ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
От с. Васил Левски до Равнец 22 - 23 март 08

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
От с. Васил Левски до Равнец 22 - 23 март 08
Автор Съобщение
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение От с. Васил Левски до Равнец 22 - 23 март 08 Отговорете с цитат
Здравейте всички Very Happy

като гледам не ни свърта всички в къщи през почивните дни, още повече, че временцето леко се беше затоплило..
Едно планче висеше 3 седмици в очакване да се изпълни. Та ето, най-накрая напуснах работа, и веднага дойде първата възможност за баир Laughing Laughing
Планът беше качване на южния склон на Равнец, стигане върха, гледки и снимки към Ботев, Южен Джандем и каквото се вижда още от върховете на запад, помотаване, спане на палатка, слизане - неуточнено откъде, според условията и прибиране / на стоп ми беше мерака Very Happy /
Пътувахме с влака за Карлово и с едно автобусче от града към селото. От автобуса слязохме на "мегдана" или мястото, което го водят център, и се заоглеждахме. Селото голямо и хубаво се оказа, а гледката ощепо-хубава Very Happy Никъде нямаше инфо за условията за качване от това село нагоре, пътеки има ли, стръмно ли е качването. Смятахме на място да решаваме накъде.
Първоначално гледки нямаше много, слънцето се беше скрило зад облаците и мараня леко пълзеше по земята. Едни от първите гледки бяха тези, маалко преди баира:




От долу се виждаше склона много добре Първоначално се върви през гора, по-нагоре тя оредява и изчезва, а още по-нагоре гол склон, който завършва със снежна шапка. Попаднахме и на една много удобна пътечка, която виеше през гората. Малко след гората срещнахме и едни кончета, които полюбопитствуваха какви сме ние и се приближиха към нас Very Happy а ние това и чакахме :





Аз, знаете, съм любителка на ч/б-те снимки, та не мога да се въздържа да не пусна някоя. Тая е гледка около средата на склона. Много ми харесаха тревите, като море са..


Тъкмо тогава и маранята започна да се вдига и да се откриват гледки на юг. Само че кой ти гледа южната посока, като север е по-примамлив...


Общо взето, няма кой знае какви гледки, особено като няма слънце и ясна видимост. Чаках да напредне времето , както и ние с изкачването, за да се отвори Джандема. Склона на Равнец е доста обширен и на изток и запад се вижда само той..



До това време подухваше вятър, но не беше нищо особено. Докато се качвахме, си търсехме място за палатката, но равните места по склона бяха съвсем малко. На час преди върха и два часа преди залеза, попаднахме на не лошо място, което обаче беше цялото в сняг. Почудихме се малко дали там да опъваме палатката, но решихме да оставим тази задача за след като се върнем от върха. Оставихме багажа, сложихме гетите и се запътихме нагоре.

На места имаше доста пропадания до коляно, но колкото по-нагоре отивахме, толкова по-твърд ставаше снега. Върха изглеждаше толкова близо.. а се оказа измамно Cool Но най-накрая стигнахме, разбира се. Почти претичахме последните метри до гледката...
Масивът на Триглав Very Happy :



Ботев:


Горе подухваше, но това не беше пречка да се наслаждаваме на гледката, на върховете снежни и на залязващото слънце...
Това е гледка на запад от него, върховете от дясно на ляво на снимката са Дюзчал, Жълтец / Саръкая/ Костенурката, Кръсците, Купена, Малък Купен, Амбарица...



ето и цветно, малко по-отблизо:


Улеите под Ботев, вижда се и х. Рай долу дясно на снимката...


Дюзчал и Жълтец..


Нямаше наглеждане... обаче вятъра задуха доста по-злобно и силно, та решихме да се връщаме. Светлината падна още по-ниско и обагри в топли цветове обратния път...



Върнахме се при багажа и решихме да се спуснем още по-надолу, за да имаме относителен комфорт през ноща. До едно каменно заслонче опънахме палатката и се намърдахме вътре. В спалните чували беше топло и уютно, дори храната не ме примами да изпълзя от там Very Happy Very Happy

Все пак го направих де, за една почти последна снимка Very Happy
Изглед от високо към с. Васил Левски.. а другите населени места кои са,не знам Rolling Eyes



На другият ден, нищо особено. Събудихме се от поривите на вятъра, почудихме се малко какво и накъде. Отказахме се от повторно ходене до билото и връщане през х. Левски. Интересното беше с връщането в Сф. Първо ни спряха едно тричленно циганско семейство, които отиваха в Розино. Попътувахме малко с тях, разприказвахме се. Друго интересно беше, че те по едно време се извиниха, че си говорят на цигански, да не сме се обидили един вид. В Розино, циганската махала е по в източния край на селото, точно откъдето влизахме. Забавен беше диалога, който проведоха нашия шофьор и местния.
"- Здрасти, брат, ти от кои си.. циганин, турчин..
-ами... аз съм независим"... Very Happy Very Happy Very Happy
Разбраха се после кой при кой идва, а ние се разделихме с нашия любезен шофьор. В другия край на селото си спряхме друга кола, с която право в Сф. Поспах си по обратния път.. Wink което е нормално за мен, ммдаа

Това е засега. До скоро дъра-бъра

П.П
Ники, ти нали събираш табелки, имам една за теб Wink



а, да, и един въпрос имам. Какво е това растение?



Последната промяна е направена от Kat на Пет Апр 18, 2008 5:58 pm; мнението е било променяно общо 5 пъти
Чет Мар 27, 2008 11:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
asenr



Регистриран на: 10 Яну 2008
Мнения: 87
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хубава разходка и хубави снимки :) А растението е някакъв вид млечка или Euphorbia на латински. Нещо като това или това.

_________________
Може да съм прасе, ама ми отива...
Пет Мар 28, 2008 12:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Много хубаво ходене, много хубави и разнообразни снимки. Cool

Благодаря за табелката. Ще си я сложа в колекцията соц табелки обезателно.

За растението мога да потвърдя, че е от семейството на млечките. Не съм убеден кой точно вид е, но гледайки снимката прилича много на Мирсинитска млечка (Euphorbia myrsinites)



Аз от бабите си ги зная като млечки само, и не съм задълбавал навътре във видовете. Полезни растения са за разни болежки, но и трябва да се внимава с тях. Сокчето на доста вреди на рани и лигавици. Аз съм се лекувал с млечка по заръка на една баба и съм доволен.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Мар 28, 2008 12:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: От с. Васил Левски до Равнец 22 - 23 март 08 Отговорете с цитат
Ей, напълни ми душата с гледки!
Само една поправка
Kat написа:

Дюзчал и Жълтец..

трябва в обратен ред, нали ги гледаш от юг.
А през лятото южния склон на Равнец е голям чанч... Confused
Пет Мар 28, 2008 12:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Супер снимки. Само така, бравос Clap... Чернобелите снимки са екстра Smile, както и кончетата.

_________________
Който пие бира не умира!
Нед Мар 30, 2008 8:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
metro



Регистриран на: 13 Яну 2009
Мнения: 109
Местожителство: с.Куртово

Мнение Отговорете с цитат
Браво страхотни снимки.Що се отнася за нощната снимка селата са;

1 с.Васил Левски
2 с.Куртово
3 с. Горни Домлян
4. с.Ведраре
5 с.Баня
6. с.Соколица

_________________
На туриста раницата е тежка ,но главата е лека!!!
Сря Яну 14, 2009 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря Very Happy
предполагам изброяването е от ляво на дясно и от долу на горе Wink

_________________
Чет Яну 15, 2009 6:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Леле, Катя, снимките са страхотни, тая тема съм пропуснал да видя...

А за човека не се съмнявам, че е казал правилно за селата, като се има предвид той откъде е - пише си под аватара му.
Чет Яну 15, 2009 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov