ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Стелки и подложки за обувки
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Стелки и подложки за обувки
Автор Съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Стелки и подложки за обувки Отговорете с цитат
Споделете добър опит със стелки за обувки, всички знаем след часове ходене как ходилата ни са доста уморени, ако някой е намерил добър вариант за стелки, които не те изпотяват и създават комфорт, нека сподели Smile


И нека правим разлика между стелки за хора с медицински проблеми и стелки, които просто създават комфорт при ходене Smile
Вто Апр 10, 2012 11:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Хора различни, трябва да се пробва. Друг начин няма. Не мисля, че може да се избегне изпотяване.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Апр 10, 2012 11:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Hobo



Регистриран на: 01 Ное 2011
Мнения: 50

Мнение Отговорете с цитат
Пробвал съм различни модели стелки. Между тях високотехнологични, антибактериални, масажиращи и т.н. Досега най-доволен съм останал от стелки направени от агнешка кожа с вълната нагоре към ходилото. След няколко обувания стелката приема формата и релефа на крака. Става почти като специално изработена ортопедична стелка за съответния крак. Може би заради това, не знам, но дори след цял ден ходене умора на ходилата не се усеща. Още един плюс е, че краката не се пързлят по стелките от агнешка кожа и това ги прави особено добри при слизане по стръмно. Не се подбиват пръстите на краката.

Носил съм такива стелки целогодишно. Дори лятото не само не запотяват, но и нямам спомен с тях да ми се е вмирисвал крак. Разбира се това важи ако се носят памучни или вълнени чорапи. С найлонови няма лек против потене, спарване и вмирисване на краката.

_________________
www.bushcraftbg.com

Последната промяна е направена от Hobo на Вто Апр 10, 2012 6:26 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Апр 10, 2012 2:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
Hobo написа:
от агнешка кожа с козината нагоре към ходилото..


"Козината" - имаш предвид вълната? Не е остригана, а си стои на кожата? Колко е дълга тази вълна?
Вто Апр 10, 2012 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hobo



Регистриран на: 01 Ное 2011
Мнения: 50

Мнение Отговорете с цитат
loudidd написа:
"Козината" - имаш предвид вълната? Не е остригана, а си стои на кожата? Колко е дълга тази вълна?

Да, имам в предвид вълната. Стои си на кожата. Късичка е. Изглежда са правени от съвсем младо сукалче.

p.s. Коригирах и предния постинг. Тази козина... Oops

_________________
www.bushcraftbg.com
Вто Апр 10, 2012 6:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
Hobo написа:
...................


Интересно предложение даваш, ще го пробвам и ще споделя впечатления Wink
Вто Апр 10, 2012 7:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
баир–будала



Регистриран на: 16 Ное 2011
Мнения: 86

Мнение Отговорете с цитат
На всеки пазар продават стелки от кече(най-добрия материал за направа на стелки) за левче .

_________________
to be continued...
Вто Апр 10, 2012 8:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
Добрата туристическа обувка идва с добра стелка, от много години не ми се е налагало да купувам отделно. Wink
Вто Апр 10, 2012 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hobo



Регистриран на: 01 Ное 2011
Мнения: 50

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
От къде ги взе тези агнешките ?

За съжаление няма да мога да съм ти полезен. Купих ги преди няколко години от изложението "Произведено в България" в НДК. Бяха евтини и качествени. Изкараха ме доста време. Понеже успях да ги амортизирам сега търся пак, но такива засега не намирам. По пазарите има някакви имитации направени от отделни парчета кожа залепени върху картон, а по магазините подобни на моите са скъпи. Така, че търся и аз. Ако видя някъде ще споделя.

Междувременно докато намеря пак агнешки минах на тези от кече, за които говори баир–будала. Нося си кубинките с такива стелки. Далече са от тези от агнешката кожа, но са по-добри от доста други. На мен ми вършат работа. Евтини са и всеки би могъл да ги пробва.

_________________
www.bushcraftbg.com
Вто Апр 10, 2012 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
8лв.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Апр 10, 2012 10:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kubineca



Регистриран на: 03 Ное 2011
Мнения: 165
Местожителство: Народна Република България

Мнение Отговорете с цитат
Ми те на мойте кубинки стелките са фабрични и са от киче (или кече, не знам как е) и са много меки и удобни за камънаците.

_________________
Екипировкaта не прави туриста, само помага...
Вто Апр 10, 2012 10:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Кичето не държи ли влага че аз с такива наблюдения останах. Пък и н есъм носил от години такива стелки.
Вто Апр 10, 2012 10:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
http://www.ellis-brigham.com/footbeds/store/
Това са стелките...ама струват колкото едни обувки.

Доказано е, че кечето създава статично електричество, което уврежда меките тъкани на стъпалата.Проблемът напомнял за себе си, когато човек станел на възраст и доколкото си спомням се изразяваше в някакъв вид разширени вени.Това е и причината преди десетина години в Германия в училищата и детските градини, да забранят поставянето на ламиниран паркет, който няма слой предодвратяващ статичното електричество.Другият начин е да се заземиш...... Cool


Последната промяна е направена от joropc на Вто Апр 10, 2012 11:32 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Апр 10, 2012 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hobo



Регистриран на: 01 Ное 2011
Мнения: 50

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
Доказано е, че кечето създава статично електричество, което уврежда меките тъкани на стъпалата.Проблемът напомнял за себе си, когато човек станел на възраст и доколкото си спомням се изразяваше в някакъв вид разширени вени.

Малко подробности за кечето:

СЪСТАВ: Фин уплътнителен филц (кече) се произвежда от 100% вълнени влакна и притежава добри топлоизолационни свойства.

ПРИЛОЖЕНИЕ: Основното му приложение е за уплътнение в различни отрасли на промишлеността - машиностроене, хартиено-целулозна промишленост, като изолационен материал, за полиране и др.

ТЕХНИЧЕСКИ ПОКАЗАТЕЛИ: Стандарт: БДС 3517-83


Понеже Български Държавни Стандарти ги отмениха, вече се произвежда и кече от синтетика или комбинация от материали. Ако кечето е от синтетични влакна (полиестер, РР, РА) статичното електричество е факт, но ако е истинско от вълна е толкова вредно, колкото кой да е вълнен чорап. С две думи който злоупотребява с найлон вместо да използва естествената природна материя си плаща за това!

_________________
www.bushcraftbg.com
Вто Апр 10, 2012 11:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
Аз останах доволен от стелките на Boreal. Те са еластични и решетковидни, и отговарят на формата на стъпалата, при което смекчават допира с твърди подвърхности. Взех си такива за всички видове обувки, но съм убеден, че не може да се разчита само на стелките, а по-важно е подметките на обувките да са високи и твърди, като тези на планинските обувки. С тях след 20-ина км разходка съпалата ми са свежи, както на тръгване. Иначе, с обикновени обувки след 3-4 км в този терен петите плачат. Едно уточнение - стелките на Boreal отговарят на други обувки с 1 по-голям номер; например стелки с № 44 отговарят на други обувки (не Boreal) с № 45.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Вто Апр 17, 2012 9:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov