ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Родопска одисея 2012г, 2013г и снимки от 2014г и 2015г.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Родопска одисея 2012г, 2013г и снимки от 2014г и 2015г.
Автор Съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Адаш, на вас дъждът все във врата ви е дишал, пък нас само по петите ни гонеше. Laughing
Понакваси ни само на 1 май, като се качвахме към х. Пашалийца. На другия ден ни понаръси съвсем лекичко, а силният го скатахме на сухо по пладне под каменния заслон с покрив от тикли и чешма по пътя между х. Момчил юнак и х. Пашалийца. Май това ни бяха водните бани... Laughing Иначе от мъгла по не можахме да се отървем. Следобедът на 3 май на връх Свобода се скапа и нямаше добра видимост, почти целият 5 май беше мъглив и не ми позволи много волности от връх Проглед, а половината от 6 май беше такава бяла боза, че нищо не можахме да видим по Добростанския рид. Чак като слязохме от х. Марциганица до Бачковския манастир по "Четиридесетте кълки" се показа слънцето и се поразсеяха облаците, но недостатъчно, за да ми падне на мушката целия връх Червената стена.
Вас валя ли ви на 3, 4 и 5 май?
Сря Май 07, 2014 2:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ех, ама не казвате, че ще ходите натам, 'начи, можеше да ви кажа къде е ключа от бараката, да се поскриете малко на топло през бурната вечер Laughing

Ние се мотахме из баирите и ливадите югозападно от Момчил юнак в търсене на гъби - имаше много (челядинки, смръчкули и масловки), още ги ядем. Very Happy



Съб Май 10, 2014 6:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:

Може би ако празниците бяха в края на месец май щеше да е по-добре и родопското зелено щеше да е повече, ама няма как да стане.

Абе по на ниско си е родопско зеленото и в началото на май, по-нагоре е друго - все пак на 5 май беше понаръсил и снежец над 1500 м. Shocked

п.п. Много хубави снимки си направил. На 2 май и ние видяхме дъга в ниското - под Югово се падаше. Интересно беше времето тия дни, не може да се отрече.
Нед Май 11, 2014 10:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Petya написа:
Ех, ама не казвате, че ще ходите натам, 'начи, можеше да ви кажа къде е ключа от бараката, да се поскриете малко на топло през бурната вечер Laughing

.......


Какво имаш предвид? Някое заслонче ли? Или някоя от многобройните вили по пътя?

Между другото минахме покрай чудесен заслон на ЛД Давидково - доста търсихме ключ, но не намерихме - иначе щяхме да спим там. Странна логика да се заключи заслона.... Културните хора /като нас Smile / са прецакани и не могат да го ползват, а вандалите, които искат да трошат и крадат няма да се спрат от една заключена врата.
Сря Юни 11, 2014 3:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kokoex



Регистриран на: 20 Яну 2012
Мнения: 34

Мнение Отговорете с цитат
Да се възползувам да попитам тука, че като гледам май тука са най-най родопските ентусиасти Smile /Ако модератора сметне за необходимо - да трие, мести - има пълното право/.
Та въпроса ми е - как стои посещението на граничните зони около гръцката граница. Не става въпрос за преминаване на границата а за скитане из района на границата откъм нашата страна?
Сря Юни 11, 2014 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
kokoex написа:
Да се възползувам да попитам тука, че като гледам май тука са най-най родопските ентусиасти Smile /Ако модератора сметне за необходимо - да трие, мести - има пълното право/.
Та въпроса ми е - как стои посещението на граничните зони около гръцката граница. Не става въпрос за преминаване на границата а за скитане из района на границата откъм нашата страна?


Никакви проблеми. Погледни майското ходене от миналата година. Пътеката си върви 5 метра в България 5 метра в Гърция.... по самата "бразда" повечето време.
Сря Юни 11, 2014 4:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kokoex



Регистриран на: 20 Яну 2012
Мнения: 34

Мнение Отговорете с цитат
Тодоре, благодаря!
А трябва ли някакво предварително уведомление, записване и прочие процедури?
Сря Юни 11, 2014 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
kokoex написа:
.........................................
Та въпроса ми е - как стои посещението на граничните зони около гръцката граница. Не става въпрос за преминаване на границата а за скитане из района на границата откъм нашата страна?

kokoex написа:
.........................................
А трябва ли някакво предварително уведомление, записване и прочие процедури?


Привет!
В момента има само една гранична зона, при това два пъти по-широка отколкото е била преди 1989 г. В момента граничната зона започва около 30 км. преди линията на държавната граница. По пътя Асеновград-Смолян табелата е малко след Чепеларе... Laughing Доколкото знам в сегашната Гранична зона Гранична полиция има право да те спре и да те пита кой си и за какво се бориш. Laughing Тъй...
По-интересното понятие е т.нар. Гранична ивица (накогашната Забранена гранична ивица). Това е зоната с дълбочина 100-300 м. от линията на държавната граница (бразда с купчини варосани камъни и пирамиди с номера). По черните пътища водещи в близост до границата има стари и нови табели Гранична ивица. Та там пребиваването на хора и май беше извършването на стопанска дейност (бла-бала-бла...) става с разрешение на Гранична полиция. Мисля, че нерегламентираното (т.е. без официално предупреждение) присъствие там в момента е наказуемо с административни санкции (глоби), но тук не съм много запознат. Е, в някои случаи вероятно човек може да се озове и с пранги на ръцете, ама да не задълбаваме натам, щото нали сме само туристи. Wink За да си спести неприятни емоции и обяснения изсмукани от пръстите, човек е добре да предупреди официално Гранична полиция: в Главна дирекция в София (за цяла България), в някоя от Регианалните дирекции (Драгоман за западната, Смолян за гръцката и Елхово за турската граница) или по места в съответните Гранично-полицейски управления. Разбира се нищо не пречи и човек просто да си грабне шапката и да тръгне по баира, но всеки сам си преценява.

Отварям малка скоба по повод миналогодишната ни родопска "одисея". Месец и половина след това ми се обадиха по телефона и ми казаха, че е добре да се явя като свидетел по администратично дело в Смолян, което и направих няколко месеца по-късно. Естетствено ставаше въпрос за глупости, но общо взето с тях е пълен животът. Повече няма да навлизам в подробности.

А по повод на граници, зони и т.н. само ще отбележа един факт, от който зинах от недоумение оня ден. Мой познат заемал доскоро ръководна длъжност еди къде си, ми каза, че преди 1-2 години високоразвитата и демократична Германия е увеличила присъствието на гранични полицаи по границите си и то и със страни, които са в Шенген. Говорим за зелена граница (демек къра или гората). По пътищата проблеми няма, бариери няма...
Сря Юни 11, 2014 6:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kokoex



Регистриран на: 20 Яну 2012
Мнения: 34

Мнение Отговорете с цитат
Ивайло, благодаря за разясненията. Точно за граничната ивица беше въпроса. Ако имаш възможност би ли ме светнал как става уведомяването. Лично ли трябва да се явиш в съответната дирекция или може и по електронен път? Щото чак до Смолян не ми се ходи Smile
Сря Юни 11, 2014 6:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не съм запознат в подробности с възможните начини за подаване на уведомление или както там се нарича. Аз съм го правил лично на хартия и по факс.
Сря Юни 11, 2014 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Да бе да.... Ще направят официална пътека, ще напечатат карта и т.н. маркировки и никъде няма да пишат за административни санкции от закона - не вярвам! Утре ще се заема с проучване на закона. На първо четене мисля, че това е някаква мъгла пускана от местните "водачи" за да ги наемат за гидове. Три пъти съм ходил, жив човек не съм срещал - нито съм се крил - напротив - правим маймунджилъци на камерите.
Сря Юни 11, 2014 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kokoex



Регистриран на: 20 Яну 2012
Мнения: 34

Мнение Отговорете с цитат
Току що говорих с гранична полиция. Обясниха ми следното - необходимо е да изпратите e-mail с данните си /ЕГН, лична карта номер - издадена от - на/ на техният e-mail адрес, като в писмото посочите датите и района където възнамерявате да пребивавате. Също така ако сте с автомобил и номера на автомобила.
Наблюдава се вече цивилизовано отношение към бедните туристи вече Smile
Чет Юни 12, 2014 9:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хайде да кажа и законодателно как е уредено това:

ПРАВИЛНИК за прилагане на Закона за Министерството на вътрешните работи
Чл. 84. (1) Гранична зона е територия с дълбочина 30 км, която на сухоземната граница се определя от линията на държавната граница, а на морската и речната граница - от линията на брега, и в която ГДГП осъществява правомощията си по охрана на държавната граница и граничен контрол.
(2) Гранична ивица е частта от граничната зона, разположена непосредствено по протежение на линията на сухоземната граница, с дълбочина до 300 м считано от линията на държавната граница.
(3) Островите и българската част от водите на граничните реки се включват в граничната ивица. Тази разпоредба не се прилага за река Дунав.
(4) Точното очертаване и определяне на дълбочината на граничната ивица се извършва от министъра на вътрешните работи, след като вземе мнението на съответните областни управители и кметове.
(5) Извършването на стопанска или друга дейност в граничната ивица се съгласува с директора на съответната регионална дирекция "Гранична полиция".

Чл. 87. (1) Лицата, преминаващи през държавната граница на Република България, подлежат на гранични проверки в съответствие с Регламент (ЕО) № 562/2006 г. на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2006 г. за създаване на Кодекс на Общността за режима на движение на лица през границите (Кодекс на шенгенските граници)
(2) Транспортните средства, стоките и друго движимо имущество, преминаващи през държавната граница на Република България, подлежат на гранични проверки по ред, определен с акт на министъра на вътрешните работи.

Чл. 278. За нарушения на разпоредбите на правилника виновните лица носят отговорност по чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН-Чл. 32. (1)Който не изпълни или наруши постановление, разпореждане или друг акт, издаден или приет от Министерския съвет, ако деянието не съставлява престъпление, се наказва с глоба от 100 до 2000 лева).

НАКАЗАТЕЛЕН КОДЕКС
Чл. 279. (1) Който влезе или излезе през границата на страната без разрешение на надлежните органи на властта или макар с разрешение, но не през определените за това места, се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба от сто до триста лева.

Присъда по НК във връзка с чл. 83 от ППЗМВР има една – на сириец (разведен, осъждан, безработен), тръгнал да бяга от РБ към РТ без документ за самоличност, без разрешение, с наложена забрана за напускане на РБ, доказан пряк умисъл и т.н.


Така че за туристически цели, ако „случайно“ вземеш да преминеш през граничната ивица без разрешение, най-много глоба да те оръсят, но така или иначе в изпълнение на чл. 84, ал. 5 от ППЗМВР трябва да си съгласуваш ходенето с директора на съответната РД "Гранична полиция" и трябва да си носиш редовни документи при евентуална гранична проверка.

п.п. Има и една Инструкция № Iз-1455 от 31.07.2013 г. за способите и организацията за осъществяване наблюдението на държавната граница на Република България, където в раздел ІІІ на глава 5 са регламентирани особеностите в организацията на служебната дейност в гористи и планински участъци.
Чет Юни 12, 2014 11:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Pagane



Регистриран на: 15 Юни 2011
Мнения: 385
Местожителство: София

Мнение Иво , Отговорете с цитат
За много години !
Не знам къде си ходил , но снимките са много хубави , местата чудно красиви , годината ти започна добре Smile
Пон Яну 05, 2015 11:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Pagane



Регистриран на: 15 Юни 2011
Мнения: 385
Местожителство: София

Мнение Re: Иво , Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Pagane написа:
За много години !
Не знам къде си ходил , но снимките са много хубави , местата чудно красиви , годината ти започна добре Smile

Ама то си пише.Smile От гара Аврамово до село Ковачевица.
Всъщност не е от новата година.Ходихме там преди седмица.

Пише крайните точки ,но не е ясно кое къде е по пътя Smile, по маркирана пътека ли се ходи ?
Вто Яну 06, 2015 2:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov