ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Родопи-района над х.Здравец ?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Родопи-района над х.Здравец ?
Автор Съобщение
mimka



Регистриран на: 21 Окт 2007
Мнения: 29

Мнение Родопи-района над х.Здравец ? Отговорете с цитат
С приятели сме решили да отидем за два дни в района на х.Здравец.Смятаме да нощуваме в летовище Студенец.Моля за идеи за маршрут (лъч) в рамките на 6-7 часа отиване и връщане.
Вто Мар 20, 2012 10:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Първи ден: От Студенец се разходете до курорта Бяла черква.

До там стигате по асфалтовия път продължаващ след Студенец нагоре - може пеш, с кола също. Тази зима въобще не е натоварен, понеже не работи влека и пистата на Бяла черква. Като стигнете летовището, над чешмите има малък хотел-ресторант. След 5 мин. по пътя в ляво е Белочерковския манастир Апостоли „Св. Св. Петър и Павел” – най-високо разположеният манастир в България /около 1600 м. н. в./ Там винаги има човек да ви отвори черквата. Единствено тя оцеля при пожара преди 10 години. От изток на черквата
е запазен олтарът от бигор на първата, построена от цар Иван Асен ІІ. Строителството и възстановяването на манастирските сгради продължава бавно и сега.
Срещу вратата на манастирския двор, посока юг и нагоре, по горския път за около 20 мин. се стига до връх Бяла Черква – 1650 м. Котата на върха е началото на ски пистата, има и чайната, но тази зима не работят.
Не пропускайте простора на гледката, която се открива оттам при ясно време на юг към цялата планина! От широкото и равно било на върха вижте разлятата като море Родопа - долу Рупчоса, в ляво - село Косово, отсреща – Павелско и кулата „Снежанка” на Пампорово, в дясно - връх Персенк… В района има много вили на наследниците на видни пловдивчани, а боровата и смърчова гора
е великолепна. Това ви предлагам за първия ден.

Втори ден: Слизане от Студенец до хижа „Здравец”, през хижа „Чернатица” /бивша хижа Комсомолска/.

За пътеката и черния път към хижата има табели от асфалтовия път след „Студенец” – посока Бяла Черква. Те са на около километър в ляво и рязко надолу! Черният път за кола в тоя сняг не става. След хижа „Чернатица” има маркирана пътека в хубава гора и по дерето, която започва веднага зад новопостроената дървена вила до хижата. Тя стига до малкия параклис, близо до обръщалото на хижа „Здравец”.

Друг вариант за втория ден: Може да слезете от „Студенец” до паркинга и обръщалото при параклиса на хижа „Здравец” и да оставите колата. Оттам да се разходите до местността „Копривките” 4-5 км. по пътя на изток. Също се стига и с кола до поляната с паметника. През зимата тя е малка ски писта, има и чайна. Наоколо са няколко почивни станции. След поляната по пътя в дясно е станцията на военните, и оттам нагоре може да стигнете до котата на върха, където е TV кула.
Като за зима горе-долу нещо такова. Приятна разходка!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Сря Мар 21, 2012 11:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mimka



Регистриран на: 21 Окт 2007
Мнения: 29

Мнение Отговорете с цитат
ДИАНА написа:
Първи ден: От Студенец се разходете до курорта Бяла черква.

До там стигате по асфалтовия път продължаващ след Студенец нагоре - може пеш, с кола също. Тази зима въобще не е натоварен, понеже не работи влека и пистата на Бяла черква. Като стигнете летовището, над чешмите има малък хотел-ресторант. След 5 мин. по пътя в ляво е Белочерковския манастир Апостоли „Св. Св. Петър и Павел” – най-високо разположеният манастир в България /около 1600 м. н. в./ Там винаги има човек да ви отвори черквата. Единствено тя оцеля при пожара преди 10 години. От изток на черквата
е запазен олтарът от бигор на първата, построена от цар Иван Асен ІІ. Строителството и възстановяването на манастирските сгради продължава бавно и сега.
Срещу вратата на манастирския двор, посока юг и нагоре, по горския път за около 20 мин. се стига до връх Бяла Черква – 1650 м. Котата на върха е началото на ски пистата, има и чайната, но тази зима не работят.
Не пропускайте простора на гледката, която се открива оттам при ясно време на юг към цялата планина! От широкото и равно било на върха вижте разлятата като море Родопа - долу Рупчоса, в ляво - село Косово, отсреща – Павелско и кулата „Снежанка” на Пампорово, в дясно - връх Персенк… В района има много вили на наследниците на видни пловдивчани, а боровата и смърчова гора
е великолепна. Това ви предлагам за първия ден.

Втори ден: Слизане от Студенец до хижа „Здравец”, през хижа „Чернатица” /бивша хижа Комсомолска/.

За пътеката и черния път към хижата има табели от асфалтовия път след „Студенец” – посока Бяла Черква. Те са на около километър в ляво и рязко надолу! Черният път за кола в тоя сняг не става. След хижа „Чернатица” има маркирана пътека в хубава гора и по дерето, която започва веднага зад новопостроената дървена вила до хижата. Тя стига до малкия параклис, близо до обръщалото на хижа „Здравец”.

Друг вариант за втория ден: Може да слезете от „Студенец” до паркинга и обръщалото при параклиса на хижа „Здравец” и да оставите колата. Оттам да се разходите до местността „Копривките” 4-5 км. по пътя на изток. Също се стига и с кола до поляната с паметника. През зимата тя е малка ски писта, има и чайна. Наоколо са няколко почивни станции. След поляната по пътя в дясно е станцията на военните, и оттам нагоре може да стигнете до котата на върха, където е TV кула.
Като за зима горе-долу нещо такова. Приятна разходка!


Благодаря,и моята идея беше за тези маршрути,но незнаех подробности,които Вие ми описахте.Била съм в на х. Чернатица(Комсомолска)на зимен лагер преди 28 г и ще ми е интерсно да видя пак района.
Сря Мар 21, 2012 12:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Искам да попитам къде може да се спи в летовище Бяла черква?
За хижа Бяла черква никъде няма информация, дали работи.
По-горе Диана споменава за някакъв малък хотел. Някой знае ли как се казва или някакви негови телефони за контакт?
Ако се окаже,че никой нищо не знае за там, какви са приличните места за отсядане в летовище Студенец, освен станция Металик?
Сря Юни 20, 2012 2:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
БЯЛА ЧЕРКВА – Ивайло, хижа „Бяла Черква” няма!
Всички вили се върнаха с реституция на наследниците там и затова, ако четеш нещо по-старо из пътеводители, или другаде, то не е актуално!
Семейното хотелче на леля Жана, за което съм писала по-горе, се ползваше години наред от държавата и сигурно това имаш предвид като казваш хижа „Бяла Черква”? Нямам телефона и, но лятото тя се занимава с нощувките, а иначе си е в София. До скоро я нямаше горе, а не зная хората които са в заведението, дали отговарят за настаняване. По принцип сградата е от началото на миналия век и няма новите удобства.
В курорта Бяла Черква времето е спряло и почти нищо ново не се строи. Няма магазин дори, ако се надявате нещо да си купите. За палатка също не е къде да е, че и гората край вилите е частна и може да правят проблеми.
Доскоро имаше къща за гости до конната база „Стела” на Д-р Сяров, но и тя изгоря като Манастира, а на двете места можеше да се спи.
Преди реституцията много от вилите се ползваха за почивка от разни предприятия, също и вилата на една руска графиня, която някои помнят от времето на екскурзионното летуване.
Бяла Черква е чудно кътче, но без възможности за нощувка, освен ако нямаш познати, или някаква уговорка.
Ако ви интересува за палатки там: Най-атрактивно място като гледка си остава „Преспа” – бившата ракетна площадка на военните, а е удобно, че е на път за Персенк. Наистина гледката на юг е… да литнеш!

На СТУДЕНЕЦ – много от почивните станции и бунгала са заключени и не е ясно какво става?! Най-хубавата почивна станция там на БДЖ, вече също е затворена! Някои бази на Студенец, работят само събота и неделя, а в другото време има само пазач, но отварят през седмицата за групи, ако е уговорено. Така е и „Трансинг” /бивша Автокомбинат/ тел. 0878 868770.
Добре си писал за „Металик” /бивши „Пътни строежи”, а беше и вила „Самодива”/. Имената се сменят и трябва да знаеш понякога и двете, за да те упътят. На „Металик” направиха ремонт - новички легла и матраци, бани... Наши приятели се събират по поводи и са доволни. Цени не зная, щото съм била там на семинар, но не било скъпо. Останах с убеждение, че наистина трябва да имаш резервация, иначе май не готвят.
Близо до „Металик” е бившата станция СМК - сега хотел „Строител”. Голяма хубава база от соца. Ходят на спортни лагери и зелено училище. Не знам вече доколко е обновена, че скоро не съм влизала.

За хижа „ЧЕРНАТИЦА” /Комсомолска/ - И там сегашните стопани са се заели с ремонт и вече спахме на нови легла, завивки… Може да се ползва всичко в кухнята – съдове, уреди. Нощувката беше 10 лв. за нощ, за две - 8, за три – 6. Тел. на Здравко: 0882 96 63 98.

Доста преди Студенец, край главния път за Бяла Черква са реновираните бунгала на обувната „Флавия”. Направено е добре като малък комплекс. Понякога хапваме там. Тел. на Лиляна: 0888 828866. Бунгалата са от долна страна на пътя, близо до достатъчно рекламирания Екохотел „Здравец”.
Местност „Копривките” е по-ниско, но ако те интересува ще пиша.

Не знам каква ти е идеята, но ако не търсиш просто подслон някъде из този район, звъни по телефони, за да няма изненади!
Много дълго стана, но нека да има написано, ако потрябва на някой от форума. Поздрави!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Юни 21, 2012 10:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Около Бяла черква, Студенец и Лилково Отговорете с цитат
Благодаря за информацията! Мда-а-а, става сложно...

Идеята ми е да направим един 5-6 дневен кръгов (за да се върнем при колата) маршрут из Чернатица без да повтаряме някой участък два пъти.
Ден 1
Хвойна – Бяла черква
Ден 2
Бяла черква – х. Персенк
Ден 3
х. Персенк – х. Изгрев
Ден 4
х. Изгрев – Забърдо – х. Скални мостове
Ден 5
х. Скални мостове – х. Кабата – Малево/Хвойна

Спането ще е по хижи.

Бяла черква ми трябва, заради панорамните гледки оттам. Явно ще се спи в някоя от станциите на Студенец, ама дотам са си още 6 км. от Бяла черква. Не знам за колко ще го вземем от Хвойна до Бяла черква. До Средни ливади е маркирано, ама после ще цепим по карта, а не се знае в какво състояние е пътят (не билния), по който си мисля да минем. От Хвойна до Студенец си се събират грубо към 20 км.


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Чет Юни 21, 2012 3:06 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Юни 21, 2012 11:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Хубаво сте го измислили! Щом издрапат до Бяла Черква, към Студенец не е трудно.
Най-близко тогава ви са СМК - хотел "Строител" и "Металик". Намерих тел. на Красьо от СМК - 0885 91 91 96.
За "Металик" търси в нета. А "Чернатица" е много подходяща" за случея, но е по на север, има спускане и става далече.
Огледай го като разстояния, а зависи и хората какво искат и колко могат да ходят.
Търси навреме, че сега е ваканция и отпуски. Успех!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Юни 21, 2012 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Около Бяла черква, Студенец и Лилково Отговорете с цитат
"Строител" с в строеж... Остава само "Металик".
Сега проучвам възможностите за преспиване в Лилково, където има хотел, но никъде в Интернет няма негова страница или поне някакви телефони.


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Чет Юни 21, 2012 3:06 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Юни 21, 2012 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Хотел „Росица” – село Лилково: тел. 0879 884 525, тел. 0882 01 55 55

Бившето селско училище, което се ползваше за пионерски лагер лятото. /Скъпи спомени!/
Не знам дали работи хотела, но ако е така, ще се радвам, че и аз съм помогнала да го има.

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Юни 21, 2012 2:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Около Бяла черква, Студенец и Лилково Отговорете с цитат
И аз за Лилково се сетих, защото ако първата вечер спим в "Металик" (Студенец), то на другия ден до х. Персенк ще ни дойде множко. Затова втората вечер май ще спим в хотела в Лилково, за да можем после да я караме яваш-яваш до х. Персенк.

Във Фейсбук хора от Лилково ми дадоха други телефони на х-л "Росица":
03109/2422 - х-л "Росица";
0888351503; 032/690272 - г-жа Мандурова, отговаряща за хотела

Днес говорих с г-жа Мандурова. В хотела има готвач само от петък до неделя. През седмицата може да се разчита само на скара, но при положение, че наоколо няма друго място за спане, това си е направо лукс.
Чет Юни 21, 2012 3:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lauta rulez



Регистриран на: 21 Юни 2011
Мнения: 34
Местожителство: Джендем тепе

Мнение Re: Около Бяла черква, Студенец и Лилково Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
И аз за Лилково се сетих, защото ако първата вечер спим в "Металик" (Студенец), то на другия ден до х. Персенк ще ни дойде множко. Затова втората вечер май ще спим в хотела в Лилково, за да можем после да я караме яваш-яваш до х. Персенк.


Хммм...не знам на какво му казваш много, но това са горе-долу около 5 часа лежерно темпо...айде сложи и един час отгоре, ма чак да е много? Плюс това отбивката към Лилково и после на обратно си е губене на време, нищо лошо за Лилково- супер селце е.
Пет Юни 22, 2012 12:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ами от станция "Металик" в Студенец до х. Персенк са 24-25 км. Ако е абсолютно равно, ако маркировката е идеална и ако само ходиш като кон без да се замисляш за пътя и без да спираш да снимаш тук там, да толкова е - 5 ч. път. Само че ние не си даваме много зор, сутрин не тръгваме в 7:00 ч. и т.н. Сигурен съм, че ще тръгнем около 10:00 ч. и само около Бяла черква ще отиде половин-един час в снимки. И понеже повечето гледки оттам са на юг, трябва да има надлъгване със слънцето, филтри-милтри и т.н. На мен лично този маршрут ми е непознат и сега го изучавам по карта и Гугъл Земя. На маркировка никога не съм разчитал 100%, защото тя никога не е перфектна. А конкретно пък в този участък хептен, тъй като предполагам, че почти никой не го минава. Дано греша.
На пътеводители и описания от местни също много-много не вярвам, защото обяснения от типа: "Все по тоя път и като стигнеш там горе, хващаш надолу." Да, ама се оказва, че на разклона има два пътя/пътеки надолу, но единият е наляво, а другият надясно... и т.н. да не навлизам в подробности за начина на обяснение на повечето хора. Такива "напътствия" могат по-скоро да заблудят, отколкото да ориентират.
Най-пресният ми пример е от Герзовица, където един от Киселчово ни каза да ходим все по дерето нагоре, та на заставата. Да, ама аз не се хванах на тази въдица. Хванахме си един заобиколен, кален и стръмен път и... пристигнахме горе с половин час преди останалите, които тръгнаха да гонят михаля. Отишли до изоставените уранови рудници, мотали се като гламави и накрая се катерили по някакви сипеи, докато излязат на път, по който се включили в пътя, по който ние бяхме минали и така. Казвам това не за друго, ами защото повечето от местните, за да си придадат компетентен вид, изказват мнения за състоянието на гора, пътища и пътеки без да са ги виждали на живо от 10-20 години или пък са чули-недочули какво разказват техни съселяни на чаша ракия.
Единственият случай в който местен човек ни е ориентирал абсолютно точно беше с един горски от крумовградско, който ни начерта на картата местоположението на два паметника и после се оказа, че беше сбъркал само с 20-30 м.
Пет Юни 22, 2012 10:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение село Ситово - победител в "Моят край е най! Отговорете с цитат
Дано не съм закъсняла и вече да сте тръгнали.
Чак сега се сетих, че Ситово беше победител в конкурса:"Моят край е най!".
С това снежно филмче, малко повече инфо за селото, както и за съседното Лилково.

Зависи как ще направиш маршрута, но сега лятно може да се включат красивите и пълни със знаци скали на крепостта Шутаград,
или прочутия Ситовски надпис, който датира от 7000 години и за който все още много се спори - неразчетен, или разчетен?!
http://vbox7.com/play:c17493dc

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Съб Юни 23, 2012 5:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за информацията!
Ние ще тръгнем на 21 юли, така че има време.
Нед Юни 24, 2012 11:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Бяла черква и Бяла черква - х. Персенк Отговорете с цитат
Позволявам си да се намеся в разговора с няколко реда.
Спането на Бяла черква наистина и сега си е проблем. Опитвали сме на няколко пъти в хотелчето споменато от Диана и все нещо не се получава, а го знам от времето когато още го правеха. Последния път (преди две-три години) започнаха някакви странни разпити и въпроси в стил - Ама сега какви сте вие? Ама защо пък искате да нощувате точно тук? Ми що не продължите нататък (къде нататък никой не знае)? и т.н. и т.н. Накратко - спането на Бяла черква съм го отписал до по-добри времена. Под летовището, откъм Косово и Наречески бани има ловна хижа на нареченската ловна дружинка. Има вода и ток от агрегат, но за да се остане трябва уговорка с авджиите и съответната организация за храната. Ако трябват подробности, ще кажа каквото знам.
Сега за прехода Бяла черква - Персенк. Правил съм го и направо от Нареченски бани - Бяла черква - Персенк, но идва бая длъжко и за да е пълно удоволствието пътеката Нареченски бани - Бяла черква освен че е много стръмна, не е и маркирана (3-4 табелки и 6-8 лентови, прастари маркировки). От Косово до Бяла черква има маркирана нова "екопътека", но какво прадставлява не знам - в тоя район използвам преки пътеки, които не са маркирани. Хвойна - Бяла черква си е доста, а от там и до Персенк за един ден лятото не е невъзможно, но дали си струва препускането?
Бяла черква - Персенк го ходихме на 07.06.2012 г. Маркировката е доста прилична, стига да я хванеш бързо от Бяла черква. Има само две, максимум три възлови места, а иначе като вертикален профил прехода не е нещо особено - просто вървиш , кефиш се и стигаш на х. Персенк. Горските казват, че разстоянието Бяла черква - Персенк е около 22-24км и ако се съди по времето за изминаване (6-7ч.)вероятно не са далеч от реалноста. Ако трябва някаква допълнителна информация, Иво казвай и ще я имаш.

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Нед Юни 24, 2012 2:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov