ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
"Ишек бурдан" - една позабравена пътека
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
"Ишек бурдан" - една позабравена пътека
Автор Съобщение
Neno Nedelchev



Регистриран на: 06 Мар 2012
Мнения: 16
Местожителство: Карлово

Мнение "Ишек бурдан" - една позабравена пътека Отговорете с цитат
"Ишек бурдан"- (магарешката пътека) - една позабравена, но доста интересна дестинация за преминаване. Започва от склона на Сакарица и стига до Малката река (снимки "А" "В" "14") Масово е използвана по "Дядо Адамово" време, когато основната пътека от Карлово за х. Левски е била недостъпна по една или друга причина (паднали мостове и т.н.) Пускам тази тема, тъй като рискът от объркване и изгубване по нея е голям. Зная го от личен опит и от разкази на други хора, които са минавали по нея преди 30-40 години, объркали са нещо и са хващали надолу по сипеите към реката и основната пътека за х. В. Левски. А объркате ли правилната посока, повярвайте х..т е ... голям! Много внимателно трябва да се следва маркировката, която е доста стара и трудно откриваема на много места. Това важи най-вече за участъка от сн."А". Вероятността за объркване се явява, когато се движим по посока Карлово. Стигаш до една отвесна скала и ... пътеката свършва!!! (сн.6)



Начало - Пътеката за "Кръста", "Водната кула" където задължително се запасяваме с вода и излизаме от пояса на гората на "Седлото". (сн. 1 и 2)



Почивка и след 10 мин. сме в началото на пътеката.



А тя изглежда горе-долу така:



След около 20 мин. стигаме до проблемното място, което в момента е маркирано доста добре. Дори и да стане грешка, надписите и маркировката са "подсилени" от някои ентусиасти.





Тук Росен с ръката показва правилната посока, а Даньо е застанал на грешната. Това е при условие, че се движим по посока Карлово! Ако все пак тръгнем там, където е Даньо, ...


... стигаме до прословутата "скала" и ... пътеката свършва! 100 метра назад и проблема го няма - търсим маркировката. Тази със синята боя на много места компенсира липсата на оригинална и е напълно актуална! След около 2 ч., стигаме до тук, където се намира единствената указателна табела. Не трябва да й се доверяваме на 100%, защото може да е бутната или обърната от вятъра в незнайна посока. Миналата година по това време беше в хоризонтално положение - т.е. - паднала. Търсете маркировката!!!







Продължаваме напред и стигаме до красивата местност "Меча поляна". Няколкото снимки са красноречиви кой и кога е минавал от тук:







Още един факт, какъв е терена на пътеката:



След около 3ч. стигаме до малко по-цивилизовано място. Тук табелата за Карлово изглежда много обещаващо и това ни подведе миналата година да я пробваме що за пътека е.



ВНИМАНИЕ! Всички координати по снимките са свалени от "Google Земя" и са ПРИБЛИЗИТЕЛНИ! Часовите времена също са завишени поради факта, че почивахме на много места с цел да снимаме. В някои от многото дерета, които се пресичат има вода за пиене, но това важи за този сезон. За лятото - не се знае.



И крайната ни цел на излета - да опитаме от деликатесите на "Баба Стефана" - мечи лук, див чесън, ...



П.П. - Благодарение на снимките "А" и "В", направени от сина ми Неделчо от противоположния (източен) край на реката, може да се добие идеална представа за "Ишек бурдан". Снимани са - виж темата "Колко е снегът над Карлово"
Чет Апр 26, 2012 1:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Удоволствие беше за мен да прочета описанието на тази пътека, благодаря Very Happy

В картата сме дали една друга пътека - от заслона под Залъмца подсича остро всички дерета южно и югоизточно от Амбарица, и излиза на рида Хубавеца. Доколкото разбирам описаната от тебе пътека минава значително по-ниско и слиза надолу към дерето, при Малката река - или бъркам нещо ???

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Апр 26, 2012 2:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
pelitko



Регистриран на: 08 Яну 2010
Мнения: 63
Местожителство: СОФИЯ

Мнение Отговорете с цитат
Много полезна информация. Бях в средата на ноември по Малката река. От хижа Хубавец нагоре по Малката река маркировката е само зелено и червено за хижите Амбарица и Добрила. С табелките е същото. Когато стигнах до най-високото място в гората изведнъж се появи жълта маркировка и табелка с надпис - Меча поляна. На следващият ден от х. Амбарица слязох през връх Сакарица до Карлово. Маркираната пътека от хижа Добрила за Карлово се разделя на две преди връх Сакарица. При слизането през връх Сакарица няма маркировка и изведнъж след върха надолу пак се появи жълтата маркировка. Така разбрах, че Меча поляна е някъде между Сакарица и хижа Хубавец. Но откъде на билото се тръгва към Меча поляна така и не разбрах. Цъкнах GPS-са, но тази пътека не е отбелязана на GPS-картите. Сега всичко ми стана ясно. Само, че тоя камък с жълтата маркировка нещо съм го подминал. Слагам две снимки с въпрос къде точно е разклона?


Реброто от връх Сакарица към Карлово


От реброто назад към връх Сакарица
Чет Апр 26, 2012 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
В един топъл и сух декемврийски ден 2009г. на връщане от Купена към х.Хубавец, видяхме табелата "гр.Карлово през Меча поляна 3 ч." без въобще да сме чували за тая пътека. Решихме да се пробваме със сметката : "сега е 15ч., имаме 2 часа светло време, 1 час на фенерчета ама ние вече ще сме много близо до Карлово". И като се почна едно пресичане на дерета пълни с паднали дървета и шума до кръста.... По едно време нещо ходи в шумата - свиват ни се коремите в очакване "какво ще видим" - оказа се сърна, но вдигаше шум като за мечка Smile . И така нагоре, надолу и точно се стъмни когато излязохме на някакво било където вече нямаше гора но нямаше и пътека защото всичко беше огазено от кравите. Дълго търсихме маркировка, но повече не намерихме. Тръгнахме към светлините на Карлово по някакво поточе, което тръгваше между скалите много стръмно, стори ми се че скоро заминава в пропаст. Върнахме се и тръгнахме на запад докато пресечем рида, който е успореден на този с кръста/все не мога да им запомня имената Smile/. Напипахме пътеката, която е маркирана с камани и по която се бяхме спускали вече няколко пъти. Тя извежда на малка кариера над вилната зона. Така благополучно към 21ч. бяхме в Карлово Smile
От тогава все се каня да минем по светло та да я огледаме. И може би трябва скоро да го направим.
Тогава нямаше синя боя, а жълтата маркировка беше много избеляла и трудно откриваема. Не си спомням кой от местните ми каза за пътеката "А... тая я маркирахме през 84г. и от тогава може и да не е ползвана.." Всъщност тя липсва от картите, които съм виждал /хартиени/.
Така или иначе местността е уникална и дива за разлика от магистралата която минава долу покрай реката и пак ще ходим там.
Чет Апр 26, 2012 4:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Мечи поляни много. Тази Меча поляна нали не е онази под лифта(източно), която слиза в Манастирска река?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Апр 26, 2012 7:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Neno Nedelchev



Регистриран на: 06 Мар 2012
Мнения: 16
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
dido, pelitko, Todor, mislesht
благодаря за отзивите! Към dido - някъде из форума четох за описаната от теб пътека, че е много красива и си заслужава да се види. Не съм минавал по нея, но това лято ако е рекъл Господ, и нея ще наснимаме. Сложих някои пояснения на тази снимка. Дано да са полезни. Ползвайте и кординатите от снимка "14". На нея както се вижда, се събират трите пътеки (виж табелите)



към pelitko - повтарям, че през Сакарица и по-точно през Залъмово кладенче не съм минавал. Затова тук съм - пас. А за втората твоя снимка - тя е снимана от Седлото (границата между поляните и гората). Около 10 мин. нагоре (север) и внимателно оглеждане в дясно за маркировката (снимки - "А" ; "1" ; "2")

към Todor - Та точно и ние м.г. видяхме табелата през Меча поляна, която изглежда и в момента, все едно че е поставена скоро и ... ужас! На сн."А", където е оградения участък се изгубихме. Обаче упорито изкачихме скалата и взехме колективно решение да вървим нагоре за да излезнем на рида Сакарица. За щастие след 40-50 мин. лутане, попаднахме на пътеката. И тогава се роди идеята да я минем обратно И да наредим тук-там някоя пирамида от камъни.

mislesht - наистина изглежда, че Мечите поляни са доста! Но тази отговаря на всичко описано и снимано от нашата група.
Чет Апр 26, 2012 8:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Neno Nedelchev



Регистриран на: 06 Мар 2012
Мнения: 16
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
Още една допълнителна информация, която успях да сглобя. На тази карта, пътеката от х.Хубавец до разклона за: /х.Амбарица/,/х.Хубавец/,/Карлово през Меча поляна/ - (виж сн.14) не е дадена,поради което я отбелязах с червена линия. В този участък тя е като магистрала и не може да бъде объркана. Пътеката за Карлово през Меча поляна е дадена само до половината и според картата държи хоризонтала между 1200-1300 метра надморска височина. Още веднъж - от Седлото до навлизането в същинската пътека са около 10 мин. Информация за картите съм ползвал от: http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/details/K-35-038-4_en.html
http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/details/K-35-050-2_en.html


Сря Май 02, 2012 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Много ти благодаря-даде ми идея за еднодневка,която осъществихме този уикенд-от Карлово през Сакарица,лятната пътека под Амбарица и връщане през Хубавец!Видях началото и края на споменатата от теб пътека-другия път ще пробваме и нея.Ако се справя-ще пусна трака на DIDO-за картата Confused
Пон Май 07, 2012 10:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Neno Nedelchev



Регистриран на: 06 Мар 2012
Мнения: 16
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
Rolling Eyes А снимките, къде са? Колко време е пътя от Залъмово кладенче до рида Хубавеца? Питам, защото както споменах по-горе, планираме да минем споменатия от теб маршрут но от х. Левски. Целта е да ползваме положението на Слънцето рано сутринта, за да станат по-добри снимки.
Пон Май 07, 2012 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Ами аз не съм от фотографите-не правя снимки!А пътя от отклонението по лятната пътека до другото отклонение(преди рида Хубавеца-има колове надолу) е около час...забави ни пресичането на няколко снежни улея,които бяха като корички отдолу-рекички ии...абе интересно беше..Smile
Пет Май 11, 2012 9:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Живота



Регистриран на: 06 Окт 2011
Мнения: 275

Мнение Отговорете с цитат
Neno Nedelchev написа:
Rolling Eyes А снимките, къде са? Колко време е пътя от Залъмово кладенче до рида Хубавеца? Питам, защото както споменах по-горе, планираме да минем споменатия от теб маршрут но от х. Левски. Целта е да ползваме положението на Слънцето рано сутринта, за да станат по-добри снимки.


Нено от Залъмово кладенче до рида Хубавец е час ходене,пътеката е равна и може да се ходи и бързо и бавно,над Залъмово кладенче има колова маркировка посока Карлово, до Лошата скала,следва Сакарица и от там ти е ясно,тази пътека която си я описал не я знаех иначе до Сакарица от Карлово и Сопот има много и разнообразни пътеки които съм ги минал всичките,за отбелязване само че след първият път,защото когато сефте минах маршрута от кладенчето за Карлово се омотах но като знаех посоката нямаше страшно и така открих първата пътека която слиза във военното градче до замисленият но не построен водоем.
Пет Май 11, 2012 8:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Neno Nedelchev



Регистриран на: 06 Мар 2012
Мнения: 16
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
Croc Благодаря за информацията! Питам, защото 2011г. направихме един преход от х. Добрила - в. Амбарица - Купена - Кръстците и от там за х. Левски. Преди Костенурката слезнахме за х. Левски и ... Capitulate - ужас! Едното коляно започна да ме "щрака"! При всяка стъпка, все едно някой ми забиваше ръждив пирон в него! Затова си правя сметката от къде ще минаваме. А твоите снимки Христо, ... - просто нямам думи! Гледах ги с удоволствие в друг сайт и благородно ви завиждах! Rolling Eyes
Пет Май 11, 2012 9:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Живота



Регистриран на: 06 Окт 2011
Мнения: 275

Мнение Отговорете с цитат
Neno Nedelchev написа:
Croc Благодаря за информацията! Питам, защото 2011г. направихме един преход от х. Добрила - в. Амбарица - Купена - Кръстците и от там за х. Левски. Преди Костенурката слезнахме за х. Левски и ... Capitulate - ужас! Едното коляно започна да ме "щрака"! При всяка стъпка, все едно някой ми забиваше ръждив пирон в него! Затова си правя сметката от къде ще минаваме. А твоите снимки Христо, ... - просто нямам думи! Гледах ги с удоволствие в друг сайт и благородно ви завиждах! Rolling Eyes


Да ти разкажа аз веднъж какъв го ядох,понеже все нямам време и средства та гледам за един ден да претупам големи разстояния,и в повечето пъти съм сам че никой не ми се връзва на акъла Laughing,тръгнах в 7ч от центъра на Карлово та бях решил да се разходя до х.Левски,в 10ч бях пред хижата,този маршрут ми е песен,та тъкмо пиеха сутрешно кафе едни познати които бяха на палатки,поканиха ме ама чисто кафе не пия та го разредих с ракия та до 11и30ч,да ама разбрах че не ми беше стигнало ходенето та викам ще врътна и Купена,в 14ч бях на върхът,да но от там тръгнах назад Wink,силите нещо започнаха да ме напускат,минах по пътеката зад малкия Купен и се запътих към връх Амбарица,като започнах изкачване разбрах че няма да стане,водата ми беше на привършване и нямаше смисъл да се боря,и от там право надолу да хвана пак лятната пътека,където имаше вода.Голяма глупост беше да сляза право надолу но зора какво ли не прави,за отбелязване там тревата беше до коляно,следователно никакви животни не стъпват Shocked,та слязох на пътеката намерих вода и викам продължавам към х.Добрила това го бях запланувал ама през Амбарица Wink,та и до хижата не стигнах,ами до Залъмово кладенче,до този момент спирането ми за почивка беше само да наливам и да пия вода,хранех се в движение да не губя време Shocked,за часа нямам спомен колко е бил но нямах никакви сили,реших че без почивка няма да мога да продължа на никъде,починах около половин час,и реших че дори и да стигна хижата нямаше да хвана лифта,в 17и30 или 18ч го затваряха,до хижата от Залъмовото има час път и от там надолу работата става дебела.Така или иначе взех трезво решение ще слизам през Сакарица,да но маркировката по едно време свърши,и викам пак се спече,криво право оправих се,тогава си беше напълно непознат маршрут сега вече и с вързани очи се оправям,та стигнах една черна колиба викам екстра каквото и да стане аз съм,дойде ми кураж,налях си вода и право надолу,знаех че има пътека за водната кула ама като не я знаех от къде хваща,и викам каквото стане ще вървя само напред,вече нямах и време за експерименти нито сили пък и времето напредваше.Намерих пътека с маркировка от камъни и по нея та право във военното градче в 19ч успешно слезнах от балкана.Сега вече познавам балкана и не бих предприел такъв маршрут за един ден,но тогава ми беше тръпка да попия колкото се може повече.
Съб Май 12, 2012 12:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Neno Nedelchev



Регистриран на: 06 Мар 2012
Мнения: 16
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
Дълъг преход с голяма денивелация! Това го мислим и ние, но за два дни с преспиване на Левски. Преди години и аз правих един преход ... Не, не, не! - не е си работа! С ETZ-то до Добрила, от там в.Амбарица с мисълта да ида до Купена. Обаче не щеш ли, на слизане от в.Амбарица погледнах към х.Амбарица и нещо ме дръпна натам. Казах си: "Сега или никога!" И поех на север по Дълги дял. Закъсах за вода. На едно място, западно по слкона видях някаква циментова шахта. Много беше гояма и тежка, но я отместих. Зорът какво ли не прави. И така, отидох до хижата. Починах половин час, и обратно. Да, ама дяволът като си нямал работа, ... децата! Очите ми бяха все към Купена. В крайна сметка, към 15 часа бях на върха. На връщане го ударих на крос. Около 17.30 бях на Добрила Sad смазан от умора. Слава на ETZ-то! Ако не беше то, нямах сили да продължа. Но този мой преход бледнее пред прехода, който са направили Дечо и Росен! Виж темата - "Колко е снегът над Карлово" На това нещо биха завидяли и най-опитните и заклети планинари!
Съб Май 12, 2012 2:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Абе,Нено,да те питам-залъмовото кладенче някъде окол заслона ли е-който е на лятната пътека Добрила-Левски,там където излиза и тази от вр.Сакарица??Никога не бях минвал оттам-се през връовете... Smile и сега не го видяхме... Crying or Very sad
Сря Май 16, 2012 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov