ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 62, 63, 64 ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Източникът може да е локален.

Да, възможно е, наистина.

Все пак, след като вече отминаха пожарите, за пълнота прилагам и тримесечната графика от датчика в Таганрог:


Източник: https://radmon.org/radmon.php?function=showuserpage&user=cronyx

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Май 26, 2020 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
IRSN е публикувал на 5 май 2020 г. нов (пети) бюлетин за обстановката около Чернобилската АЕЦ. Според този бюлетин дъждовете на 2 май 2020 г. са помогнали за окончателното потушаване на всички огнища. Това е потвърдено от първата спътникова снимка без видими огнища, направена на 4 май 2020 г.

Цитирани са данни на украинския хидрометеорологичен институт, според които в периода между 2 април и 20 април пожарите са обхванали общо 800 кв. км площ, от които 65 кв. км в непосредствена близост до централата.


Обобщена карта на всички огнища в периода от 01.04.2020 г. до 01.05.2020 г. Източник: Note d’information n°5, le 5 mai 2020, IRSN


Обемна активност на Cs-137 във въздуха във Франция. Източник: Note d’information n°5, le 5 mai 2020, IRSN

Според оценката на IRSN подчертаните стойности в горната таблица надхвърлят обичайния фон за съответното място и сезон.

Към бюлетина са приложени и данни от измервания за обемната активност на Cs-137 във въздуха в други страни -- Гърция, Норвегия, Украйна, и Чехия. Липсват данни от България. Най-близкото място, за което има данни е Солун:
  • 11.04.2020 г. -- 13.04.2020 г.: 20 μBq/m3
  • 14.04.2020 г. -- 16.04.2020 г.: 8 μBq/m3
  • 20.04.2020 г. -- 22.04.2020 г.: 6 μBq/m3
  • 23.04.2020 г. -- 24.04.2020 г.: 8 μBq/m3

Отчетените стойности в Норвегия и Чехия са няколко пъти по-ниски. Най-високите измерени стойности са в Украйна:
  • на 13.04.2020 г. в района около централата: 180000 μBq/m3
  • на 12.04.2020 г. в Korogodske forestry, sq.11: 43000 μBq/m3

Обновеният модел на IRSN за разпространението на Cs-137 в атмосферата за периода от 2 до 30.04.2020 г. е достъпен тук:

https://youtu.be/eiHvBtb71Xc

Общото количество изхвърлен в атмосферата Cs-137 през този период е оценeно на 700 GBq, като по-голямата част от него (625 GBq) е в периода между 2 и 24.04.2020 г. На 25-27.04.2020 г. количеството е оценено на 20 GBq на денонощие, за 28-30.04.2020 г. -- 5 GBq на денонощие.

Данните за Sr-90 от измервания в Украйна сочат около 4 пъти по-ниска обемна активнoст във въздуха в сравнение с Cs-137.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Вто Май 26, 2020 10:14 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Май 26, 2020 7:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
BatouSan написа:
Нещо ново от мен, от разходката ми до Сливен Wink) Ще качвам още в канала, та ако искате се абонирайте.

https://www.youtube.com/watch?v=bjmAhQBTwDk


Това май се води аутунит. Красиво камъче е определено, но и доста силно радиоактивно. За справка, преди няколко месеца се продаваше в olx едно такова парченце, е по-чистозелено. Достраша ме да си го взема, случайно да не вдигне радона в стаята (глупости).
Вто Май 26, 2020 10:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BatouSan



Регистриран на: 04 Дек 2018
Мнения: 12

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
BatouSan написа:
Нещо ново от мен, от разходката ми до Сливен Wink) Ще качвам още в канала, та ако искате се абонирайте.

https://www.youtube.com/watch?v=bjmAhQBTwDk


Това май се води аутунит. Красиво камъче е определено, но и доста силно радиоактивно. За справка, преди няколко месеца се продаваше в olx едно такова парченце, е по-чистозелено. Достраша ме да си го взема, случайно да не вдигне радона в стаята (глупости).


След дълго проучване, мисля че скаличките са Торбернит. Даже намерих снимка на подобен от Бухово. За справка ето - https://lh5.googleusercontent.com/proxy/50qw5_jwLeyok-7JHFsSRrAD-OCoptwVfPfsTTm7jg2TILZh9MWQkJc8aWdzXsiJ4yWBC1IqiMsQ0wFWczp6 . Замерил съм само бета и гама, скоро ще се сдобия и с алфа дозиметър и ще видя какво ще покаже.
Сря Май 27, 2020 3:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Възможно е. Всъщност, доколкото чета е лесно да се установи с UV фенерче - ако флуоресцира, значи е аутунит, ако не - значи торбенит.
Сря Май 27, 2020 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
NuclearWinter



Регистриран на: 24 Юли 2015
Мнения: 94
Местожителство: ГА701

Мнение Отговорете с цитат
BatouSan написа:
Нещо ново от мен, от разходката ми до Сливен Wink) Ще качвам още в канала, та ако искате се абонирайте.

https://www.youtube.com/watch?v=bjmAhQBTwDk


Колега, може ли да те помоля за млако ТТ-данни на уреда. Също така дали е калибриран и къде?

_________________
Който го е страх от гората да не ходи при мечките!
ДА! На АЕЦ Белене.
Чет Май 28, 2020 5:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BatouSan



Регистриран на: 04 Дек 2018
Мнения: 12

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
Възможно е. Всъщност, доколкото чета е лесно да се установи с UV фенерче - ако флуоресцира, значи е аутунит, ако не - значи торбенит.


Опитах с UV фенерче, но не свети в зелено, така че, на този етап приемам, че е най-вероятно торбернит. Smile


NuclearWinter написа:
BatouSan написа:
Нещо ново от мен, от разходката ми до Сливен Wink) Ще качвам още в канала, та ако искате се абонирайте.

https://www.youtube.com/watch?v=bjmAhQBTwDk


Колега, може ли да те помоля за млако ТТ-данни на уреда. Също така дали е калибриран и къде?


Ето колега Wink

https://www.youtube.com/watch?v=b4jR3Hl-O48

Detectable species: Beta Gamma X-ray
Sensor Type: GM tube
Energy Range: 50kev-1.5mev less than 30%
Relative intrinsic error: less than plus or minus 10%
Sensitivity: 80cpm / USV / co-60
The maximum dose equivalent rate: 99.99usv / h
Voice Source: Real particle sound / Alarm sound / Mute
The use of ambient temperature: -25 ~+45℃
Relative humidity: Less than 95%
Чет Май 28, 2020 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Тук гледам гама-спектър на едно такова подобно парченце, само че от далечна Африка: https://www.gammaspectacular.com/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=524&p=2510

Очаквано като за уранов минерал се виждат фотопиковете на продуктите на урановия разпад. Гама активността не е ниска там, но не е и особено висока.

Апропо, зад парче тънка ламарина или дори фолио ако го мериш, има ли видим спад в показанията на брояча?
Чет Май 28, 2020 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
NuclearWinter



Регистриран на: 24 Юли 2015
Мнения: 94
Местожителство: ГА701

Мнение Отговорете с цитат
BatouSan написа:
...


Благодаря! Ако се направи метрология и калибрация с образцов източник ще се знае колко е точно Smile

_________________
Който го е страх от гората да не ходи при мечките!
ДА! На АЕЦ Белене.
Пет Май 29, 2020 6:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BatouSan



Регистриран на: 04 Дек 2018
Мнения: 12

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
Тук гледам гама-спектър на едно такова подобно парченце, само че от далечна Африка: https://www.gammaspectacular.com/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=524&p=2510

Очаквано като за уранов минерал се виждат фотопиковете на продуктите на урановия разпад. Гама активността не е ниска там, но не е и особено висока.

Апропо, зад парче тънка ламарина или дори фолио ако го мериш, има ли видим спад в показанията на брояча?


Дам хубава тема за Торбернита! Моите спесименти ги намерих на открито, дъжда и вятъра са си оказали думата върху качеството. Днес ще си поиграя и ще кажа каква е промяната в отчитането.



NuclearWinter написа:
BatouSan написа:
...


Благодаря! Ако се направи метрология и калибрация с образцов източник ще се знае колко е точно Smile


Ами работя по този въпрос. Smile
Пет Май 29, 2020 8:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BatouSan



Регистриран на: 04 Дек 2018
Мнения: 12

Мнение Отговорете с цитат
Иначе относно Торбернита намерих това в "Основи на минералогията" от Руслан И. Костов.

Самата книга е интересна - Основи на минералогията

ТОРБЕРНИТ Cu(UO2)2(PO4)2 • 8 - 12 H2O

Етимология: В чест на шведския химик и минералог Торберн О.Бергман.

Симетрия: тетрагонална сингония; дитетрагонално-бипирамидален Клас.
Изоструктурен е с отунита.

Морфология: тънкоплочести до дебелоплочести кристали; люспести и розетовидни
агрегати.

Свойства: цвят - зелен до яркозелен; бледозелена черта; стъклен до перлен блясък;
оптически анизотропен едноосен (-); твърдост 2-2.5; Крехък; плътност 3.2-3.7 g/cm3;
съвършена цепителност по (001) и неясна по (100); без флуоресценция; радиоактивен;
разтваря се В Киселини.

Находища: Вторичен уранов минерал (56.5% UO3,), образуван най-често при окисляване
на уранинит. По-известни са находките от полуостров Корнуел (Великобритания),
Маргабал (Франция), Яхимов (Чехия), Солните планини, щат Юта (САЩ) и Шинколобве
(ДР Конго).
Пет Май 29, 2020 12:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
А какво стана с измерването с екранирана бета (извинявам се че нахалствам, но наистина съм доста любопитен)?
Пет Май 29, 2020 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BatouSan



Регистриран на: 04 Дек 2018
Мнения: 12

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
А какво стана с измерването с екранирана бета (извинявам се че нахалствам, но наистина съм доста любопитен)?


Здравей, сложих пластмасов капак от кутия около 2-3 мм дебел, непосредствено между брояча и скаличката, стойностите бяха следните, от около 16 μSv, показанията паднаха на 7 μSv. Smile

Между другото, ето видео от ходенето ми преди няколко дена, намерих доста добри камъчета - https://www.youtube.com/watch?v=CO9ymDqv9eQ
Вто Юни 02, 2020 4:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Интересно, значи ще се окаже че наистина голяма част от регистрираните събития са бета лъчение. Може би 2-3мм не са достатъчни за да екранират повечето бета, но спад в събитията наполовина че и повече е доста показателен. Може би в подходяща кутийка, такива камъчета биха били относително безопасни за съхраняване....обаче тогава остава проблема с радона, който отделят.

А тези камъчета как така се събират свободно от вилната зона на Сливен, това звучи...забавно.
Вто Юни 02, 2020 6:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BatouSan



Регистриран на: 04 Дек 2018
Мнения: 12

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:

А тези камъчета как така се събират свободно от вилната зона на Сливен, това звучи...забавно.


Това беше и моят въпрос, последните къщи се намират на не повече от 50-ина метра от насипите останали от минното дело. Има табели на самите улици, че водата е негодна за пиене заради завишен естествен радиоактивен фон, и въпреки това, в къщите има градини и животни. Табаните са огромни и се намират по хълмовете на Карандила. От всичките остатъци на мини в България, които съм посетил, нито един не е с ограничен достъп, до момента съм бил в 5. Това е плюс за заинтересованите на тематиката, но очевидно не притеснява много и живущите - Сеславци и Бухово са квартали на София, както знаете, Сливен си е град. Апропо, входа на мината е с метални решетки, но някои от тях ги няма, успях да го намеря. Говорих с хората от района и споделиха, че цигани са се опитвали да крадат метални конструкции от самата мина и са ги намерили мъртви, звучи ми малко като небивалици, за да умрат за 2 часа, се иска огромно чудо радиация, но да, района е интересен.
Вто Юни 02, 2020 6:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 62, 63, 64 ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 63 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov