доста висока активност в непосредствена близост до хижата горе на лифта. Интересно от какво ли би било това. Дано да е хубаво времето, да са здрави чаветата и да сварим да се качим, ще взема разни проби от камъчета, почви, лишеи и мъхове Smile
Сря Авг 07, 2019 1:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Облъчени Отговорете с цитат
Хей, радиационно заинтересовани, ако искате в петък може да вкарам някой или нещо- човек или уред- в бившия уранов рудник в Бухово, в чиято утилизация скромно участвам.
Може да е интересно за някой. Има едни дървета с праскови колкото дини големи. Зърната на гроздето по асмите са като сливи ренглоти. А пък мъжките диви патици в езерото приличат на Торук Макто.
Сря Авг 07, 2019 5:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Облъчени Отговорете с цитат
tzezko написа:
Хей, радиационно заинтересовани, ако искате в петък може да вкарам някой или нещо- човек или уред- в бившия уранов рудник в Бухово, в чиято утилизация скромно участвам.
Може да е интересно за някой. Има едни дървета с праскови колкото дини големи. Зърната на гроздето по асмите са като сливи ренглоти. А пък мъжките диви патици в езерото приличат на Торук Макто.

Поканата за през деня ли е само? Питам заради друга уговорка за бягство от жегите, начеващо в петък вечер.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Авг 07, 2019 5:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Работно време Отговорете с цитат
Поради строг контрол може да се влиза само през деня с подходяща дегизировка- шофьор, чистач, товарач...
Иначе от жегите ние бягаме на Белмекен, палим си огънче, печем овчи пържоли, жулим ракия. При това добре облечени.
Сря Авг 07, 2019 5:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Аз бих се отзовал в петък през деня в ролята на наблюдател. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Авг 07, 2019 5:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Лесна е вашата, а аз трябва да подпирам бюрото в офиса Smile

P.S позволено ли е да се изнасят камъчета оттам за последвали измервания?
Сря Авг 07, 2019 7:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 43, 44, 45 ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 44 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov