ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Рилски манастир
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Рилски манастир
Автор Съобщение
wanderer_142



Регистриран на: 19 Фев 2022
Мнения: 69

Мнение Рилски манастир Отговорете с цитат
По някаква свръхслучайност, да може някой да ме информира, има ли начин (освен такси) да се придвижа от Благоевград до Рилски манастир? На стари години се присетих, че никога не съм ходил в светата обител и изпитвам непреодолимо желание да видя, по-точно пещерата, в която е живял правдният ни светия?
Чет Ное 03, 2022 6:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Re: Рилски манастир Отговорете с цитат
wanderer_142 написа:
По някаква свръхслучайност, да може някой да ме информира, има ли начин (освен такси) да се придвижа от Благоевград до Рилски манастир? На стари години се присетих, че никога не съм ходил в светата обител и изпитвам непреодолимо желание да видя, по-точно пещерата, в която е живял правдният ни светия?


Еее, ако от Благоевград не може да стигнеш до Рилския манастарир с автобус ,, това е все едно да идеш до Рим и да не видиш на папата брадата !!
Чет Ное 03, 2022 9:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Wanderer_142, кога мислиш да ходиш на Рилския манастир и Пещерата на Свети Иван Рилски?

Има автобуси от Благоевград до град Рила и до Рилския манастир. Преди имаше и от Дупница, но дали вече ги има...

Най-сигурно е да намериш телефона на автогарите в Благоевград и в Дупница и да попиташ там за актуалното разписание.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Ное 03, 2022 11:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
Или пък да пита Гугъл и да открие, че манастира си има сайт и секция за транспорт- http://rilskimanastir.org/bg/kak-da-stignem/
Пет Ное 04, 2022 2:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Прочее, още ли не пускат да се стъпва по етажите на манастира?
Пет Ное 04, 2022 3:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
wanderer_142



Регистриран на: 19 Фев 2022
Мнения: 69

Мнение Отговорете с цитат
Разбира се, че първо се допитвам до Гугъл, ако щете и затова, че винаги отговаря ентусиазирано, дори когато му се задават наглед тъпи въпроси. Но над 10 годишен опит в подобни търсения ме е убедил, че може да му се вярва само за тръгване на влакове от начална гара или автобуси по главни линии. Останалото се размива в познатата ни БГ действителност. Та Гугъл ми казва за едни автобуси, за които други хора са писали, че вече не вървят. След пандемията хората масово се придвижвали до подобни обекти със собствен транспорт. Дори рейса от Благоевграда до гр. Рила бил празен, та го били спрели. Но разписанията си стоят. На времето един фотобизнесмен държеше в ателието си празните кутийките на десетки различни марки и чувствителност филмета. "За да се създава впечатление..." Някои неща са трудно променими.
Разчитах някой от четящите тук, да има актуална информация за налични маршрутки по линията, които си се знаят на местно ниво. Иначе намерих телефона на автогарата, ще им звънна, но не очаквам резултат.
Прочее, дали е проходима пътеката (в БГМ) от въпросната пещера в посока манастира?
Пет Ное 04, 2022 12:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
А преди години имаше теснолинейка... Подеха инициатива за нейното възстановяване - каква атракция би била! Ама идеята потъна.
Пет Ное 04, 2022 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
Линка, който пуснах прилича да е на официален сайт на манастира. Все си мисля, че би трябвало да знаят кое върви и коне не. Обади им се и на тях.
Иначе не съм разбрал, че питаш само хора, които са ползвали такъв транспорт. Извинявам се за намесата Wink
Пет Ное 04, 2022 1:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
След като си икономисал от посещения и лична кола, вероятно са ти останали пари за такси. Аз лично автобус не бих чакал.
Съб Ное 05, 2022 9:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
wanderer_142



Регистриран на: 19 Фев 2022
Мнения: 69

Мнение Отговорете с цитат
Да, вероятно ми е останал някой лев за такси, ама що да сторя като си падам по влакове, рейсове, гемии, дирижабли ... Ей такива неща. Всеки с табиетите си Smile
Нед Ное 06, 2022 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Вземи си едно колело под наем и не се занимавай с глупости… ното рейсове , нито графици, нито такси. Най-добре е пеша, но се стига бавно по асфалта, затова че велосипед
Нед Ное 06, 2022 11:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer_142



Регистриран на: 19 Фев 2022
Мнения: 69

Мнение Отговорете с цитат
Обмислях го! Колело, тротинетка, бягаща пътечка ... Не са вариант, защото ще разваля постигнатото и поддържано с толкова любов, усилия и постоянство наднормено тегло. Няма как!
Всъщност един приятел е готов да ме закара, но според думите му е бил там вече 7-8 пъти, което значи, че ще му е безинтересно, а да поставяш приятели в безинтересна ситуация, не е ОК.
Пон Ное 07, 2022 10:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Re: Рилски манастир Отговорете с цитат
wanderer_142 написа:
По някаква свръхслучайност, да може някой да ме информира, има ли начин (освен такси) да се придвижа от Благоевград до Рилски манастир?

В момента няма директен автобус/маршрутка от Благоевград до манастира. Всъщност, до Рилски манастир всеки ден се качват сутринта от гр. Рила работещите из комплекса, а вечерта се прибират. Затова, автобус от Благоевград до Рила - от 7ч. След това от Рила за Рилския манастир (в 7:40, изчаква да пристигне именно автобуса от Благоевград). Не знам точния час за връщане до Рила от манастира - попитай като се качваш, но ще е някъде към 17ч.

wanderer_142 написа:
дали е проходима пътеката (в БГМ) от въпросната пещера в посока манастира?

Да, безпроблемно е ходенето по пътеката. Впрочем, и в двете посоки Smile
Пон Ное 07, 2022 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer_142



Регистриран на: 19 Фев 2022
Мнения: 69

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря! Така излиза и общественият транспорт отпада. А толкова обичам да чакам рейс в дъждовно време ...
Приятна вечер на обществото!
Пон Ное 07, 2022 8:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
wanderer_142 написа:
... да чакам рейс в дъждовно време ...

Припомних си последния път, когато правих там точно това. Оставих колата на манастиря. Пеш по пътеката, водят я нещо като "опознавателна екопътека", каквото и да означава това... Минава край някакви параклиси ли бяха, крипти ли, мощехранилници ли /не ги разбирам тия църковните работи/ и в крайна сметка стига да т.нар. "пещера". От там си слязох вече по пътя. Особеното бе, че още като тръгнах заваля и това трая през цялото време. А чакането на рейс в дъждовно време може да се конкурира само с чакането на рейс в снежно време...
Вто Ное 08, 2022 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov