ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Естествени и изкуствени материи. Дискусия.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Естествени и изкуствени материи. Дискусия.
Автор Съобщение
Hobo



Регистриран на: 01 Ное 2011
Мнения: 50

Мнение Естествени и изкуствени материи. Дискусия. Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Моето дето ходих преди две седмици беше чисто мокро отвътре и водата направо се стичаше.
Найлонова торба да бях надянал нямаше да е толкова зле.
Това само от изпарения се беше получило.

Най-после някой да напише реален резултат, а не да преписва рекламните постулати за мембраните. Няма нищо по-хубаво от естествените материи. Всички опити за синтетичното им пресъздаване все още са далеч от оригинала.

_________________
www.bushcraftbg.com
Нед Яну 22, 2012 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Hobo написа:
ZCEZBPM написа:
Моето дето ходих преди две седмици беше чисто мокро отвътре и водата направо се стичаше.
Найлонова торба да бях надянал нямаше да е толкова зле.
Това само от изпарения се беше получило.

Най-после някой да напише реален резултат, а не да преписва рекламните постулати за мембраните. Няма нищо по-хубаво от естествените материи. Всички опити за синтетичното им пресъздаване все още са далеч от оригинала.

Съгласен - за чорапите, термобельото, ръкавици, шапки и някои изделия като втори слой от мериносова вълна. Също все още за трисезонните обувки от кожа и изделията с пух.
От там нататък - изкуственото вече превъзхожда естествените материи, при равни други условия.
Може и да съм пропуснал нещо, ама това е моето мнение по въпроса.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Яну 22, 2012 11:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък искам да разкажа един случай, който се случи преди повече от 30 години и който помня смътно.Дядо ми(лека му пръст), който беше хижар на хижа Амбарица цели 25 години, и който беше планинар и "бушкрафт" повече от мен, Hobo и Mecho Puh, взети заедно и умножени по 3.14, си беше твърдоглав.Тогава на планинските спасители бяха раздали едни полушушлякови червени зимни гащеризони с презрамки, на които крачолите са разкопчаваха с цип.Дядо ми си беше известен както с твърдоглавието си, така и с отричането на всичко ново.Ходеше си с шаячните гащи(въшкарнниците) и не пропускаше да каже на спасителите:"Абе, я ми се махайте с тия найлонови гащи..".Да, обаче през един февруарски ден, в който моят дядо тръгва от Добрила за Амбарица, въпреки отличното познаване на района и опитът, който има, се губи след слизането от връх Амбарица - на сами билото(Дълги дял).По стечение на обстоятелствата на хижата имаше зимна алпиниада, която се провеждаше с траверс вр.Ботев - х.Амбарица.Едно момче, алпинист от Добрич(тогава Толбухин), беше замръзнало и предало богу дух на Купена.Това беше и причината на хижата да бяха всички отряди на Троян, Ловеч и Тетевен.Хората се чудеха как в това време да отидат и да свалят тялото до хижата.Навън беше минус не знам колко градуса, ураганен вятър и на места метър и половина/два навят сняг.Та така, разбра се, че моят дядо е в критична ситуация, защото сутринта преди да тръгне от Добрила се обадил по радиотелефона към 6.30, а беше към четири следобяд и още го нямаше.Половината спасители и алпинисти участващи в алпиниадата тръгнаха да свалят трупа на загиналото момче, другата половина да търсят дядо.Намират го на "Чемериката".Това е един овчарник на около час път от хижата.Човекът преценил правилно ситуацията, и знаейки, че в този район където и да слезе все ще е по-добре намерил овчарника.Понеже шаячните му гащи се намокрили малко след Добрила, когато стигнал до овчарника се наложило да реже крачолите, защото били станали като ламарина.Същото положение е било и с ватенката(той им викаше освободителка)...едни зелени, дет' стояха на "маркучи“ и ги раздаваха на горските работници и затворниците Smile.Както и да е, нещата за него приключиха щастливо, но още на следващия ден си изпроси от ПСС един чифт от въпросните червени гащеризони и едно песесарско яке(тогава, някои от якетата на ПСС бяха SALEWA).По-късно, когато ходеше около хижата, си носеше шаячните гащи, но мръднеше ли нагоре, винаги обличаше червените дрехи.Найлонко, нали?!Ааа, забравих да кажа, че и той беше спасител(даже един от основателите на ПСС-Троян), но досега такива дрехи не беше обличал.
Та така, драги ми Хобо.С твоите ямурлуци и естествени гащи си ходи на Витоша да си вариш кафе до някоя пътека с ръчно направения ти примус, но в "голям балкан" през зимата не стъпвай, и внимавай, че и Витоша е коварна планина...по в нисичкото, нали!
И аз кат' Ристо те каня на някой зимен преход(когато кажеш), за да ти докажа колко си заблуден.Не се притеснявай, групата, която ходим сме печени найлонковци и когато твоите естествени дрехи станат като рицарски доспехи а краката в кубинките вече спреш да ги чувстваш, само казваш - ще те свалим в ниското без проблем и своевременно.
Поздрави!
Пон Яну 23, 2012 12:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hobo



Регистриран на: 01 Ное 2011
Мнения: 50

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
Навън беше минус не знам колко градуса, ...Понеже шаячните му гащи се намокрили малко след Добрила, когато стигнал до овчарника се наложило да реже крачолите, защото били станали като ламарина.

Shocked Ужасноа работа! Е как е станало в тоя студ такава влага? Иначе добре разказваш. Ако не бях ходил с шаячен клин в студ и сняг със сигурност щях да се впечатля от разказа ти!

На мен цялата работа на друго ми мирише! Ако усещам правилно нещата, не се вписваме в правилната насока на форума. Нито аз, нито Мечо, както и доста станаха още. За съжаление ние нито имаме вина за падналия оборот от туристическа екипировка, нито за световната криза. Хайде със здраве се надъхвайте кой коя по-скъпа найлонка да изгладува!

_________________
www.bushcraftbg.com
Пон Яну 23, 2012 1:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Hobo написа:
joropc написа:
Навън беше минус не знам колко градуса, ...Понеже шаячните му гащи се намокрили малко след Добрила, когато стигнал до овчарника се наложило да реже крачолите, защото били станали като ламарина.

Shocked Ужасноа работа! Е как е станало в тоя студ такава влага? Иначе добре разказваш. Ако не бях ходил с шаячен клин в студ и сняг със сигурност щях да се впечатля от разказа ти!

На мен цялата работа на друго ми мирише! Ако усещам правилно нещата, не се вписваме в правилната насока на форума. Нито аз, нито Мечо, както и доста станаха още. За съжаление ние нито имаме вина за падналия оборот от туристическа екипировка, нито за световната криза. Хайде със здраве се надъхвайте кой коя по-скъпа найлонка да изгладува!

Баси и приказките, Хобо с теб човек май е трудно да води разговор. Миналата седмица или преди две че бъркам времето на работата ме хвана виелицата и момента в който го пресичаше от дъжд на сняг а в съседно Етрополе през цялото време е било сняг. Та обикалям аз оборудването и оп вятъра и дъжда намокрили едно ел. табло. Човек час и половина ме духа, мокри един мокър сняг с панталон от някаква изкуствена материя но и нещо като памук има в него, гащите мокри без клин от долу. Намокри се и ватенката стана корава на кокал накрая а и почна да пропуска беше се навлажнила и ризата. После върви ме убеждавай кое е по-добро. Сит на гладен не вярва. Аз нося вълнен потник за 3лв. и тънък вълнен пуловер но от горе имам зимно яке с качулка от найлонова материя с вата (за 60лв. марка Runners) за да спира вятъра и бавно пропуска дъжд. Тоест ако завали имам време да се скрия на сушина. Тази комбинация с вълнен клин 3 лв. 40% вълна ме устройва за моя туризъм през зимата. Липсва ми панталон който да ми спира вятъра който пронизва ставите.

Въобще за какво си играх да пиша като пак ще кажеш че не е така????????????
Пон Яну 23, 2012 2:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Лично Аз предпочитам до скина миSmile да се опират само естествени материали като вълната...

Аз също.Термобельото ми и чорапите са задължително вълнени, но когато става въпрос за най-външния слой, коментарите са излишни.
Примерно, едно пухено яке, напълнено и с най-качествения пух, е напълно непотребно ако външната обвивка на якето е калпаво, 'щото като се намокри и навлажни качествата на пухът изчезват и става доста проблемна част от екипировката.Те затова хората правят/покриват пухените дрехи само с изкуствени материали откакто се шият такива якета.Аз поне пухена дреха покрита с памучен плат не съм виждал, а хората ходят с тях на бая високо... Wink
@Hobo
Ясно е, че твоето магаре е все мъжко, но аз предлагам да спрем да водим тук тези безмислени спорове, 'щото ако чете някой нов член на тоя форум, ще умре от смях с нас.
Пон Яну 23, 2012 10:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hobo



Регистриран на: 01 Ное 2011
Мнения: 50

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
За такива случаи казват, че мнението е извадено от контекста.Smile Смисълът на казаното от мен се променя, защото е спестено главното.

Как няма да е извън контекста като нито ти, нито аз сме писали в тази тема. Там, където бяхме писали, всичко е ясно и разбрано. Не съм и допускал, че модератора ще отвори нова тема с просто преместване на моето мнение, в което е и кратък цитат от твоето. Защо е направено това можем само да гадаем. Може идеята да е била друга, но на мен ми прилича като старание темата за мембранките да остане кристално чиста и да няма никаква ерес в нея! Ако съм искал да започна тема за естествените и изкуствените материи щях да го направя с аргументирано мнение. Напоследък стана наистина досадно от това местене на постинги. То вече не можеш и да предполагаш къде ще пишеш и къде ще го видиш написано след това.

_________________
www.bushcraftbg.com
Пон Яну 23, 2012 11:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
Hobo написа:
ZCEZBPM написа:
За такива случаи казват, че мнението е извадено от контекста.Smile Смисълът на казаното от мен се променя, защото е спестено главното.

Как няма да е извън контекста като нито ти, нито аз сме писали в тази тема. Там, където бяхме писали, всичко е ясно и разбрано. Не съм и допускал, че модератора ще отвори нова тема с просто преместване на моето мнение, в което е и кратък цитат от твоето. Защо е направено това можем само да гадаем. Може идеята да е била друга, но на мен ми прилича като старание темата за мембранките да остане кристално чиста и да няма никаква ерес в нея! Ако съм искал да започна тема за естествените и изкуствените материи щях да го направя с аргументирано мнение. Напоследък стана наистина досадно от това местене на постинги. То вече не можеш и да предполагаш къде ще пишеш и къде ще го видиш написано след това.


Aбе стана тя на кривата ракета, преместването и виновно. Laughing
Пон Яну 23, 2012 11:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hobo



Регистриран на: 01 Ное 2011
Мнения: 50

Мнение Отговорете с цитат
mircho написа:
Въобще за какво си играх да пиша като пак ще кажеш че не е така????????????

Напротив! Ще кажа, че е точно така. Памука при условията, които описваш се държи по този начин. Друго не може да се очаква като се знаят неговите свойства. Същите тези свойства, обаче, го правят много добър за горещо и сухо.

Антирекламните изяви срещу естествените материи обикновено удрят по конкретно тяхно свойство извадено от ревлността. Най-често се злоупотребява с качествата на памука, на вълната по-малко скачат, а ако си забелязал никой не сравнява найлон с коприна! Дали е случайно това? Естествена материя не е само памук. Вълна, кожа, лен, коприна и други. Всяка една от тях при едни условия е перфектен избор, при други неудачен. Проблема не е в естествените материи, а в правилния избор за конкретна цел.

В твоя случай едно брезентово яке от ЛЕН, импрегнирано с ленено масло щеше да ти свърши идеална работа. За панталона, който търсиш... Понеже знам, че не си сноб, купи си за проба един шаячен клин. 10 лева струва. Ако все пак те притеснява да го носиш в оригиналния му цвят, боядисай го в друг. Убеден съм, че няма да останеш разочарован. Само не го носи на голо, че ще се епилираш. С термо бельо няма да имаш проблем.

_________________
www.bushcraftbg.com

Последната промяна е направена от Hobo на Пон Яну 23, 2012 12:08 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пон Яну 23, 2012 11:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
Hobo написа:
mircho написа:
Въобще за какво си играх да пиша като пак ще кажеш че не е така????????????

Напротив! Ще кажа, че е точно така. Памука при условията, които описваш се държи точно така. Друго не може да се очаква като се знаят неговите свойства. Същите тези свойства, обаче, го правят много добър за горещо и сухо.

Антирекламните изяви срещу естествените материи обикновено удрят по конкретно тяхно свойство извадено от ревлността. Обикновено се злоупотребява с качествата на памука, на вълната по-малко скачат, а ако си забелязал никой не сравнява найлон с коприна! Дали е случайно това? Естествена материя не е само памук. Вълна, кожа, лен, коприна и други. Всяка една от тях при едни условия е перфектен избор, при други неудачен. Проблема не е в естествените материи, а в правилния избор за конкретна цел.

В твоя случай едно брезентово яке от ЛЕН, импрегнирано с ленено масло щеше да ти свърши идеална работа. За панталона, който търсиш... Понеже знам, че не си сноб, купи си за проба един шаячен клин. 10 лева струва. Ако все пак те притеснява да го носиш в оригиналния му цвят, боядисай го в друг. Убеден съм, че няма да останеш разочарован. Само не го носи на голо, че ще се епилираш. С термо бельо няма да имаш проблем.


Да не съм ходил с всичките изброени материи да ти повярвам, защо се мъчиш да ме убедиш в неща които от собствен опит знам че не са така. Ако проблемът е в парите то е друга работа, гроздето кисело щото е високо. Аз и семейството ми не гладуваме, когато купувам каквото и да е за многото ми хобита, казах и преди, не пия, не пуша, комар не играя, не ходя по бардаци, работя здраво, а не мрънкам това колко е скъпо, онова колко е скъпо и как ми скубели паричките. Сиромашията не се бори с мизерна пестеливост и дребни сметки, а с много работа и по-малко заиграване с шишето и другите неща дето съм ги написал по-отгоре. За едни има шанс да го разберат за други вече е късно. Idea
Пон Яну 23, 2012 12:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
нека не забравяме историята - човечеството е оцелявало при неблагоприятни условия и пред Gore Tex-а и вероятно ще оцелее и след това Smile

гледам в темата за оплаквания има закачка за снегоходки - модерни vs стари Laughing
снегоходките са едни от най-старите открития на човечеството, изработват се от хиляди години, тогава пластмаса не е имало Wink
без тях оцеляването през зимата е било невъзможно


за дрехите някои дребни неща:
- вълната, за да не пропуска вятър и вода се тепа няколко пъти, ланолина във влакната я прави водоустойчива. Но става тежка и твърда.
- изключително топли и леки дрехи са ушитите от еленова кожа. Виждала съм анорак, панталони и чорапи /сгъвката на крака на елена/ от еленова кожа и бях учудена колко са леки. Всеки косъм е куха тръбичка пълна с въздух, т.е. освен водоустойчивост има и висока топлоизолация.
- в полярните студове носят hi-tec якета от спешъл материя, вътре гъши пух и естествена кожа обкантва качулката.
- кашмира е много по-лек от мериното, топли в пъти повече / козите живеят по високопланинските плата/ и се износва също толкова бавно като вълната.
и т.н.

новите материи и технологии са чудесни, позволяват на повече хора да ходят на по-трудно достъпни места

но не разбирам защо хората с различно мнение са толкова нежелани в тоя форум......
всеки има право на мнение и избор с какво да ходи обут и облечен - така де, все още не ни раздават униформи в общината Laughing
Пон Яну 23, 2012 2:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
albena Smile написа:
...
- изключително топли и леки дрехи са ушитите от еленова кожа. Виждала съм анорак, панталони и чорапи /сгъвката на крака на елена/ от еленова кожа и бях учудена колко са леки. Всеки косъм е куха тръбичка пълна с въздух, т.е. освен водоустойчивост има и висока топлоизолация.
- кашмира е много по-лек от мериното, топли в пъти повече / козите живеят по високопланинските плата/ и се износва също толкова бавно като вълната.
и т.н.

Ти си напред с английския - продават ли се изделия от такива материали?
Връзка нещо?

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Яну 23, 2012 2:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:

Ти си напред с английския - продават ли се изделия от такива материали?
Връзка нещо?


продават се, скъпи са и колко топлят не е истина

он-лайн не съм търсила, сега се разтърсих http://www.dennercashmere.co.uk/lkid/15/category-Cashmere-Jumpers-MENJUMP/
но това трябва да се пипне и тогава човек да решава
Пон Яну 23, 2012 3:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Албена, никой в този форум няма нищо против хората, които са "фенове" или поддръжници на дрехите от естествени материали. Аз самия имам такива и съм предоволен от тях. Когато обаче нещата опрат до това, че в коментарите си някои хора, които(според мен) не са били толкова много във високата българска планина през зимата, убеждават аудиторията, в която може и да се случи човек, който да ги послуша, че е по-добре в зимна стихия да носиш шаячни гащи, отколкото специализирани за целта панталон, резултатът е меко казано вреден и опасен!
Неприятното също е, че тези хора долавят някаква световна конспирация за борбата на новото срещу старото. Споменават се и разни търговски интереси на хората, които пишат, което си е пълна простотия, нали:
"Мрете от глад заради скъпите якета...", "Купувайте найлоните...", "Увирайте в тях, найлонковци..." и т.н. И тъкмо нещата се поуспокоят, все ще се намери някой отново да провокира четящите тук без причина. Дет' викаше един съфорумник, човек понякога трябва да забрави за доброто си възпитание, когато бъде провокиран по такъв начин.
Ясно е, че финансовите възможности на всички хора са различни, но въпреки това планината си е пълна с хора, което радващо, защото имаше десетина години, точно след "демокрацията", когато беше напълно обезлюдена откъм туристи. Всеки си носи, което му е кеф и ходи, където му кеф, но да се вика на черното бяло и то по неприятно провокативен начин, си е кощунство. Колкото и да търпи човек, в един момент му кипва и взима отношение по въпроса. Яд ме е, че в момента съм се заринал в работа, а съм седнал да пиша подобни "обяснения", съзнавайки, че само си губя времето, ама на мен лично ми е обидно някой да ме нарича "Найлонко", при условие, че хал хабер си няма от някои неща.
Сравняването на хората от старото време, както и хората от различни раси и географско положение по света е абсолютно неуместно. Всичко е въпрос на физика, организъм и начин на живот.
В Непал даваш раница 'дет струва една купчина пари и е супер удобна на някой шерп, ама той не си я слага на гърба за да види каква благина е, а я мушка в един зеблов чувал, "закача го" на челото и почва да спринтира нагоре или надолу. Това за европеец е невъзможно, както е и невъзможно да убедиш непалеца, че раницата е по-удобна. Той просто така си е свикнал и така си му е намерил чалъмът, че той най-добре знае какво му е удобно. Ходи при температура от 2-5 градуса с джапанки на боси крака, но организмът му е привикнал към този начин на живот и това не го бърка ни най-малко. Няма как да сравним и поносимостта на един скандинавец към студ със същата на един българин, нали! Явно там е въпрос на генетични разлики, и комфортното за един е ужасно за друг и обратно. Имам приятел, който отвреме на време работи сезонно в Непал. Преди две години му беше дошъл на гости за една седмица негов приятел непалец. Ами предвид летните температури се наложи да спи на терасата, защото не можел да понесе жегата.

Та така, пак казвам, че никой тук не е против Hobo и компания, нека си пишат и обсъждат техните дрехи и екипировки, но да не го правят по начин, които прави 90% от участниците в този хубав форум на глупаци, защото в прав текст си казвам, че мен и да ме убеждава, че е по-хубаво с кубинки отколкото с туристически обувки е кауза загубена, защото съм пробвал и двете, а той не, но въпреки това, продължала стоически да поддържа тезата си, която(както казах по-горе) може да бъде за някой много опасна. От толкова време се мъча да изкопча от него информация, къде точно и кога е тествал дрехите си в сериозни условия, но отговор все още не получавам...няма и да получа.
Ясно ти е, че написаното не е адресирано към теб... Wink
Пон Яну 23, 2012 4:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alexander86



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 60

Мнение Отговорете с цитат
Защо вместо да спорите не обясните на лаиците като мен свойствата на отделните видове естествени и изкуствени материи? Коя колко топли, коя колко пази от вятър, коя колко може да отвежда влагата и тн.? Така всеки ще може да направи сам избора за себе си.
Вто Яну 24, 2012 12:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov