ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 47, 48, 49 ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Да, с удоволствие.

Между другото това с черните пясъци е много интересно. Моите гръцки проби, едната от тях (точно тази до Сарти с цезиевите съмнения) също запази цвета си - е не е черна, но е тъмносива. Другите, които събрах от северното подножие на планината, всичките изсветляха и продобиха кафеникъв отенък. Чудно на какво ли се дължи това.
Пет Сеп 13, 2019 1:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
...ще трябва да се пазарува още олово рано или късно...

В една книга за ветроходство четох как в близкото минало един мераклия софиянец си е осигурил олово за кила на яхтата. Разбрал се някак с приятели автомонтьори да му събират и предоставят стари тежести за джанти. Smile

Мислил ли си да добавиш в екранировката и други материали освен олово? Например, попаднах на една идея да се използва слой от 3.2 mm thick FLEX BORON silicon sheets за защита от неутрони. На друго място пък препоръчват да се използват калай (с дебелина 3.5 mm) и мед (с дебелина 0.5 mm) за облицоване отвътре на оловния щит, с цел намаляване или дори пълно отстраняване на рентгеновите лъчи, образувани съответно в оловния и калаения слой.

Интересно би било също да провериш някак собствения шум на цялата постановка, например в някоя пещера.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Сеп 13, 2019 1:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Ами в момента е изградено от стоманен "скелет" от планки от Бриколаж, с оловни тежести за гмуркане и оловни сачми от Декатлон и това опаковано с алуминиева ламарина, пак от Бриколаж. Какво чудо са търговските вериги Smile В идеалният случай, трябваше да е чисто олово и слой мед отвътре, който да екранира от вторичните лъчения от оловния филтър. Но медната ламарина е доста скъпо удоволствие и стоманата и алуминия вършат все някаква работа Smile Или не вършат, всеки път когато меря нещо по-активно, около 90kev, имам един хубав XRF пик който предполагам е от оловните тежести. Ама какво да се прави. Мен най-вече опаковането в алуминиева ламарина ми е противната част от процеса по изграждане и надграждане, отвратителен материал за работа е това, оказа се неочаквано сложен за рязане и още толкова за "опаковане". Колко кръв съм загубил покрай това хаха.
Пет Сеп 13, 2019 1:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Благодарение на vedrin, разполагам с тази хубава голяма пробичка от едно място за което в тази тема е ставала дискусия преди време...



Цялата бутилка не мога да я измеря, та отсипах около 100 грама, в торбичката и в замъчето. Първо да кажа - този пясък е прилично радиоактивен. Активността на пробата се движи между 10 и 11 CPS, което на първо четене не звучи много, но и теглото на пробата е малко. Това е над 2 пъти по-активно от най-силно лъчащият гранит (при сходно голяма проба, около 100г), който съм тествал. Разбира се, това повдигна доста голям интерес към спектъра, какво толкова има в този пясък.

Та за огромно съжаление, 12-часовата проба отново е провалена заради температурния проблем, който очевидно изобщо не съм решил с "кожуха". Сега я повтарям. Но да речем последно преди да си легна бяха минали малко над 5 часа и измерването още не беше опорочено от температурното дрифтене, та имаме това след изваждане на фона към него момент:



С други думи красиво оформящ се типичен уранов спектър. "Радиевите пръстчета" (радиевия/урановия фотопик плюс трите най-големи такива на олово-214) се оформят добре, много типично за уранова проба - имаме големия фотопик на бисмут-214 на 609kev, както и по-малкия на 1120. В пясъкът има и калий очевидно. Торий изненадващо няма никакъв (то е малко трудно да се отличи, понеже спектралните му линии са близки до урановите, а резолюцията на спектрометъра не е прекрасна - но все пак торият щеше да се отличи по фотопиковете на актиния и талия, които отсъстват тук).

Като цяло, това е най-добрия уранов спектър който съм вземал досега, е не съм го взел още, както казах ми пропадна меренето и сега го повтарям. Нямам търпение да го видя по-изгладен и оформен след повече време мерене.

Това казано няма да призовавам никой да не ходи на този плаж, аз лично бих отишъл с интерес да го видя на живо. Но да лежа по пясъка или да ям отгоре каквото и да било нещо не ме блазни като идея.
Съб Сеп 14, 2019 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Заливът е много красив и част от него е добре защитено естествено пристанище.



Пробата взехме с Нина от северозападния край на плажната ивица, непосредствено до района на военноморската база "Атия".



LBSF, ако ти е интересно би могло да вземеш от gwgw някаква част от пясъка, за да го измериш с твоя спектрометър.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Сеп 14, 2019 2:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Само пишете, мисля само да си задържа някъде 1/5 от пясъка от научен интерес и бъдещи измервания при по-добри условия, всичко останало е налично за който прояви интерес Smile
Съб Сеп 14, 2019 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LBSF



Регистриран на: 07 Юли 2018
Мнения: 51

Мнение Отговорете с цитат
Съдейки по CPS -ите при ЕРФ, моя кристал е по-малък и едва ли ще мога да сваля по-детайлен спектър, освен това за екранировка използвам макара тинол 1кг. Анализатора влиза плътно в дупката, при което показанията падат четири пъти. Това обаче не е причина да не се пробва.
(gwgw, ще ти пиша на лични да се разберем ако е удобно)
Съб Сеп 14, 2019 11:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Моят кристал може да се окаже дори по-малък, 1.13 инча кубче (29x29x29мм). А екранировката ми не е много по-добра, може би дава възможност за мерене на по-обемни проби, но "намалява" фона само 5 пъти, което не е никак далеч от твоите 4.
Нед Сеп 15, 2019 12:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Известна светлина върху съдържаните в пясъка елементи, съединения и минерали хвърля това изследване:

Иван Сургучев, Златка Чернева, Илия Вергилов, Васка Георгиева, Петя Ботева. Геохимични данни за замърсения плажен пясък на залива Вромос, български черноморски бряг. БЪЛГАРСКО ГЕОЛОГИЧЕСКО ДРУЖЕСТВО, Национална конференция с международно участие "ГЕОНАУКИ 2011"

Ако се е случило така, че в пробата действително има значителен процент магнетит, би било сравнително лесно той да бъде отделен посредством прилагане на магнитно поле.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Сеп 15, 2019 1:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Ето и един 12-часов спектър, още не е изчистен като хората, но дава идея:


Нед Сеп 15, 2019 1:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Ей, не се обаждате за вромоския пясък!

Аз се върнах на гръцките проби. Това е гранитчето събрано по плажовете Вурвуру и Рафиди - те са скалисти и скалите са....гранит, очаквано. Гранитът е красив между другото, с много кварц вътре (някои образци имат железни примеси и са порозовели/почервенели в резултат). Активността е ниска, но сходна с тази на витошкия и рилския гранит - малко под 4 CPS. Понеже е съпоставим като маса с вромоския пясък който тествах, пясъкът отива почти 3 пъти по-активен.

Спектърът е само 4-часов, понеже тази вечер прозорецът пак ще е отворен и вече знам какво ще заваря утре Smile Но фотопиковете се открояват вече, просто са груби. Предимно уранов спектър, не изглежда като да има много торий, естествено картинката не е толкова ясно уранова и безториева както с Вромос. Родните гранити имат повечко торий като че ли. Макар че пък бисмут-214 на 609 си е размит в посока талий-208 на 583kev. За съжаление, само 4 часа не са достатъчни да се каже със сигурност.

Има и калий-40, което е доста очаквано в гранитите както се оказва, не съм виждал досега гранит без повишен калий-40. Мисля че е от фелдшпата вътре - в кварца калий няма, а за слюдата не знам, ама тя и без това не е много. Ама пък знам ли, както казах геологията и минералогията хич не ги разбирам...



П.П а иначе различаването на тория от урана в нискоактивна проба и не супер прекрасен спектър от NaI(Tl) детектор с не много прекрасна резолюзия не е толкова лесно особено като ги има и двете и никое не доминира ясно. Аз имам още доста да уча, но вече забелязвам някои "маркери" така да го кажем. Освен екстра фотопиковете които са специфични за урановите или ториевите продукти, има и още един момент, който според мен е добър начин да се различи лесно ако нещо доминира. Това са трите "радиеви" пръстчета от олово-214, за които за съжаление имаме много близки ториеви фотопикове, на олово-212 и актиний-228. В ториевият спектър обаче, първото "пръстче" (това на олово-212) е много силно ясно изразено за сметка на останалите 2. В урановия спектър, първото и третото са горе-долу еднакво големи, средното е по-малко, това идва от вероятностите да се излъчат гама фотони с такива енергии там според табличките. Ясно открояващ се ториев спектър имаха родните гранити от Банско и Витоша за които писах - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=134692#134692
Пон Сеп 16, 2019 11:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Всред всички наблюдавани от METER.AC места засега най-добре изразен и сравнително равномерен денонощен ход на гама фона установяваме в гр. Девин:



Максимумите са рано сутрин, минимумите -- надвечер.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Сеп 18, 2019 7:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
През последните дни наблюдаваме краткотрайни повишения на гама фона в с. Яна в отсъствието на валежи:

Код:
> select min(gamma_cpm),max(gamma_cpm),mean(gamma_cpm),stddev(gamma_cpm) from box where location = 'Yana'
name: box
time                 min max mean              stddev
----                 --- --- ----              ------
1970-01-01T00:00:00Z 26  49  35.71823340735258 2.8651074514906973
>


Най-значително е покачването на гама фона на 17-ти септември сутринта. Около 5 часа по-късно има и регистрирано нарастване на ФПЧ:



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Сеп 18, 2019 7:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
i80386



Регистриран на: 24 Яну 2019
Мнения: 17

Мнение Отговорете с цитат
В продължение на моите експерименти с филтрите за вода, измерих пробата с по-чувствителен сензор, руския Бета 1-1, резултатът е 0.27 uSv за токущо изваден от използвания филтър пълнеж, тоест същото като с китайската М4011 тръба. Понеже вече gwgw, ме насочи, че явно активността се дължи на радон във водата, реших да измеря пак след някой друг час. След 7:30 часа резултатът вече е 0.19 uSv, тоест съвсем малко над фона заедно с керамичния съд с пробата - 0.18uSv.

eastwest bank atm branches
Съб Сеп 21, 2019 9:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Да му се не види, преди няколко дни сменихме филтъра и забравих да го измеря непосредствено след това Sad

Но да, доста напомня на поведението на радоновите проби, които съм мерил тук - дъждовна вода, експеримента с балона и т.н. Дъждовната вода понякога има доволно висока активност, но много бързо спада. Повече от два часа вземане на спектър от такава проба е безсмислено - той както се "изглажда", така и фотопиковете спадат. Спектърът силно напомня уранов такъв - има бисмут-214 и олово-214, но го няма фотопикчето на радий-226/уран-235. В радоновите проби съм установявал и олово-210, същият изглеждаше като да присъства и във филтъра.

Това което е интересното обаче е как радонът се е озовал в питейната вода. Дали е от водоизточника, дали се е просмукал по някакъв начин през водопроводните тръби. Сега се сещам че когато аз разрязах филтъра и беше пресен, направих кратък опит от известно разстояние със спектрометъра, извън екранировката, дори споделих - оформяше се леко пика на бисмута и активността изглеждаше като да е малко по-висока. Впоследствие докато се сушеше, мерих с брояча и нямаше почти никаква разлика. Може би в софийската вода също има радон.
Съб Сеп 21, 2019 10:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 47, 48, 49 ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 48 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov