ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
х.Белмекен ?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
х.Белмекен ?
Автор Съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Todor написа:
fena73 написа:
...още се чудя дали сме взели правилното решение като се има предвид че се чувствах неудовлетворен месеци наред после...


Сигурен бъди, че е било правилното - щом разказваш..... Нали знаеш дето се казва по принцип за алпинистите, но може да се перефразира за туристите : "Добрият турист е Живият турист"

Той градския иска да каже, че удоволствието не е пълно ако оная с косата не те тупне по рамото и с пиянски глас да прошепне в ухото:
-Ти ся мене уважаваш ли ме бе? Very Happy Very Happy Very Happy


И ако знаеш какви клетви се изричат в тези моменти..... "само сега да се измъкна.... само този път.... МОЛЯ ТЕ..... връщам се и никога повече въже няма да докосна ... раницата ще нарежа на парчета...." и т.н. Smile Smile Smile
Вто Окт 30, 2012 5:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
в моя случай "патка с патка, как можа да направиш такава глупост, къде се навря сега!", яко псувни и заричания как следващия път ще знам какви ги върша Oops
Ма после като видиш, че си жив и не знаеш къде си...
Вто Окт 30, 2012 6:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
ZCEZBPM написа:
Todor написа:
fena73 написа:
...още се чудя дали сме взели правилното решение като се има предвид че се чувствах неудовлетворен месеци наред после...


Сигурен бъди, че е било правилното - щом разказваш..... Нали знаеш дето се казва по принцип за алпинистите, но може да се перефразира за туристите : "Добрият турист е Живият турист"

Той градския иска да каже, че удоволствието не е пълно ако оная с косата не те тупне по рамото и с пиянски глас да прошепне в ухото:
-Ти ся мене уважаваш ли ме бе? Very Happy Very Happy Very Happy


И ако знаеш какви клетви се изричат в тези моменти..... "само сега да се измъкна.... само този път.... МОЛЯ ТЕ..... връщам се и никога повече въже няма да докосна ... раницата ще нарежа на парчета...." и т.н. Smile Smile Smile

Тъй е-не ни потупа ама седеше на Тетевенска Баба отгоре,потропваше с косата и се чешеше по трите косъма на брадичката(другите ги беше отвял вятъра Laughing )
А както казват Тодор и Гамина-клетви имаше ама 1 месец по-късно когато решихме да повторим проявата(вече подковани с гпс)-първия ден-чудно време-слънце...на втория-сняг,мъгла и виелица...а трябва да преваляме билото от Бенковски че да се преберем на юг...само по Уреда с главна буква и пълен член!!!Като ни изкара на превала-чудех се него ли да целувам или кола....та така...тогава вече гиди дъртата скучубра беше бая близо... Laughing
Вто Окт 30, 2012 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
Да си кажа и аз мойта Confused :

-"Пусни ме бе Ветре,маааама ти стара, САМО тоя път - ей го де е Жълтец, десен завой и след час ще цокам биричка ! Обещавам повече никога да не нося дънки в Балкана! Даже и когато оня плешивия от БиТиВито получава оргазъм в ефир заради "чудесния за разходки в планината ден" !....."

Laughing Laughing Laughing

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Вто Окт 30, 2012 9:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
х.Белмекен е също много ветровито място. Преди 3 г. без малко, ветарО беше изкъртил входната врата на хижата и тя станала необитаема. Добре, че едно другарче ни информира предния ден преди да се запътим натам да спим след Заврачица. Естествено на Манчо получихме ценната информация Smile

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Окт 30, 2012 10:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mitko



Регистриран на: 04 Сеп 2009
Мнения: 169

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
х.Белмекен е също много ветровито място. Преди 3 г. без малко, ветарО беше изкъртил входната врата на хижата и тя станала необитаема.

Аз по-ветровито-издухано място в Рила не съм посещавал, колкото пъти съм бил в района зимно време ( със заход от спортната база и я. Белмекен - оттам е сравнително лесно и бързо), снегът по билата все ей така е изглеждал:


На тея снимки не си личи, ама мноооого духаше, който е запознат с морфологичните промени в снега при ветрове с различна скорост, може да се ориентира по особените вълнички колко и откъде д духало. Същия ден се пускахме със ски от върха над хижата в посока към вр. Белмекен ( как се казваше ..) и склоновете му приличаха на море, замръзнало при 3-4 бала вълнение, няма такава забава просто Smile.
Иначе района е благодатен за разходки, ама с изходна точка спортната база.. особено със ски, та да е бързо и лесно прибирането .. тази зима изпуснахме момента да се опущим със ските чак до Костенец.. кой знае кога пак ще има толквоа много сняг ..
Вто Ное 06, 2012 6:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
toni g



Регистриран на: 18 Сеп 2012
Мнения: 46
Местожителство: burgas

Мнение Отговорете с цитат
Този маршрут съм го минавала през лятото, още когато хижата се възстановяваше след пожара за около 5 часа, без почивка. Вярно, че бяхме с дете и куче, но и двете вървяха с темпо. Има доста усойни места, но не знам през зимата как е. Иначе не е оживена пътека, не срещнахме никой.
Съб Ное 10, 2012 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jeffpitters



Регистриран на: 15 Яну 2013
Мнения: 78

Мнение Хижа Белмекен Отговорете с цитат
Здравейте , някой случайно да има актуален телефон на хижаря и да знае подробности около обстановката , хижата работи ли и евентуално как е качването от язовира до хижата ?
Мерси предварително
Сря Яну 30, 2013 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение телефони Отговорете с цитат
0899 059 005, 0897 925 421
www.belmeken.eu
www.facebook.com/hija.belmeken
Сря Яну 30, 2013 5:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Обстановката Отговорете с цитат
Не мога да ти кажа каква е обстановката в момента, но мога да ти кажа какво ние заварихме, когато се качихме на 19.02 от Костенец. В хижата е отворена една стая за пренощуване (вляво от външната врата). В стаята има печка, дървата (клека) са отвън, има доста. Няма брадва, клека гори трудно, влажен е. Носете вестници и сух спирт.
Моля, затваряйте хубаво външната врата, преддверието беше пълно със сняг !
Една седмица преди нас се качиха приятели, обадили са се на хижаря и той е бил там. Казал им е, че по принцип всяка седмица се качва, но ние си бяхме сами. Срещнахме го на връщане в неделя, отиваше да прочиства пътеката от паднали дървета. Изглежда свесен.
От язовира качването е ок, внимателно на финалния участък !
Сря Яну 30, 2013 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jeffpitters



Регистриран на: 15 Яну 2013
Мнения: 78

Мнение Отговорете с цитат
Може би имаш предвид 19.01? мерси за инфото
Сря Яну 30, 2013 6:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Когато ние се качвахме в началото на януари всички спални бяха отключени. Предния ден бях звънял на хижари и той каза, че ще е там, но не беше. Може би сме се разминали защото докато изкачвахме вр.Белмекен видяхме човек със ски и куче по пътеката към спортната база. Коминът над столовата беше още топъл, а това беше и най-топлата спалня. Наистина входната врата едва се крепеше. Трябва и по-солидна брава или някакво резе да се залоства и отвън.
Пет Фев 01, 2013 10:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gojko



Регистриран на: 03 Мар 2013
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
здравейте,
наскоро и аз посетих хижа белмекен през зимата...веселото беше че когато питах по телефона хижаря работи ли хижата отговора беше да...тръгнахме от костенец в 10 преди обед стигнахме в седем точно преди мръкване...щях да пукна от умора...баси пудрата беше снега преди хижата...аз съм 85 кила с 23 кила раница и снегоходките не вършеха много работа...партината от хижаря беше заличена от вятъра и снега...как да е се добрахме до вратата...и се оказа че има една отключена стая с печка и около 5 спарки с доволно количество одеяла...обаче ни хижар ни дявол...студ на кутийки...брадва нямаше...добре че мъкна едно половинкилограмово кукри , че имаше с какво да нацепя дръвца...само дето бяха мокри...криво ляво запалихме печката...ако жена ми не беше намерила някъкав коресилин дето хижаря си топеше четките за боядисване ,щяхме да се озъбим ...за затоплянето помогна и дядовата ракийца...иаше и свещ, и аз носех една та се ядваше...обаче като легнахме нямаше кой да поддържа печката и по някое време вътре стана като навън...голямо зъзнене падна...на другия ден имаше много мъгла и вятър и ситен сняг...направо не ми се мислеше как ще слизаме надолу...оказа се че надолу въпреки нааканото време го взехме вчерашния 9 часов преход за няма и 4 часа...та така това ми беше първото ходене със снегоходки зимата...радвам се че не тръгнах без тях...най вероятно щяхме да се осе.ем като карпатски лисици...извода...трябва да се внимава зимата че е сериозна работата ако стане фал...за двата дена не видяхме жив човек по високото...датата беше 12-13.02.2013 година
Нед Мар 03, 2013 3:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
За лавини - не, просто е дълго, мъчително, безалтернативно, имаш чувството /от две нощни изкачвания/ че не си на земята, а някъде по луната например. Лятно време по пътеката там има доста повече от обичайните за едно трасе паметни плочи на умрели по една или друга причина. Такова чувство съм имал само в Тян Шан, където до най-близкото село са около 100 и повече км и то по въздух... около Белмекен съм обходил почти всичко, и земе и лете, денем и нощем... опитвал съм повече от 5 пъти зимно да се изкача в петък вечер от Костенец до хижата, в събота да ида до Заврачица или Мусала и в неделя - към Боровец. Във всички случаи съм завършвал в пълно изтощение пред вратата на хижата. Първият път долу от Костенец тръгнах в 7 часа вечерта с идеята към 2-3 часа да съм на хижата, беше февруари. Силите ти започват да приключват около края на гората - там има една стръмнина, и голям гъстак, поради който сняг не достига до земята и носиш ските на гръб. Следва дълго изкачване и около поляните сред клека /около 2 часа през нощта ми се доспа - легнах по гръб над раницата и направо съм заспал, събудих след около час и продължих, цяло чудо че не заспах със събуждане през пролетта. Та зимното нощно качване ми отне 12 часа. При следващи изкачвания там , със снегоходки тренирах техниката за борба с преумората - не спираш изобщо, просто забавяш темпото до ниво, което може организма ти да поддържа, без да се налага спиране и се движиш с идеята, че спреш ли никога няма да тръгнеш отново. Тази тактика се оказа по-късно гибелна за мен във високи планини над 4 000метра, но в България работи безотказно, благодарение на нея от вече 5 години успявам да изкачвам Ботев през Северния джендем и без да спирам да се прибера на х.Плевен същия ден. Изобщо Белмекен наистина е полигон за оцеляване и си струва да се ходи там през зимата - диво, пусто и безлюдно място, все едно не е на този свят и наистина имаш чувството, че си съвсем сам и разчиташ единствено на себе си. Иначе като оттренираш тактиката за достигане, можеш да си позволиш после зимната волност на другия ден през върха Белмекен и Плевнята да слезеш обранто в Костенец - едно от най-красивите обиколки. Друго много интересно преживяване бе през ноемврийска нощ да достигнем върха и в едно характерно вдлъбване на около стотина метра по склона на изток да опънем палатка на леда и да спим там - изгревът е невероятен.

Аз отдавна твърдя, че това е доста сериозно изкачване. Виждам, че който и да го опита, "всеки път, еднакъв резултат". Все пак е яко и си струва, а защо не направихте едно друго упражнение за на връщане - през вр.Белмекен, Плевнята, Помочена поляна, х.Гургулица, с.Костенец. При много сняг там условията са перфектни и бързо се преминава през всички клеци, а изживявянето е още по-пълно.
Пон Мар 04, 2013 9:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gojko



Регистриран на: 03 Мар 2013
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
времето беше ограничено...бях си в бг за 3 дни...на следващия сутринта заминавах за чужденеция Sad
Пон Мар 04, 2013 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov