ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 56, 57, 58 ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Бавно и славно ще го вкарам в употреба аз Smile

Апропо забравих да спомена, активността на това мъничко камъче преживяло ядрен взрив е....ами нищожна, 1.1 CPS. Спрямо някъде 130-140 CPS фонова извън замъчето, човек може да се сдобие с идея колко нищожно е това, то и затова спектрите са такива грозни, трябва им поне 24 часа според мен за да се поизгладят. Но цезиевият пик си личи доста добре де. Сега слагам първата проба от Банско, след 12 часа би трябвало да имаме резултати.
Пон Дек 23, 2019 11:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
...1 килограм от този стопен от бомбата пясък би имал активност от почти 5720 бекерела за цезий-137. Това е доста над всичко наръсено с чернобилски дъждец в България най-вероятно (възможно е и все пак да греша, но от това което съм чел, не съм виждал такива стойности някъде някога измерени в български проби, срещал съм да се споменава на места над 1000-2000 все пак)...

Може би тук е подходящото място да споменем тази статия:

Cs-137 distribution in forest floor and surface soil layers from two mountainous regions in Bulgaria

Описани са резултати от изследвания на активността на Cs-137 в почви от няколко места в Югозападна Рила (287.9 - 827.1 Bq/kg) и Централен Балкан (85.7 - 2543 Bq/kg). Най-високата активност на Cs-137 всред изследваните места е установена в Централен Балкан, в залесен с обикновен смърч район с надморска височина 1420 m, разположен на склон със западно изложение и наклон 12 градуса. Дърветата са били 35-годишни в момента на изследването, т.е. са били засадени в началото на 70-те. В повечето разгледани случаи Cs-137 се намира в повърхностния почвен слой с дълбочина до 5 cm. Посочено е също, че, цитирам, "северните склонове на Централен Балкан са много силно замърсени с Cs-137".

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Дек 24, 2019 12:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Първа проба - заслонче на черен път от Банско за Добринище, разклон за св. Никола:





Цезий няма, има ториеви продукти (олово-212, актиний-228, талий-208). На Theremino MCA където е изваден фона съм оставил америций-241 главно с идеята да покажа че това не е америций-241, някаква рентгенова флуоресценция е най-вероятно, логично би било от оловната екранировка, но пък е с по-ниска енергия, все пак мисля че е от екранировката, но калибрацията при ниските енергии е лоша.

Има и калий-40, което е съвсем нормално за почва. Пробата е 51 грама, не е цялата, отстраних 2-3 по-едри камъчета вътре и оставих само почвата и дребен чакъл.

Гама активността е 2.7 CPS в крайна сметка. Според мен главно от ториеви продукти. Възможно е да има и естествен уран, но когато е толкова малко, фотопиковете на урановите продукти винаги се размиват с тези на ториевите, поради недобрата резолюция на детектора. Все пак, талий-208 говори в посока че това са ториеви неща. Апропо в пробите които съм вземал от Банско, винаги имаше забележимо много торий, особено по гранитчетата, така че не е никак странно, явно си има торий там прилично по тези чукари пирински.
Вто Дек 24, 2019 3:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Втора проба, малко по-ниско. Пробата е по-голяма (164г) и съответно с доста по-голяма активност (5.3 CPS).

Много сходна картинка, отчетливо ториев спектър:



(логаритмична скала):



Имаме сходно на горната проба ториеви продукти - олово-212, талий-208 и актиний-228. Както и калий-40.

Тук обаче има и една голяма мистерия, която вероятно ще остане неизяснена:



Точно там е фотопика на уран-235 и радий-226, двете са толкова близко че са проблем дори с HPGe да се различат един от друг. Радият е продукт на урановата верига на разпад.

Силно убеден съм обаче че това не е радий - защото ако беше радий, то щеше да има и продукти от радиевия разпад, спектърът щеше да има радиевите "пръстчета" и бисмут-214, но нищо такова няма. Радият не живее кратко, но не живее и толкова дълго и твърде скоро продуктите от разпада му ще станат в количества такива че да се отразят на спектъра.

Уран....единственият вариант е ако това е уран добит от руда, изолиран и пречистен (включително от продуктите на разпада си) и после подхвърлен отново, уранът вече живее дълго и докато да се появи там и радия и останалите уранови продукти, ще мине доста време. Ама пък кой ще подхвърли там уран, това са простотии. Та мистерия е този фотопик там. Каква е истинската причина, аз не знам. Съвпада с урана/радия, но силно се съмнявам да е уран/радий. Възможно е да е някакъв странен ефект в постановката, сумарен пик от два такива примерно (но не ми се връзва нещо). При всички случаи, странна работа.
Сря Дек 25, 2019 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Едно приятно по съдържание и дължина четиво в 3 части, като за поредица от празнични дни:

Дозиметр для Серёжи. Часть I. Polimaster — Охотники за нуклидом

Дозиметр для Серёжи. Часть II. «столетние трубки» vs мирный атом

Дозиметр для Серёжи. Часть III. Народный радиометр

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Дек 25, 2019 2:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
LBSF



Регистриран на: 07 Юли 2018
Мнения: 51

Мнение Фукусима. О чем молчат японцы. Отговорете с цитат
https://www.youtube.com/watch?v=-AJKbWlRD3g
Нед Яну 05, 2020 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LBSF



Регистриран на: 07 Юли 2018
Мнения: 51

Мнение АВАРИЯ НА АЭС ТРИ-МАЙЛ-АЙЛЕНД Отговорете с цитат
https://www.youtube.com/watch?v=E__pLkt4-jA
Нед Яну 05, 2020 7:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LBSF



Регистриран на: 07 Юли 2018
Мнения: 51

Мнение ЯДЕРНАЯ АВАРИЯ В УИНДСКЕЙЛЕ Отговорете с цитат
https://www.youtube.com/watch?v=n3H9kFCC_Ls
Нед Яну 05, 2020 7:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: ЯДЕРНАЯ АВАРИЯ В УИНДСКЕЙЛЕ Отговорете с цитат
LBSF написа:
https://www.youtube.com/watch?v=E__pLkt4-jA

LBSF написа:
https://www.youtube.com/watch?v=n3H9kFCC_Ls

За Родину - за Сталину!
Давайте, товарищ Матросов - на амбразуре Tooth

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Яну 05, 2020 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LBSF



Регистриран на: 07 Юли 2018
Мнения: 51

Мнение РАДИАЦИОННАЯ АВАРИЯ В БУХТЕ ЧАЖМА Отговорете с цитат
https://www.youtube.com/watch?v=3XrWa4D7u8s
Пон Яну 06, 2020 12:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Вр. Ореляк Отговорете с цитат
Преди време bashtata сподели с мен наблюдението си, че Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама - фон, състояща се от 26 наблюдателни станции, (почти) винаги отчита най-висок фон на вр. Ореляк в Пирин. Дойде време да разходим и bGeigieNano-то там. С известна изненада установихме, че в непосредствена близост до основата на ретранслаторната кула нашият уред отчита необичайно ниски стойности не само за това място, а изобщо за тази надморска височина в нашенските планини. Трябва да уточня, че снежната покривка бе много оскъдна, почти липсваща:







Прилагам по-долу данните от ИАОС за събота, 4 януари 2020 г., както и резултатите от нашето измерване:



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Яну 06, 2020 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Днес радонметъра счупи всички досегашни рекорди и изкара 73bq/m3 среднодневна стойност. Жена ми взе да ми пили на главата че съм имал "радиоактивен камънак" и прочее, ма аз нямам такъв и това е голяма мистерия, през повечето време, показанията са около 25-30, средната стойност откакто измервам е 27, чудно ми е при вас случайно да се установявали някакви превишения тези дни?
Съб Яну 11, 2020 8:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
Днес радонметъра счупи всички досегашни рекорди и изкара 73bq/m3 среднодневна стойност. Жена ми взе да ми пили на главата че съм имал "радиоактивен камънак" и прочее, ма аз нямам такъв и това е голяма мистерия, през повечето време, показанията са около 25-30, средната стойност откакто измервам е 27, чудно ми е при вас случайно да се установявали някакви превишения тези дни?

В Сърнегор динамиката е голяма не само през последните дни:

https://meter.ac/gs/radon/sarnegor-191221/history.html

Оказва се, че даните от СБМ-20 в същото помещение (синята графика) са в доста добра връзка с тези от RD200M. Зелената графика е с данни от друга СБМ-20 в съседство, екранирана с увит около нея оловен лист. Днес заложихме и друг експеримент с вкопан в земята и захлупен с пластмасови кофи стандартен нод (извън сградата), в който също един от датчиците е СБМ-20:

https://meter.ac/gs/nodes/N201/history.html

Бях забелязъл по-голяма динамика в показанията на СБМ-20 в с. Яна в периода 2-4 януари, но не сме изяснили причината:

https://meter.ac/gs/nodes/N126/history.html

За жалост не получаваме данни от тази станция през последните дни...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Яну 12, 2020 12:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Среднодневното за последните 24 часа сега е само 15bq/m3, луда работа, чак такива вариации за толкова кратък период не бях виждал тук...
Нед Яну 12, 2020 3:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
Днес радонметъра счупи всички досегашни рекорди и изкара 73bq/m3 среднодневна стойност. Жена ми взе да ми пили на главата че съм имал "радиоактивен камънак" и прочее, ма аз нямам такъв и това е голяма мистерия, през повечето време, показанията са около 25-30, средната стойност откакто измервам е 27, чудно ми е при вас случайно да се установявали някакви превишения тези дни?

Да си си носил минерална вода от някое препоръчвано изворче?
Пон Яну 13, 2020 4:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 56, 57, 58 ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 57 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov