ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Вр. Свети Дух (Картола)

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Вр. Свети Дух (Картола)
Автор Съобщение
ivjordan



Регистриран на: 15 Сеп 2011
Мнения: 93

Мнение Вр. Свети Дух (Картола) Отговорете с цитат
След отпразнуването на Новата година в Смолян, се качихме до едно доста обзорно връхче над с. Момчиловци - вр. Св. Дух или по-известно като Картола. На западния склон на връхчето има ски писта с две влекчета и рампа за скокчета за сноубордистите. От върха се виждат малко от Стара планина и от Пирин, а при ясно време и Бяло море. В първите дни на 2012 се насладихме на мистични мъгли в южна посока и видяхме едно доста странно и симпатично животинче:


Повечко снимки тук: https://picasaweb.google.com/116168524783202731355/VjasVD#
Нед Яну 08, 2012 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1gjd



Регистриран на: 30 Мар 2011
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Лелее, какво ли пък е това животинче ? Искрено се надявам да си намери храна и подслон за да преживее зимата.
Нед Яну 08, 2012 4:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
lz1gjd написа:
Лелее, какво ли пък е това животинче ? Искрено се надявам да си намери храна и подслон за да преживее зимата.


Земеровка.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Яну 08, 2012 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1gjd



Регистриран на: 30 Мар 2011
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Аз честно да си призная по време на странстванията си из планините почти не съм срещал животинки, тук там някоя птица и тривиалните стада овце, крави, коне и особено неприятните поне за мен ... овчарски кучета които се опитвам да избягвам отдалече ... Друг е въпроса че не бива да се очаква точно по туристическите пътеки да се срещнат животинките, те стадата си пасят необезпокоявано и около пътеките а някои дори най-нагло си стоят на тях и не помръдват - немалко такива ситуации съм имал да чакам да се отмести някое голямо теле или група коне че да мина...
Нед Яну 08, 2012 6:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivjordan



Регистриран на: 15 Сеп 2011
Мнения: 93

Мнение Отговорете с цитат
И според мен това е един от представителите на семейство "земеровкови", а именно обикновена кафявозъбка (Sorex araneus). Възможно е да е и малка кафявозъбка (Sorex minutus). Инфо има тук http://bg.wikipedia.org/wiki/Sorex .
Сниманата животинка е около 3-4 сантиметра без опашката и в момента на снимката е попаднала в дупка от наша стъпка в снега. Много е пъргаво и копае много бързо.
Нед Яну 08, 2012 7:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат


ivjordan, поздравления за хубавата панорамна снимка!
Аз си позволих да отбележа някои върхове, през които минава границата с Гърция.
Сря Яну 11, 2012 5:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivjordan



Регистриран на: 15 Сеп 2011
Мнения: 93

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr Мерси, полезна информация.
А дали знаеш, дали високото в далечината на тази снимка https://picasaweb.google.com/116168524783202731355/VjasVD#5693785115766920914 е Боздаг?
Сря Яну 11, 2012 6:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ivjordan написа:
ivailo.hr Мерси, полезна информация.
А дали знаеш, дали високото в далечината на тази снимка https://picasaweb.google.com/116168524783202731355/VjasVD#5693785115766920914 е Боздаг?

На тази снимка въобще не мога да се ориентирам за посоката, в която е правена.

На снимката, на която съм маркирал трите върха се ориентирах по Ардин връх или по-точно по един характерен трапецовиден връх на гръцка територия, който се намира на 5-6 км. северозападно от Ардин връх.
Сега за Боздаг - Ардин връх се намира в посока юг-югозапад от Картола, а Боздаг в посока югозапад. Теоретично би могло част от Боздаг да се вижда на снимката, върху която съм маркирал трите върха - най-вдясно на кадъра в далечината. Не мога обаче да съм сигурен.
Чет Яну 12, 2012 12:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivjordan



Регистриран на: 15 Сеп 2011
Мнения: 93

Мнение Отговорете с цитат
Значи не е Боздаг.
Другата снимка е в ляво спрямо маркираната. Право на юг или юг-югоизток.
Гледах някакви карти, но не можах да се ориентирам.
Чет Яну 12, 2012 2:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
От позицията на снимащия юг е по посока на Ченгенето. Значи твоята мистериозна планина си е на югоизток. Някъде натам е и Олимп, ама натам не съм много специалист. Аз Родопите ги познавам до граничната бразда. Smile
Чет Яну 12, 2012 4:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mihaela10



Регистриран на: 26 Ное 2009
Мнения: 168
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Петя,
Много ми беше интересно да разгледам зимни снимки от вр. Картола! За мен това място е свързано с много силен емоционален спомен! На този връх имах най - мистичното преживяване, за всичките 30 години през които съм обиколила многократно и съм опознала и Пирин и Рила и Централен Балкан!
Това ми се случи в началото на октомври 1996 г. С колеги - художници бяхме на пленер, организиран от НХГ и Кметството на с. Момчиловци и пребивавахме в близката до вр. Картола хижа "Момина вода". Времето беше типично есенно - облачно, мъгливо и дъждовно. Ливадите наоколо и по самия връх бяха пожълтели. Тревите на места бяха окосени, а на места не бяха и вятъра ги рошеше в различни посоки. Изкачвах се по Картола да съзерцавам и да рисувам с акварел този невероятен космос - безкрайния родопски простор, причудливо разчартан от странни ивици окосена трева и населен от редки борики. Виждам на твоите снимки, че сега през зимата, по пистите има много хора, а тогава жива душа нямаше! Изглеждаше самотно, необятно и велико! Един ден, като се бях качила там, облаците започнаха да се спускат от всички страни и от всички страни, сякаш идваха към мен, но пълзяха бавно и постепенно превземаха и заличаваха - първо по - далечните форми, после - по - близките. Аз стоях там обзета от необикновено чувство на светъл възторг и тогава ми се стри, че някаква свръх - сила има над мен! И в душата си споделих с нея най - съкровеното си желание, защото, по някакъв начин бях сигурна, че то ще бъде чуто!
Сега, 15 години, след тази случка, мога да кажа, че желанието ми се изпълни! Всеки може да вярва или да не вярва, но моето преживяване на този връх, беше много истинско! Сега научавам от теб, че другото име на върха е "Св. Дух"!
Тогава нямах цифров фотоапарат и снимките, които правих са на хартия. Позволявам си, да покажа тук няколко акварела, които нарисувах тогава на това място, просто за да бъде по - пълна картината за него, през сезоните:









_________________
"Искам талантливо да живея, като тебе, моя планина!"
Нед Мар 11, 2012 9:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Чадърче



Регистриран на: 01 Фев 2011
Мнения: 45
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Акварелите са изпълнени с настроение и обич!!! Clap

_________________
Няма невъзможни неща!
Нед Мар 11, 2012 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mihaela10



Регистриран на: 26 Ное 2009
Мнения: 168
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Чадърче написа:
Акварелите са изпълнени с настроение и обич!!! Clap

Благодаря!
Според мен, вероятно гръцката планина от посочената горе снимка, наистина е Боздаг. Подобен е силуетът на Боздаг, на една моя снимка направена под вр. Манчо в Източна Рила

_________________
"Искам талантливо да живея, като тебе, моя планина!"
Пон Мар 12, 2012 1:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Михаела,
Благодаря за споделеното изживяване и прекрасните акварели - много сантименталност пробудиха в мен, още повече, че детството ми е преминало по тези баири. Това място наистина е много магнетично и обзорно, и винаги, когато се връщам в "бащината къща" се отбивам там. Smile
Пон Мар 19, 2012 6:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov