ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
До върховете Соколец и Иванов камък - 9 март 08

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
До върховете Соколец и Иванов камък - 9 март 08
Автор Съобщение
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение До върховете Соколец и Иванов камък - 9 март 08 Отговорете с цитат
Здравейте Very Happy
Чудихме се за един ден какво да бъде.. чудехме се на времето.. чудехме се на синоптиците.. ама накрая го измъдрихме Laughing
Въпреки прогнозите за лошо време, въпреки евентуалния валеж от дъжд по ниското, и сняг по високото, трънахме рано сутринта в неделя. Жоро, Ванката, Стефан, аз и Илия. С Илия се засякохме за пръв път лятото из Пирина, казахме си "чао" на Кончето, и.. това беше до неделята. Very Happy
Около 8 ч. бяхме на Боровец, нагоре половината баир беше скрит от мъгла. Не ми беше ясно какво ще правим там, но нищо не казах, няма да чупя хатъра на момчетата с ранни мърмореници Laughing
Горе, обаче, слъчно печеше приятно, вятъра скиташе другаде, и нямаше почти никакви хора. Идилия. В далечината Мус-ала се криеше зад някакво облаче...


Нашите върхове, към които се стремяхме днес, се намираха на запад от Ястребец. Обикновено през времето, когато няма сняг, трудно се стига до тях, тъй като са опасани от много клек и други ниски дръвчета.
След като позяпахме доволно, наденахме снегоходките. Всъщност аз, Жоро и Стефчо бяхме със снегоходки, другите - без. Отначало нямаше проблеми с затъването, снега около пистите беше достатъчно добре утъпкан.


Но с увеличаване на разстоянието между нас и Ястребец, нещата леко се влошиха. Момците без снегоходки започнаха яко да затъват, защото снега беше доста мек, дори за снегоходките. Подпомогнахме Илия с едни гети, щото щеше доста да се намокри от това пропадане на всяка почти крачка..
Решихме първо да идем на Соколец, пък после на другото връхче. Тъй както се движехме в прекрасно слънчево време, тъй изведнъж се спусна мъгла. И тъкмо да се покажат Скакавците, които се очертаваше да се видят от добра гледна точка.. и не стана нищо... Confused Confused
Като стигнахме на добрата гледна точка, се виждаше това --


И това--


По едно време, докато чакахме с надежда, поне аз де, да се покажат хубавите връхчета, мъглата пусна малко аванта, ей тъй, мъничко, колкото да видим, че има и друг склон отсреща:


И пак ни обгърна. Ние все пак трябваше да продължим нанякъде, решихме обаче да е към Соколец. Извадихме компаса, че в мъглицата и с тия урви, щеше да е трудно с налучкване..аха, и картата, как без нея Very Happy


Уточнихме посоката и тръгнахме. Наоколо стана още по-млечно, посмрачи се и заваля сняг. Истинска зима направо:


Снимах тази снимка с идеята да покажа колко дълбоко може да се пропадне в снега

Надявам се Илия да си я хареса, че и да каже. Гледам се е регистрирал, ще е хубаво да пусне някоя снимка от своя апарат Very Happy Wink
10-ина минути по-късно се спряхме в подножието на една скална групичка. Почудихме се и помаяхме се, дали това ще да е нашето връхче. Попитахме тоя-оня по телефона Very Happy Накрая и се качихме горе. За целта свалихме снегоходките и раничките и право горе Very Happy
Ето едно изгледче от мястото, където бях застанала аз:


Десетина минути по късно нямаше какво да правим вече горе, и си тръгнахме обратно, както се оказа. За пореден път се убеждавам, че губя всякаква ориентация в мъгла и трябва да почна да се пробвам да се ориентирам с компас или друго пособие, за което за момента ще мога да намеря парички Very Happy Знам за джи пи ес-четата, знам.... ама.... Wink
Върнахме се наистина по същия път, а аз реших, че други хора са минавали преди нас. И изразих на глас учудването си.. момчетата ме изгледаха и те учудено.. казаха,че това били нашите стъпки.. снега толкова силно бе валял, че почти ги беше заличил...


Върнахме се пак при хубавия изглед към Скакавците.. ама пак мъгла:


Но поне снеговалежа спря:


Мъглата се вдигна и пухкави бели облачета заплуваха наоколо..
Това пък е изглед към връх Соколец, сниман от обратния път


Запътихме се към Иванов камък, за съжаление нямам снимка на върха. От далече ми изглеждаше не много добре за снимка, от близо вече беше прекалено голям. Оказа се бая масивна скала и първоначално като стигнахме до нея, се позачудихме откъде да я качим.. С малко проучване на теренните условия, налучкахме верния път. Горе вече се откри възможно най-добрия изглед към Скакавците за тоя ден и тези условия:


И маалко на северозапад от тях:


За връщането се чудихме накъде да поемем. По обратния път към Ястребец беше много пропадане в снега, надолу към Боровец не знаехме какво ще да е положението на склона и отново на снега... направихме гласуване Very Happy Един беше за връщане към Ястребец, един се въздържа, един, т.е аз, казах, че искам надолу.. към Боровец директно..четвъртия и петия, и те се чудиха... но накрая тръгнахме надолу. Оказа се, че напразно сме се чудили и тормозили, нямаше проблеми, слънцето грееше, нямаше вятър, условията чудесни.
Ето последен кадър от баира Very Happy
На ляво е запад и село Бели Искър, на дясно е изток и Боровец, той не се вижда, на горе е север и язовир Искър, той също е извън кадър. Къщичките долу са някакъв хотелски комплекс и там някъде около него и асфалтовия път, до който трябваше да се спуснем и по който трябваше да вървим до Боровец


Връщането в Боровец и София стана по светло Cool

ммм... Това засега, до скоро дъра-бъра
Чет Мар 20, 2008 10:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Е, може да е било калпаво време, но такива обрасли върхове точно в снега им е чалъма да се изкатерят! Laughing

Много хубаво ходене сте направили! Cold Clap

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Мар 21, 2008 12:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
БОШУЛЕЦА



Регистриран на: 11 Мар 2008
Мнения: 24
Местожителство: СОФИЯ

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти Кате.Тоя излет- поне за мен ,беше уникален.Идея си нямах,какво значи да ходиш в такъв сняг,(то не че и на Пирин знаех за какво става въпрос), но пък напоследък доста скитане му ударих! Така че да се стягаме.Ето и малко снимки от мен.
Със здраве Илия
снимки
Сря Май 07, 2008 9:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
andimit



Регистриран на: 19 Юни 2007
Мнения: 284
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления и за ходенето и за снимкитеSmile
Аз и тази година не успях да кача зимно МусалаSmile
Сря Май 07, 2008 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Хъм, правихме го зимно ние Мусала. Вятърът ни вееше като разлепени вестници на въжето горе ...
Сря Май 07, 2008 7:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Илия, стягай се пак за Пирин Laughing Wink
Чет Май 08, 2008 7:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov