ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Здравето
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Здравето
Автор Съобщение
Пелистеръ



Регистриран на: 27 Яну 2007
Мнения: 4

Мнение Здравето Отговорете с цитат
Искам да ви помоля за един съвет. Предполагам, че се занимавате сериозно с планинарство и ще можете да ми помогнете. Аз съм на 18 и от три години ходя сериозно на планина. Проблемът ми е, че след планина често ме болят коленете и то не слабо и се притеснявам да не си съсипя ставите. Можете ли да ми дадете съвет как да се предпазвам и има ли такава опасност. Ще ви бъда благодарен.

_________________
Македония е българска!
Съб Яну 27, 2007 12:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Колко тежиш?
Съб Яну 27, 2007 1:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Здравето Отговорете с цитат
Пелистеръ написа:
Искам да ви помоля за един съвет. Предполагам, че се занимавате сериозно с планинарство и ще можете да ми помогнете. Аз съм на 18 и от три години ходя сериозно на планина. Проблемът ми е, че след планина често ме болят коленете и то не слабо и се притеснявам да не си съсипя ставите. Можете ли да ми дадете съвет как да се предпазвам и има ли такава опасност. Ще ви бъда благодарен.


Много фактори влияят на това и трябва да се търси конкретната причина при теб. Ако говоря от собствен опит, преди до около 7-8 години и мен бе боляха коленете, кога едно, кога двете, едва съм слизал. И то след не много ходене. После се оправиха и сега са бетон макар да не ходя често и да не съм във форма. Ще ти подхвърля една идея - иди на ортопед, да провери дали нямаш пропадане на стъпалото (дюстабан), може да е в начална форма. Отразява се на стойката и начина на натоварване на ставите.
И малко общи съвети:
Купи си и ползвай щеки, много са полезни на слизане и не са глезотия. Гледай да не си простудяваш краката и кръста! Носи удобни обувки, маратонките не стават. Виж дали нямаш стари травми(вкл. и по гърба). Болките в коленете се лекуват с почивка, мазилата нямат особен ефект без нея. И накрая - ходи колкото ти е кеф, а не колкото си намислил. Wink
Съб Яну 27, 2007 11:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Пелистеръ



Регистриран на: 27 Яну 2007
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Не тежа много - 72 килограма. Проблемът е, че лете ходя на голям поход в Пирин с приятели и раницата ми тежи над 20 килограма. Иначе мога да ходя много и не ми е огромен проблем, но се страхувам да не се задълбочи, а имам желание да се занимавам сериозно с планинарство, защото ми е страст. Нося удобни обувки (Асоло). Чудя се дали няма да са ми полезни медицински наколенки. Чувал съм, че помагат.

_________________
Македония е българска!
Съб Яну 27, 2007 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
20 кила раница мисля е прекалено много за човек 72 кила. Свали ги до 8-10 макс., изхвърли излишните работи, намери си лека екипировка.

Всъщност, пробвай 4-6 часа преход с 3-4 кила раница и виж как са краката. Ако всичко е ОК, очевидно се претоварваш въпросните 20...
Нед Яну 28, 2007 1:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Така е, намали натоварването. Давай си необходимите почивки. Това което можеш сега, след години ще ти създава проблеми. Аз поне не гледам на планината като поле за състезание.
Нед Яну 28, 2007 7:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Пелистеръ



Регистриран на: 27 Яну 2007
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Е, да, ама като походът е 7-8 дена са ти нужни доста неща и е малко трудно да намалиш багажа. Пък и никога лете не спя на хижа, сиреч нося палатка и чувал... Абе, ще го измсиля Smile хаха

_________________
Македония е българска!
Нед Яну 28, 2007 10:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Има палатки по 1500 грама, както и чували по 600 грама, летни. Сумарно 2 кила. + 1 кило фото, + 500 грама вода, + 2 кила дрехи, + 3 кила храна - ей ти на 8 кила раница за дълги преходи Very Happy Останалото явно е в повече Wink
Пон Яну 29, 2007 1:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Подкрепям съветите на останалите и силно ще препоръчам преглед от ортопед-травматолог, НО да бъде начетен, а не шарлатанин. Моето тегло варира между 65 и 68 кг, ходя с леки раници, но също имах 3 години много проблеми с колената.

Ортопедите, които са ми под ръка нищо не направиха по въпроса и общо взето караха на принципа "проба, грешка, случаен успех". Наложи се да пропътувам 200 км и да отида до София, кв. Горна баня, където има специализирана болница. За мое щастие там ми помогнаха и сега се чуствам отлично, дори и с по-тежичка раница.

Месец след посещението ми в болницата направих 4 дена преход из Пирин на чувал, като единия ден ми се събра 10 часа чисто ходене. Никакви ядове нямах. Трябва да опиташ всичко, защото ако наистина си решил да ходиш сериозно трябва да решиш този проблем.

-------------------
Македония е българска! BG
Пон Яну 29, 2007 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение За наколенките Отговорете с цитат
Наколенките не могат да оправят положението, а само облекчават (по-скоро смекчават)натоварването. В никакъв случай не ползвай обикновени наколенки, а такива с дупки.

Ако проблема е в колената обикновената наколенка вреди понеже притиска капачката. Медицинските са много видове. Има такива с дупки - капачката остава да изкача навин при свиване на крака, а в същото време наколенката хваща сухожилията отстрани и облекчава, НО не лекува. Такива наколенки трябва да изпише лекар като даде диагноза и те подпомагат по-бързото възстановяване при лечението на ставен хрущял или разхлабени връзки ако проблема е там, тъй като все пак е нужно движение, а не да легнеш в леглото.

Ако проблема обаче е на друго място - кръст, гръбнак, дюстабан не ти трябват. Затова си трябва свестен лекар да каже вярна диагноза.

Препоръчително е натоварването, ако проблемът е в колената, да не е съчетание от ходене и колоездене примерно. Тогава тормозът върху колената е прекалено голям и рискуваш възпаления и други усложнения.
Пон Яну 29, 2007 4:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Vassi



Регистриран на: 02 Яну 2008
Мнения: 1
Местожителство: София

Мнение Re: Здравето Отговорете с цитат
Пелистеръ написа:
Искам да ви помоля за един съвет. Предполагам, че се занимавате сериозно с планинарство и ще можете да ми помогнете. Аз съм на 18 и от три години ходя сериозно на планина. Проблемът ми е, че след планина често ме болят коленете и то не слабо и се притеснявам да не си съсипя ставите. Можете ли да ми дадете съвет как да се предпазвам и има ли такава опасност. Ще ви бъда благодарен.


Аз съм имала същия проблем с коленете. Помогна ми антиоксидантната програма на Хербалайф - Шизандра и Роузокс. Особено шизандрата. Няколко дни преди похода пиете редовно и след това няма болки и умора. За дюстабанлиите - планинари. Помага Коензим Q10. Дава енергия и поддържа всички мускулни групи, включително и на ходилата. Но трябва да се пие всяка година по три месеца за да има ефект. При проблеми с разширени вени поради продължително стоене прав помага Хербалайфлайн. Ако сте почнали да го пиете редовно десетина дни преди продължително излагане на слънце - няма да изгорите дори и без употреба на слънцезащитен крем. Или при по-светлите, ако все пак се получи изгаряне, то ще премине много по-безболезнено.
Сря Яну 02, 2008 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Никакви наколенки - поне в близките 25 години. Послушай другите и първо отдели необходимото време за прегледи. Дано нямаш някакъв проблем, ако е така намали товара, вземи си щеки, ходи редовно на планина. Да си кажа за мен - рядко раницата ми тежи под 25-30 кг при многодневен преход - нося моят багаж и този на жена ми, както и палатка, чували и т.н. След слизанията колената започнаха да ме болят и парят леко. Започнах да ползвам щеки и има ефект. Освен това натоварвам колената с клякания с малка тежест почти всеки ден вкъщи. Сметни сам - едно слизане от Витоша - примерно 6 км са около 5000-6000 крачки; да приемем че ползваш щеките както трябва, т.е. оказваш натиск в/у щеката равен на 5 кг - коляното се натоварва с 5 кг по-малко за сметка на ръката. 5000 крачки*5 кг=25 т спестено натоварване за двете колена. Раздели го на две и ще видиш какъв товар си спестил на всяко от колената си чрез използването на щеки.
И Speedy е прав за колоезденето - след неколкодневен планински преход с колело, краката са като отрязани при по-сериозно ходене по баира.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Яну 03, 2008 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Васко, човекът е задал въпроса преди почти 1 година... Cool
Чет Яну 03, 2008 1:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Oops Oops Oops
Извинявам се!
Вързах се на по-горният рекламен пост

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Яну 03, 2008 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Важното е да има информация.Smile Мнението е полезно според мен. Rolling Eyes

Това за разните добавки може би е добро като информация, но въпросния линк предлага и разни еротични услуги, което нещо не ми харесва. Може да се наложи да се махне. Все пак някак си...
Чет Яну 03, 2008 4:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov