ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница 1, 2, 3 ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Урановите мини в нашите планини Отговорете с цитат
Дали сте се замисляли като бродите по старите миньорски места по Искърското дефиле или из Ощавско, в Пирина ?? Ето една статия по темата:

http://www.dnevnik.bg/ekobiznes/2009/08/19/771910_ekskurziia_iz_bulgariia_s_gaigerov_broiach/

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Вто Яну 17, 2012 11:14 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Яну 16, 2012 11:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Наскоро научих, че преди 1989 г. в полето край Костенец по посока Пчелина също е имало добив на уран. Било строго секретно. Викали да работят само "връзкари", изкарвали се добри пари. За сметка на здравето. И до ден днешен стояли плочите на запечатаните шахти. Да ти кажа това изобщо не ме радва.
Вто Яну 17, 2012 9:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
статията си я бива, за Мелник не знаех изобщо, а що съм щъкала там......

за Елешница съм се замисляла, най-вече за хората там, ходила съм често навремето, ма тогава урана не беше така страшен и желаещи за работа там много - парите които се изкарваха бяха направо космически.....

Бухово - за там казват, че всичко е радиация, дали е така не зная, и за там се сещам от време на време покрай една жена, чието бебенце имаше проблеми някакви, но така и не разбрах какви

кофти работа това урана....така де са остави всичко без рекултивиране
Вто Яну 17, 2012 1:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
Над язовир Бели Искър и над село Ковачевица към местността и връх Кози камък, абе то май ще се окаже, че в БГ има бая от тази руда.
Вто Яну 17, 2012 1:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
По-интересно за мене беше високото ниво на естествена радиация около гранитните скали - забележката за Черни връх. Да не се окаже, че скитайки из планините добиваме естествено светене Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Яну 17, 2012 3:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Да не се окаже, че скитайки из планините добиваме естествено светене

Да, така е. Доста е по-висока радиацията по върховете. Виж първите две графики, на Мусала и долната на София. Дали ще мога правилно да турна линка... Laughing
http://beo-db.inrne.bas.bg/moussala/
Вто Яну 17, 2012 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
По-интересно за мене беше високото ниво на естествена радиация около гранитните скали - забележката за Черни връх. Да не се окаже, че скитайки из планините добиваме естествено светене Very Happy


Здравейте,

Отдавна чета форума, но досега май не съм писал, тъй че първо да се представя както си му е реда. Името ми е Ведрин и от дете скитам из планините по стара семейна традиция.

Доколкото ми е известно гама фона в планините се определя в по-голяма степен от лъчения с космически произход, в сравнение с по-ниско разположените точки (колкото по-висок е върха, толкова по-тънък е атмосферния слой през която тези лъчения трябва да преминат преди да достигнат земната повърхност). Разбира се, допринасят и останалите фактори (състав на скалите, наличие на рудници и други видове замърсявания). Например при Чернобилската авария гама фона на Витоша (измерен в района на Резньовете) беше значително по-висок от този в София. Интересно е да се съпоставят данни от измервания в различни точки от страната, достъпни на тези три места:

http://www.bnra.bg/bg/emergency/radgamma_background
http://www.bnra.bg/bg/emergency/radgamma_background/inrne
http://eea.government.bg/bul/Output/Daily/bulletin-rad.html

Мерните единици не са еднакви във всичките източници, но се вижда че най-интензивен е гама фона на вр. Мусала, следван по петите от този в София и Пловдив. Общо взето ако човек се притеснява от такива неща трябва по-скоро да се замисли за изселване от София (или Пловдив), вместо за неходене по билата, особено като се вземе предвид че освен интензивността голямо значение има и продължителността на облъчването. Все пак може да е полезно да се вкарат в планинарската карта старите уранови мини за информация на преминаващите Smile

В този ред на мисли да спомена също че облъчването при полет със самолет е още по-интензивно (пак заради космическите лъчи) и е съпоставимо с това при рентгенова снимка. Чувал съм че някои самолетни компании плащат добавки към заплатите на екипажите си като някакъв вид компенсация за това облъчване, на което са подложени постоянно...
Вто Яну 17, 2012 4:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
По-интересно за мене беше високото ниво на естествена радиация около гранитните скали - забележката за Черни връх. Да не се окаже, че скитайки из планините добиваме естествено светене Very Happy


това не би ли оказало по-голямо влияние върху един подрастващ организъм?
Вто Яну 17, 2012 4:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raver



Регистриран на: 17 Май 2011
Мнения: 59
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не знам колко е верно, но аз на Лакатник съм си изкарал младините. Почти всеки уикенд години наред по поляните, скалите и пещерите в района на Пробойница, а вода се пиеше от изворите от скалите и пещерите... А колко пъти съм спал в Темната дупка и колко вода съм изпил от там... Blink
Не светя още де... Чатнах!
Вто Яну 17, 2012 5:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
това не би ли оказало по-голямо влияние върху един подрастващ организъм?

Ами...сигурно. Водата, която преминава през тези рудници ако я пият, пък и като поливат с нея...
Вто Яну 17, 2012 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Малко да разширя дискусията. Има и места където се съхраняват опасни отпадъци. Ако не се лъжа например край Нови Хан, община Елин Пелин. То там и глина се добиваше в района, но не съм ходил и не знам кое къде се намира и къде са загробени отпадъците.
Сетих се и за нещо друго - чернобилския облак не "натори" ли района на Централен Балкан тогава? Имаше някаква статистика за раковите заболявания в Калофер, но не я откривам по изрезките от вестници, които си пазя.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Яну 18, 2012 11:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Може, но ми трябват точните места - купчини инертни материали от галериите, входове на галерии и прочее.

Между другото, Ведрин също е от екипа на BGMountains, той ми прати линка горе Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Яну 18, 2012 5:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
2 бетонни контейнера за опасни отпадъци седят на 100 м от магистрала Хемус
видях ги случайно след като изпуснах веднъж отбивката за Враца та се наложи да обърна при Джурово, там нямаше качване веднага, че много сняг и хванах наляво
Сря Яну 18, 2012 7:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
dido написа:
По-интересно за мене беше високото ниво на естествена радиация около гранитните скали - забележката за Черни връх. Да не се окаже, че скитайки из планините добиваме естествено светене Very Happy


Здравейте,

Отдавна чета форума, но досега май не съм писал, тъй че първо да се представя както си му е реда. Името ми е Ведрин и от дете скитам из планините по стара семейна традиция.

Доколкото ми е известно гама фона в планините се определя в по-голяма степен от лъчения с космически произход, в сравнение с по-ниско разположените точки (колкото по-висок е върха, толкова по-тънък е атмосферния слой през която тези лъчения трябва да преминат преди да достигнат земната повърхност). Разбира се, допринасят и останалите фактори (състав на скалите, наличие на рудници и други видове замърсявания). Например при Чернобилската авария гама фона на Витоша (измерен в района на Резньовете) беше значително по-висок от този в София. Интересно е да се съпоставят данни от измервания в различни точки от страната, достъпни на тези три места:

http://www.bnra.bg/bg/emergency/radgamma_background
http://www.bnra.bg/bg/emergency/radgamma_background/inrne
http://eea.government.bg/bul/Output/Daily/bulletin-rad.html

Мерните единици не са еднакви във всичките източници, но се вижда че най-интензивен е гама фона на вр. Мусала, следван по петите от този в София и Пловдив. Общо взето ако човек се притеснява от такива неща трябва по-скоро да се замисли за изселване от София (или Пловдив), вместо за неходене по билата, особено като се вземе предвид че освен интензивността голямо значение има и продължителността на облъчването. Все пак може да е полезно да се вкарат в планинарската карта старите уранови мини за информация на преминаващите Smile

В този ред на мисли да спомена също че облъчването при полет със самолет е още по-интензивно (пак заради космическите лъчи) и е съпоставимо с това при рентгенова снимка. Чувал съм че някои самолетни компании плащат добавки към заплатите на екипажите си като някакъв вид компенсация за това облъчване, на което са подложени постоянно...


Off Topic
Искам да поздравя с включването във форума и да пожелая "Добре дошъл" на авторът на сайта за топокарти, които аз лично много харесвам http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/
Чет Яну 19, 2012 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
И още ... Дискусията ми напомни за един български филм "Гори, гори огънче" Там се говореше за радиация и свързани болести по нашите планини - по-специално в Родопите.
Чет Яну 19, 2012 10:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3 ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 1 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov