ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 54, 55, 56 ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Разполагам с протокол за радиационен контрол на прахообразния луминофорен пигмент, който е използван като добавка в материала на пластмасовата шайба по-горе. Ако някой се интересува бих могъл да му го предоставя.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Пон Ное 25, 2019 2:28 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Ное 25, 2019 12:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Питам се дали въпросният прахообразен пигмент би могъл да бъде Promethium(III) chloride? Доколкото схващам излъчва основно бета и много малко гама лъчи:

http://www.nucleide.org/DDEP_WG/Nuclides/Pm-147_tables.pdf

Интересно дали това ще може да бъде отчетено от гама спектрометър?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Ное 25, 2019 1:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Интересно все пак каква функция е изпълнявало. А иначе аз имам съмнения дали не е просто нещо с тритий и цинков сулфид - както са табелите за авариен изход в офис сградите, те също светят зеленикаво. В този случай обаче, гама спектрометърът няма да открие нищо - тритият е бета източник.
Пон Ное 25, 2019 1:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
bashtata спомена прах, а не газ -- затова се замислих за нещо различно от тритий. Но, наистина, само се опитвам да отгатна. Евентуално той би могъл да каже нещо повече ако знае.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Ное 25, 2019 1:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Ами и аз не знам нищо повече. Само го видях колко хубаво свети след осветяване и се сетих за произвежданите едно време (ама много отдавна) светещи мартенички и от чисто любопитство помолих за едно парченце да го предложа за мерене.
Пон Ное 25, 2019 1:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Ами ще го видим Smile

Трупам проби за спектри аз, в деня в който си издумках анализатора, буквално няколко часа по-късно пристигна една покупка, малко парче стопено на стъкло пясък от пустинята в Ню Мексико, където американците са взривили първата атомна бомба, така наречения синтетичен минерал "тринитит". Пристигна с някакъв сертификат за автентичност, на който нямам особена вяра, както и с принтиран спектър от HPGe спектрометър и анализ от доктор някой от нотингамския университет в UK за всеки изотоп там откъде се е пръкнал. Толкова нямах търпение да го проуча и толкова лош късмет само Smile Както и да е, шайбата е слагам преди това парченце и след това ще пиша и за него, обещавам. И на мен ми е интересно дали е истинско или менте.

П.П ето го и на външен вид:





С гайгеровия брояч това отчита доста ниска активност, но това е много хубаво в крайна сметка, SI-22G е чувствителен предимно към гама лъчение, а тринитита има доста ниска гама-активност, всъщност това ме кара да вярвам че е автентичен, ментетата им слагат америций от детектори за дим или парче уранова руда....те твърде вероятно карат гайгеровите броячи да цъкат повече, това им е целта де.


Последната промяна е направена от gwgw на Пон Ное 25, 2019 1:37 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Ное 25, 2019 1:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
С тези изострени пикове, ако са били надеждно измерени, ще е добро средство за проверка на твоето калибриране.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Ное 25, 2019 1:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
С тези изострени пикове, ако са били надеждно измерени, ще е добро средство за проверка на твоето калибриране.


Те при детекторите с хубава резолюция са си изострени...но иначе да де, аз точно затова го взех...защото имаше доста изписано по въпроса за активноста (Bq/g) на цезия в тринитита и мислех точно това да сверя, трябваше да се отчете приличен цезиев пик в моето грозно замъче...едно 10-15 бекерела цезиева активност от цезия очаквах, това щеше да лъсне добре и да се получи видимо хубав цезиев пик, но пусти му късмет, абе това глупостта е тежко наказание, много ме е яд каква тъпотия сътворих....ма какво да се прави. Чудно ми е все пак, като пристигне новия анализатор и го калибрирам като хората, взема си фона, дали от това ще лъсне нещо извън цезия и америция...след повече от 80 години, всичко е изфирясало вече. Ако се доловят фотопиковете на европия, продукт на неутронна активация от бомбата, би било супер, но ме съмнява само от грам и нещо. Иначе е доста забавен образец, от едната страна е гладък почти като стъкло, предполагам това е стояло отгоре като е гръмнало голямото "бум", от другата страна обаче е далеч по-грапаво с парченца камъни "вкопани" в образеца, подозирам че това е стояло на 1-2 сантиметра отдолу и не се е стопило достатъчно добре, резултатът е видим. Не знам на какво разстояние от взрива е произведено това, но и не мога да си представя катаклизъма довел до това, изглежда малко страшно. Никак не искам да си представям нещо такова примерно в София.
Пон Ное 25, 2019 1:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Сдобихме се в миналите дни с един корейски сензор за радон -- RD200M. Първите резултати от кратко пробно измерване в сградата на някогашно селско училище се оказват доста тревожни:



Обхватът на сензора по спецификация е до около 3700 Bq/m3. Това би трябвало да обяснява графиката в частта ѝ между 3:20 и 9:10 ч. местно време.

С решение №55 от 1 февруари 2018 г., Министерският съвет е приел "Стратегия за намаляване на риска от облъчване от радон 2018 - 2027 г." и "Национален план за действие за намаляване на риска от облъчване от Радон 2018 - 2022 г.".

Някои избрани части от стратегията:
  • "Директива 2013/59/Евратом изисква държавите членки да установят национални референтни нива на концентрациите на радон в закрити помещения, като същите да не превишават 300 Bq/m3. Това изискване трябва да бъде транспонирано в националното законодателство до 6 февруари 2018 г. Въвеждането на Директива 2013/59/Евратом в националното законодателство ще определи референтно ниво за средногодишна обемна активност във въздуха от 300 Bq/m3 за лица от населението и работещите.
  • Досега у нас са извършвани измервания на концентрациите на радон и дъщерните му продукти в сгради от Националния център по радиобиология и радиационна защита – МЗ, Изпълнителната агенция по околна среда – МОСВ и СУ „Св. Климент Охридски”. Измерванията обхващат някои по-големи градове, с установена повишена честота на белодробен рак (например гр. Раковски), както и населени места повлияни от бившата уранодобивна промишленост. Изследванията не са системни и не показват цялостната картина на облъчване на българското население. Тя може да бъде постигната само с провеждане на национални проучвания. В голям брой страни в света национални проучвания са започнали да се извършват още през 1980 г. и те са станали база за развитие на стратегията за превенция на рак на белия дроб. В България досега е проведено национално проучване за концентрацията на радон в жилища в рамките на Националната програма за намаляване въздействието на радон в сгради върху здравето на българското население 2013-2017 г., приета с Решение № на Министерския съвет № 537 от 12.09.2013 г.
  • Пасивни (кумулативни) измервания за продължителен период от време в произволно избрани жилищни сгради са направени от Национален център по радиобиология и радиационна защита – МЗ и СУ „Св. Климент Охридски” в населените места: с. Елешница, гр. Раковски, Сливен-вилна зона, с. Бачково. Максималната регистрирана стойност е до 4500 Bq/m3 (с. Бачково). Резултатите потвърждават предположението, че съществена част от жилищни сгради в райони с повишен радиационен риск могат да бъдат с концентрация на радон във въздух около или над препоръчителните нива.
  • Проведено през 2010 г. от НЦРРЗ измерване на концентрацията на радон в детски градини в София показа, че в 82% от случаите резултатите са под референтните нива. Едва 7% от измерванията показват високи стойности в сградите.
  • В периода октомври 2011 - май 2012 по проект на МААЕ, беше проведено от НЦРРЗ пилотно проучване на концентрацията на радон в жилища в четири области: София-град, София, Пловдив и Варна. Установени бяха концентрации на радон между 20 и 3560 Bq/m3. [...] Средната геометрична стойност определена при това проучване е: за Пловдив – 137 Bq/m3; за София - 78 Bq/m3; за Софийска област - 111 Bq/m3 и за Варна - 80 Bq/m3. Важно е да се отбележи, че резултатите от това проучване показват не висок процент на жилища над референтното ниво от 300 Bq/m3 (София – 3%; Софийска област - 9%; Пловдив - 14%; Варна – 5%)."

Интерес представлява и Наредба № РД-02-20-1 от 2019 г. за техническите изисквания към сградите за защита от радон (обн., ДВ, бр. 33 от 2019 г., в сила от 20.07.2019 г.). Според нея "съществуващите сгради с потенциално завишена концентрация на радон се класифицират в три групи:
1. група А – сгради с измерена на място обемна концентрация на радон във въздуха в закрити помещения в границите: 300 Bq/m3 < ОКРЗП ≤ 500 Bq/m3;
2. група Б – сгради с измерена на място обемна концентрация на радон във въздуха в закрити помещения в границите: 501 Bq/m3 < ОКРЗП ≤ 1000 Bq/m3;
3. група В – сгради с измерена на място обемна концентрация на радон във въздуха в закрити помещения над 1000 Bq/m3."


За всяка от гореспоменатите групи сгради са посочени и приложимите мерки за намаляване на обемната концентрация на радон във въздуха и начините за проверка на ефективността на тези мерки.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Дек 06, 2019 7:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Това е невероятно много, чак съмнително. Не мога да повярвам че такива стойности се измерват не в уранов рудник, ами в обществена сграда.

Между другото като пушач (макар и не на "истински" цигари) съм чел че радона повишава в пъти риска от рак на белия дроб и винаги съм си мислил че това е заради някаква "синергия" между химическите съединения в дима и радона. Бях учуден да разбера че причината е всъщност съвсем различна, продуктите от радоновия разпад имали навика да се "закрепват" за финните сажди от дима по същия начин по който го правят за балона в прословутия експеримент с радоновия балон. Което означава всъщност че пушенето в затворени помещения е доста вредна идея, пушенето в такива е в пъти по-вредно, отколкото да излизаш отвън да пушиш и после вътре да дишаш радона.
Пет Дек 06, 2019 11:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pirx



Регистриран на: 12 Ное 2018
Мнения: 58

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
Това е невероятно много, чак съмнително. Не мога да повярвам че такива стойности се измерват не в уранов рудник, ами в обществена сграда.

Между другото като пушач (макар и не на "истински" цигари) съм чел че радона повишава в пъти риска от рак на белия дроб и винаги съм си мислил че това е заради някаква "синергия" между химическите съединения в дима и радона. Бях учуден да разбера че причината е всъщност съвсем различна, продуктите от радоновия разпад имали навика да се "закрепват" за финните сажди от дима по същия начин по който го правят за балона в прословутия експеримент с радоновия балон. Което означава всъщност че пушенето в затворени помещения е доста вредна идея, пушенето в такива е в пъти по-вредно, отколкото да излизаш отвън да пушиш и после вътре да дишаш радона.


Изглеждат наистина доста високи, но не е ясно с какво и върху какво е строено и каква замазка има в мазето (пример, материал с високо съръжание на РА елементи,, строеж върху гранит или гранитни основи и т.н.).

Да точно разпадните му продукти правят белята, поне това все още си спомням от лекциите на Добри Пресиянов във ФзФ. Самият радон е еинертен газ, минава и заминава през белите дробове, но разпадните му продукти се захеащат за аерозолите във въздуха и артисват. Затова проветряване и никкаво пушене вътре.
Пон Дек 09, 2019 10:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ksx



Регистриран на: 26 Окт 2014
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, благодаря за интереса.

Действително много стряскащи измервания. Става дума за измерване на 5 мм. от пода, който е от ламиниран паркет, замаска, цимент и вече надолу земята. Като ниво може би е около 10-20 см. под повърхността, не е много дълбоко. Аз си обяснявам че радона се е натрупал в продължение на около 10 дена, когато нямаше никой в къщата. Когато започнах експеримента не съм провертявал, но все пак е изтекъл навън, извън стаята докато съм влизал, след това обаче в продължение на нощта отново се е вдигнал. Тук става дума за първо измерване, което със сигурност ще трябва да повторим за да претендираме за някаква представителност.

Прилагам снимка от самото мерене: https://web.uni-plovdiv.net/ksx/temp/radon-sarnegor.jpg

Ако имате идеи за други измервания с друг сценарий - пишете.
Пон Дек 09, 2019 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Геоложката карта на района (Сърнегор се намира na ~7.4 км СИ от Стрелци, в подножието на Сърнена Средна гора; снимката е и връзка към версия с пълна разделителна способност):



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Дек 09, 2019 5:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Ако правилно разчитам геоложката карта (не съм специалист), повърхностния слой се състои от пролувиални образувания-наносни конуси (валуни, чакъли, пясъци), а под него са установени мигматизирани ивичести и очни гнайси, гнайсошисти и амфиболити. Освен това в района на селото се кръстосват два погребани разлома, а в планината над него -- няколко установени разлома в гранити и гранитоиди.

Попаднах и на една статия, в която са съобщени резултати от измервания на концентрацията на радон в почвите у нас, както и е дадено описание на метода, по който те са били извършени. Най-високи концентрации на радон в почвата (~52 kBq/m3) са били измерени в Елешница и Пловдив, съответно през август 2008 г. и май 2009 г. Всред останалите изследвани места установената концентрация на радон в почвата е подобна единствено в Черноморец (~50 kBq/m3) и по-точно в СИ край на плаж Вромос (измерване от май 2011 г.). Ще цитирам и две изречения от същата статия в свободен превод на български език:

"Очаквано бяха установени високи стойности в гранит и гнайс & гранит, които по принцип се дължат на повишеното съдържание на радий в гранитите. Високите стойности в пясък, свързани с неговата висока пропускливост, показват взаимовръзката между съдържанието на радий в почвата и скалните пластове под нея."

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Дек 09, 2019 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Ако това помага, в инструкциите за употреба на моя радонов детектор имаше долуизброените изисквания:

* уредът да не е изложен на пряка слънчева светлина и да е разположен на сухо място
* да е разположен на поне 50см от пода
* да е разположен на поне 150см от най-близката врата/прозорец/вентилационен отвор/аспиратор
* да не бъде местен по време на измерването.

Не знам доколко това е валидно и за вашия уред обаче.
Вто Дек 10, 2019 12:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 54, 55, 56 ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 55 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov