ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 57, 58, 59 ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
bashtata написа:
gwgw написа:
Днес радонметъра счупи всички досегашни рекорди и изкара 73bq/m3 среднодневна стойност. Жена ми взе да ми пили на главата че съм имал "радиоактивен камънак" и прочее, ма аз нямам такъв и това е голяма мистерия, през повечето време, показанията са около 25-30, средната стойност откакто измервам е 27, чудно ми е при вас случайно да се установявали някакви превишения тези дни?

Да си си носил минерална вода от някое препоръчвано изворче?



Ммммне. Абе странна работа.
Пон Яну 13, 2020 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
bashtata написа:
gwgw написа:
Днес радонметъра счупи всички досегашни рекорди и изкара 73bq/m3 среднодневна стойност. Жена ми взе да ми пили на главата че съм имал "радиоактивен камънак" и прочее, ма аз нямам такъв и това е голяма мистерия, през повечето време, показанията са около 25-30, средната стойност откакто измервам е 27, чудно ми е при вас случайно да се установявали някакви превишения тези дни?

Да си си носил минерална вода от някое препоръчвано изворче?



Ммммне. Абе странна работа.


Погледнах страницата на БЕО Мусала http://beo-db.inrne.bas.bg/moussala/main.php?action=all и ми прави впечатление сериозно превишение около тази дата на няколко уреда (CLAP и nephelometar) за чиито показания не мога да кажа какво показват, но за мюонния и СЕВАН-а неутронната част могат да се доберат до София. Гамата и на Liulin i na IGS421 и на meter.ac също са се покачили по това време. Ако някой може да разкрие, какво мерят тези уреди... Хубаво е да се огледат данните на геофизиката и да се търси някакво съобщение от извънземните.
Сря Яну 15, 2020 11:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw, ползвате ли уреди на природен газ у дома?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Яну 15, 2020 1:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Не. Има централно парно, ма ме съмнява да има нещо общо.
Сря Яну 15, 2020 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
В името на тази нишка, ще си позволя да препоръчам януарския брой на сп. "Осем", чиято основна тема е радона:

https://tinyurl.com/rlrtzg4

Днес случайно забелязах корицата из софийските улици и рекох да го купя. На радона са посветени 20 страници, в които освен добре известни обстоятелства има и някои зрънца, които не бях срещал другаде, въпреки интереса ми към темата.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Яну 21, 2020 10:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Офис на последен етаж в сграда, радон там? Доста странно начало...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Яну 21, 2020 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
gwgw Моля сподели какъв и откъде си купи уред за радона и имаш ли сравнение с други прибори.
Чет Яну 23, 2020 9:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Това трябва да е: https://www.airthings.com/home

Нямам други радондетектори, така че няма как да имам сравнение за съжаление...
Чет Яну 23, 2020 8:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Сдобих се днес с AirThings Wave на половин цена (240 лв.), тъй като беше последен брой, който свалиха от витрината. Уредът е норвежка разработка в тунизийско изпълнение. Сензорът за радон представлява пасивна дифузионна камера с все още неизвестен за мен модел PIN фотодиод. Съдейки по спецификациите, същият сензор за радон се използва и в тези уреди:

Датчикът за температура и влажност е Si7020-A20-GMR. Вграден е и сензор за жестове SI1153-AA00-GMR. Комуникацията през BlueTooth на разстояние до 70 m при пряка видимост се осъществява посредством 5969А-1002 SoC модул. Захранването е от две AA (LR6) батерии с живот до 5 години. Вградената памет е достатъчна за съхраняване на данни от ежечасни доклади с измервания за две години назад. При свързване със смартфон или Raspberry Pi се прехвърлят всички натрупани до момента данни и те могат да бъдат визуализирани локално там или другаде, включително и в онлайн платформата на AirThings. Повече подробности за комуникацията на Wave с Малинки има тук:

https://www.airthings.com/blog/us/raspberry-pi
https://github.com/Airthings/wave-reader

Успешно обнових firmware-a на устройството до последна версия.

Първите ненулеви стойности за концентрацията на радон получих след 5 часа работа на устройството.

Kарта с анонимизирани средномесечни стойности на концентрацията на радон за райони с площ от по няколко стотин кадратни километра е достъпна тук:

https://www.radonmap.com/

Измерванията са направени и публикувани от потребители на AirThings устройства и непрекъснато биват обновявани и допълвани, донейде подобно на Safecast инициативата.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Яну 24, 2020 1:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 565

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
тъй като беше последен брой, който свалиха от витрината.

Това в кой магазин е?

Цитат:
Уредът е норвежка разработка в тунизийско изпълнение.

Горното как да го разбираме?
Пет Яну 24, 2020 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:
Цитат:
тъй като беше последен брой, който свалиха от витрината.

Това в кой магазин е?

https://kirov-high-end.bg/

Митак написа:
Цитат:
Уредът е норвежка разработка в тунизийско изпълнение.

Горното как да го разбираме?

Буквално:



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Яну 24, 2020 2:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Арменските ловци на космически лъчи

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Яну 24, 2020 10:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря GWGW

vedrin написа:
Митак написа:
Цитат:
тъй като беше последен брой, който свалиха от витрината.

Това в кой магазин е?

https://kirov-high-end.bg/

Митак написа:
Цитат:
Уредът е норвежка разработка в тунизийско изпълнение.

Горното как да го разбираме?

Буквално:



Ведрин, имаш си или някой могъщ ангел хранител, или добър дух, готов да изпълни всяко твое желание , или връзка с извънземните за да ти изпратят такъв коледен подарък точно когато си се потопил в радонови мисли. Много ти завиждам и се чудя с какво да те заинтересувам та да си получиш веднага извънземното съобщение и прибор от обичащия те дух.
Сега сериозно: само на тези батерии от снимката ли разчита прибора?
И ще е много интересно да съберете прибора на GWGW и твоя за една седмица на едно и също място в ниска концентрация на радон.
Съб Яну 25, 2020 12:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Имам силни съмнения че ще дадат много сходни резултати - понеже са на един и същ производител и както каза Ведрин - и с един и същ сензор. Вярно изглеждат много различно ама...моят си беше малко минавка дори, предвид че не може да логва на PC, но пък жената държеше да има дисплей и ей на.

А иначе радоновите продукти във въздуха могат да се видят дори на спектрометъра, слабо във фона от стаята, но много по-ясно при експеримента с балона. Преди време споменах и за дъждовната вода, ако се уцели правилния дъжд, фотопиковете на радоновите продукти са направо плашещо високи. Лошото на радоновите спектри е че никога не изглеждат "красиви" и "изгладени", защото продуктите на радоновия разпад не живеят дълго. Първите 1-2 часа ги има, но след 5-6 часа почти ги няма, а след 12 часа направо никакви ги няма.
Съб Яну 25, 2020 1:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Арменските ловци на космически лъчи

Снимките са чудесни и абсолютно достоверни.Този фотограф е по-късметлия и от Ведрин с прибора за радона. На първата снимка в далечината се вижда връх Арарат, който според 100% от арменците ЗАСЕГА Е В ТУРЦИЯ, където би трябвало да се намира Ноевия ковчег. Два пъти по три месеца съм бил точно на тази станция и нито веднъж не съм го видял (от облаци и мъгла, а и работата ми беше повече под земята), камо ли да го снимам. А тези къщички вдигнати над земята през зимата са под снега (повече от 5 метра ненавято). Придвижването зимата става по подземни тунели. Това, което се вижда отгоре го има и в изкуствено подземие 100 метра под повърхността и някои от по-яките и нахални космическите частици успяват да се промушат и регистрират под земята.
Съб Яну 25, 2020 1:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 57, 58, 59 ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 58 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov